V kůži rolbaře: největší nepřátelé jsou opilí lyžaři a krtci

  13:42aktualizováno  13:42
Málokterý lyžař tuší, jak je složité dobře připravit sjezdovku. Redaktor MF DNES se proto vypravil do Skiareálu Lipno, aby zjistil, co obnáší práce rolbaře.

 „Hlavně za jízdy neotevírejte dveře,“ říká rolbař Jan Lupták, když se škrábu do kabiny. „Protože to by se automaticky zapnula brzda a políbili bychom sklo,“ upozorňuje.

Hned si všímám spousty tlačítek, která jeho „kokpit“ má. Cíl rolby je jednoduchý - aby za ní zůstával „manšestr“. Tedy hezky upravený sníh, na kterém se lidem bude druhý den dobře lyžovat.

Ale není to vůbec tak jednoduché, jak to vypadá. Rolbař musí celému procesu velmi dobře rozumět, musí znát aktuální klimatické podmínky, složení sněhu.

A hlavně musí dávat pořád pozor. Samozřejmě i potmě, protože rolbařova směna začíná zhruba v půl páté. Končí před půlnocí, někdy i později.

Fotogalerie

„Dalo by se to přejet rychleji. Jenže když se na to moc šlape, fréza nestíhá a na kvalitě se to pak výrazně podepíše. Udělá se taková krupice,“ vysvětluje Lupták, když sjíždíme Jezerní sjezdovku.

Některé rolby mají klasický volant, tahle se ovládá dvěma páčkami a plynovým pedálem. Radlice se řídí joystickem, fréza se pak nastavuje na vedlejším pultu.

Tlačítek je tu opravdu velké množství. Rolbař neustále něco mačká a koriguje úhel sklopení radlice.

„Každý den je jiný. Ten systém je pořád stejný, ale neustále se nastavuje jiná hloubka frézy, přítlaky. Záleží na sněhu a klimatických podmínkách. Je to kumšt,“ popisuje.

Troubíme na běžkaře

Právě počasí je to, co úpravu sněhu nejvíc ovlivňuje. Různé podmínky vyžadují různé postupy. „Ideální je, když se to stihne urolbovat, ještě než klesne teplota pod nulu. Do rána to pak zamrzne, což je pro kvalitu nejlepší. Je potřeba minimálně osm hodin na zrání sněhu. Tím třeba trochu trpí Jezerní sjezdovka, protože je na ní noční lyžování,“ popisuje šestačtyřicetiletý rolbař.

Náhle se na již upravené části sjezdovky objevují dva běžkaři, kteří sjíždějí dolů směrem k parkovišti. Lupták na ně několikrát troubí a ukazuje jim, aby jeli mimo urolbovaný úsek. I tak běžkaři dlouhými obloučky rozjezdili půlku sjezdovky.

Lyžaři občas ale kromě ničení práce rolbařů i dost riskují. „Stává se nám, že někteří se nahoře po nočním lyžování posilňují alkoholem a pak jezdí potmě dolů. Když je jasno, tak se jim dá vyhnout. Za mlhy ale lyžař podvědomě jede ke světlu. Jenže to světlo je moje rolba,“ říká Lupták, když vyjíždíme na vrchol nejprudší sjezdovky areálu se jménem Střecha. Ačkoli je značená červenou barvou, z kabiny rolby vypadá dvakrát prudší než z pohledu lyžaře.

„Když jsou tu ledové plotny, musí se opatrně. Pásy mají sice hroty, ale udržet vás to nemusí. Člověk musí mít připravenou radlici, aby ji hned zapíchnul, kdyby to začalo ujíždět. Pak můžete totiž trefit sněžné dělo,“ upozorňuje.

Ročně Lupták s rolbou najede asi tři tisíce kilometrů. Nejsložitější je začátek sezony, kdy se zasněžuje a dělá se základ. To se musí udělat velmi pečlivě. Několik dní pak musí první sníh vyzrát.

„Je třeba to pořádně roztáhnout. Když tam zůstanou hrby, pak už se to jen velmi těžko srovnává,“ podotýká. Opatrně se také musí jezdit s rolbou mimo sníh. Pásy se mohou poničit. Navíc hlína se nesmí dostat na sjezdovku. „I když se to zahrne sněhem, tak fréza to pak roztáhne. Jakmile na tmavou hlínu začne svítit sluníčko, sníh okolo odtává hrozně rychle,“ popisuje.

Největším nepřítelem v tomto ohledu je ale krtek. Respektive krtiny. Ty nemusí být pod sněhem vidět, a když se frézou zajede moc hluboko, hlína se rozhrne na několika metrech.

A co dělá rolbař od jara do podzimu? S trochou nadsázky se dá říct, že všechno. „Děláme údržbáře lanovek a techniky. Do toho v akvaparku dělám plavčíka. Zároveň máme na starost kemp, sekáme pláže a děláme všechno, co je potřeba,“ dodává.

Autor:

Nejčtenější

Pořídili si dům s minimem zdí a maximem skla. K němu přidali jezírko

„Jezírko je krásný prvek,“ vysvětluje investor, proč nemají na zahradě tradiční...

Co nejméně zdí a co nejvíce skla, takové slyšel zadání architekt domu pro čtyřčlennou rodinu v jižních Čechách....

Teenager fotil selfie na sloupu u tratě ve Voticích, nyní bojuje o život

15letého chlapce na nádraží ve Voticích zasáhl proud (13. září 2019)

O život bojuje patnáctiletý chlapec, který včera večer na votickém nádraží vylezl na sloup trakčního vedení. Zasáhl ho...

Po nárazu do stromu zemřel na Písecku mladý řidič

U obce Dobev na Písecku narazilo auto do stromu, řidič zemřel (15. září 2019)

Tragická nehoda se stala v neděli dopoledne u obce Dobev na Písecku. Mladý řidič tam vyjel do protisměru a narazil do...

Hořký návrat Sivoka. Hanba, směšné, řekl k vyloučení kouč Horejš

Českobudějovický kapitán Tomáš Sivok odehrává balon před Dame...

Návrat do nejvyšší české soutěže někdejšímu fotbalovému reprezentantovi Tomáši Sivokovi nevyšel. Porážka s Baníkem 1:2...

Ty žlutej vietnamčíku, zalez, křičel podle napadeného inspektor ČOI

Šon Chung, kterého měl napadnout inspektor České obchodní inspekce v...

Jindřichohradecký okresní soud řeší dubnové napadení vietnamského obchodníka. Inspektor České obchodní inspekce (ČOI)...

Další z rubriky

Obchodní akademii v Písku zdobí aula i klub, škola má i byt pro učitele

Ředitel písecké obchodní akademie Pavel Sekyrka zastává filozofii otevřené...

Vedení písecké obchodní akademie se podařilo po třech a půl letech dokončit rozsáhlou rekonstrukci školy za 90 milionů...

Táborskem kličkovala dodávka, řidička z povolání měla dopoledne tři promile

policie velikonoce řidič alkohol kontrola

Nedrží směr a kličkuje. Asi tak zněla varování řidičů, kteří v pondělí dopoledne volali na linku 158 kvůli podezřelé...

V centru Budějovic havaroval trolejbus a dvě auta, silnice už je průjezdná

V Českých Budějovic havaroval trolejbus a dvě auta. Nikdo se nezranil. (19....

Střet trolejbusu a dvou aut komplikoval dopoledne dopravu v centru Českých Budějovicích. Nehoda se stala na Mariánském...

Jihočeská policie má novou zbraň na chuligány, ochromí je zvukem

Systém lze používat v otevřeném i uzavřeném prostoru. Na snímku ho předvádí...

Prvních pár sekund může znít jako roztomilá píšťalka. Když však tenhle přístroj spustí naplno, někomu se udělá špatně,...

Pronájem v RD pro firmy pro své…
Pronájem v RD pro firmy pro své…

Veselí nad Lužnicí - Veselí nad Lužnicí I, okres Tábor
4 500 Kč/měsíc

Najdete na iDNES.cz