O stopy pro běžkaře u Nové Pece se rolbař stará ve svém volném čase

  10:29
V okolí šumavské Nové Pece leží nejvíc sněhu za posledních 12 let. Rolbař Luděk Švejda tak má v posledních dnech plno práce. O běžkařské stopy se stará ve svém volnu, pracuje jako strážce národního parku.

„Tak si naskočte, mašina už je zahřátá tak akorát,“ volá řidič rolby v šumavské Nové Peci Luděk Švejda od červeného stroje na úpravu běžeckých stop.

Kabina je stroze vybavená, je v ní jen to nejnutnější. Za joystickem, jímž jednapadesátiletý Švejda ovládá pohyb stroje, se podle svých slov cítí jako doma.

„S rolbou jezdím už patnáct let, v této ovšem asi teprve pátým rokem,“ dodává a masy prašanu se za strojem přeměňují ve stopu pro klasický styl a uhlazenou sněhovou plochu na bruslení.

Úprava sjezdovek je ale ve srovnání s trasami pro běžkaře v mnoha ohledech jiná. V tomto případě si musí rolbaři dávat velký pozor, aby vedli stopy správným místem.

„Běžkař by měl možnost si před zatáčkou z kopce trochu připlužit, aby ho to nevyhodilo ven a nepřizabil se nám tu,“ vysvětluje Švejda, který má k dispozici jeden z nejmenších typů rolby. Na přípravu tratí pro běžkaře ale spolehlivě stačí.

Ne vždy bylo protahování stop tak jednoduché jako v posledních letech. Není to tak dávno, co si správci tratí museli vystačit se základní technikou.

„Po revoluci bylo naprosto běžné, že jsme je připravovali za pomocí traktorů nebo sněžných skútrů. Když nebylo ani to, tak jsme si prostě nasadili běžky a šli jsme trať proběhnout,“ přibližuje Švejda náročnou práci, která se na první pohled může jevit jako idylická projížďka přírodou.

Zkušený rolbař, který bydlí v nedalekém Stožci, však tuto práci dělá především ve svém volném čase. „Živím se jako člen strážní služby Národního parku Šumava. Prostě si po práci mezi čtvrtou a pátou hodinou zajedu sem do Pece, sednu do stroje a do noci dělám lyžařům stopy,“ říká s úsměvem Švejda.

Občas si kvůli protažení tras bere i dovolenou. Ve službě strážce si pak může výsledek své práce snadno zkontrolovat.

V okolí chátrajícího penzionu Klápa, jenž se nachází necelé tři kilometry od Nové Pece, leží v tuto chvíli více než půl metru sněhu. Podle Švejdy ho tu bylo tolik naposledy asi před dvanácti roky. „Zimy už nebývají takové jako kdysi. Není to však v tuto chvíli zatím žádné drama,“ zůstává Švejda v klidu.

Nejvíce práce měl v minulém týdnu, kdy napadla prakticky veškerá současná sněhová pokrývka. „Museli jsme vyjet třikrát, abychom ten sníh trochu umačkali. Když je počasí stabilní a moc nepadá, stačí vyrazit jen dvakrát,“ podotýká Švejda. Za joystickem stráví v případě sněhové kalamity i dvanáct hodin denně.

V tuto chvíli jsou ale všechny stopy upravené, a tak je údržba o poznání méně náročná. „Teď jsou ideální podmínky. Teploty stabilně lehce pod nulou. Chybí snad jen, aby to trochu víc promrzlo. Lyžaři nám to tu teď trochu kypří hůlkami,“ podotýká Švejda, který se s rozbitými stopami čas od času potkává. „Někteří si v přírodě dělají, co chtějí. Poslední roky je to ale o něco lepší,“ přiznává.

Na nástupních místech jsou umístěné cedule poučující lyžaře o tom, jak se mají na trase chovat. „Běžně tu lidé chodí se psy a neuvědomují si, že takovou procházkou ji ničí. Nemáme na ně zatím žádné páky,“ stěžuje si Švejda a dodává, že v zahraničí by si podobné věci málokdo dovolil. V současnosti není možné takové vandaly ani pokutovat.

Turisté s čistými úmysly se však mohou těšit ze zhruba padesáti kilometrů upravených tras poblíž Nové Pece, Plechého a Stožce. Nástupní místa jsou přímo v Peci na parkovišti, dále v nedaleké vsi Láz a v Jeleních Vrších.

  • Nejčtenější

Na Strakonicku řidička najela do cyklistů, mezi zraněnými jsou tři děti

Dopravní policisté a kriminalisté momentálně vyšetřují vážnou dopravní nehodu na Strakonicku. Řidička osobáku tam najela do větší skupiny cyklistů jedoucích před ní. „Zraněny jsou tři děti a jeden...

8. července 2024  17:19

Princezna ze mlejna se točila před 30 lety, takhle vypadají místa z pohádky dnes

Oblíbená česká pohádka Princezna ze mlejna letos slaví 30 let. Režisér Zdeněk Troška ji zasadil do jihočeského venkova, kdy se natáčelo převážně v okolí Bavorova a Volyně na Strakonicku. Autor...

9. července 2024  12:56

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Bouřlivá noc hasičů. Vyjížděli k tisícovce případů, řešili stromy i zatopené domy

Hasiči v Česku ve středu odpoledne a v noci zasahovali u 946 případů souvisejících s bouřkami. Spadlé stromy v noci na šesti tratích zastavily vlaky. Nejvíce výjezdů měli ve Středočeském, Jihočeském...

11. července 2024  6:56,  aktualizováno  22:23

U Protivína při čelním střetu s kamionem zemřel řidič, z auta zbyl jen šrot

Tragická nehoda ráno uzavřela na několik hodin hlavní tah z Českých Budějovic na Písek. Před Protivínem se srazil kamion s osobním autem, jehož řidič na místě zemřel.

8. července 2024  9:16,  aktualizováno  18:15

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Že by? Koubek znovu řeší prodej Dynama, blízko je skupina podnikatelů

Budějovické Dynamo by ještě před startem nové sezony mohlo změnit majitele. Znovu se rozjela jednání o novém vedení fotbalového klubu. Důležitou roli v tom hraje Emil Kristek, aktuálně obchodní...

15. července 2024  12:55

Vážná nehoda omezila tah na Třeboň, u Veselí nedal kamion přednost motorkáři

Vážná nehoda se zraněním na několik hodin omezila provoz mezi Veselím nad Lužnicí a Třeboní. U Horusického rybníka se totiž střetl kamion s motorkářem.

15. července 2024  15:39,  aktualizováno  17:47

Moje inspirace? Mazák Yamal. Talent Sosna vypráví o Itálii i hecování při Euru

Doma o něm skoro nevíte. Povětšinou je tichý, nejčastěji něco prohodí s mladším bratrem Jakubem. Na hřišti poznáte jiného mladíka. Výrazného, který nešetří gesty a neustále si žádá míč. „Až si...

15. července 2024  13:35

V Týně nad Vltavou řidiči jezdí po opraveném mostě, rekonstrukce trvala rok

V Týně po roční kompletní rekonstrukci otevřeli most přes Vltavu, který leží na tahu z Českých Budějovic na Tábor. Po dobu prací řidiči využívali provizorní přemostění, které nyní dělníci odstraní....

15. července 2024  13:02

Že by? Koubek znovu řeší prodej Dynama, blízko je skupina podnikatelů

Budějovické Dynamo by ještě před startem nové sezony mohlo změnit majitele. Znovu se rozjela jednání o novém vedení fotbalového klubu. Důležitou roli v tom hraje Emil Kristek, aktuálně obchodní...

15. července 2024  12:55

Lela Vémola je na starých fotkách k nepoznání. Takto vypadala před plastikami

Kamarádka Lely Ceterové, Petra Batthyányová sdílela na sociálních sítích osmnáct let starou fotografii, na které je se...

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média. Proslavil ji seriál...

Jeden z nejhorších filmů vůbec slušně vydělává i po 30 letech od natočení

První filmová adaptace kultovní bojovky Street Fighter z roku 1994 se umísťuje v žebříčcích nejhorších snímků všech...

Princezna Kate přišla s dcerou na Wimbledon, setkala se i s Krejčíkovou

Princezna Kate (42) přišla na mužské finále letošního Wimbledonu spolu se svou dcerou Charlotte (9). V zákulisí se...

Zemřel dětský kamarád mimozemšťana Alfa. Herec usnul v rozpáleném autě

Zemřel herec Benji Gregory. Televizním divákům je známý jako Brian z populárního sitcomu 90. let Alf. Gregorymu bylo 46...