Tábor investuje do centra pro seniory i parkoviště ve Větrovech

  17:28aktualizováno  17:28
Nejnákladnější akcí příštího roku v Táboře bude stavba centra pro seniory, vyplývá to z návrhu rozpočtu. Pokračovat bude i rekonstrukce Budějovické ulice, dopravní omezení už však budou menší.

Opravy Budějovické ulice v Táboře (červenec 2018). | foto: David Peltán, MAFRA

Původně už se mělo budovat, ale problémy s přípravou projektu oddálily zahájení stavby centra pro seniory u nemocnice v Táboře. V návrhu rozpočtu pro rok 2019, který projednávali radní, už však tato akce nechybí. Měla by to být největší investice příštího roku.

Připraveno je na ni 50 milionů korun formou úvěru. Dalších bezmála 53 milionů je uloženo ve fondu rezerv a rozvoje. Centrum se má rovněž specializovat na klienty trpící Alzheimerovou chorobou.

Celkově je vedení města v příštím roce připraveno na stavby, opravy a přípravy projektů vynaložit 167 milionů korun, kompletní kapitálové výdaje jsou 202 milionů.

„S návrhem rozpočtu se nyní seznámí zastupitelé a poté ho budeme schvalovat na prosincovém jednání,“ sdělil starosta Tábora Štěpán Pavlík (Tábor 2020). Doplnil, že je rozpočet nastavený jako přebytkový, a to o více než tři miliony korun.

Odhadované příjmy jsou 886 milionů korun a výdaje 883 milionů korun. Největší položku v příjmech představují tradičně daně. Tábor odhaduje, že by z nich v příštím roce měl získat 610 milionů korun, což by mělo být o 20 milionů více než letos.

Největší část spolknou běžné výdaje, pro obyvatele je tak vždy zajímavější část, která se týká investic. Těch bude poměrně dost. Druhou největší akcí se stane pokračování rekonstrukce Budějovické ulice. Její oprava začala letos první etapou a zásadně omezila dopravu ve městě. V polovině prosince by tam mělo být hotovo.

„Počítáme, že příští rok bude projekt méně náročný, co se týká dopravních omezení,“ upozornila místostarostka Tábora Michaela Petrová (Jinak!). V rozpočtu je připraveno 27 milionů korun.

Jen o milion méně je v návrhu na obnovu bytového fondu města. „Deset milionů je vyhrazeno na lůžkový výtah v G-centru, šest milionů na úpravy vnitrobloku na sídlišti Nad Lužnicí, 4,7 milionu na rozšíření parkoviště u plaveckého stadionu a 4,5 milionu korun na parkovací stání pro autobusy v Kvapilově ulici,“ informovala o dalších investicích Dana Daňková, vedoucí odboru financí.

Suma 13 milionů je připravená také na protipovodňová a protierozní opatření u rybníka Soví. A ve stejnojmenné ulici je na stavební úpravy dešťové kanalizace vyčleněno půl milionu korun.

Ve Větrovech bude záchytné parkoviště pro 60 aut

Radnice dá také peníze do oprav a budování nových chodníků, a to například podél silnice první třídy v Zárybničné Lhotě a u Bechyňské dráhy. Nová stezka pro pěší i cyklisty propojí místní část Větrovy s Radimovicemi u Želče a přes jeden a půl milionu korun bude stát propojení Čekanic a Vožické ulice, kde vznikne rovněž stezka pro chodce a kolaře.

Tři miliony jsou pak vyhrazené na dofinancování záchytného parkoviště Větrovy. Tam mohou ještě před koncem roku začít přípravné práce, během jara toho příštího se vše dokončí a kus za Táborem vyroste prostor pro 60 vozidel.

Společnost Strabag, která zvítězila s nejnižší cenovou nabídkou, ho postaví poblíž rozhledny Hýlačka a sportoviště ve Větrovech. Za akci město zaplatí celkem šest milionů korun s daní.

„Práce by měly trvat šest měsíců. V zimě je bude nutné z důvodu klimatických podmínek na nějaký čas přerušit, ale po jaru by mělo být hotovo,“ upřesnil Pavel Stolař, vedoucí oddělení přípravy a realizace investic táborské radnice.

Ze 60 míst budou tři určená pro invalidy a součástí stavby bude také prostor pro zastavení autobusu. Místo bude propojené novým chodníkem směrem k silnici, nebude chybět ani veřejné osvětlení.

„Prostor jsme vybrali, protože k místu jezdí hodně turistů například k Hýlačce, takže bude parkoviště určitě využívané,“ podotkla místostarostka Petrová.

V návrhu rozpočtu je uvedené také úvěrové zatížení města Tábor. K 31. prosinci roku 2019 radnice očekává, že bude dluh ve výši 98,7 milionu. Proti roku 2018 je to navýšení o více než 30 milionů.

Autor:

Nejčtenější

Statisíce lidí byly kvůli větru bez proudu, hasiči se přes noc nezastavili

Vítr strhl střechu gymnázia Nad Alejí na pražských Petřinách.

Silný vítr v neděli a v noci na pondělí lámal stromy, působil problémy na silnicích i železnici. ČEZ vyhlásil kalamitní...

Spolujezdec zemřel v autě rozbitém o stromy, řidička ve vrtulníku

Řidička vyjela s Fordem Fiesta do lesa. Její spolujezdec zemřel na místě, žena...

Dva lidské životy si vyžádala nehoda na Písecku. Řidička osobního vozu ze zatím nejasných příčin vyjela ze silnice do...

Na Miss World chci ukázat to, co opravdu umím, říká Denisa Spergerová

5. Denisa Spergerová, 18 let, 182 cm

Novou Miss Czech Republic Denisu Spergerovou (18) čeká v listopadu účast na soutěži krásy Miss World. Ta se letos koná...

Skoro každý den nehoda. Další vlaky do sebe narazily v Jindřichově Hradci

Dva vlaky se časně ráno srazily při posunování v Jindřichově Hradci. (12....

Kolize na české železnici neberou konce. Dva vlaky se časně ráno srazily při posunování v Jindřichově Hradci. V...

Jihlava srovnala sérii s Kladnem, Budějovice podruhé uspěly ve Vsetíně

Kladenský Jaromír Jágr (vlevo) přijíždí ke skrumáži hráčů během druhého...

Budějovičtí hokejisté důrazně našlápli k účasti v baráži o extraligu. V druhém semifinálovém zápase na ledě Vsetína...

Další z rubriky

V jihočeské přírodě vládnou vrabci a sýkory, ukázal velký průzkum

Poznáte, kdo k vám přilétá na krmítko? (17)

Skoro 27 tisíc ptáků zaznamenali dobrovolníci při velkém sčítání v Jihočeském kraji, do kterého se ve třech lednových...

Do Evropského parlamentu chce za Jihočechy Radka Maxová i Daniel Herman

Radka Maxová je ve Sněmovně od roku 2013, je také zastupitelkou Jihočeského...

O křeslo v Bruselu se utkají i Jihočeši. Kandidátky do květnových voleb do europarlamentu už jsou hotové, v úterý...

Stavět nové otáčivé hlediště za zahradou je podvod na divácích, říká Thoma

Exprimátor Českých Budějovic Juraj Thoma bude lídrem HOPB.

Náměstek českobudějovického primátora pro kulturu Juraj Thoma komentuje otáčivé hlediště v Krumlově, novou budovu...

Najdete na iDNES.cz