Tábor investuje do centra pro seniory i parkoviště ve Větrovech

  17:28aktualizováno  17:28
Nejnákladnější akcí příštího roku v Táboře bude stavba centra pro seniory, vyplývá to z návrhu rozpočtu. Pokračovat bude i rekonstrukce Budějovické ulice, dopravní omezení už však budou menší.

Opravy Budějovické ulice v Táboře (červenec 2018). | foto: David Peltán, MAFRA

Původně už se mělo budovat, ale problémy s přípravou projektu oddálily zahájení stavby centra pro seniory u nemocnice v Táboře. V návrhu rozpočtu pro rok 2019, který projednávali radní, už však tato akce nechybí. Měla by to být největší investice příštího roku.

Připraveno je na ni 50 milionů korun formou úvěru. Dalších bezmála 53 milionů je uloženo ve fondu rezerv a rozvoje. Centrum se má rovněž specializovat na klienty trpící Alzheimerovou chorobou.

Celkově je vedení města v příštím roce připraveno na stavby, opravy a přípravy projektů vynaložit 167 milionů korun, kompletní kapitálové výdaje jsou 202 milionů.

„S návrhem rozpočtu se nyní seznámí zastupitelé a poté ho budeme schvalovat na prosincovém jednání,“ sdělil starosta Tábora Štěpán Pavlík (Tábor 2020). Doplnil, že je rozpočet nastavený jako přebytkový, a to o více než tři miliony korun.

Odhadované příjmy jsou 886 milionů korun a výdaje 883 milionů korun. Největší položku v příjmech představují tradičně daně. Tábor odhaduje, že by z nich v příštím roce měl získat 610 milionů korun, což by mělo být o 20 milionů více než letos.

Největší část spolknou běžné výdaje, pro obyvatele je tak vždy zajímavější část, která se týká investic. Těch bude poměrně dost. Druhou největší akcí se stane pokračování rekonstrukce Budějovické ulice. Její oprava začala letos první etapou a zásadně omezila dopravu ve městě. V polovině prosince by tam mělo být hotovo.

„Počítáme, že příští rok bude projekt méně náročný, co se týká dopravních omezení,“ upozornila místostarostka Tábora Michaela Petrová (Jinak!). V rozpočtu je připraveno 27 milionů korun.

Jen o milion méně je v návrhu na obnovu bytového fondu města. „Deset milionů je vyhrazeno na lůžkový výtah v G-centru, šest milionů na úpravy vnitrobloku na sídlišti Nad Lužnicí, 4,7 milionu na rozšíření parkoviště u plaveckého stadionu a 4,5 milionu korun na parkovací stání pro autobusy v Kvapilově ulici,“ informovala o dalších investicích Dana Daňková, vedoucí odboru financí.

Suma 13 milionů je připravená také na protipovodňová a protierozní opatření u rybníka Soví. A ve stejnojmenné ulici je na stavební úpravy dešťové kanalizace vyčleněno půl milionu korun.

Ve Větrovech bude záchytné parkoviště pro 60 aut

Radnice dá také peníze do oprav a budování nových chodníků, a to například podél silnice první třídy v Zárybničné Lhotě a u Bechyňské dráhy. Nová stezka pro pěší i cyklisty propojí místní část Větrovy s Radimovicemi u Želče a přes jeden a půl milionu korun bude stát propojení Čekanic a Vožické ulice, kde vznikne rovněž stezka pro chodce a kolaře.

Tři miliony jsou pak vyhrazené na dofinancování záchytného parkoviště Větrovy. Tam mohou ještě před koncem roku začít přípravné práce, během jara toho příštího se vše dokončí a kus za Táborem vyroste prostor pro 60 vozidel.

Společnost Strabag, která zvítězila s nejnižší cenovou nabídkou, ho postaví poblíž rozhledny Hýlačka a sportoviště ve Větrovech. Za akci město zaplatí celkem šest milionů korun s daní.

„Práce by měly trvat šest měsíců. V zimě je bude nutné z důvodu klimatických podmínek na nějaký čas přerušit, ale po jaru by mělo být hotovo,“ upřesnil Pavel Stolař, vedoucí oddělení přípravy a realizace investic táborské radnice.

Ze 60 míst budou tři určená pro invalidy a součástí stavby bude také prostor pro zastavení autobusu. Místo bude propojené novým chodníkem směrem k silnici, nebude chybět ani veřejné osvětlení.

„Prostor jsme vybrali, protože k místu jezdí hodně turistů například k Hýlačce, takže bude parkoviště určitě využívané,“ podotkla místostarostka Petrová.

V návrhu rozpočtu je uvedené také úvěrové zatížení města Tábor. K 31. prosinci roku 2019 radnice očekává, že bude dluh ve výši 98,7 milionu. Proti roku 2018 je to navýšení o více než 30 milionů.

Autor:

Volby do EP proběhnou v České republice 24. a 25. května. Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00. Do Evropského parlamentu kandiduje 39 uskupení.

Nejčtenější

Druhá liga: baráž o postup si zahrají Jihlava a Brno, o sestupu jasno není

Brněnští fotbalisté se radují z výhry nad Třincem a postupu do baráže o první...

Ve druhé fotbalové lize je kolo před koncem jasno o účastnících baráže. O postup mezi elitu budou hrát Jihlava a Brno....

Oblíbený zmrzlinový stánek v Hluboké shořel. Je to pomsta, říká majitel

Dřevěný zmrzlinový stánek v Hluboké nad Vltavou skončil v plamenech. Majiteli...

Oheň zničil v noci na dnešek zmrzlinový stánek v Hluboké nad Vltavou. I když se nikomu nic nestalo, škody přesáhly...

Legendární motocyklový závodník Staša zemřel, bylo mu 75 let

Bohumil Staša, dvacetinásobný šampion Československa a výborný konstruktér...

Bohumil Staša, legendární motocyklový závodník, v 75 letech zemřel. Dvacetkrát triumfoval na domácím šampionátu, na...

Čelní střet aut na Českobudějovicku nepřežil řidič, přejel do protisměru

Řidič BMW přejel do protisměru a střetl se s Volkswagenem Tiguan. (15. května...

Čelní střet dvou osobních aut na Českobudějovicku nepřežil ve středu v noci devětadvacetiletý řidič. Další tři lidé...

Čelní střet u Kamenného Újezdu nepřežil ani spolujezdec, zemřel v nemocnici

Řidič BMW přejel do protisměru a střetl se s Volkswagenem Tiguan. (15. května...

Nehoda, která se stala minulý týden na Českobudějovicku, si vyžádala druhý lidský život. V nemocnici zemřel...

Další z rubriky

Nejvyšší žalobce neuspěl s dovoláním v případu exprimátora Thomy

Exprimátor Českých Budějovic Juraj Thoma bude lídrem HOPB.

Bývalý primátor Českých Budějovic Juraj Thoma je nevinen v případu smlouvy na počítačové vybavení. Nejvyšší státní...

Autobusu, který u Budějovic už dvakrát hořel, netěsnilo olejové chlazení

Požár zastavil autobus u Litvínovic před Českými Budějovicemi.

Dopravní podnik města České Budějovice už ví, co stálo za březnovým požárem autobusu u Litvínovic. Hořel tehdy už...

ŘSD může dokončit D3 u Ševětína, soud zamítl žalobu vyvlastněného majitele

Mezi Ševětínem a Borkem na Českobudějovicku ŘSD v úterý po deváté hodině...

Ředitelství silnic a dálnic může dokončit 50 metrů dálnice D3 v úseku Ševětín-Borek. Krajský soud v Českých...

Najdete na iDNES.cz