Mladý brusič vyrazil na stáž do Číny, aby trénoval práci s křišťálem

  12:38
Pět studentů SOŠ a SOU v Třeboni bylo čtyři týdny na studijním pobytu v Číně, kde se zdokonalovali v broušení křišťálu. Zažili tam oslavy 70. výročí založení Čínské lidové republiky a podivovali se, že místní středoškoláci tráví ve škole téměř celý den.

Richard Bulant ze Slavonic o svou budoucnost nemá obavy, profese brusiče je žádaná. | foto: Michal Bělský, MF DNES

Velká stojanová bruska pomalu ukrajuje milimetry tvrdého, ale poměrně křehkého křišťálu. Osmnáctiletému Richardu Bulantovi ze Slavonic na Jindřichohradecku se pod rukama rýsuje čirá hlava skandinávského draka z materiálu, který si přivezl ze stáže v Číně.

V dílnách SOŠ a SOU v Třeboni možná už brzy budou vznikat daleko větší a složitější výrobky vybroušené ze suroviny dovezené z asijské země.

Bulant se odtud před několika týdny vrátil, společně se čtyřmi spolužačkami se tam učili brousit křišťál.

„Zatím s ním máme minimální zkušenosti, ve škole jsme s ním předtím nepracovali. V tuto chvíli se mi ale při obrábění jeví podobně jako obyčejné sklo, což je vlastně syntetický křišťál,“ vysvětluje žák čtvrtého ročníku oboru výtvarné zpracování skla a světelných objektů.

Na druhé straně planety se skupina mladých brusičů zdokonalovala čtyři týdny, školní prostředí milionového čínského města Donghai však podle Bulanta poznali jen minimálně.

„První týden jsme zažili oslavy 70. výročí založení Čínské lidové republiky, takže jsme místo školy procházeli město, které je i přes vysoký počet obyvatel velké sotva jako České Budějovice. Zbylé tři týdny jsme trávili prakticky jenom v dílně, kterou škola vyhradila jen pro nás,“ popisuje Bulant.

Největším překvapením pro něho byl program čínských středoškoláků, kteří v obrovských areálech tráví téměř celý den.

„Oni jsou tam snad pořád. Už v šest ráno jsem viděl skupinky studentů hrát u školy basketbal a domů chodí až před osmou večer. Zajímavá je také přestávka v deset hodin, kdy se všichni seřadí a pak pět tisíc dětí běhá deset minut po školním areálu s vlaječkami podle svých tříd. K tomu jim z tlampačů hraje hudba,“ podivuje se.

Domluva byla hodně složitá, pomáhal mobilní překladač

Zarazil ho i způsob, jakým se mladí Číňané dorozumívají se zahraničními návštěvníky. „Jinak než přes mobilní překladač jsme se s nimi nedomluvili. Nikdo z nich neumí anglicky,“ líčí Bulant a dodává, že komunikace vázne i směrem ven ze země. Světově rozšířené sociální sítě tam nefungují a cena hovorů se šplhá do astronomických částek.

„Ozýval jsem se domů jen v nejnutnějších případech, ale i tak jsem utratil za SMS dva tisíce korun. I přesto bych se chtěl do Číny ještě někdy vrátit, jen určitě ne na vlastní pěst,“ má jasno Bulant, který se společně s třeboňskými spolužáky měl na jih Čech vrátit i se skupinou několika čínských studentů, kteří se zde měli na oplátku učit zpracovávat české sklo.

„Jenže to se muselo odložit. Když jsem se bavil s naším čínským mistrem, říkal, že to nyní mají zakázané, což asi mohlo souviset i s roztržkou Prahy s Pekingem. Abych řekl pravdu, trochu jsme se kvůli vyhrocené situaci obávali, jestli se dostaneme domů,“ přiznává Bulant, jenž se k broušení skla dostal shodou náhod.

„Ještě v deváté třídě jsem nevěděl, co chci dělat. Naštěstí nás na výtvarné výchově navštívil můj současný mistr s tím, jestli si někdo nechceme vyzkoušet opracovat vinutý korálek. Všichni se ale styděli, tak jsem to zkusil a mistr mě pak podezříval, že už jsem něco podobného dřív dělal,“ říká se smíchem maturant. Nejčastěji pracuje s vázami, na nichž pomocí brusky vytváří různé dekorace.

I když krátce po začátku tisíciletí ukončila činnost řada skláren v republice, včetně podniku v nedalekém Chlumu u Třeboně, o svou budoucnost se Bulant nebojí.

„Škola má navázanou spolupráci se sklárnou Rückl v Nižboru, kam jezdíme na praxi. Řada starších brusičů jim odchází do důchodu a stroje naši výrobu nahradit nedokážou. Obecně jsou podobné profese opět velmi žádané a brusičů je nedostatek,“ vysvětluje.

  • Nejčtenější

Na Strakonicku řidička najela do cyklistů, mezi zraněnými jsou tři děti

Dopravní policisté a kriminalisté momentálně vyšetřují vážnou dopravní nehodu na Strakonicku. Řidička osobáku tam najela do větší skupiny cyklistů jedoucích před ní. „Zraněny jsou tři děti a jeden...

8. července 2024  17:19

Princezna ze mlejna se točila před 30 lety, takhle vypadají místa z pohádky dnes

Oblíbená česká pohádka Princezna ze mlejna letos slaví 30 let. Režisér Zdeněk Troška ji zasadil do jihočeského venkova, kdy se natáčelo převážně v okolí Bavorova a Volyně na Strakonicku. Autor...

9. července 2024  12:56

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Bouřlivá noc hasičů. Vyjížděli k tisícovce případů, řešili stromy i zatopené domy

Hasiči v Česku ve středu odpoledne a v noci zasahovali u 946 případů souvisejících s bouřkami. Spadlé stromy v noci na šesti tratích zastavily vlaky. Nejvíce výjezdů měli ve Středočeském, Jihočeském...

11. července 2024  6:56,  aktualizováno  22:23

U Protivína při čelním střetu s kamionem zemřel řidič, z auta zbyl jen šrot

Tragická nehoda ráno uzavřela na několik hodin hlavní tah z Českých Budějovic na Písek. Před Protivínem se srazil kamion s osobním autem, jehož řidič na místě zemřel.

8. července 2024  9:16,  aktualizováno  18:15

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Že by? Koubek znovu řeší prodej Dynama, blízko je skupina podnikatelů

Budějovické Dynamo by ještě před startem nové sezony mohlo změnit majitele. Znovu se rozjela jednání o novém vedení fotbalového klubu. Důležitou roli v tom hraje Emil Kristek, aktuálně obchodní...

15. července 2024  12:55

Vážná nehoda omezila tah na Třeboň, u Veselí nedal kamion přednost motorkáři

Vážná nehoda se zraněním na několik hodin omezila provoz mezi Veselím nad Lužnicí a Třeboní. U Horusického rybníka se totiž střetl kamion s motorkářem.

15. července 2024  15:39,  aktualizováno  17:47

Moje inspirace? Mazák Yamal. Talent Sosna vypráví o Itálii i hecování při Euru

Doma o něm skoro nevíte. Povětšinou je tichý, nejčastěji něco prohodí s mladším bratrem Jakubem. Na hřišti poznáte jiného mladíka. Výrazného, který nešetří gesty a neustále si žádá míč. „Až si...

15. července 2024  13:35

V Týně nad Vltavou řidiči jezdí po opraveném mostě, rekonstrukce trvala rok

V Týně po roční kompletní rekonstrukci otevřeli most přes Vltavu, který leží na tahu z Českých Budějovic na Tábor. Po dobu prací řidiči využívali provizorní přemostění, které nyní dělníci odstraní....

15. července 2024  13:02

Že by? Koubek znovu řeší prodej Dynama, blízko je skupina podnikatelů

Budějovické Dynamo by ještě před startem nové sezony mohlo změnit majitele. Znovu se rozjela jednání o novém vedení fotbalového klubu. Důležitou roli v tom hraje Emil Kristek, aktuálně obchodní...

15. července 2024  12:55

Lela Vémola je na starých fotkách k nepoznání. Takto vypadala před plastikami

Kamarádka Lely Ceterové, Petra Batthyányová sdílela na sociálních sítích osmnáct let starou fotografii, na které je se...

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média. Proslavil ji seriál...

Jeden z nejhorších filmů vůbec slušně vydělává i po 30 letech od natočení

První filmová adaptace kultovní bojovky Street Fighter z roku 1994 se umísťuje v žebříčcích nejhorších snímků všech...

Princezna Kate přišla s dcerou na Wimbledon, setkala se i s Krejčíkovou

Princezna Kate (42) přišla na mužské finále letošního Wimbledonu spolu se svou dcerou Charlotte (9). V zákulisí se...

Zemřel dětský kamarád mimozemšťana Alfa. Herec usnul v rozpáleném autě

Zemřel herec Benji Gregory. Televizním divákům je známý jako Brian z populárního sitcomu 90. let Alf. Gregorymu bylo 46...