Pondělí 26. září 2022, svátek má Andrea
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 26. září 2022 Andrea

Dřevěné sochy vyřezává bos, chce být spojený se zemí stejně jako stromy

  9:48
Ondřeje Drábka z Choustníku na Táborsku můžete potkat na sochařských sympóziích nebo před jeho domem, kde pracuje se dřevem. Řezbářem z povolání se stal až v roce 2000, když zjistil, že o jeho díla je na slavnostech a trzích zájem.

Ondřej Drábek přinesl do Masných krámů malou bustu ženské hlavy. | foto: Petr Lundák, MF DNES

Když chce malíř namalovat obraz, nejprve nanese na paletu hromádky barev. Když chce řezbář Ondřej Drábek z Choustníku na Táborsku vyřezat sochu, vyjde před chalupu na louku, kterou rámují dvě cesty do trojúhelníkového tvaru. To je jeho paleta a na ní jsou hromady dřeva.

„Teď mi tam přibyla jedna obzvlášť velká. Táboráci přivezli čtyřicet kubíků dubu, ze kterého mám vyřezat betlém,“ představuje svou nejnovější zakázku. A možná také dosud největší. Město Tábor si u řezbáře Ondřeje, jak sám sebe nazývá na webu, objednalo soubor šestnácti figur v životních velikostech. O Vánocích mají zdobit Žižkovo náměstí.

„Začnu Svatou rodinou. Kulatiny mají délku od dvou do čtyř metrů a já si je musím nejdřív nějak rozestavět vedle sebe. Budu si v nich představovat postavy podle schváleného nákresu. Každý kmen si sám řekne, která figura z něj má vzniknout,“ prozrazuje svůj oblíbený postup tvorby.

Ondřej Drábek (55 let)

Narodil se 19. února 1967 v Mostě. Vyučil se mechanikem a opravářem pro stroje a zařízení. Do roku 1990 pracoval v podniku Doly V. I. Lenina Komořany. V roce 1990 se z Mostu přestěhoval do Tábora, poté do Soběslavi. Od roku 2000 se plně věnuje dřevořezbě. Bydlí v Choustníku, kde pracuje na louce u své chalupy. Vytváří dřevěné sochy, šachové komplety, reliéfní obrazy, loutková divadla a bytové doplňky. Je potřetí ženatý, z každého manželství má jedno dítě, další tři vyženil a radost mu dělá osm vnoučat.

Drábek je vítaným účastníkem řezbářských sympozií a autorem zakázek od miniatur po čtyřmetrové sochy. Jeho díla najdeme po celé republice. Každé se zrodilo tím, že si představu tak dlouho promítal do dřeva, až v něm uviděl výrobek.

„Představa budoucí sochy v masivu je důležitá, aby mě potom při práci sama vedla. Potřebuju, aby mě inspirace ťukla. Pak si důležité tvary načrtnu na dřevo, v hlavě se mi rozeběhne scénář a já už podle něj jedu s pilou v ruce,“ říká řezbář.

Jako ukázkový doklad přinesl na naše povídání v Masných krámech malou bustu ženské hlavy. „Uviděl jsem ji v kulatém odřezku, který vyhazovali na pile. Ve dřevě jsem si všiml několika kazů a najednou se mi v podvědomí vynořila ženská tvář, která díky těm kazům bude přitažlivá, ale divák o nich nebude vědět. Někdy je třeba podívat se na dřevo s fantazií smíšenou se správnou dávkou humoru.“

Tak si schválně jeho humor a fantazii hned na místě vyzkoušíme. „Má ta žena jméno?“ zeptal jsem se. „Zatím ne,“ odpověděl. Nabídl jsem jméno Žanda a požádal jejího tvůrce, aby o ní něco prozradil.

„Žanda je romantička, podívejte na ty hluboké oči,“ natočil dřevěnou hlavu obličejem tak, aby fotograf mohl pořídit její snímek. „Ovšem tohle je její podoba ze začátku 70. let, kdy se pod romantickou tváří skrývala temnost,“ upřesňuje.

Já nadhazuji: „A tenkrát poslouchala Stouny.“ Ondřej smečuje: „Hlavně Claptona.“ Já na to: „A trochu brala drogy.“ Ondřej: „Ale legálně. Vnutila se do vědeckého programu, kde se zkoušelo působení LSD na elitní osoby.“

Z kůry vyřezal formuli Laudy

Ano, i dávkou vtipné tvůrčí fantazie by měl vládnout řezbář. Takovou schopnost však v Ondřeji Drábkovi nedokázala odhalit učitelka na základní škole v jeho rodném Mostě. V roce 1973 tam prolézal první třídou s odřenýma ušima a učitelka ho považovala za hloupého.

„Protože jsem psal pomalu a zrcadlově,“ vzpomíná. „Ve třetí třídě usoudili, že je to tím, že jsem rozený levák, a přeučili mě na praváka. Půl roku mi navlékali rukavici na levou ruku a pod dohledem jsem se učil psát pravačkou. Dneska mám obě ruce stejně zručné a je mi jedno, ve které držím pracovní nástroj.“

Je možné, že tato již překonaná metoda v něm více propojila fantazii se zručností. Projevilo se to hned o prázdninách na pionýrském táboře. Z dlouhé chvíle vyřezal z kůry nožíkem formuli Nikiho Laudy. Děti i vedoucí si výrobek prohlíželi s úžasem. „Nedivil bych se, kdyby ho pořád měli vystavený v Nuzerově, kde se tábor konal,“ tuší řezbář.

Stejný úspěch sklidily jeho obrázky namalované v hodinách výtvarné výchovy i ve volném čase. Ale na studium umělecké školy ani pomyslet. „Špatný kádrový profil. V mém případě to znamená, že příbuzní v osmašedesátém utekli do Austrálie,“ vysvětluje totalitní pojem. „Komunisti mi dali na výběr vyučit se buď zedníkem, nebo strojním zámečníkem.“

Zvolil to druhé a po vyučení nastoupil na šachtu v Mostě. Práce ho netěšila, přestože při zaměstnání z vlastní iniciativy studoval báňskou průmyslovku. Studium nedokončil z nedostatku času – měl už rodinu. Manželství se však rozpadlo. Po sametové revoluci skončily i jeho závazky vůči podniku, a tak se rozhodl, že opustí hornický Most.

Zjistil, že se dokáže uživit jako řezbář

„Díky své druhé ženě jsem se dostal do Tábora a pak do Soběslavi. V Táboře jsem ve firmě Pelikán vyráběl dřevěné hlavolamy. V Soběslavi jsem pracoval v Diakonii Rolnička jako ergoterapeut a pak mistr v chráněných dílnách,“ shrnuje své působení u zaměstnavatelů.

Jeho osobní život se dá shrnout ještě stručněji: ani druhé manželství se nevyvedlo, ale třetí ano. A než poznal svou současnou ženu, zjistil, že se dokáže uživit jako řezbář.

„Když jsem odjížděl z Mostu, dal mi táta sadu dlát. Že se mi třeba budou někdy hodit. A to se stalo jednoho odpoledne roku 1998, když jsem se nudil na balkoně. Vyřezal jsem jimi z násady koštěte figurku pro radost. Můj kamarád mi řekl, že mám talent a abych v tom pokračoval,“ vypravuje.

Každý se může přijít podívat, co právě řežu, a je fakt, že lidé chodí často. Já mám lidi rád.

Stejný názor měli i návštěvníci slavností a trhů, kde nabízel stále propracovanější i originálnější dílka. A co bylo nejdůležitější – lidé kupovali jeho výrobky. „Zároveň jsem se spřátelil s řezbáři a viděl jsem, jak pracují a někteří se dokážou řezbařinou uživit. Bylo mi to inspirací, abych také přešel jen na řezbařinu. Nikoho jsem ale nenapodoboval, šel jsem vlastní cestou,“ konstatuje.

V roce 2000 skončil v soběslavské Rolničce a stal se řezbářem z povolání. O dva roky později koupil chalupu v Choustníku. To už žil ve třetím partnerském vztahu, který přešel v manželství a trvá dodnes.

„Jsem šťastný, že mám svou ženu Monu, rodinu i práci, která mi dává smysl. Můj život byl dlouho spletitý a vzdorný. A pak se mi vyplnilo i to, na co bych se možná ani neodvážil pomyslet,“ říká Ondřej Drábek.

Svá díla vyřezává a dočasně vystavuje na louce před chalupou v létě i v zimě. Louku obklopují jen lípy, plot záměrně nepostavil. „Každý se může přijít podívat, co právě řežu, a je fakt, že lidé chodí často. Já mám lidi rád. Největší radost mi dělá zájem dětí i jejich dotazy.“

Jedna otázka se opakuje docela často – proč je pán při práci na louce bos? „Protože ani stromy nemají boty, když rostou ze země. A já potřebuju být spojený se zemí stejně jako stromy, které daly dřevo pro moje výrobky,“ odpovídá řezbář s úsměvem, ale myslí to naprosto vážně.

Autoři:

Komunální a senátní volby 2022

se konají 23. a 24. září. Ve stejném termínu proběhne i první kolo voleb do třetiny Senátu, jejichž případné druhé kolo bude o týden později. V Jihočeském kraji se volí v obvodech Tábor a Český Krumlov.

Seznamy kandidátů: Č. Budějovice, Tábor, Český Krumlov, Jindřichův Hradec, Písek, Strakonice, Prachatice, Vimperk, Bechyně, ostatní

  • Nejčtenější

Po těžbě zůstaly v lese národního parku hluboké koleje a zničený potok

Správa Národního parku Šumava zastavila odvoz vytěženého dřeva z bývalé první zóny parku u Zhůří a hledá viníky...

Policisté našli pod Žďákovským mostem mrtvou ženu, po níž pátrali od soboty

Policejní potápěči nalezli v Orlické nádrži mrtvolu ženy, po které pátrali od soboty. Tělo nalezli pod Žďákovským...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Hattricky Zohorny v Plzni a Najmana v Boleslavi. Třinec i Kometa doma padly

Páteční třetí kolo hokejové extraligy nabídlo hned dvoje samostatné nájezdy. Liberec je zvládl v Litvínově, Hradec s...

Baník po přestřelce v Kroměříži uspěl na penalty, Hradec dal jedenáct gólů

Fotbalisté Ostravy v 2. kole domácího poháru zažili pořádné drama s postupovým koncem na hřišti Kroměříže. Vedoucí tým...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Budějovičtí hokejisté vyhráli i potřetí, Litvínov k prvním bodům nepustili

České Budějovice porazily v předehrávce 4. kola extraligy hokejisty Litvínova 6:3 a vyhrály i třetí zápas v sezoně....

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Zesnulá královna bude i za stovky let vypadat jako živá, říká balzamovač

Premium Trvající pieta ve Velké Británii za zesnulou královnu Alžbětu II. a vystavení rakve vyvolává mimo jiné řadu otázek...

Jihočeský kraj podepsal smlouvu s ČEZ o postavení modulárního reaktoru

Důležitým krokem k posílení energetické bezpečnosti a samostatnosti Česka začalo Fórum partnerských regionů Jihočeského...

Na auto bývalého ředitele šumavského parku spadl za jízdy suchý strom

Na auto bývalého ředitele šumavského národního parku Jiřího Mánka spadl na Šumavě za jízdy suchý strom. Mánek z nehody...

Psi uštvali na sídlišti zajíce a ohrožovali ženu, která je chtěla odehnat

Dva psi uštvali ve středu v noci na českobudějovickém sídlišti Vltava zajíce. Když se je kolemjdoucí žena snažila...

Mužem roku se stal Matěj Švec, sportovec, který relaxuje při malování

Baví ho fotbal, spoluzaložil posilovnu a relaxuje u abstraktní malby. Matěj Švec, vítěz soutěže Muž roku, si svou...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

RECENZE: Pro Pokáče byla O2 arena příliš velkým soustem

Z hlediska návštěvnosti skončil koncert písničkáře Pokáče v O2 areně maximálním úspěchem - pár hodin před začátkem...

Kvůli sousedům nemohu v bytě topit. Oni nemají problém, tak nic neřeší

Bydlím v bytovém domě, který spravuje společenství vlastníků. Letos jsem se přestěhovala z bytu číslo 9 do bytu číslo...

Český vynálezce samodofukovací pneumatiky vysoudil 1,6 miliardy

Firma Goodyear & Rubber musí českému vynálezci Františku Hrabalovi zaplatit 65 milionů dolarů (asi 1,6 miliardy korun)....

Rusové v panice skupují letenky za rekordní sumy. Zájem je o jednosměrné

Ruský prezident Vladimir Putin ve středečním projevu k národu vyhlásil částečnou mobilizaci. Začne platit okamžitě a...