V Českých Budějovicích mají i další plány. Radnice nyní chystá například proměnu náplavky u Malše mezi Krumlovským a Zlatým mostem, která naváže na upravený břeh v parku Dukelská.
Nedaleko Pražského sídliště, na pravém břehu Vltavy, má vzniknout nová relaxační zóna nazvaná Sluneční ostrov. Na levém břehu kousek po proudu právě staví sportovně-relaxační areál, jehož první část bude hotová ještě letos v létě.
V Budějovicích hledají projektanta, který připraví Sluneční ostrov u Vltavy |
„Chceme, aby budějovičtí občané mohli trávit svůj volný čas na území města a nemuseli za podobnou zábavou dojíždět do Hluboké nad Vltavou nebo jiných destinací. V následujících letech tak na levém břehu vznikne plnohodnotná volnočasová lokalita, která zvýší atraktivitu celé městské části,“ vysvětlila primátorka Dagmar Škodová Parmová (ODS).
Právě Hluboká nad Vltavou je dalším jihočeským městem, které úspěšně těží z potenciálu protékající řeky. Ve městě je rozvinutá lodní doprava a funguje tam i přístav. V uplynulých letech k volnočasovým aktivitám okolo řeky přibyly také ferraty. Nyní jsou na skalnatém břehu Vltavy celkem tři. Ta nejdelší má 400 metrů.
Další výjimkou je město Tábor. Tam sice řeku Lužnici zcela přenechali vodákům a sportovním klubům, zaměřili se ale na rozvoj koupání na vodní nádrži Jordán. V současnosti tam tak v symbióze fungují veslařské spolky, rybáři i plavci. Ti se scházejí především na historické plovárně, která za svou zrekonstruovanou podobu získala i prestižní cenu.
V Písku hodně plánů selhává
V jiných městech už je ale situace horší a radnicím se dlouhodobě nedaří říční toky ani rybníky naplno využít. To se týká například Písku. V něm sice také funguje oblíbená historická plovárna u sv. Václava na břehu Otavy, kterou město v roce 2017 zrekonstruovalo, ale ostatní plány na zatraktivnění řeky v centru zatím selhávají.
„Zamýšleli jsme na Otavu rozmístit koupací mola, ale zatím se nám nepodařilo vyřešit jejich ukotvení a splnit bezpečnostní podmínky, které mám ukládá Povodí Vltavy. Před lety jsme také chtěli upravit pravý břeh mezi Kamenným a Novým mostem, vybrali jsme už i vítězný návrh, vše ale bohužel skončilo nezdarem,“ uvedla místostarostka Petra Trambová s tím, že doufá, že se vedení města k tomuto tématu ještě toto volební období stihne vrátit a vypíše novou architektonickou soutěž.
Atraktivitu Otavy by v Písku mohl zlepšit také plánovaný kemp pro vodáky, cyklisty a karavany. Ten chce město vybudovat na místě bývalé vodárny a jeho součástí bude i tělocvična. Město na projekt získalo třicetimilionovou dotaci a vše plánuje dokončit v roce 2025.
Kemp je hlavním přístupem k vodě také ve Strakonicích. Nic dalšího na březích Otavy ve městě není. „Myšlenkou na rozmístění koupacích mol se zástupci radnice už několikrát zabývali. Kvůli financím ale nikdy nedošlo na uskutečnění takového záměru,“ uvedla mluvčí Strakonic Markéta Bučoková.
Doplnila pak, že více lidí k vodě by mohla přilákat Panská zahrada, kterou město otevřelo před dvěma roky. „Zahrada je jen malý kousek od řeky a lidé si tam mohou dát jídlo i pití, pořádají se tam také kulturní akce a je možnost si zde i rozdělat táborák v ohništi,“ popsala.
10. června 2022 |
O něco lepší situace je v Týně nad Vltavou, kde je rozvinutá lodní doprava a na řece tak funguje řada městských a soukromých přístavišť. Celou řeku pak lemují parky, cyklostezka a několik půjčoven paddleboardů. Možností ke koupání však místní moc nemají.
„Máme zde místo nazývané Na Valše, kam si místní chodí k vodě lehnout na deku, je tam i písčitá pláž. Jiné vstupy do řeky nebo plovoucí mola tu ale nemáme, lodní doprava je tu dost intenzivní a koupání tak může být i nebezpečné,“ vysvětlil týnský starosta Karel Hladeček s tím, že letošní koupací sezonu nejspíše úplně překazí stavební práce na mostě přes Vltavu. Kvůli jeho rekonstrukci je nutné postavit provizorní přemostění.