Sobota 23. října 2021, svátek má Teodor, Theodor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 23. října 2021 Teodor, Theodor

O budoucí drtičce a těžbě kamene u Ševětína rozhodnou místní v referendu

  9:13
Petice může mít stále velkou sílu. Důkazem je Ševětín na Českobudějovicku a plánované rozšiřování těžby a následné úpravy štěrkopísků poblíž městysu. Nakonec se má rozhodnout podle hlasování v referendu. Minulý týden to schválili zastupitelé, které k tomu dotlačila petice obyvatel.

V Ševětíně, kde těží štěrkopísky společnost Kámen a písek (KaP), vznikla proti rozšiřování lomu petice s několika stovkami podpisů. | foto: Petr Lundák, MF DNES

Obyvatelům Ševětína se nelíbí hlavně plánované umístění nové linky na úpravu kamene, která má obtěžovat okolí prachem a hlukem. Špatné zkušenosti mají totiž se stávající drtičkou.

Potřebný počet podpisů pro referendum dostali zástupci radnice už v létě s nadějí iniciátorů, že se veřejné hlasování uskuteční při krajských volbách. Termín ale vedení městysu posunulo až k volbám do Poslanecké sněmovny příští rok.

„Navrhovaná drtička s ohromnou skládkou materiálu je pořád blízko zástavby. Požadujeme jinou variantu umístění, třeba na katastru sousedního Lišova a do zahloubeného prostoru, aby nerušila hlukem,“ uvedl člen přípravného výboru referenda Roman Mašek.

Spor tkví v záměru společnosti Kámen a písek otevřít nové ložisko těžby na sousedním katastru a postavit novou drticí linku u Ševětína, kde se dlouhodobě těží stavební kámen.

K záměru ale společnost potřebuje změnu části územního plánu. Vedení radnice je pro změnu územního plánu ve prospěch soukromé firmy, tento proces je však zablokovaný nesouhlasem odpůrců. Zastupitelé ho pod jejich tlakem v květnu neschválili.

Proti projektu navíc vznikla úspěšná petice za vypsání referenda. „Vyhlášené bude zároveň s volbami do Poslanecké sněmovny,“ potvrdil místostarosta Ševětína Radim Novotný.

Iniciátorům referenda se však ani tak postup radnice nelíbí. Tvrdí, že ta jejich petici nejdříve ignorovala a na poslední chvíli rozhodla, že vypustí z referenda jednu důležitou otázku. Původně byly dvě.

První se týká souhlasu, nebo naopak odmítnutí potřebné změny územního plánu pro drtičku. V druhé by pak mohli hlasující změnu územního plánu podpořit, ale zároveň by tím dál odmítali stavbu technologické linky.

Zastupitelé tuto otázku zamítli jako rozpornou a nelogickou. Podle přípravného výboru referenda je i druhá část důležitá. Konzultovali ji s právníky. Proti zkreslení otázek referenda se proto chtějí bránit soudně.

Na místě původního lomu vznikne lesopark a jezero

Starostka Ševětína Romana Hajská se k jednání o referendu odmítla vyjádřit s odkazem na zápis, který zveřejní na webové stránce. Redakce MF DNES má jeho audiozáznam. Zápis ze srpnového jednání zastupitelstva o úpravě znění referenda je i na úřední desce městyse.

Záměr rozšířit těžbu u Ševětína a postavit novou technologickou linku je podle společnosti Kámen a písek načasovaný do budoucnosti. Podle vyjádření jednatele společnosti Pavla Fučíka je aktuální od roku 2030, do té doby budou postupně utlumovat práce ve stávajícím ložisku a obnovovat narušenou krajinu.

Nové ložisko tak nahradí staré, výtěžnost bude stejná jako dnes. Na místě původního lomu vznikne rekreační zóna s lesoparkem a devítihektarovým jezerem. Nový provoz se přesune směrem na katastr Kolného patřícího Lišovu a bude příštích 50 až 100 let pokračovat na hranicích obce Mazelov. Také jeho obyvatelé mají z blížící se průmyslové těžby kamene obavy. Bojí se hlavně o zdroje vody.

„Záměr se nám nelíbí, ale není na našem katastru. Chceme využít pozdější řízení o vlivu stavby na životní prostředí EIA k připomínkám,“ uvedla starostka Mazelova Štěpánka Chudá.

Postavili severní obchvat

Společnost těží u Ševětína 850 tisíc tun stavebního kamene ročně. Po otevření nového ložiska chce v takovém objemu pokračovat. Podle jednatele Pavla Fučíka svůj byznys kompenzují dary městysu, za deset let to bylo 27 milionů korun.

Navíc firma významně přispěla na zlepšení přepravy materiálu stavbou severního obchvatu Ševětína, který odklonil část těžké dopravy.

Roman Mašek a jeho kolegové z přípravného výboru pro referendum si myslí, že kompenzace za zhoršení životního prostředí jsou v poměru k jiným příkladům v Česku malé.

V tomto případě zabere nová technologická linka na úpravu kamene 14 hektarů zemědělské půdy v lokalitě, s níž územní plán počítal pro smíšené bydlení. Místo něho bude něco jako průmyslová zóna. Další vzniká severně od městyse na místě bývalého zemědělského dvora Švamberk.

A těžbu plánují rozšiřovat i další firmy na jiných místech jihočeského kraje. Ostravská společnost Kamenolomy ČR ohlásila záměr rozšíření ložiska u Kaplice. Výtěžnost bude až 500 tisíc tun za rok. Až 140 tisíc tun chce nově těžit v Kožlí na Písecku. V obou případech jí kapacitu navýší otevření spodních pater lomu na stávající ploše. Zásoby odhaduje na desítky let.

Parlamentní volby v roce 2021 se konaly v pátek 8. října a v sobotu 9. října. Ve volbách jsem vybírali dvě stovky poslanců Sněmovny ve 14 volebních krajích.

Výsledky podle měst a obcíČeské BudějoviceJindřichův HradecČeský KrumlovStrakoniceTábor, další

  • Nejčtenější

Respirátory už lidé nenosí v obchodních centrech ani ve vozech MHD

Průzkum redakce MF DNES ukázal, že v pasážích českobudějovických obchodních center je až pětina lidí bez ochrany úst a...

Chlapec ze Strakonic, jehož maminka zůstává v kómatu, má novou rodinu

K lepšímu se snad obrací životní příběh desetiletého školáka, který po autonehodě matky skončil v dětském domově. Nyní...

Vysypali popelnice na ulici. Aby ukázali, co všechno končí v odpadu

Vedení obce Studená na Jindřichohradecku v týdnu uspořádalo ve spolupráci s výzkumníky ojedinělou analýzu obecního...

Při tréninku na Strakonicku vlétla motorka mezi diváky, zranili se dva lidé

Při sobotním motokrosovém tréninku v obci Hajany na Strakonicku vletěla mezi přihlížející motorka. Divačku se středně...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Jihočeské školy nejspíš na týden zavřou, aby se zpomalilo šíření covidu

Krajská hygienická stanice navrhuje, aby základní školy na jihu Čech vyhlásily na pondělí a úterý v příštím týdnu...

Syndrom Petra Pana. Proč někteří muži nikdy nedospějí a žijí jako paraziti

Premium V každém chlapovi zůstává kousek kluka, ale musí to být právě jen ten kousek. Pokud muž nechce vyrůst a převzít...

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

  • Další z rubriky

Nechci určovat, kdo k nám může na pivo, říká provozní hospody

Restauratéři budou muset od 1. listopadu kontrolovat bezinfekčnost hostů. Obávají se však, že tím naruší jejich...

Tisíce Jihočechů budou moci díky Milostivému létu smazat své dluhy

Celostátní akce na oddlužení lidí s exekucemi pomůže s dluhy vůči městům i obcím nebo jejich organizacemi. Například...

Předzahrádky na jihu Čech budou fungovat podle nových pravidel

Řada větších jihočeských měst chystá manuál, kde budou popsané podmínky pro umístění předzahrádek. Na jednotlivých...

Severní spojka má další povolení, z Budějovic odvede na 20 tisíc aut

Problematická příprava komunikace severní spojky, která je pro dopravu v Českých Budějovicích naprosto zásadní, se může...

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

ČEZ od ledna zdraží: elektřinu asi o třetinu, plyn o víc než polovinu

ČEZ od nového roku zdraží elektřinu i plyn. Podle šéfa energetické společnosti Daniela Beneše to může být asi třetina u...

Jestli bude inflace stoupat dál, lidé ztratí polovinu úspor, varuje ekonom

Současná míra inflace bude trvat ještě několik let, důvodem jsou zejména vysoké objemy pumpování peněz do ekonomiky,...

Rodině postavil dům za Prahou. Z obří obývací kuchyně se stal problém

Pan Jarda je původem z Uherského Brodu, ale již léta pracuje a žije v Praze. Pro svou lásku Alenu a jejich dvě děti...

Střelba proti kameře je běžná, ale herec za nehodu nemůže, tvrdí Dvořák

Zpráva, že americký herec Alec Baldwin při natáčení westernu zastřelil kameramanku a postřelil režiséra, vyvolala...