Sobota 31. října 2020, svátek má Štěpánka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 31. října 2020 Štěpánka

O budoucí drtičce a těžbě kamene u Ševětína rozhodnou místní v referendu

  9:13
Petice může mít stále velkou sílu. Důkazem je Ševětín na Českobudějovicku a plánované rozšiřování těžby a následné úpravy štěrkopísků poblíž městysu. Nakonec se má rozhodnout podle hlasování v referendu. Minulý týden to schválili zastupitelé, které k tomu dotlačila petice obyvatel.

V Ševětíně, kde těží štěrkopísky společnost Kámen a písek (KaP), vznikla proti rozšiřování lomu petice s několika stovkami podpisů. | foto: Petr Lundák, MF DNES

Obyvatelům Ševětína se nelíbí hlavně plánované umístění nové linky na úpravu kamene, která má obtěžovat okolí prachem a hlukem. Špatné zkušenosti mají totiž se stávající drtičkou.

Potřebný počet podpisů pro referendum dostali zástupci radnice už v létě s nadějí iniciátorů, že se veřejné hlasování uskuteční při krajských volbách. Termín ale vedení městysu posunulo až k volbám do Poslanecké sněmovny příští rok.

„Navrhovaná drtička s ohromnou skládkou materiálu je pořád blízko zástavby. Požadujeme jinou variantu umístění, třeba na katastru sousedního Lišova a do zahloubeného prostoru, aby nerušila hlukem,“ uvedl člen přípravného výboru referenda Roman Mašek.

Spor tkví v záměru společnosti Kámen a písek otevřít nové ložisko těžby na sousedním katastru a postavit novou drticí linku u Ševětína, kde se dlouhodobě těží stavební kámen.

K záměru ale společnost potřebuje změnu části územního plánu. Vedení radnice je pro změnu územního plánu ve prospěch soukromé firmy, tento proces je však zablokovaný nesouhlasem odpůrců. Zastupitelé ho pod jejich tlakem v květnu neschválili.

Proti projektu navíc vznikla úspěšná petice za vypsání referenda. „Vyhlášené bude zároveň s volbami do Poslanecké sněmovny,“ potvrdil místostarosta Ševětína Radim Novotný.

Iniciátorům referenda se však ani tak postup radnice nelíbí. Tvrdí, že ta jejich petici nejdříve ignorovala a na poslední chvíli rozhodla, že vypustí z referenda jednu důležitou otázku. Původně byly dvě.

První se týká souhlasu, nebo naopak odmítnutí potřebné změny územního plánu pro drtičku. V druhé by pak mohli hlasující změnu územního plánu podpořit, ale zároveň by tím dál odmítali stavbu technologické linky.

Zastupitelé tuto otázku zamítli jako rozpornou a nelogickou. Podle přípravného výboru referenda je i druhá část důležitá. Konzultovali ji s právníky. Proti zkreslení otázek referenda se proto chtějí bránit soudně.

Na místě původního lomu vznikne lesopark a jezero

Starostka Ševětína Romana Hajská se k jednání o referendu odmítla vyjádřit s odkazem na zápis, který zveřejní na webové stránce. Redakce MF DNES má jeho audiozáznam. Zápis ze srpnového jednání zastupitelstva o úpravě znění referenda je i na úřední desce městyse.

Záměr rozšířit těžbu u Ševětína a postavit novou technologickou linku je podle společnosti Kámen a písek načasovaný do budoucnosti. Podle vyjádření jednatele společnosti Pavla Fučíka je aktuální od roku 2030, do té doby budou postupně utlumovat práce ve stávajícím ložisku a obnovovat narušenou krajinu.

Nové ložisko tak nahradí staré, výtěžnost bude stejná jako dnes. Na místě původního lomu vznikne rekreační zóna s lesoparkem a devítihektarovým jezerem. Nový provoz se přesune směrem na katastr Kolného patřícího Lišovu a bude příštích 50 až 100 let pokračovat na hranicích obce Mazelov. Také jeho obyvatelé mají z blížící se průmyslové těžby kamene obavy. Bojí se hlavně o zdroje vody.

„Záměr se nám nelíbí, ale není na našem katastru. Chceme využít pozdější řízení o vlivu stavby na životní prostředí EIA k připomínkám,“ uvedla starostka Mazelova Štěpánka Chudá.

Postavili severní obchvat

Společnost těží u Ševětína 850 tisíc tun stavebního kamene ročně. Po otevření nového ložiska chce v takovém objemu pokračovat. Podle jednatele Pavla Fučíka svůj byznys kompenzují dary městysu, za deset let to bylo 27 milionů korun.

Navíc firma významně přispěla na zlepšení přepravy materiálu stavbou severního obchvatu Ševětína, který odklonil část těžké dopravy.

Roman Mašek a jeho kolegové z přípravného výboru pro referendum si myslí, že kompenzace za zhoršení životního prostředí jsou v poměru k jiným příkladům v Česku malé.

V tomto případě zabere nová technologická linka na úpravu kamene 14 hektarů zemědělské půdy v lokalitě, s níž územní plán počítal pro smíšené bydlení. Místo něho bude něco jako průmyslová zóna. Další vzniká severně od městyse na místě bývalého zemědělského dvora Švamberk.

A těžbu plánují rozšiřovat i další firmy na jiných místech jihočeského kraje. Ostravská společnost Kamenolomy ČR ohlásila záměr rozšíření ložiska u Kaplice. Výtěžnost bude až 500 tisíc tun za rok. Až 140 tisíc tun chce nově těžit v Kožlí na Písecku. V obou případech jí kapacitu navýší otevření spodních pater lomu na stávající ploše. Zásoby odhaduje na desítky let.

  • Nejčtenější

Nečekaně zemřel moderátor Prima vařečky Daniel Kopál, bojoval s covidem

Ve věku 49 let zemřel moderátor Daniel Kopál, známý z pořadu o vaření Mňam aneb Prima vařečka. Bojoval s koronavirem....

Recesista venčil v noci plyšového psa, domů šel s pokáráním od strážníků

Neobvyklý pohled se naskytl českobudějovickým strážníkům, když kontrolovali zákaz vycházení po 21. hodině. V centru...

Vytlačovali ho z dálnice. V Orlíku je místa dost, dostal varování Berbrův kritik

Premium Skousl toho hodně. Silné výhrůžky, ostré útoky, dětinské naschvály. Nikdy se ale nevzdal. Prachatický fotbalový...

Po jedné rvačce měl Špinar život naruby. Bojovník MMA přišel o kariéru

Slušný člověk z učitelské rodiny, který měl dobře našlápnuto v práci i ve sportu. Matěj Špinar, šestadvacetiletý MMA...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dětské gangy v Táboře kradou mobily a peníze, řeší to policie i radnice

Okolí Jordánu a Husova parku v Táboře obsadily skupinky nezletilých, které napadají kolemjdoucí. Policejní hlídky se na...

Máme podvyživené děti? Trend „zdravého“ stravování je tragický, říká odborník

Premium Špenát je hnusný, rajčata taky. Do školní jídelny nechodíme, tam nám nechutná. Jíme jen špagety a pizzu. A tak dál....

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Generace nevzdělaných dětí. Jen málokdo dělá při distanční výuce pokroky

Premium Je osm hodin ráno, učitel zakládá virtuální místnost, do které se postupně připojí žáci. Jednomu nejde mikrofon,...

  • Další z rubriky

U Lipna chtějí dráhy nasadit soupravy RegioPanter, už je tam testují

Na železniční trati mezi Rybníkem a Lipnem nad Vltavou na Českokrumlovsku jsou v těchto dnech k vidění také moderní...

Vypněte negativní zprávy a věnujte se svým blízkým, radí psycholog

Premium S nástupem druhé vlny koronavirové epidemie se nejčastěji mluví o tom, jak zachránit životy a zdraví lidí v Česku....

Recesista venčil v noci plyšového psa, domů šel s pokáráním od strážníků

Neobvyklý pohled se naskytl českobudějovickým strážníkům, když kontrolovali zákaz vycházení po 21. hodině. V centru...

Strakoničtí vojáci vyměnili uniformy za zdravotnické obleky a pomáhají

Více než tři desítky vojáků z 25. protiletadlového raketového pluku ze Strakonic pracují během pandemie koronaviru v...

Chytá vás mlsná? Zkuste s námi sladkou novinku od Penamu
Chytá vás mlsná? Zkuste s námi sladkou novinku od Penamu

Přihlaste se o testování novinky z řady Penam Ze srdce sladké. Balení sladkého pečiva Swing s náplní pudinkovou bude moci ve svých domácnostech...

Nepanikařte, ale buďte opatrní. Osm znaků, že jste mohli prodělat covid-19

Druhá vlna koronavirové krize udělala z Česka, které tu první zvládlo celkem dobře, odpadlíka. Snad každý se bojí. Jsem...

Nečekaně zemřel moderátor Prima vařečky Daniel Kopál, bojoval s covidem

Ve věku 49 let zemřel moderátor Daniel Kopál, známý z pořadu o vaření Mňam aneb Prima vařečka. Bojoval s koronavirem....

Česko dál padá do covidové propasti. Má nejvíce případů i úmrtí na světě

Česko se pevně usadilo na špičce světových koronavirových statistik. Již delší dobu jsme mezi zeměmi, které mají...

Čich ztrácejí při covidu často mladí a bezpříznakoví. Jak ho získat zpět?

Porucha čichu je v současnosti řazena k základním příznakům covidu-19. Objevuje se více než na jaře, a to hlavně u...

Veterináři varují před sýry z Lidlu, mohou obsahovat bakterie z fekálií

Veterináři varují před dvěma druhy sýrů, které prodával řetězec Lidl. Jde o brie od francouzského výrobce, který...