Středa 27. září 2023, svátek má Jonáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 27. září 2023 Jonáš

O budoucí drtičce a těžbě kamene u Ševětína rozhodnou místní v referendu

  9:13
Petice může mít stále velkou sílu. Důkazem je Ševětín na Českobudějovicku a plánované rozšiřování těžby a následné úpravy štěrkopísků poblíž městysu. Nakonec se má rozhodnout podle hlasování v referendu. Minulý týden to schválili zastupitelé, které k tomu dotlačila petice obyvatel.

V Ševětíně, kde těží štěrkopísky společnost Kámen a písek (KaP), vznikla proti rozšiřování lomu petice s několika stovkami podpisů. | foto: Petr Lundák, MF DNES

Obyvatelům Ševětína se nelíbí hlavně plánované umístění nové linky na úpravu kamene, která má obtěžovat okolí prachem a hlukem. Špatné zkušenosti mají totiž se stávající drtičkou.

Potřebný počet podpisů pro referendum dostali zástupci radnice už v létě s nadějí iniciátorů, že se veřejné hlasování uskuteční při krajských volbách. Termín ale vedení městysu posunulo až k volbám do Poslanecké sněmovny příští rok.

„Navrhovaná drtička s ohromnou skládkou materiálu je pořád blízko zástavby. Požadujeme jinou variantu umístění, třeba na katastru sousedního Lišova a do zahloubeného prostoru, aby nerušila hlukem,“ uvedl člen přípravného výboru referenda Roman Mašek.

Spor tkví v záměru společnosti Kámen a písek otevřít nové ložisko těžby na sousedním katastru a postavit novou drticí linku u Ševětína, kde se dlouhodobě těží stavební kámen.

K záměru ale společnost potřebuje změnu části územního plánu. Vedení radnice je pro změnu územního plánu ve prospěch soukromé firmy, tento proces je však zablokovaný nesouhlasem odpůrců. Zastupitelé ho pod jejich tlakem v květnu neschválili.

Proti projektu navíc vznikla úspěšná petice za vypsání referenda. „Vyhlášené bude zároveň s volbami do Poslanecké sněmovny,“ potvrdil místostarosta Ševětína Radim Novotný.

Iniciátorům referenda se však ani tak postup radnice nelíbí. Tvrdí, že ta jejich petici nejdříve ignorovala a na poslední chvíli rozhodla, že vypustí z referenda jednu důležitou otázku. Původně byly dvě.

První se týká souhlasu, nebo naopak odmítnutí potřebné změny územního plánu pro drtičku. V druhé by pak mohli hlasující změnu územního plánu podpořit, ale zároveň by tím dál odmítali stavbu technologické linky.

Zastupitelé tuto otázku zamítli jako rozpornou a nelogickou. Podle přípravného výboru referenda je i druhá část důležitá. Konzultovali ji s právníky. Proti zkreslení otázek referenda se proto chtějí bránit soudně.

Na místě původního lomu vznikne lesopark a jezero

Starostka Ševětína Romana Hajská se k jednání o referendu odmítla vyjádřit s odkazem na zápis, který zveřejní na webové stránce. Redakce MF DNES má jeho audiozáznam. Zápis ze srpnového jednání zastupitelstva o úpravě znění referenda je i na úřední desce městyse.

Záměr rozšířit těžbu u Ševětína a postavit novou technologickou linku je podle společnosti Kámen a písek načasovaný do budoucnosti. Podle vyjádření jednatele společnosti Pavla Fučíka je aktuální od roku 2030, do té doby budou postupně utlumovat práce ve stávajícím ložisku a obnovovat narušenou krajinu.

Nové ložisko tak nahradí staré, výtěžnost bude stejná jako dnes. Na místě původního lomu vznikne rekreační zóna s lesoparkem a devítihektarovým jezerem. Nový provoz se přesune směrem na katastr Kolného patřícího Lišovu a bude příštích 50 až 100 let pokračovat na hranicích obce Mazelov. Také jeho obyvatelé mají z blížící se průmyslové těžby kamene obavy. Bojí se hlavně o zdroje vody.

„Záměr se nám nelíbí, ale není na našem katastru. Chceme využít pozdější řízení o vlivu stavby na životní prostředí EIA k připomínkám,“ uvedla starostka Mazelova Štěpánka Chudá.

Postavili severní obchvat

Společnost těží u Ševětína 850 tisíc tun stavebního kamene ročně. Po otevření nového ložiska chce v takovém objemu pokračovat. Podle jednatele Pavla Fučíka svůj byznys kompenzují dary městysu, za deset let to bylo 27 milionů korun.

Navíc firma významně přispěla na zlepšení přepravy materiálu stavbou severního obchvatu Ševětína, který odklonil část těžké dopravy.

Roman Mašek a jeho kolegové z přípravného výboru pro referendum si myslí, že kompenzace za zhoršení životního prostředí jsou v poměru k jiným příkladům v Česku malé.

V tomto případě zabere nová technologická linka na úpravu kamene 14 hektarů zemědělské půdy v lokalitě, s níž územní plán počítal pro smíšené bydlení. Místo něho bude něco jako průmyslová zóna. Další vzniká severně od městyse na místě bývalého zemědělského dvora Švamberk.

A těžbu plánují rozšiřovat i další firmy na jiných místech jihočeského kraje. Ostravská společnost Kamenolomy ČR ohlásila záměr rozšíření ložiska u Kaplice. Výtěžnost bude až 500 tisíc tun za rok. Až 140 tisíc tun chce nově těžit v Kožlí na Písecku. V obou případech jí kapacitu navýší otevření spodních pater lomu na stávající ploše. Zásoby odhaduje na desítky let.

  • Nejčtenější

Dívkám hodí do pití drogu a pak je znásilní. V Krumlově nic neobvyklého

V Českém Krumlově přibývá lidí, kterým někdo vhodil drogu do pití bez jejich vědomí. Diskuzi mezi místními odstartoval...

Smartwings přestanou létat z malých letišť. Zařízly plány cestovek

Premium Posílit význam tuzemských regionálních letišť a umožnit řadě lidí cestovat na dovolenou bez cesty na pražské letiště. S...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pády favoritů, Boleslav a Kladno slaví první výhry. Kometa i přes góly dál tápe

Po třetím kole hokejové extraligy už není žádného stoprocentního týmu. Jak Hradec, tak i Karlovy Vary totiž v pátečním...

Kometa má první body, Pardubice sedmi góly vládly šlágru. Spartě pomohla výzva

V úplně opačných rolích vstupovaly do pátého kola hokejové extraligy Sparta s Kometou. Zatímco Pražané ještě v novém...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Chci být sám, řekl patnáctiletý chlapec, a vzal spacák a odešel. Policie ho našla

Policisté vypátrala patnáctiletého Adriana Chmelaře z Boršova na Českobudějovicku. Z domova odešel pod záminkou, že...

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Při výchově sourozenců nejde být úplně spravedlivý, vysvětluje psycholožka

Premium Do pracovny za ní chodí rodiče, kteří tápají ve výchově ratolestí, řeší komplikované vztahy sourozenců či výchovu...

Jsme firma na zážitky. Ředitel Sparty Křivda o Priskem i novém stadionu

Premium Dodnes ho zabolí nohy, když si vzpomene, jak hrála Sparta naposledy v Edenu. V loňském derby dostala takovou...

Chci být sám, řekl patnáctiletý chlapec, a vzal spacák a odešel. Policie ho našla

Policisté vypátrala patnáctiletého Adriana Chmelaře z Boršova na Českobudějovicku. Z domova odešel pod záminkou, že...

Dívkám hodí do pití drogu a pak je znásilní. V Krumlově nic neobvyklého

V Českém Krumlově přibývá lidí, kterým někdo vhodil drogu do pití bez jejich vědomí. Diskuzi mezi místními odstartoval...

Čelní náraz do kamionu na D3 u Tábora katapultoval řidiče mimo kabinu

Dálnice D3 u Tábora u 79. kilometru byla v obou směrech několik hodin neprůjezdná. Srazily se tam dva kamiony, policie...

Cyklista zemřel po pádu z elektrokola, nejspíš se mu za jízdy udělalo špatně

U šumavské Bučiny zemřel v úterý cyklista na elektrokole. Spadl při sjezdu na štěrkové cestě. Je možné, že se mu...

Jak chutná miminkům pokračovací a batolecí mléko Beggs?
Jak chutná miminkům pokračovací a batolecí mléko Beggs?

30 rodin dostalo od nás zdarma pokračovací nebo batolecí mléko od prémiové značky Beggs. Co o něm ve svých recenzích napsali? Přečtěte si hodnocení...

Já vím své, říká modelka Taťána Kuchařová k třetí svatbě Brzobohatého

Taťána Kuchařová (35) zavzpomínala na své dětství i dospívání v Opočně a popsala své aktuální plány do budoucna....

Jiří Paroubek se potřetí oženil, expremiér si vzal bývalou poslankyni ČSSD

Po opožděné páteční oslavě svých 71. narozenin se bývalý premiér Jiří Paroubek o víkendu oženil, tentokrát už potřetí....

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Žiju se ženou, přiznala farářka ze StarDance Martina Viktorie Kopecká

Farářka Církve československé husitské Martina Viktorie Kopecká (37), která zaujala televizní diváky v soutěži...

Toxická laguna v Rumunsku pohlcuje vše živé. Katastrofa není daleko

V té krajině není nic lidského, a nebýt věže kostela, která ční z bahnité hmoty, ani by tu nic přítomnost člověka...