Pátek 3. února 2023, svátek má Blažej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 3. února 2023 Blažej

Ředitelka ŘSD: Tunel Pohůrka na obchvatu Budějovic vyjde na tři miliardy

  18:13
Konečně to vypukne. Kolem Českých Budějovic začnou přípravné práce pro stavbu dálničního obchvatu. Už v zimě se bude kácet, pak dostanou prostor archeologové. Stavět by se pak mohlo začít na konci roku.

Vladimíra Hrušková, ředitelka českobudějovické správy Ředitelství silnic a dálnic. | foto: Marek Podhora, MAFRA

„Teď máme na úseku Úsilné – Hodějovice vykoupených 91 procent pozemků,“ potvrzuje Vladimíra Hrušková, ředitelka českobudějovického závodu Ředitelství silnic a dálnic. Na Jihočeský kraj se podle ní v minulosti zapomínalo se stavbami obchvatů měst a obcí, teď se to pokouší dohánět.

Půjde to vůbec někdy dohnat? Příprava každé akce se zdá být nekonečná. V obci Dasný o něm padla první zmínka před 48 lety a dodnes tam na obchvat čekají.
Celý systém je nesmírně složitý a časově náročný. Ke všemu jsou třeba dokumentace a vyjádření. Zdržují nás různé průzkumy, dohledy, které nelze urychlit. Ale my třeba musíme vědět, jaký dopad může mít silnice na okolní přírodu, proudění vod, aby kvůli zásahu nevyschly lidem v okolí studny. Jen těch velkých kroků je více než dvacet.

Přesto toho mohlo být více?
Domnívám se, že ano. Přijde mi, že se na Jihočeský kraj v určité době trochu pozapomnělo a příprava některých akcí se neposouvala příliš kupředu. Důvodem byl nedostatek financí. Příští rok začne stavba obchvatu ve Strakonicích a mohla by být dokončena příprava pro obchvat Chýnova. Další potřebné jsou třeba Lišov-Štěpánovice či Dasný-Češňovice u Budějovic. Tam je vidět ten dlouhý odklad a minulý měsíc občané udělali na protest blokádu silnice. Následně jsem se proto s nimi sešla na jednání.

Bylo to bouřlivé?
Trochu jsem měla obavy, aby to nebylo plné emocí. Nakonec tam nikdo nekřičel a hodně věcí jsme si vyjasnili. Slíbila jsem místním, že než bude obchvat až do Pištína, tak zajistíme alespoň úpravy současné silnice v obcích, aby byla co možná nejbezpečnější. Pustíme se do nich už příští rok.

Ještě více Jihočechy zajímá obchvat Budějovic. Má definitivně zelenou?
Má. Teď to leží na ministerstvu životního prostředí, které by mělo projekt posvětit. Jedná se o kontrolu úplnosti. Dostali jsme vyjádření, že jsme odevzdali vše potřebné. Platí to pro oba úseky obchvatu, do Hodějovic i dál na jih do Třebonína.

Celá řada projektů na jihu Čech má ale na rozdíl od obchvatu smůlu. Bude se u nich muset opakovat proces EIA, který řeší dopady staveb na životní prostředí.
Bohužel, týká se to třeba úseků dálnice D3 směrem k hranicím, kde musíme projít celým procesem znovu. Týká se to i obchvatů. Máme v kraji přes dvacítku veřejně prospěšných staveb, z toho jen severní spojka v Budějovicích, obchvat Chýnova a přivaděč v Třeboníně novou EIA nepotřebují.

Jak velké zdržení to pro ostatní bude znamenat?
Jen rok se zpracovávají různé podklady, kdy ekologové sbírají data v místě stavby. Pak tam budou veřejná projednání, námitky a jejich vypořádání. V tuhle chvíli to nedokážu přesně odhadnout.

Když se bavíme o obchvatu Budějovic, kde se má příští rok začít pracovat, čeho se tam viditelně dočkáme?
V úseku Úsilné – Hodějovice máme vykoupených 91 procent pozemků a dokončují se vyvlastnění. Pro stavební povolení potřebujeme mít 100 procent vlastnictví. V tom mají lepší podmínky v Rakousku, kde stačí, aby měli všechny vlastníky obeslané. To je veliký rozdíl. Zároveň běží zadávací řízení na výběr zhotovitele stavby. Řízení je dvoukolové. Druhé kolo by mělo být v polovině příštího roku.

Ještě jste mi neřekla, co se bude dít přímo v místě stavby příští rok.
Musíme začít přípravou území. To znamená kácet už teď v zimě. To můžeme dělat v předstihu. Pak máme vysoutěžený archeologický průzkum. U Bošilce na D3 se nám to trochu kouslo, tak to chceme mít nyní hotové předem. Archeologové očekávají nálezy u Starých Hodějovic. Bude to dělat Jihočeské muzeum, které už si brousí zuby. Pak přeložíme sítě, bude se dělat monitoring a štoly v místech, kde má stát kilometrový tunel Pohůrka. Bude záležet na průběhu soutěže. Konec roku 2017 pro zahájení hlavních prací je zatím stále pracovním termínem. Je to složité a není to jen v moci ŘSD. Teď v prosinci třeba očekáváme vydání nového závazného stanoviska EIA ministerstvem životního prostředí.

Tunel bude určitě nejdražší na celé stavbě?
Vyjde asi na polovinu z veškerých nákladů na části Úsilné - Hodějovice. Jeho rozpočet přesahuje tři miliardy korun.

Je rozhodnuté, že budou tři sjezdy místo původních pěti. Jak to budete řešit v oblasti poblíž Rudolfova a Dubičného?
Tam vznikne ještě jedna paralelní silnice, kterou budeme převádět dopravu. Dubičné by jinak bylo odříznuté. Mezi Rudolfovskou a Vrbenskou ulicí je pak naplánovaná propojka v oblasti těsně nad místem, kde jsou naproti sobě dvě čerpací stanice. Suchému Vrbnému také ulevíme od přívalů dešťové vody.

A jakým způsobem?
ŘSD vybuduje u dálnice ohromnou retenční nádrž, která dešťovou vodu zachytí a pak postupně vypustí do Dobrovodské stoky. Bude stát 45 milionů. Určitě se to oproti současnosti podstatně zlepší.

Váš závod nepřipravuje jen dálnici D3. Na kolika stavbách pracujete?
Napočítala jsem jich 22 veřejně prospěšných. Jedná se o obchvaty Strakonic, Kardašovy Řečice, Horní Plané, Lišova a Vranína, Sedlice a dalších. Aktuálně stavíme u Skalky a Dubence ve středních Čechách další úsek dálnice D4.

A na co je po dálnici největší tlak?
V současnosti je jednoznačně nejdůležitější stavbou pro Budějovice Severní spojka. Jsou tak na stejné úrovni důležitosti jako obchvat Budějovic. Je reálné tam začít stavět v roce 2020. Bude to poměrně nákladné, součástí je most přes Vltavu, podjezd pod železnicí v Nemanicích. Rozpočet stavby vychází asi na 1,5 miliardy korun.

Na zastupitelstvu zaznělo, že od města nepotřebujete na spojku pomáhat s výkupem pozemků, což by s tím tlakem úplně nekorespondovalo.
Jenže tak to vůbec není. To je nesmysl. Když nám město pomůže, tak přípravu výrazně urychlí. My můžeme začít vykupovat až na základě územního rozhodnutí a zpracované dokumentace pro stavební povolení, město už předtím. Navíc město si může dovolit vykoupit celý pozemek, my jen to, co opravdu potřebujeme pro stavbu. Naše pravidla jsou v tom přísnější.

Hodně řidičů v Budějovicích by ještě uvítalo úpravu nejrušnější křižovatky ve městě u výstaviště a Dlouhého mostu.
Zatím tam úpravu neplánujeme. Zátěží v místě jsou chodci, kteří jdou přes Dlouhou louku. Město připravuje přemostění, ale jsou tam majetkové problémy. Očekáváme, že na Dlouhé louce klesne se vznikem obchvatu intenzita tranzitní dopravy. Část řidičů už nebude mít důvod sjíždět do Budějovic.

Autor:

Druhé kolo  vyhrál a novým prezidentem České republiky se stane Petr Pavel, porazil Andreje Babiše

Nově zvolený prezident složí slib do rukou předsedy Senátu na Hradě 9. března

  • Nejčtenější

Mohutné obraty a další třinecké zaváhání. Kritická situace Kladna se horší

Hokejová extraliga v pátek pokračovala pěti duely 42. kola. Obhájce mistrovského hattricku z Třince popáté v řadě...

Cizinci házeli na policisty z auta lahve, zastavila je až proražená pneumatika

Divokou jízdu za sebou mají dopravní policisté z Českých Budějovic. Při kontrole nedaleko krajského města si všimli...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Na jihu Čech poprvé hnízdil pár orla královského, vylíhnutá vejce opustil

Zahlédnout orla ve volné přírodě není až taková výjimka. Podle ornitologů jich na jihu Čech hnízdí několik desítek...

Kamion uklouzl na ledovce a narazil do domu. Zablokoval tah na Plzeň

Na namrzlých vozovkách napříč Jihočeským krajem se od rána stalo přes dvacet nehod. K nejvážnější vyjížděli policisté...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Řidič na přechodu srazil ženu na vozíku. Ještě jí vynadal a pak ujel

Řidič osobního auta v Českých Budějovicích srazil ženu na invalidním vozíku, která se snažila přejet silnici na...

Průlom sedmnáct let od vraždy. Kmotra Mrázka zastřelil vrah ze Slovenska

Premium Mrzlo. Ze dveří zámečku na pražské Lhotce vyšel kmotr podsvětí František Mrázek. Nájemný vrah ležící sto metrů daleko u...

Láska je evoluční finta, zamilovanost porucha emocí, říká psycholog Klimeš

Premium Láska je mocná emoce a bezesporu ta nejhezčí. A má hodně podob, které člověka nutí dělat různé věci. Mozkové okruhy...

Ruská lež je ohromná zbraň. Proč je Putin stále oblíbený, líčí reportér Karas

Premium Býval nejdéle sloužícím zahraničním zpravodajem České televize. V Polsku, v Rusku i na Ukrajině strávil Miroslav Karas...

Průvody masek obejdou vesnice i města, začíná masopustní veselí

První obcí na jihu Čech, kde letos pořádají tradiční masopust, je Nesměň na Českobudějovicku. Bude tam už v sobotu 4....

Nevymýšlí si, řekla znalkyně o dívce, kterou podle žalobce zneužíval otčím

Hlavně věrohodností poškozené dívky se dnes zabýval českobudějovický krajský soud, který projednává její údajné...

V Týně se po patnácti letech dohodli, železný most bude částečně zdvihací

Zůstává překážkou, pod kterou neprojedou velké lodě. V Týně na Vltavou dlouho řešili, jak železný most upravit, aby...

Zábava na překážkách je hitem, jihočeská města staví nové skateparky

Rostoucí oblíbenost pouličních sportů se začíná odrážet i na podobě mnoha jihočeských měst. V těch za poslední rok...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Prosázel a propil 7 milionů korun. Prodal jsem i Českého lva, říká Vondráček

Televizní reportér, novinář a režisér David Vondráček (59) prohrál za celý svůj život v hazardu sedm milionů korun....

Františka Ringo Čecha odvezli do nemocnice. Podle syna měl mrtvici

František Ringo Čech (79) byl v neděli večer podle zdrojů CNN Prima NEWS převezen do pražské Nemocnice Na Homolce....

Žena vypadá jako holčička, lidé zaměňují jejího manžela za tatínka

Třicetiletá Carolyn Fulltzová z USA už je trojnásobnou maminkou, ale stále vypadá jako malá holka. Její o tři roky...

Jágrova expřítelkyně Kopřivová přiznala krizi: Nevím, co bude dál

Ještě nedávno prožívala bývalá modelka Veronika Kopřivová (31) s manželem Miroslavem Dubovickým (31) a jejich roční...

Zemřela herečka Annie Werschingová, královna Borgů i Tess z The Last of Us

V pouhých pětačtyřiceti letech zemřela americká herečka Annie Werschingová. Televizní diváci ji znali jako agentku...