Úterý 21. září 2021, svátek má Matouš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 21. září 2021 Matouš

Ředitelka ŘSD: Tunel Pohůrka na obchvatu Budějovic vyjde na tři miliardy

  18:13
Konečně to vypukne. Kolem Českých Budějovic začnou přípravné práce pro stavbu dálničního obchvatu. Už v zimě se bude kácet, pak dostanou prostor archeologové. Stavět by se pak mohlo začít na konci roku.

Vladimíra Hrušková, ředitelka českobudějovické správy Ředitelství silnic a dálnic. | foto: Marek Podhora, MAFRA

„Teď máme na úseku Úsilné – Hodějovice vykoupených 91 procent pozemků,“ potvrzuje Vladimíra Hrušková, ředitelka českobudějovického závodu Ředitelství silnic a dálnic. Na Jihočeský kraj se podle ní v minulosti zapomínalo se stavbami obchvatů měst a obcí, teď se to pokouší dohánět.

Půjde to vůbec někdy dohnat? Příprava každé akce se zdá být nekonečná. V obci Dasný o něm padla první zmínka před 48 lety a dodnes tam na obchvat čekají.
Celý systém je nesmírně složitý a časově náročný. Ke všemu jsou třeba dokumentace a vyjádření. Zdržují nás různé průzkumy, dohledy, které nelze urychlit. Ale my třeba musíme vědět, jaký dopad může mít silnice na okolní přírodu, proudění vod, aby kvůli zásahu nevyschly lidem v okolí studny. Jen těch velkých kroků je více než dvacet.

Přesto toho mohlo být více?
Domnívám se, že ano. Přijde mi, že se na Jihočeský kraj v určité době trochu pozapomnělo a příprava některých akcí se neposouvala příliš kupředu. Důvodem byl nedostatek financí. Příští rok začne stavba obchvatu ve Strakonicích a mohla by být dokončena příprava pro obchvat Chýnova. Další potřebné jsou třeba Lišov-Štěpánovice či Dasný-Češňovice u Budějovic. Tam je vidět ten dlouhý odklad a minulý měsíc občané udělali na protest blokádu silnice. Následně jsem se proto s nimi sešla na jednání.

Bylo to bouřlivé?
Trochu jsem měla obavy, aby to nebylo plné emocí. Nakonec tam nikdo nekřičel a hodně věcí jsme si vyjasnili. Slíbila jsem místním, že než bude obchvat až do Pištína, tak zajistíme alespoň úpravy současné silnice v obcích, aby byla co možná nejbezpečnější. Pustíme se do nich už příští rok.

Ještě více Jihočechy zajímá obchvat Budějovic. Má definitivně zelenou?
Má. Teď to leží na ministerstvu životního prostředí, které by mělo projekt posvětit. Jedná se o kontrolu úplnosti. Dostali jsme vyjádření, že jsme odevzdali vše potřebné. Platí to pro oba úseky obchvatu, do Hodějovic i dál na jih do Třebonína.

Celá řada projektů na jihu Čech má ale na rozdíl od obchvatu smůlu. Bude se u nich muset opakovat proces EIA, který řeší dopady staveb na životní prostředí.
Bohužel, týká se to třeba úseků dálnice D3 směrem k hranicím, kde musíme projít celým procesem znovu. Týká se to i obchvatů. Máme v kraji přes dvacítku veřejně prospěšných staveb, z toho jen severní spojka v Budějovicích, obchvat Chýnova a přivaděč v Třeboníně novou EIA nepotřebují.

Jak velké zdržení to pro ostatní bude znamenat?
Jen rok se zpracovávají různé podklady, kdy ekologové sbírají data v místě stavby. Pak tam budou veřejná projednání, námitky a jejich vypořádání. V tuhle chvíli to nedokážu přesně odhadnout.

Když se bavíme o obchvatu Budějovic, kde se má příští rok začít pracovat, čeho se tam viditelně dočkáme?
V úseku Úsilné – Hodějovice máme vykoupených 91 procent pozemků a dokončují se vyvlastnění. Pro stavební povolení potřebujeme mít 100 procent vlastnictví. V tom mají lepší podmínky v Rakousku, kde stačí, aby měli všechny vlastníky obeslané. To je veliký rozdíl. Zároveň běží zadávací řízení na výběr zhotovitele stavby. Řízení je dvoukolové. Druhé kolo by mělo být v polovině příštího roku.

Ještě jste mi neřekla, co se bude dít přímo v místě stavby příští rok.
Musíme začít přípravou území. To znamená kácet už teď v zimě. To můžeme dělat v předstihu. Pak máme vysoutěžený archeologický průzkum. U Bošilce na D3 se nám to trochu kouslo, tak to chceme mít nyní hotové předem. Archeologové očekávají nálezy u Starých Hodějovic. Bude to dělat Jihočeské muzeum, které už si brousí zuby. Pak přeložíme sítě, bude se dělat monitoring a štoly v místech, kde má stát kilometrový tunel Pohůrka. Bude záležet na průběhu soutěže. Konec roku 2017 pro zahájení hlavních prací je zatím stále pracovním termínem. Je to složité a není to jen v moci ŘSD. Teď v prosinci třeba očekáváme vydání nového závazného stanoviska EIA ministerstvem životního prostředí.

Tunel bude určitě nejdražší na celé stavbě?
Vyjde asi na polovinu z veškerých nákladů na části Úsilné - Hodějovice. Jeho rozpočet přesahuje tři miliardy korun.

Je rozhodnuté, že budou tři sjezdy místo původních pěti. Jak to budete řešit v oblasti poblíž Rudolfova a Dubičného?
Tam vznikne ještě jedna paralelní silnice, kterou budeme převádět dopravu. Dubičné by jinak bylo odříznuté. Mezi Rudolfovskou a Vrbenskou ulicí je pak naplánovaná propojka v oblasti těsně nad místem, kde jsou naproti sobě dvě čerpací stanice. Suchému Vrbnému také ulevíme od přívalů dešťové vody.

A jakým způsobem?
ŘSD vybuduje u dálnice ohromnou retenční nádrž, která dešťovou vodu zachytí a pak postupně vypustí do Dobrovodské stoky. Bude stát 45 milionů. Určitě se to oproti současnosti podstatně zlepší.

Váš závod nepřipravuje jen dálnici D3. Na kolika stavbách pracujete?
Napočítala jsem jich 22 veřejně prospěšných. Jedná se o obchvaty Strakonic, Kardašovy Řečice, Horní Plané, Lišova a Vranína, Sedlice a dalších. Aktuálně stavíme u Skalky a Dubence ve středních Čechách další úsek dálnice D4.

A na co je po dálnici největší tlak?
V současnosti je jednoznačně nejdůležitější stavbou pro Budějovice Severní spojka. Jsou tak na stejné úrovni důležitosti jako obchvat Budějovic. Je reálné tam začít stavět v roce 2020. Bude to poměrně nákladné, součástí je most přes Vltavu, podjezd pod železnicí v Nemanicích. Rozpočet stavby vychází asi na 1,5 miliardy korun.

Na zastupitelstvu zaznělo, že od města nepotřebujete na spojku pomáhat s výkupem pozemků, což by s tím tlakem úplně nekorespondovalo.
Jenže tak to vůbec není. To je nesmysl. Když nám město pomůže, tak přípravu výrazně urychlí. My můžeme začít vykupovat až na základě územního rozhodnutí a zpracované dokumentace pro stavební povolení, město už předtím. Navíc město si může dovolit vykoupit celý pozemek, my jen to, co opravdu potřebujeme pro stavbu. Naše pravidla jsou v tom přísnější.

Hodně řidičů v Budějovicích by ještě uvítalo úpravu nejrušnější křižovatky ve městě u výstaviště a Dlouhého mostu.
Zatím tam úpravu neplánujeme. Zátěží v místě jsou chodci, kteří jdou přes Dlouhou louku. Město připravuje přemostění, ale jsou tam majetkové problémy. Očekáváme, že na Dlouhé louce klesne se vznikem obchvatu intenzita tranzitní dopravy. Část řidičů už nebude mít důvod sjíždět do Budějovic.

Autor:

Parlamentní volby v roce 2021 se konají ve dvou dnech, v pátek 8. října od 14 do 22 hodin a v sobotu 9. října od 8 do 14 hodin. Ve volbách vybíráme dvě stovky poslanců Sněmovny ve 14 volebních krajích.

Krajští lídři: Dana Kuchtová, Ondřej Veselý, Alena Nohavová, Richard Brabec, Iveta Štefanová, Libor Vondráček, Jan Bauer, Lukáš Kolářík

  • Nejčtenější

Podezřelý z vraždy studentky nalezené u ohořelého auta spáchal sebevraždu

Podezřelý, jehož policie obvinila z vraždy mladé ženy nalezené u ohořelého auta nedaleko Protivína na Písecku, spáchal...

Mladíci poničili unikátní venkovní výstavu v Písku. Zadržela je policie

V noci na sobotu zadrželi policisté mladistvé vandaly, kteří poničili putovní výstavu Voda a civilizace, která je nyní...

Plzeň - Č. Budějovice 2:1, lídr otáčel, v závěru ho podržel brankář Staněk

K oslavě 110. výročí založení klubu a ve speciálních retro dresech vyběhli fotbalisté Viktorie Plzeň k duelu 8. kola...

Cestující čekali v Českých Budějovicích na MHD marně, chyběli řidiči

Českobudějovický dopravní podnik naštval cestující. Do ulic nevyjela řada spojů a lidé zůstali na zastávkách. Chybějí...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nepřipoutaný řidič zemřel po nárazu do stromu, jezdit nesměl on ani auto

Tragicky skončila dopravní nehoda na Třeboňsku. Řidič po nárazu do stromu zemřel. Za volantem přitom seděl...

Talent funguje, když se nastartuje v mozku. Odemkněte ho, radí Jan Mühlfeit

Premium Dvaadvacet let pracoval ve firmě Microsoft po boku Billa Gatese. V byznysu se dostal na vrchol, ale také zažil strmý...

„Očkovat sa nechcu, je v tom sajrajt.“ Reportáž z obce, kde odmítají vakcínu

Premium Vyškovec je obec, kde se nejméně lidí z celé země nechalo očkovat proti koronaviru – jen necelých sedmnáct procent. V...

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...

  • Další z rubriky

Nové lezecké centrum nabízí první elektronicky naklápěnou stěnu v kraji

V Písku slavnostně otevřeli první tréninkové centrum v Jihočeském kraji, kde lezci pilují techniku jen pro bouldering....

Mladíci poničili unikátní venkovní výstavu v Písku. Zadržela je policie

V noci na sobotu zadrželi policisté mladistvé vandaly, kteří poničili putovní výstavu Voda a civilizace, která je nyní...

Zaměstnanců se bez ČSSD nikdo nezastane, říká jihočeský lídr strany Veselý

Před minulými volbami do Poslanecké sněmovny jihočeský lídr ČSSD Ondřej Veselý škrtal na kandidátce jedno jméno za...

Pytlák na Třeboňsku skolil dva jeleny, těla bez hlav nechal na louce

Kriminalisté na Jindřichohradecku řeší čin neznámého pytláka, který na přelomu týdne nelegálně ulovil dva jeleny...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...

Probudila mě bolest nehtů. Od té doby nemohu chodit, říká Alfred Strejček

Už téměř čtyři roky je Alfred Strejček (79) zcela odkázaný na péči druhých. Herci, recitátorovi, moderátorovi a...

Zaměstnanci i OSVČ s více dětmi dostanou od státu daňovou vratku

Díky daňové novele se během letošního roku zvyšuje daňové zvýhodnění na druhé a další děti. Vyšší daňové zvýhodnění se...

Legíny nejsou kalhoty. Jak je vybírat a nosit, abyste si neuřízla ostudu

Snad v každém dámském šatníku nalezneme alespoň jedny legíny. Kousek tkaniny se totiž stal miláčkem žen. Některé...

Zhubla téměř 50 kilo, teď se zpěvačka Adele pochlubila novou láskou

Během posledních tří let se zpěvačce Adele (33) podařilo zhubnout téměř padesát kilogramů. Britka prožila od rozvodu s...