Nový šéf krajského úřadu: Chci, aby zaměstnanci chodili rádi do práce

  9:35aktualizováno  9:35
Novým ředitelem Krajského úřadu Jihočeského kraje je Milan Kučera. Sedmapadesátiletý právník usedl do křesla vrcholového manažera po Luboši Průšovi, který z tohoto postu odstoupil po zvolení krajským zastupitelem za politické hnutí Jihočeši 2012.

Milan Kučera působil na krajském soudě. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

"V předchozí práci na krajském soudu jsem měl na starosti kontrolu činnosti jeho okresních soudů. Byla to atraktivní zajímavá práce, poměrně náročná z hlediska právnické profese," říká Kučera.

Milan Kučera

Sedmapadesátiletý rodák z Kladna je absolventem Právnické fakulty Univerzity Karlovy. Po škole pracoval na ministerstvu vnitra na úseku legislativy práce. Po přestěhování do Českých Budějovic v roce 1983 nastoupil na Krajské ředitelství policie Jihočeského kraje, kde začínal jako personalista a od roku 1991 se stal ekonomickým náměstkem ředitele. U policie skončil v roce 2010, poté působil půl roku na ústředí České správy sociálního zabezpečení a nakonec pracoval na krajském soudu. Je ženatý, má dospělého syna. Relaxuje při cyklovýletech, pěších túrách a při práci na zahradě.

U soudu jako nezávislý odborník prověřoval správnost postupů a určoval rizika, případně odhaloval nedodržení zavedených postupů. Bylo to náročné i odpovědné, ale zkušenému právníkovi zvyklému pracovat na manažerských postech se to zdálo příliš fádní a pasivní.

"Vzhledem k mé předchozí kariéře jsem hledal něco dynamičtějšího. To, na co jsem zvyklý - být mezi lidmi, organizovat činnost, aktivně se zapojovat pod tlakem do rozhodovacích procesů, do řešení otevřených problémů," popisuje sportovně vyhlížející muž.

A když zjistil, že krajský úřad hledá nového ředitele, neváhal s podáním přihlášky do výběrového řízení. Ačkoli o prestižní pozici usilovalo dalších sedmnáct uchazečů, nakonec to u komise odborníků vyhrál jak v testech, tak i při osobním pohovoru a ministr vnitra ho do této funkce jmenoval.

Místo adventního zklidnění a shánění dárků se proto musel nový šéf krajského úřadu pustit do rychlého ukončení rozdělané práce u soudu a stěhování na nové působiště.

Nový šéf krajského úřadu je připraven co nejrychleji proniknout do problematiky úřadu, seznámit se s kompetencemi odborů a pochopit všechny souvislosti.

"Mám zkušenosti zvenčí, může to být do jisté míry inovativní. Je to možnost porovnání, berte to tak, že do organizace, která je zavedená a uzavřená, přichází někdo s jinou zkušeností. To znamená, že se musí zapracovat a seznámit a potom může svoje dosavadní dlouholeté zkušenosti, které jsou přenositelné, aplikovat v podmínkách nového působiště," vysvětluje.

V požadavcích na svoji pracovnu je nový šéf krajského úřadu nenáročný. Nehodlá tam nic měnit, z předchozího působiště si přinese pouze sochu spravedlnosti a sošku Náměstek roku, která je kopií ceny Oscara.

"Nové práce se nebojím, něco podobného v menším rozsahu už jsem dělal. V oblasti veřejných zakázek je mým krédem, aby všechny byly nejen transparentní, ale také kontrolovatelné. Vím, že to je nyní předmětem rozsáhlé diskuse a pochybností," líčí Kučera, který se od manažerské práce a s ní spojené psychické zátěže nejlépe odreaguje aktivním pohybem. Nejen cyklovýletem nebo turistikou, ale klidně také prací na zahradě.

A jaké má ambice v novém působišti? "Chtěl bych, aby lidé krajský úřad vnímali pozitivně. Aby byl efektivní, moderní, aby působil navenek seriózním dojmem, aby ho občané kraje vnímali jako svůj úřad, kde najdou vždy patřičnou odezvu. A také, aby tu zaměstnanci chodili rádi do práce, byly tu otevřené vztahy a nedocházelo k intrikářství," přeje si nový šéf krajského úřadu.

Nejčtenější

Kapitán z Vranova byl hrdina i padělatel diplomů, nyní je z něj vězeň

Martin Balík za kormidlem vranovské lodi Dyje, jejímž byl majitelem i kapitánem.

Získal sympatie, když na vranovskou nádrž vrátil legendární loď. Ale zároveň měl kapitán Martin Balík několik problémů...

Jágr pomohl hokejistům Kladna dvěma body k výhře nad Ústím

Kladenský Jaromír Jágr z Kladna rozehrává jednu z akcí v duelu s ústím nad...

První hokejová liga pokračovala zápasy 58. kola. Jaromír Jágr pomohl ve svém druhém duelu v sezoně dvěma asistencemi k...

VIDEO: Rysí rodina spala u fotopasti, ochranář ji natočil na mobil

Fotograf natočil odpočívající rysí rodinku.

Netradiční úlovek se podařil fotografovi divoké zvěře Vladimíru Čechovi. Na severozápadě Šumavy půl hodiny natáčel na...

Řidič kamionu nedal přednost, za smrt čtyř lidí mu hrozí až šest let

U Drhovle na Písecku se srazil nákladní vůz s osobním, ve kterém zemřeli muž a...

Policisté obvinili řidiče nákladního auta, který podle nich loni v listopadu na Písecku zavinil tragickou nehodu. Nedal...

Vojenská policie začala stíhat vojáky, kteří se rvali kvůli padlým kolegům

Před diskotékou Apollo v Sezimově Ústí se poprali vojáci s ochrankou.

Potyčka, která se v Sezimově Ústí strhla kvůli třem padlým vojákům, má dohru. Vojenská policie zahájila trestní stíhání...

Další z rubriky

Strakonická teplárna je v krizi, zkusí vydělat na elektřině

Teplárna Strakonice.

Změnit nevýhodné smlouvy, opět vyrábět a prodávat více elektřiny, ale zřejmě také zdražit hodlá nové vedení Teplárny...

Nejlepší trenéři vedou muže. O děti pečují nadšenci a rodiče, říká kouč

Miroslav Janovský začínal u ledního hokeje a v dorosteneckém věku nastupoval v...

Před 25 lety zakládal kroužek basketbalu na základní škole. Nyní hrají Sršni Písek prim v mládežnických extraligách....

Kapitán z Vranova byl hrdina i padělatel diplomů, nyní je z něj vězeň

Martin Balík za kormidlem vranovské lodi Dyje, jejímž byl majitelem i kapitánem.

Získal sympatie, když na vranovskou nádrž vrátil legendární loď. Ale zároveň měl kapitán Martin Balík několik problémů...

Najdete na iDNES.cz