Recept píšu raději na počítači než rukou, říká třiasedmdesátiletá lékařka

  8:59aktualizováno  8:59
Devět z deseti receptů, se kterými přicházejí lidé do lékárny českobudějovické nemocnice, už je elektronických. V celostátním systému e-receptů je zapojena většina lékařů v kraji, předpisy na všechny léky však lidem po telefonu či e-mailu neposílají.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

Praktická lékařka pro dospělé Zdeňka Vítková ze Soběslavi vypisuje elektronické recepty pro své pacienty ráda.

„Dokonce mě víc baví je psát na počítači než rukou. To už mě unavuje,“ říká třiasedmdesátiletá doktorka, která patří mezi nejdéle sloužící praktiky v regionu.

Je přesvědčená, že nejvíc záleží na tom, jaký má kdo software a kdo se o něj stará. „Sama používám program Praktik a jsem s ním maximálně spokojená. Ale vím, že kolegové s jinými programy se potýkali se spoustou potíží,“ srovnává Zdeňka Vítková.

Spokojená lékařka může být vzorem pro řadu mladších kolegů v důchodovém věku, kteří už nechtějí obnovovat technickou část ordinace a učit se nové věci. 

I vedení České lékařské komory (ČLK) varuje, že s přibývajícími nařízenými povinnostmi stát hazarduje s doktory, kterých už je teď nedostatek. 

„Starší lékaři vypadnou, některé už to nebaví. Zvlášť ty ve věku od pětašedesáti let, řada z nich se s počítačem kamarádit nebude. K e-receptům se nám stát chystá střihnout EET. Ve velkých městech to není takový problém jako v oblastech s pomalejším internetem, kde to zdržuje v práci,“ popisuje Ota Mach, předseda okresního sdružení ČLK České Budějovice.

Léčiva s návykovými látkami musejí být na tištěném receptu

V lékárnách, na které už se elektronická evidence tržeb vztahuje, potvrzují, že se proces obsluhy zákazníků prodloužil. 

„Zpomaluje nás spíš čekání na potvrzení identifikátoru platby od EET než e-recept od Státního ústavu pro kontrolu léčiv, tam prodleva trvá i desítky sekund,“ upozorňuje Ondřej Pavlíček, šéf lékárny českobudějovické nemocnice.

V této lékárně, která patří v krajském městě mezi největší, odbavují v současnosti devět z deseti receptů předepsaných elektronicky. 

„Reálný podíl e-receptů je ještě vyšší, protože tu jsou zahrnuty i specifické případy, pro které není legislativně možné elektronický předpis použít, například výdej léčiv s obsahem návykových látek zákon váže na klasický tištěný recept,“ popisuje Pavlíček.

V ordinaci soběslavské praktické lékařky pro děti a dorost Yvetty Fialové připravuje většinu e-receptů pro rodiče malých pacientů sestra Marcela Hánová. A často jim musí po telefonu vysvětlovat, že jim požadovaný lék jen tak nepošle a musejí přijít s dítětem do ordinace. 

„Na mobilní telefon a internet jim pošlu elektronický recept, jen když matka zavolá, že chce pro dítě lék, který užívá trvale. Pak si ještě ověřím, jestli si ho vyzvedla. To nám pomáhá se simulanty, kteří chtěli recept, o léky však vůbec nestáli. Ale když mi volají a řeknou, pošlete mi kapky do nosu, dítě ještě kašle, rychle je utnu a pozvu na kontrolu k paní doktorce,“ říká zkušená sestřička Hánová, jež zná jménem všech 1 636 dětí z kartotéky, ale i většinu jejich rodičů, kteří sami taky prošli péčí v této ordinaci.

Na pohotovosti je to složitější

Ročně tu vypíší zhruba pět tisíc receptů, od loňska e-receptů. V dětské ordinaci, která ji živí, nedá na e-recepty dopustit. Mají tam obě s lékařkou kvalitní software s kartotékou v počítači, a tak vypisování elektronického předpisu s celou předepsanou hlavičkou s osobními údaji pacienta není složité. Na pohotovosti, kde taky slouží, je to horší. 

„Tam přijdou všichni možní pacienti, rekreanti, kamioňáci, chlapi, co se poprali v hospodě. A recepty se vypisují na malé elektronické pokladně,“ líčí zdravotní sestra Hánová. 

S vypisováním e-receptu na klávesnici malé krabičky, kterou používají například obchodníci tržnic, už zápolila na soběslavské pohotovosti i lékařka Zdeňka Vítková.

„Musí se tam napsat všechno a je to spousta operací, než vás to pustí k odeslání. A když cokoli opominete, stačí třeba špatná mezera, musíte začít od začátku a je to strašně zdlouhavé. Teprve s tím však začínáme, uvidíme, jak se to osvědčí,“ dodává Vítková.

Nejčtenější

Huawei si staví „Čínský Krumlov“, kopii jihočeského města v sídle firmy

Pohled na kopii českokrumlovského zámku v Číně.

Číňané si natolik zamilovali Český Krumlov, že staví jeho přesnou kopii. Ve městě Tung-kuan dokončuje firma Huawei...

Slavia porazila Budějovice, Vsetín vyhrál ve šlágru nad Kladnem

Hráči Vsetína se radují ze vstřeleného gólu v utkání proti Kladnu.

Hokejisté druhého Vsetína zdolali ve šlágru 48. kola první ligy třetí Kladno 6:1 a po sedmé výhře za sebou se...

Lékařka vypila v noci půl litru vodky a druhý den řídila. Narazila do stromu

Tragická dopravní nehoda mezi obcemi Velíková a Hrobice na Zlínsku.

V noci vypila půl litru vodky a druhý den po poledni usedla za volant, ale do cíle nedojela. Jindřichohradečtí...

Řidič po nehodě upadl do bezvědomí. Záchranáře přivolal systém v autě

Škoda na havarovaném vozidle byla vyčíslena na 700 tisíc korun.

V úterý ráno vyjížděly všechny složky integrovaného záchranného systému k nehodě u Hořic na Šumavě na Českokrumlovsku....

Soud musí po více než půlstoletí projednat žalobu na určení otcovství

Občanský zákoník 2014 úzký (ilustrační foto).

Ústavní soud dal šestapadesátileté ženě novou šanci ověřit, kdo je jejím otcem. Okresní soud v Písku musí projednat...

Další z rubriky

O stopy pro běžkaře u Nové Pece se rolbař stará ve svém volném čase

V okolí Nové Pece na Šumavě se stará o údržbu běžkařských stop strážce NP...

V okolí šumavské Nové Pece leží nejvíc sněhu za posledních 12 let. Rolbař Luděk Švejda tak má v posledních dnech plno...

Řidič na Strakonicku vyjel ze silnice a narazil do stromu, na místě zemřel

Řidič vyjel u Bavorova ze silnice a narazil do stromu. Nehodu nepřežil.

Tragická nehoda se stala ráno na Strakonicku. Řidič osobního auta tam z dosud nezjištěných příčin narazil do stromu u...

Rukypolíbení paní matince. Kniha mapuje pohlednice z doby monarchie

Dobová pohlednice z Hluboké nad Vltavou z roku 1897.

Pět set kusů dobových pohledů spolu se zajímavými popisy míst, odkud lístky pocházejí, najdou čtenáři v nové knize...

Najdete na iDNES.cz