Sobota 2. července 2022, svátek má Patricie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 2. července 2022 Patricie

Jihočeské radnice chtějí podnikatelům kvůli koronaviru odpouštět nájmy

  9:11
Celá řada měst na jihu Čech se rozhodla podpořit podnikatele a OSVČ. V Českých Budějovicích nebo v Táboře si nyní mohou na radnici zažádat o odklad plateb nebo snížení nájemného za užívání městského majetku. Vedení Písku připravuje i dotační program, v němž chce rozdělit 20 milionů korun.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Podnikat nemohou, na vstupních dveřích svých provozoven mají oznámení, že je jejich činnost přerušená do odvolání vládních opatření. Příjmy na nule a do toho přitom musí dál platit často vysoký nájem. 

Živnostníci to mají nyní extrémně složité. Soukromí majitelé nemovitostí jim proto často nájmy odpustili, snížili nebo odložili. A ke stejným krokům v době koronavirové nyní přistupují také zástupci jihočeských měst.

Asi nejdál je Písek s Táborem, kde připravili nebo chystají více druhů podpory. Písečtí radní už rozhodli, že mohou částečně nebo úplně odpustit nájemné a zmírnit ekonomické dopady nouzového stavu na drobné podnikatele. 

„Týkalo by se to plateb za pronájem za období od března až do doby zrušení omezujících opatření,“ potvrdila místostarostka Petra Trambová. 

O výši odpuštěného nájemného má vždy rozhodovat rada na základě podané žádosti. Město chce ulevit i těm, kteří sice nemuseli v březnu zavřít, ale z důvodu různých omezení se mohli dostat do finanční tísně. 

„Ti budou moci své závazky uhradit i pomocí splátkových kalendářů. A to až do konce roku, aniž bychom jim účtovali úroky z prodlení,“ vysvětlila Milena Hladíková, vedoucí píseckého odboru správy majetku.

Na konci března schválili radní v Písku další věc související s koronavirem. Odhlasovali základní podobu dotačního programu na podporu OSVČ a malých podnikatelů. Rozdělit hodlají 20 milionů korun. 

„Finanční odbor kompletně zpracuje program a předloží na nejbližším zasedání zastupitelstva. Plánujeme ho uskutečnit v dubnu, pravděpodobně formou videokonference,“ sdělila starostka Eva Vanžurová.

Udržet chod menších firem

Záměrem programu je udržet fungování menších firem a obchodů ve městě nejlépe ve stejném rozsahu. „Chtěli bychom vybraným podnikatelům alespoň částečně ulehčit složitou ekonomickou situaci,“ doplnila starostka. 

Podpora je zaměřena na OSVČ a podnikatele s maximálně deseti zaměstnanci. Pro OSVČ je navržena maximální výše jednorázové dotace na 10 tisíc korun, pro podnikatele pak 100 tisíc korun. Vše musí ještě schválit zastupitelstvo.

„Žadatelé budou muset splnit několik podmínek. Vedle prokazatelného omezení nebo zákazu činnosti je to například sídlo a provozovna v Písku nebo prokázání výše příjmů. V případě OSVČ jde o minimálně 200 tisíc korun ročně, v případě podnikatelů pak 500 tisíc korun ročního obratu dle daňového přiznání za rok 2019 nebo 2018,“ upřesnil podmínky Ladislav Toman, vedoucí finančního odboru.

V Táboře schválili balíček opatření v úterý. Objevuje se v něm například prominutí nájmu živnostníkům či jednorázový dar pět tisíc korun pro tamní OSVČ a spolky. 

„Nechceme před uchazeče klást příliš administrativních požadavků. Pro rychlé odbavení přicházíme pouze s doplněním žádosti o čestné prohlášení. Věříme ve férovost a zdravý úsudek žadatele,“ uvedl starosta Tábora Štěpán Pavlík. Podrobnosti zveřejní město na svém webu.

Také v Českých Budějovicích už mohou uživatelé městských prostor počítat s pomocí. Radní na mimořádném jednání odsouhlasili odložení splatnosti nájemného těm, kteří teď nemohou podnikat. Odložení se týká období za měsíce duben až září. Za tuto dobu je možné zaplatit nájem až do konce letošního roku. 

„Podnikatelé tak nemusí urgentně řešit platby vůči městu. Po skončení nouzového stavu a zmapování jeho dopadů budeme ještě jednat o dalších možných úlevách,“ zdůraznil náměstek primátora Tomáš Bouzek. Rozhodnutí vedení města může pomoci až 180 provozovnám.

Tento týden pak radní odložili i splatnost plateb za budějovické předzahrádky kaváren a restaurací. „Odklad je do 30. září,“ doplnil náměstek primátora Ivo Moravec.

 Dodal, že žádosti o umístění předzahrádek už většina provozovatelů podala, ale vzhledem k situaci je nestihla umístit. Proto se také v žádostech termíny spuštění provozu upraví podle skutečnosti. „Tedy až nouzový stav pomine a restaurační zařízení budou opět v provozu,“ řekl.

Sníží o 50 i odpustí 100 procent

Ve Strakonicích vedení města rozhodlo, že bude nájemné v nebytových prostorách výrazně snižovat, ale i odpouštět. „Ještě předtím už několik provozovatelů o toto požádalo,“ potvrdila mluvčí radnice Markéta Bučoková. 

Radní následně doporučili snížení nájemného o 50 či 100 procent za druhé čtvrtletí letošního roku. Rozhodovat se bude podle toho, zda musel podnikatel úplně, či jen částečně omezit provoz.

Ve městech se nesnaží pomáhat jen radnice, ale fungují i soukromé projekty na podporu místních podnikatelů. Třeba ten s názvem Podpoř Krumlov na svých webových stránkách a sociálních sítích upozorňuje na tamní živnostníky. 

„Spousta provozoven je teď sice zavřená, ale je tu taky spousta těch, kteří hledají cestu, jak fungovat jinak, ať už rozvozem, online kurzy nebo výrobou na objednávku. Pro restaurace máme možnost vyplňování denního menu i časy rozvozů, pro lektory doby konání online lekcí, navíc si každý podnikatel své místo na stránkách spravuje sám,“ vysvětlil Tomáš Perzl, jeden z dvojice zakladatelů projektu Podpoř Krumlov.

Autor:
  • Nejčtenější

Kroupy ničily auta i domy, zastavily vlaky. Jih Čech zasáhla lokální povodeň

Silné bouřky zasáhly Česko. Týn nad Vltavou postihla blesková povodeň. Řeka Blanice na jihu Čech dosáhla druhého...

Takový déšť jsem nikdy nezažil, voda se valila do domu všude, popisuje reportér

Z čistého nebe začaly padat kroupy o velikosti pingpongových míčků. Pak přišel liják, který se spustil okolo deváté...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Cyklisté napadli na Šumavě řidiče kamionu, který vezl kůrovcové dřevo

Dva cyklisté tento týden na Šumavě brutálně napadli řidiče kamionu, který z lesa odvážel dříví. Vadilo jim, že se...

187,5 milimetru srážek. U Strakonic se z nebe vylilo jako jindy za čtyři měsíce

V Katovicích na Strakonicku napršelo při pondělní večerní bouřce 187,5 milimetru srážek, což odpovídá běžnému úhrnu za...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Hladiny po nočních bouřkách začínají klesat, hasiči evidují stovky výjezdů

Po nočních bouřkách a intenzivním dešti platil ráno povodňový stupeň asi na desítce míst ve středních a jižních...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

  • Další z rubriky

Spolek zachraňuje faru na Kaplicku. O pomoc žádá kraj, obec i biskupství

Zdevastovaná fara v příhraniční obci Malonty na Kaplicku má naději na nový život. O její záchranu se snaží...

Senior v SUV vjel na stezku, tam se zasekl, zpět ho navigovali strážníci

Ke kuriózní dopravní nehodě vyjížděla v úterý městská policie v Táboře. Pětasedmdesátiletý řidič vozidla SUV při ní...

Vypálil elektriku, vyrval vše kovové. Kulový blesk poničil dům na Táborsku

Premium Manželé Škaloudovi si šestnáct let opravovali domek v obci na Táborsku. Před měsícem do něj vlétl kulový blesk a...

Památkáři v Táboře odmítli parkovací dům na místě bývalé synagogy

Táborská radnice narazila při přípravách parkovacího domu v ulici Na Parkánech, kde dřív stála židovská synagoga....

Kouzelná oslava Mezinárodního dne jógy na Karlově mostě
Kouzelná oslava Mezinárodního dne jógy na Karlově mostě

Pražští jogíni se 21. června poprvé připojili k ostatním jogínům, aby s nimi oslavili Mezinárodní den jógy. Oslavy se zúčastnilo 400 jogínů a sešli...

Ani závěť už není zárukou hladkého dědictví. Nejvyšší soud změnil pravidla

Premium Nedávný rozsudek Nejvyššího soudu změnil zažitá pravidla prokazování platnosti závětí, které nejsou sepsány notářem....

Herec a režisér Vojtěch Kotek se oženil. S partnerkou chodili více než rok

Herec Vojtěch Kotek (34) se ve čtvrtek oženil. Podle webu Expres.cz si vzal přítelkyni Radanu, se kterou chodí více než...

Proč dřív lidé vypadali na fotce starší. Rychleji se stárnulo, nebo je to klam?

Premium Tak schválně, udělejte si čas a zalistujte rodinnými alby. Podívejte se na svoje rodiče, prarodiče, praprarodiče. A...

Herečka Eva Josefíková se o víkendu tajně vdala

Herečka Eva Josefíková (32) se na Instagramu pochlubila šťastnou novinkou. Během romantického obřadu řekla své ano...

Ruská ekonomika se hroutí, už není pochyb, ukazují nová statistická data

Ekonomika v Rusku se postupně hroutí, píše americký týdeník Newsweek. Průmyslová výroba se propadla hned v několika...