Náklady letiště stouply o desítky milionů, Budějovice zvažují i odchod

  9:10aktualizováno  9:10
Českobudějovické radnici se nelíbí, kolik má příští rok zaplatit za investice a provoz Jihočeského letiště. Částka je o desítky milionů korun vyšší než letos. Je proto možné, že město svůj podíl ve společnosti prodá hejtmanství.

Modernizace letiště České Budějovice je ukončena | foto: iDNES.tv

Příští rok má město jako poloviční akcionář platit za provoz Jihočeského letiště České Budějovice přes 70 a během dalších dvou až tří let v součtu přes 200 milionů korun. Částka je podle vedení města příliš vysoká.

Fotogalerie

„Stále dostáváme novější zprávy, které ji upřesňují vždy směrem nahoru, a to dost výrazným způsobem. Podle posledních informací, které jsme dostali, se blíží 72 milionům korun na příští rok. Skládá se to z příspěvků na investice v hodnotě 24 milionů a provozních prostředků. Tyhle částky jsou pro město velmi významné,“ oznámil primátor Jiří Svoboda (ANO). Například letos radnice platila 25 milionů.

Zásadní problém pro město je, že mu sice patří poloviční podíl ve společnosti Jihočeské letiště České Budějovice, která areál spravuje, ale pozemky jsou v podstatě všechny krajské.

Vyšší objem peněz mají Budějovice poslat kvůli certifikaci letiště. Ta umožní ostrý mezinárodní provoz. Je pro to ale potřeba nabrat nové zaměstnance a nakoupit technologie.

Jenže budoucnosti letiště o rozloze 300 hektarů se zástupci radnice obávají. „Jsme trochu rezervovaní ohledně toho, zda bude letiště fungovat tak, jak si to někteří optimisté představují. Jinde se potýkají s téměř existenčními problémy a nemyslím si, že by Budějovice byly výjimkou,“ sdělil Svoboda.

Situaci komplikuje také fakt, že kromě hlavního areálu jsou vedle něj i další pozemky hejtmanství. S nimi město nemůže nijak nakládat.

Primátor: Objem peněz je zásadní. Postavíme za to tři tělocvičny

Zástupci obou stran se proto před pár dny sešli, aby situaci řešili. U jednání byl kromě primátora také opoziční zastupitel Martin Kuba (ODS) a za kraj náměstci hejtmanky Josef Knot (TOP 09) a Jaromír Novák (ČSSD). Společně se bavili o tom, jak se situací naložit.

Jeden z možných scénářů je ten, že Jihočeský kraj odkoupí podíl města. „Variant, jak to řešit, je víc. Padla ale shoda, že by byl kraj připravený za určitých podmínek poloviční podíl odkoupit. Otázkou je, jak by podmínky vypadaly. Rozhodovat o tom ale samozřejmě nebudu já nebo pan primátor, ale zastupitelé,“ řekl po jednání Knot a připomněl, že to je pouze jedno z možných řešení.

Jinou konkrétnější variantu ale zatím nikdo ze zúčastněných nepopsal. „Když se podívám na komplikovanou pozici, jakou město má i s ohledem na to, že mu nepatří okolní pozemky, tak si myslím, že by nad tím mohlo přemýšlet. Během tří až čtyř let do projektu musí dát přibližně 200 milionů korun bez jistoty, že se mu něco z toho vrátí,“ konstatoval Kuba.

„Nevidíme žádnou ideu, plán či perspektivu toho, kdy by mohlo letiště začít vydělávat a vložené prostředky se začaly vracet. Objem peněz je pro nás docela zásadní. Postavíme za to tři tělocvičny a opravíme celou řadu komunikací,“ přidal primátor.

Výběrové řízení na ředitele se zatím vypisovat nebude

Obě strany se mají znovu sejít v září. „Do té doby bychom si měli určit svůj postoj a případně i částku, za kterou by došlo k odprodeji podílu. Těch možností je ale několik. Je to o tom, jestli město upřednostní zůstat, nebo vystoupit ze společnosti, případně za jakých podmínek,“ oznámil náměstek hejtmanky Novák.

Jisté je také to, že do té doby nebude letiště vypisovat výběrové řízení na nového ředitele. Dlouholetý šéf Ladislav Ondřich odešel na jaře a jeho funkci dočasně zastává Robert Kala, dosavadní náměstek ředitele.

„Vykonává svou funkci dobře. Dokud nepadne rozhodnutí, zda kraj neodkoupí podíl města, tak nebudeme vypisovat výběrové řízení. Nepovažujeme to za nezbytně nutné,“ dodal náměstek hejtmanky Knot.

Letos v červnu představilo letiště nový terminál, který je připravený na odbavování cestujících. Při druhé etapě za 525 milionů korun získal areál parkoviště, přístupové silnice či radionavigační zařízení.

Pokud bude vše pokračovat podle plánu, skončí proces certifikace na mezinárodní veřejné letiště do konce příštího roku. Projekt už vyšel na více než jednu miliardu korun.

Autor:

Nejčtenější

Ještě den a bylo pozdě, přiznává Poborský o své nemoci

Karel Poborský na oslavách výročí fotbalové Příbrami

„Nechal jsem svůj život dojít na samotný práh a zjistil, že takhle to nejde. Možná stačil den a teď už spolu...

V opilosti zabil muže jednou ranou pěstí, soud mu o třetinu snížil trest

Obžalovaný Jakub Forman u Vrchního soudu v Praze

Jakub Forman, který loni v Jindřichově Hradci ranou pěstí zabil návštěvníka baru, uspěl s odvoláním a čeká ho nižší...

Teenager fotil selfie na sloupu u tratě ve Voticích, nyní bojuje o život

15letého chlapce na nádraží ve Voticích zasáhl proud (13. září 2019)

O život bojuje patnáctiletý chlapec, který včera večer na votickém nádraží vylezl na sloup trakčního vedení. Zasáhl ho...

Po nárazu do stromu zemřel na Písecku mladý řidič

U obce Dobev na Písecku narazilo auto do stromu, řidič zemřel (15. září 2019)

Tragická nehoda se stala v neděli dopoledne u obce Dobev na Písecku. Mladý řidič tam vyjel do protisměru a narazil do...

Ty žlutej vietnamčíku, zalez, křičel podle napadeného inspektor ČOI

Šon Chung, kterého měl napadnout inspektor České obchodní inspekce v...

Jindřichohradecký okresní soud řeší dubnové napadení vietnamského obchodníka. Inspektor České obchodní inspekce (ČOI)...

Další z rubriky

Jihočeské divadlo slaví sto let, náplavku u Vltavy obsadí mimozemšťani

Jihočeské divadlo v Českých Budějovicích nastudovalo hru podle historické...

Tajemné ženy z jiných planet, zástupci civilizace, která tu naši technicky převyšuje, a další tajuplné postavy osídlí v...

Táborská setkání nabídnou průvody, Quennie i ponožkovou bitvu

Jan Žižka nesmí na táborských slavnostech chybět.

Mezinárodní festival Táborská setkání obsadí od pátečního večera do neděle historické centrum města. Jeho součástí...

Řidič vezl ve voze i na něm deset lidí, mladík z kapoty spadl pod kola

Vážná nehoda se stala na místní komunikaci spojující obce Plešovice a Třísov.

Pouhých šest kilometrů dělí Plešovice a Třísov na Českokrumlovsku. I přesto se rozhodla jedenáctičlenná parta mladých...

Testujeme barefoot boty: Jsou opravdu pohodlné, nebo z nich bolí nohy?
Testujeme barefoot boty: Jsou opravdu pohodlné, nebo z nich bolí nohy?

Někteří je vnímají jako výstřelek pro alternativně založené maminky. Fyzioterapeuti zase prohlašují, že nic lepšího pro nohy neexistuje. My jsme se je rozhodli otestovat na dvou kolegyních z kanceláře a zjistit, kde je pravda.

Najdete na iDNES.cz