Hlídka městské policie nechává svůj vůz vedle Nového mostu a vyráží na obchůzku, při které se pokusí chytit alespoň některé z vltavských pytláků.
„Za tím sloupem často sedávají bezdomovci. Stává se, že tam chytají ryby. Samozřejmě bez povolenky,“ ukazuje starší z dvojice strážníků na mostní pilíř.
Už z dálky je patrné, že má někdo v řece nahozeno. Za sloupem sedí pár rybářů. Mladší člen hlídky je vyzývá, aby mu ukázali občanské průkazy a povolenky k rybolovu.
Oběma lovcům může být od pohledu sotva třicet let a ani jeden z nich podle výrazu ve tváři nechápe, co strážníci chtějí. „V čomu sprava, co se děje?“ ptají se.
Při kontrole dokladů hlídka zjišťuje, že jsou to dva ukrajinští dělníci. Během chvilky se v očích hlídky z rybářů stávají pytláci, protože ani jeden z nich nemá potřebné povolení. „My neznaly,“ omlouvá se jeden z nich, ale není mu to nic platné.
Ve vodě nechali igelitky s polomrtvými ploticemi
Mezitím druhý ze strážníků pročesává okolí a v nedaleké houštině objevuje další dva mladé muže. Ani jeden z nich nemá povolenku. Zřejmě jsou to kolegové předchozí dvojice, což se záhy potvrzuje. Oba velmi špatnou češtinou vysvětlují, že tam byli poprvé.
„Mám takový dojem, že jsme se už s těmito dělníky párkrát setkali. Jenže je skoro nemožné je usvědčit, že skutečně pytlačili,“ vysvětluje mladší z hlídkující dvojice. Je to dlouhotrvající problém při usvědčování pytláků.
„Tahat ryby z vody jsme je bohužel neviděli. I když je jasné, že jsou pruty jejich a chytají na ně, museli bychom je přistihnout s úlovkem na udici. Samozřejmě dáme podnět na magistrát, ale stejně to skončí asi jako vždy, tvrzením proti tvrzení, takže nejspíš nic platit nebudou,“ dodává.
Mezitím se doposud nezkontrolovaná dvojice potichu a nepozorovaně dává na odchod. „Kam jdete? Okamžitě se vraťte,“ všiml si jich starší strážník. Gestem si mladíky volá k sobě a ukazuje na nepořádek na břehu včetně prutů. Skupinka si sbalí náčiní, sebere odpadky ze země a po kontrole dokladů odchází pryč.
Nevábné místo pod Novým mostem je pro rybáře překvapivě atraktivní lokalitou. Ryby tu po splavnění Vltavy mají klid a břeh je dobře dostupný pro obyvatele Máje, Šumavy nebo Pražského předměstí.
Nepořádek, který zde někteří rybáři zanechávají, dráždí také pracovníky Povodí Vltavy, kteří břehy musejí pravidelně čistit. Tentokrát si odpadky odnášejí mladí Ukrajinci s sebou. Jak ale hlídka později zjišťuje, nechali ve vodě igelitové tašky plné polomrtvých plotic.
„To se tedy moc nepředvedli. Poslední dobou tu vídáme lepší kousky,“ komentuje úlovky jeden ze strážníků. Ani to však k usvědčení mladíků nestačí.
Kromě Vltavy je pytláctví problémem i na chovných rybnících. „Strážníci nám hodně pomáhají. Stačí zavolat v případě problému na dispečink a operátor nám okamžitě pošle hlídku,“ vysvětluje hospodář českobudějovické organizace Českého rybářského svazu Martin Zimandl.
Podobným postupem se místní organizace zbavují většiny lovců bez povolenky. „Oni si to mezi sebou řeknou. Stačí dva, tři případy a přestanou tam jezdit,“ líčí Zimandl.
Chytají na slepém rameni Malše i Sokolském ostrově
Kdyby se dvojice strážníků vydala od Nového mostu směrem do centra, měla by za dobrého počasí celkem slušnou šanci odhalit další pytláky. „Vím, že chodí hodně na Malý jez na Malši, ale pytlačí se prakticky všude,“ říká Zimandl.
„Naši kolegové často nachytají rybáře bez povolenky také na slepém rameni Malše nebo u Sokolského ostrova,“ prozrazuje oblíbené lokality pytláků starší strážník.
Většinou jsou ale rybáři nepoučitelní. „Není výjimkou, že se nechají chytit několikrát v kratším časovém úseku,“ dodává.
Jeho slova potvrzuje hlídka prakticky okamžitě. Nedaleko Nového mostu totiž na břehu Vltavy potkává recidivistu, jehož za poslední měsíc kontrolovala už čtyřikrát. Prý si opět zapomněl povolenku doma.