Úterý 26. ledna 2021, svátek má Zora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 26. ledna 2021 Zora

Stánky s punčem oživily náměstí, policisté tam ale denně řeší přestupky

  9:22
MF DNES vyrazila se státní a městskou policií na českobudějovické náměstí Přemysla Otakara II, kde je zhruba deset stánků s punčem. Hlídky tam jezdí pravidelně a kontrolují, zda lidé nosí roušky, neshlukují se a nepijí alkohol na veřejnosti. Přestupky většinou řeší domluvou.

Právě se setmělo. Ještě před pár dny by v takovou dobu bylo českobudějovické náměstí Přemysla Otakara II. prázdné. Vše je zavřené a lidé nemají mnoho důvodů se tu zdržovat.

Teď už je ale situace jiná. Stánky s punčem jsou obklopené skupinkami lidí. Navzdory nouzovému stavu. MF DNES vyrazila na místo s hlídkou městské policie.

Malých venkovních občerstvení je na náměstí asi deset. Hloučky s nápoji postávají kolem nich, ale i u Samsonovy kašny. O dodržování všech pravidel, která mají zabránit šíření koronaviru, nemůže být řeč.

Přicházíme k jednomu ze stánků na straně radnice. Napočítáme dvacítku lidí, čtyři bez roušek, aniž by zrovna pili nebo měli v ruce nějaký nápoj. Panuje družná nálada a podobné je to i na dalších místech.

„Okamžitě si nasaď roušku!“

Za chvíli si však ústenky všichni rychle nasazují. Všímají si několika aut státních i městských policistů. Zastavují před radnicí, rychle vystoupí a začnou si hned domlouvat strategii.

„Vy jděte napřed, budíte respekt. Městská policie by mohla jít opačným směrem, tam je spousta lidí, to bude hodně práce,“ říká s úsměvem jeden z členů hlídky a rozděluje kolegy.

Vycházím za strážníky k té největší skupině konzumentů punče. „Pane, stojíte ve frontě, máte malý rozestup a nenasazenou roušku. Porušujete tím platná nařízení. Nasaďte si ji, prosím,“ vyzývá policista.

Muži se to příliš nelíbí a zkouší odporovat. Než se však zmůže na nějakou argumentaci, rychle ho utne jeho žena a zpraží ho pohledem. „Okamžitě si ji nasaď!“ přikáže a pán poslechne.

Tentokrát strážníkům, s drobnou pomocí, stačila k vyřešení přestupku jen domluva. Jindy to tak jednoduché není.

„V několika případech jsme už museli přistoupit k tomu, že se bude věc řešit ve správním řízení jako přestupek,“ potvrzuje mluvčí jihočeské policie Milan Bajcura.

Takového člověka pak s velkou pravděpodobností čeká pokuta. To, že vše nejde vyřešit jen slovně a na místě, potvrzuje také za strážníky mluvčí David Štýfal. „Na náměstí nyní provádíme kontroly prakticky v průběhu celého dne,“ navazuje.

„Je to naše tradice“

V jednom případě se na místě shlukovalo i třicet lidí najednou. „To se podařilo vyřešit domluvou,“ doplňuje Bajcura.

Takový počet by byl problém i nyní, kdy se opatření částečně rozvolnila a pohromadě může být až šest lidí. Navíc mohou být venku až do jedenácti do večera, takže na náměstí je od tohoto týdne ještě více rušno.

„Je to tradice, a tak sem chodíme i letos a chodit budeme. Stánky jsou otevřené, jdu jen s přítelkyní, vypijeme si to opodál, tak se snad nic neděje,“ říká Jaroslav Markytán, který si dává punč s oříšky a sušeným ovocem.

Další oslovená má jasno v tom, proč je na náměstí v těchto dnech tolik živo. „Zaprvé to je tady takto každý rok a lidi to mají hodně rádi. Zadruhé si je třeba uvědomit, že je prakticky všechno zavřené. Někteří by tu možná nebyli, ale nic moc jiného se dělat nedá. Myslím, že policie je tu hlavně preventivně, aby se to nějak nezvrhlo. Vesměs se lidé snaží opatření dodržovat,“ hodnotí Radka Kotalová.

Problém je v tom, že by návštěvníci náměstí neměli pít venku punč s alkoholem. Dokazovat však, že toto nařízení porušují, se ukazuje jako problematické. Provozovatel ho prodat smí a ten, který ho pak pije, může snadno říct, že je bez alkoholu.

Když nejeví známky opilosti a nenarušuje třeba veřejný pořádek, není důvod k nějaké důkladnější kontrole. Strážníci ovšem v případě potřeby využívají k získání důkazů přístroj určený k orientačnímu vyšetření na přítomnost alkoholu v dechu. Ten dokáže přiložením k hladině nápoje určit, zda obsahuje alkohol.

„Prodejci neporušují žádné zákony nebo usnesení vlády při nouzovém stavu. Žádné nařízení neuzavřelo venkovní zahrádky a není vyhlášen zákaz prodeje alkoholu. Je zakázáno shromažďování a požívání alkoholu na veřejnosti, a to porušují zákazníci těchto stánků. Jde o naprostou nezodpovědnost, bezohlednost a ignoranci ze strany části veřejnosti,“ říká primátor Jiří Svoboda.

Policie a strážníci podle jeho slov denně opakovaně provádějí kontroly, udělují pokuty za alkohol, shlukování, nedodržení rozestupů, nepoužívání roušek a důrazně domlouvají zákazníkům.

„Za porušení některého z krizových opatření může strážník obecní policie uložit pokutu příkazem na místě do deseti tisíc korun. Ve správním řízení však hrozí až dvacet tisíc korun,“ upřesňuje Věra Školková, mluvčí budějovické městské policie.

Autor:

Jarní prázdniny

Týdenní jsou na základních a středních školách rozloženy v termínech od 1. února do 14. března. Přinášíme úplný přehled prázdninových termínů podle okresů. Jednodenní pololetní prázdniny jsou v pátek 29. ledna.

  • Nejčtenější

Afghánec, který u hranic s Českem zabil dva lidi, dostal doživotní trest

Vrchní zemský soud v rakouském Linzi potvrdil doživotní trest pro Afghánce, který na podzim roku 2019 zabil u hranic s...

Situace je špatná, uvedlo ministerstvo o výskytu ptačí chřipky v Česku

Ptačí chřipka, která byla ve čtvrtek potvrzena u uhynulých labutí na Písecku, zasáhla také malochov drůbeže na...

Byla to první soukromá cukrárna v Budějovicích, kvůli covidu skončila

Premium Cukrárna uzavřena. Tento stručný nápis visí na dveřích domu se žlutou fasádou v Panské ulici v Českých Budějovicích....

Ježíš král, stálo pod prachem. Dobrodružství jako z filmu, říká odborník

Premium Geoinformatik Jiří Šindelář s týmem nalezl v milevském klášteře hřeb, který by mohl pocházet z Kristova kříže. „Když...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Za své rozhodnutí musím nést následky, říká odcházející ředitel nemocnice

Jindřich Florián rezignoval na post ředitele krumlovské nemocnice. Vyzval ho k tomu jihočeský hejtman Martin Kuba....

Veganství a vegetariánství je na vzestupu a je to dobře, říká lékař Jan Gojda

Premium Lékaři bývají obvykle k dietám všeho druhů skeptičtí. Nejinak tomu bylo v případě vegetariánství a veganství. Výhradně...

Malý stěhovák pro rodinu. Měřili jsme, který kombík je ten nejlepší

Premium Ve velkém testu jsme srovnali tři kompaktní kombíky, které mohou být alternativou populární octavie. Navíc nejsou tak...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

  • Další z rubriky

Kleť zažívá nebývalý nápor turistů, u parkoviště zahazují rozlámané boby

V době epidemie koronaviru míří na kopec Kleť až třikrát více návštěvníků, než bývá obvyklé. Zvýšený zájem turistů o...

Obyvatelé Českých Velenic bojují peticí za stavbu zóny s obchody

Zatímco v řadě měst lidé další nákupní zóny odmítají, v Českých Velenicích u hranic s Rakouskem je situace jiná. Místní...

Krematoria na jihu Čech hlásí plno, práci přidělal covid a oprava pecí

Českobudějovické a táborské krematorium teď mají v provozu jen jednu pec místo dvou. Pomáhá tak Jindřichův Hradec, kde...

David Blažek umí šít jihočeské kroje. Jeden vyrobil pro dívku z Ameriky

Kdyby se narodil o 150 let dříve, byl by krejčí a ve své dílně by nejraději šil kroje pro sousedy. Doba se však...

Dara Rolins je po další plastice nosu. Mnozí fanoušci ji nepoznávají

Dara Rolins (48) se netají svým kladným vztahem k nejrůznějším kosmetickým úpravám. Ke zvětšení prsou a pravidelným...

Mamograf nádor neodhalil. Nechala jsem si vzít obě prsa, říká Kuklová

Michaela Kuklová prožívala před časem těžké chvíle. Po složité diagnostice karcinomu prsu, kdy sama cítila, že je něco...

Lucka je mou oporou. Ze synů hokejisté nejspíš nebudou, míní Plekanec

Tomáš Plekanec (38) a Lucie Šafářová (33) promluvili o sportovním nadání dcery Leontýnky i o plánované svatbě. Bývalý...

Žiji s manželem v polyamorii. Jen o sex nejde, říká Těžká z dokumentu V síti

Terezu Těžkou (25) znají diváci jako jednu z hlavních představitelek náctiletých dívek v dokumentu o sexuálních...

Jsem řidičem autobusu pražské MHD, lidé mě nepoznávají, říká Václav Kopta

Václav Kopta se v době šíření koronaviru stal řidičem autobusu v pražské MHD. Herec tvrdí, že si tím splnil dávný...