Středa 19. ledna 2022, svátek má Doubravka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 19. ledna 2022 Doubravka

Centimetr kvalitní půdy vzniká stovky až tisíce let, říká mikrobiolog

  9:52
Profesor půdní mikrobiologie Miloslav Šimek varuje, že pokud se nezačneme o půdu lépe starat, můžeme se relativně brzy ocitnout bez jídla i vody.

Profesor půdní mikrobiologie Miloslav Šimek varuje, že pokud se nezačneme o půdu lépe starat, můžeme se relativně brzy ocitnout bez jídla i vody. | foto: Petr Lundák, MF DNES

K půdě měl Miloslav Šimek těsný vztah od dětství. Vyrůstal na malém městě v domě s velkou zahradou a odmala byl zvyklý nejen trávit tam volný čas, ale podle svých schopností i pomáhat s jejím obděláváním.

Po vystudování zemědělské fakulty nastoupil jako agronom v zemědělském družstvu, kde na vlastní kůži poznal tehdejší socialistickou velkovýrobu. „Agronomem jsem byl dva roky a prošel tvrdou praxí. Jako mladý inženýr jsem byl vítaným terčem místních traktoristů a někdy to bylo dost trpké. Ale paradoxně mě to trochu vychovalo a bylo to pro mě nakonec určitou výhodou ve vědecké práci,“ říká Miloslav Šimek.

Pak následoval v jeho profesní kariéře zásadní obrat – přes brněnskou Akademii věd se mladý agronom působící v Jevišovicích na Znojemsku dostal začátkem 80. let minulého století do Českých Budějovic, kde vznikal v Biologickém centru ústav zaměřený na výzkum půdy. Byla to šance, která se neodmítá.

„Tenkrát jsem vůbec nevěděl, čemu se budu věnovat, a v Budějovicích byla otevřená ruka. Bylo to naprosto výjimečné, mladým rodinám dávali i bydlení. My jsme už měli syna a rok čekali, než se na sídlišti Vltava dokončí byt a všichni se do něj mohli nastěhovat,“ vzpomíná půdní mikrobiolog budějovického Biologického centra Akademie věd.

Ve své práci se specializoval na skupinu mikrobů v půdě, které zasahují do koloběhu dusíku a uhlíku. Z dusíku se skládají vedle dalších prvků těla všech živočichů, čili dusík potřebujeme všichni. „Specializoval jsem se na plyny, které v půdě vznikají činností mikrobů, zejména na oxidy dusíku a metan. Ty nespotřebované plyny unikají do vzduchu a dochází k tomu, čemu říkáme emise skleníkových plynů,“ vysvětluje vědec.

Oblíbil si Skandinávii

Při svých výzkumech nabíral vzorky v různých oblastech Česka a viděl, v jaké kondici půda u nás je. Zjistil, že většinou na tom není moc dobře, je různým způsobem takzvaně degradovaná. „A to je problém, protože celosvětově je lidstvo z 95 procent závislé výživou na půdě, oceány a další zdroje nám poskytují jen asi pět procent potravy. My v Česku jsme závislí na půdě jako zdroji obživy a naše půda není v dobré kondici. Přitom na rozdíl od praotce Čecha my už nemáme kam jít, v tom je rozdíl,“ srovnává.

Profesor půdní mikrobiologie připomíná, že příčinou degradace krajiny a půdy jsou přirozené procesy, ale stále víc to ovlivňují lidé. „Dneska člověk svými aktivitami zároveň ničí svoje prostředí, krajinu, půdu. Chybí nám sebezáchovná silná myšlenka, že to nejde pořád. Že dojde k tomu, že se ekosystém zboří, přestane člověku sloužit a poskytovat mu to, co od něho chce,“ varuje. 

Laik si vůbec nedovede představit, jak pomalu půda vzniká – jeden centimetr funkční půdy vzniká stovky až tisíce let. Přitom tento dlouhodobý proces vývoje je velmi rychle narušen či zastaven degradací, z níž je nejhorší případ eroze.

Miloslav Šimek (64)

Vědec a pedagog pochází z Dačic na Jindřichohradecku. Vystudoval Vysokou školu zemědělskou v Brně, po jejím absolvování pracoval dva roky jako agronom. Poté nastoupil do vědecké výchovy v tehdejším Ústavu krajinné ekologie Akademie věd v Českých Budějovicích. V Ústavu půdní biologie, jenž je dnes součástí Biologického centra Akademie věd ČR, se věnuje půdní mikrobiologii. Několik let vyučoval půdní mikrobiologii v kurzech na univerzitě ve finských Helsinkách. V letech 2012 až 2017 byl ředitelem Biologického centra Akademie věd ČR. Je autorem knih Živá půda, Skleníkové plyny z půdy a zemědělství a čtyřdílných vysokoškolských skript o půdě. Od založení Jihočeské univerzity vyučuje na její Přírodovědecké fakultě. Je ženatý, s manželkou Marií mají dva syny. Mezi jeho zájmy patří houbaření, četba, řezbářství a práce na chalupě.

„To znamená, že půda je smetena pryč vodou či větrem, čili už vlastně není a není o co pečovat nebo zlepšovat. Další způsoby degradace nejsou tak radikální – můžeme k nim zařadit slehávání půdy tím, jak po ní jezdí těžká technika a používá se chemie. Pod ornicí vzniká utužená vrstva, do níž špatně proniká voda a při silnějším dešti už se nemůže hlouběji vsakovat, začne narušovat ornici a vede to k vodní erozi. Jiný způsob degradace je úbytek živočichů v půdě, například žížal, které ji svými chodbičkami provzdušňují,“ vysvětluje Šimek, který je i vysokoškolským pedagogem.

Díky své profesi absolvoval řadu zahraničních stáží po celé Evropě včetně delších pobytů ve Skotsku a v Anglii. Několik let vyučoval půdní mikrobiologii v kurzech na univerzitě v Helsinkách, kde pro studenty napsal i skripta v angličtině.

„Ve Finsku jsem byl asi desetkrát, vždycky na tři týdny, měsíc. Pobýval jsem tam v zimě, když bylo v Helsinkách zamrzlé moře a plno sněhu, ale to mi nevadilo. Pak jsme spolupracovali i vědecky, měl jsem možnost se tam podívat i v létě a na podzim, odebírali jsme půdní vzorky a přitom projezdili půl země. Máme spolu s Finy několik vědeckých publikací,“ líčí Šimek.

Přiznává, že se mu líbí celá Skandinávie i její obyvatelé. Za nejkrásnější zemi považuje Norsko, které má podle něho nádhernou přírodu. „Taky jsem tam několikrát pobýval – spojení hory, moře, fjordy je jedinečné. Ve Švédsku už pro mě není příroda tak přitažlivá, ale je to taky nádherná země. Finsko je placaté, les, jezero, les, komáři, les. Ale lidé, s nimiž jsem se tam setkal, mi přišli vždycky velmi sympatičtí a dobře se mi s nimi spolupracovalo,“ popisuje.

Dvoudílná kniha na 800 stran

Když Miloslav Šimek před třemi lety předal funkci šéfa Biologického centra svému nástupci, profesorovi Liboru Grubhofferovi, začal se ještě aktivněji věnovat osvětě na ochranu půdy. Nejvíce ohrožená a zničená je podle něj především živá složka půdy, tedy půdní organismy. Té se věnuje kolektiv 39 vědců ve dvoudílné osmisetstránkové publikaci Živá půda. Vyšla loni v listopadu a je první českou knihou, která shrnuje dosavadní poznání o půdních organismech a biologických procesech v půdě.

„Je naléhavě potřeba zastavit další degradaci půdy a již poškozené půdy ‚opravit‘, jinak budeme mít za pár let velké problémy: zemědělství zkolabuje a třeba pšenici na chleba a ječmen na slad pro výrobu piva, ale i zeleninu či ovoce nebudeme mít kde vypěstovat,“ upozorňuje Šimek, který je hlavním autorem knihy.

Na tuto publikaci letos naváže příručka s praktickými radami a pokyny k obhospodařování půdy, která je určena zemědělcům i zahrádkářům. „Aby se lidé dozvěděli, jak to v půdě je, mohli ji lépe obhospodařovat, vyhnout se tomu, co jí škodí a trochu víc se zaměřit na to, jak půdě udělat dobře. A tím pádem ona udělá dobře nám,“ shrnuje.

V těchto dnech finišuje s přípravou výstavy s názvem Bez půdy to nepůjde, která bude k vidění od 22. června do 22. července na budějovickém náměstí Přemysla Otakara II. „Je to putovní výstava, bude všude tam, kam se nám ji podaří dostat. Lidé se začínají víc zajímat o přírodu a možná je to správná doba připomínat význam půdy. Informace je první krok, ale podstatné je, jak se s ní naloží. To už tolik ovlivnit nemůžu,“ dodává Šimek.

  • Nejčtenější

Matce a dcerce zasadila desítky ran noži, na trestu se žena může dohodnout

Před soudem v Českých Budějovicích stanula nyní sedmatřicetiletá žena s obžalobou za dvojnásobnou vraždu. Podle...

Gulaš má národní tým za uzavřenou kapitolu: Vzali mi vítr z plachet

Milan Gulaš považuje své působení v české hokejové reprezentaci za uzavřenou kapitolu. Šestatřicetiletý kapitán Českých...

Muž s kolem urážel strážníky, jeden z nich poznal partnerčin ukradený bicykl

Nečekané setkání s jízdním kolem, které někdo ukradl jeho přítelkyni, zažil strážník v Českých Budějovicích. Když s...

Před 15 lety orkán Kyrill zpustošil Šumavu, příroda překvapila obnovou

Polámané a vyvrácené stromy, neprůjezdné cesty do obcí a dny strávené bez elektřiny. Orkán Kyrill 19. ledna 2007...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Z jasné záležitosti drama. Budějovice ale výhru nad Libercem uhájily

Budějovičtí hokejisté zažívají v extralize povedené období. V dohrávce 29. extraligového kola porazili Liberec 5:4. Po...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

  • Další z rubriky

Muž našel v nádrži mrtvého psa, který měl kolem krku uvázanou cihlu

Ve vodní nádrži u Hodějova na Strakonicku objevil muž tělo psa zatížené cihlou. Kriminalisté ze Strakonic teď prověřují...

Náklady rostou, jihočeské domovy pro seniory musí zdražovat stravné

Skokový nárůst cen energií i potravin dopadá i na jihočeská zařízení pro seniory. Některá proto zdražila od 1. ledna...

Titul Alej roku získalo lipové stromořadí v Klokotech v Táboře

Lipová Klokotská alej v Táboře zvítězila v 11. ročníku ankety o alej roku. Stromořadí je součástí tamní křížové cesty....

Produkci medu může výrazně ovlivnit kůrovec, říká učitel včelařství

Premium Včelaři mají podruhé za sebou špatný rok, domácí med je téměř zázrak sehnat. „Může za to hlavně špatné počasí, kůrovec,...

Advantage Consulting, s.r.o.
VEDOUCÍ VÝROBY S NJ - ELEKTRO (60-70.000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihočeský kraj
nabízený plat: 60 000 - 70 000 Kč

Co bolí nejvíc? Ani porod, ani kopanec do varlat. Lékaři sestavili žebříček

Bolí nejvíc porod, nebo když muže nakopnete do varlat? Ani jedno. Podle průzkumu britské Národní zdravotnické služby...

Zemřela Adalia Rose. Holčička, která předčasně stárla

Adalia Rose byla velkou bojovnicí. Podle lékařů měla zemřít kvůli progerii krátce po porodu. Dožila se ovšem patnácti...

Německá pošta startuje diesely. Elektrododávky v zimě nevyjedou kopec

Německá Deutsche Post DHL provozuje největší flotilu elektrických dodávek, které si navíc sama vyvinula. V horském...

Čtyři typy žen, které by chtěl mít každý muž po svém boku. Jste mezi nimi?

Možná právě vy si lámete hlavu nad tím, jak si zajistit přízeň stávající či budoucího partnera? V tomto směru záleží na...

Začínal se čtyřmi zaměstnanci, dnes jich má devadesát a prodává i do světa

Svou firmu založil navzdory již existující konkurenci. Po úspěšném startu začal s vlastní výrobou výtahů, později...