Chceme smazat pocit hanby našich pacientů, říká primář psychiatrie v Písku

  12:52aktualizováno  12:52
Maximálně zapojit pacienty do léčby, otevřít nemocnici nejen rodinám pacientů, ale i městu například pořádáním festivalů či výstav. To jsou aktuální plány Psychiatrické nemocnice Písek. Je jedinou svého druhu na jihu Čech, ale vyhledávají ji pacienti z celé republiky.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Archiv Královéhradeckého kraje

Psychiatrické nemocnice Písek je přímým pokračovatelem léčby původně poskytované v Psychiatrické léčebně U Honzíčka, z níž se před třemi lety přestěhovala do zrekonstruované pětipatrové budovy bývalých kasáren ve Vladislavově ulici.

„Chceme pacienty maximálně zapojit do léčby. Svou nemoc musí přijmout, musí o ní vědět co nejvíce informací, které jsou schopni v daném okamžiku pochopit, protože jim pomůže v boji s psychickým onemocněním. Naším cílem je odstigmatizovat psychiatrii, smazat pocit hanby, který i dnes někteří pacienti vnímají, když se na veřejnosti zmíní, že se léčí na psychiatrii,“ říká primář Marian Koranda, jenž chce, aby nemocnice se 111 lůžky více fungovala jako duševní sanatorium či lázně.

Mottem nového zařízení, které na jaře koupila společnost Penta Hospitals CZ, je Netvoříme bariéry pro naše pacienty, my je strháváme. Písecká psychiatrická nemocnice leží nedaleko od centra města a není obehnána plotem jako jiná zařízení tohoto typu.

Zdravotníci a terapeuti se snaží pacienty dostat zpátky do takové kondice, aby se mohli zařadit do běžného života. Místo držení na lůžku s velkými dávkami léků tu posilují různé formy terapie, především fyzioterapie.

Nemocnice má výhodu, že ji zdravotníci mohou pacientům poskytovat přímo ve vlastním objektu. „Posilování fyzické kondice je důležité, protože každý pokles imunity přináší psychický problém a každý psychický problém přináší pokles imunity,“ popisuje Koranda.

Hlavně nemít čas se nudit

Posílit chce ale i ostatní psychoterapeutické aktivity, od arteterapie až po ergoterapii. Lékařský tým zkrátka usiluje o to, aby se pacienti neměli čas nudit. Proto mají k dispozici přímo v nemocnici například ergoterapeutickou, keramickou a truhlářskou dílnu, cvičnou kuchyňku či počítačovou učebnu s knihovnou.

Pacienti zde za péči neplatí, hradí ji zdravotní pojišťovny. V psychiatrické nemocnici pracuje čtyřicet zaměstnanců, kteří pomáhají například lidem trpícím úzkostmi, depresemi, různými typy závislostí až po psychotické poruchy, jako jsou třeba nemoci z okruhu schizofrenie či poruchy osobnosti.

„Nemůžeme přijímat jen pacienty, kteří jsou akutně agresivní. Ty jediné tady nezvládáme ani se o to nesnažíme. Na to musí být speciálně zařízeni, jako například v Táboře nebo v Českých Budějovicích. My jsme ochotni zase přijmout pacienty na doléčení,“ upřesňuje Koranda.

K léčbě tu přijímají pacienty od 18 let, přičemž nejvíce je jich ve středním věku kolem 47 až 52 let. Vedou ženy nad muži, kteří svůj psychický stav zanedbávají a přicházejí až ve stavu, kdy už je jim hodně špatně. Za rok projde nemocnicí zhruba 400 pacientů, průměrná doba léčení je pět týdnů, v extrémních případech jsou hospitalizace až tříměsíční.

„Většina pacientů má odpolední vycházky, chodí si nakupovat, navštěvují je rodiny. Oni jdou i do svého domácího prostředí a vracejí se zpátky, když jsou z Písku,“ říká vrchní sestra Pavla Solničková.

S řadou pacientů pracuje dlouhodobě. „U některých jde onemocnění do chronického stavu, takže se vracejí. Obracejí se na naše zařízení, protože mají důvěru v personál a prostředí, které znají. Pro léčbu duševního onemocnění je to plus, že se u nás cítí bezpečně. A nás to těší,“ dodává Solničková.

Nejčtenější

VIDEO: Opilí maturanti se po plese poprali s revizory MHD, některé zranili

Dva revizoři se v Budějovicích dostali do potyčky se skupinkou podnapilých osob.

Maturitní ples v Českých Budějovicích skončil ve středu pro skupinu studentů potyčkou s revizory městské hromadné...

VIDEO: Vodní zámek Červená Lhota je na suchu. Rybník odbahňují bagry

Na rybníku kolem zámku Červená Lhota na Jindřichohradecku pokračují práce na...

Tak jako nyní zámek Červená Lhota na Jindřichohradecku jen tak neuvidíte. Památka, kterou obvykle obklopuje voda, je v...

Jihlava vede první hokejovou ligu o 13 bodů, druhé Kladno si zastřílelo

Kladenští hokejisté oslavují vstřelenou branku.

Jihlavští hokejisté vyhráli v 55. kole první ligy ve Frýdku-Místku 3:2 v prodloužení a vedou tabulku o 13 bodů před...

Tři hráči nebo rozhodčí na podvod stačí, říká expert Federbetu

Francesco Baranca

Proč zrovna my a proč zrovna teď? Znojemští fotbaloví činovníci si myslí, že kauza podezření z manipulování zápasů...

Policie chce obžalovat pět lidí kvůli solární elektrárně Ševětín

Solární elektrárna v jihočeském Ševětíně.

Policie navrhla obžalovat pět lidí, které podezírá ze stomilionového podvodu při stavbě fotovoltaické elektrárny...

Další z rubriky

Pro osmiletého lyžaře se zlomenou nohou letěl na Lipno vrtulník

Pro chlapce se zlomenou nohou musel na Lipno přiletět vrtulník

Při lyžování v lipenském skiareálu se vážně zranil osmiletý chlapec. Zlomil si nohu a do nemocnice ho transportoval...

Zavření Mánesovy ulice ochromí na tři měsíce provoz v Budějovicích

Zúžení Rudolfovské třídy v části u Sadů způsobuje zejména v dopravní špičce...

Rudolfovská, Mánesova, Dobrovodská, Lidická třída. Všechny nejdůležitější spojnice v Českých Budějovicích letos čeká...

Lyžaře čeká slunečný víkend. Sněhu je nejvíc za poslední roky

Běžkaři v okolí Kvildy si užívají slunečného počasí.

Sluníčko a pořád dostatek sněhu. Kdo vyrazí o víkendu na lyže, pěkně se sveze na sjezdovkách i běžkách, a navíc se ...

Najdete na iDNES.cz