Platy v Jihočeském kraji stouply o dva tisíce. Více mají sestry i dělníci

  11:49aktualizováno  11:49
Průměrná hrubá měsíční mzda v Jihočeském kraji dosáhla v první polovině letošního roku hodnoty bezmála 30 tisíc korun. Růst byl větší než ve většině republiky. Přidávali například v písecké nemocnici či firmách Bosch a Hauser.

Ve společnosti Rohde & Schwarz v průměru počítají se zvýšením tarifních mezd v následujících třech letech v průměru o 5,3 procenta. | foto: Marek Podhora, MAFRA

Někde to byly stovky korun, jinde i tisíce. I přestože to neplatí pro všechny, Jihočeši si na výplatních páskách v první polovině letošního roku polepšili.

Podle statistik byla průměrná hrubá měsíční mzda obyvatel kraje meziročně o 2 094 korun vyšší. Ukazují to čísla Českého statistického úřadu, který data zveřejnil v září.

Hned v lednu přidával českobudějovický Bosch s bezmála čtyřmi tisíci zaměstnanci. Mzda tady vzrostla o šest procent.

„Každoročně navyšujeme plošně mzdy na základě kolektivního jednání a domlouváme i rozpočet určený na individuální navyšování mezd zohledňující pracovní pozici, míru odpovědnosti a výkon,“ vysvětlila personální ředitelka Barbora Schelová.

Mzdy rostly i v Nemocnici Písek, kde dostali lidé přidáno o 10 procent. Zvýšily se také příplatky ve směnném režimu.

Růst mezd

Česká republika 33 297 (+ 2 272) 
Hl. m. Praha 41 964 (+ 2 561) 
Středočeský kraj 34 337 (+ 2 473) 
Plzeňský 32 165 (+ 2 060) 
Jihomoravský 31 926 (+ 2 171) 
Královehradecký 31 300 (+ 2 316) 
Liberecký 30 890 (+ 2 084) 
Ústecký 30 529 (+ 2 083) 
Vysočina 30 268 (+ 1 819) 
Jihočeský 29 965 (+ 2 094) 
Moravskoslezský 29 961 (+ 2 105) 
Olomoucký 29 702 (+ 2 104) 
Pardubický 29 579 (+ 1 952) 
Zlínský 29 411 (+ 2 034) 
Karlovarský 29 031 (+ 1 957) 


Pozn.: Průměrná měsíční mzda v 1. pololetí 2019. V závorce je rozdíl proti 1. pololetí 2018.
Zdroj: Český statistický úřad 

„Za rok 2018 činila mzda lékařů včetně těch, co slouží, průměrně 84 774 korun, zdravotní sestry braly 33 965 korun. Letošní opětovné desetiprocentní navýšení se nám podařilo díky vhodnému nastavení mzdové politiky, finanční kondici nemocnice a plnění počtu ošetřených pacientů. Zmíněná čísla půjdou letos opět nahoru,“ uvedl ředitel nemocnice Jiří Holan.

Průměrná hrubá měsíční mzda v Jihočeském kraji dosáhla podle předběžných výsledků za první pololetí v přepočtu na plně zaměstnané 29 965 korun. Meziročně jde za stejné období o nárůst o 7,5 procenta.

V Česku je průměrná hodnota 33 297 korun, průměrný nárůst byl v zemi o něco nižší než v Jihočeském kraji. „Spotřebitelské ceny se v ČR zvýšily za uvedené období o 2,8 procenta, reálně tedy mzda vzrostla o 4,4 procenta,“ připomněla Petra Dolejšová z Krajské správy Českého statistického úřadu v Českých Budějovicích.

Růst ovšem nepociťují jen ve velkých městech, ale i v těch menších. Dotkl se například osmi stovek lidí, které zaměstnává společnost Rohde & Schwarz ve více než sedmitisícovém Vimperku. Kolektivní smlouva tady skončila v červnu a od července už platí nová.

„V průměru počítáme se zvýšením tarifních mezd v následujících třech letech o 5,3 procenta. Personální náklady vzrostly od letošního července o 7,99 procenta, od července 2020 to bude o 8,05 procenta a o rok později o 6,08 procenta,“ vypočítal vedoucí personálního oddělení Milan Černý.

Závod, kde vznikají mimo jiné měřicí přístroje, chce do června příštího roku získat 80 nových lidí. Průměrná mzda je ve firmě 34 440 korun.

Musí konkurovat zahraničí

Dlouhodobá situace, kdy lidé na trhu práce chybí, je pro firmy, které sídlí u hranic s Německem či Rakouskem náročná. Musí totiž finančně konkurovat právě nabídkám ze zahraničí.

Dlouhodobě zvyšují finanční odměny také ve společnosti Hauser se sídlem v Rakousku a závodem u Kaplice na Českokrumlovsku. „Letos jsme navýšili hrubé příjmy našich zaměstnanců v průměru o více než 11 procent,“ informoval personalista Michal Kropáček.

Ne všichni obyvatelé regionu ale růst, který ukazují statistiky, pociťují. Plošně se nezvedaly mzdy například v Budějovickém Budvaru, kde pracuje zhruba 700 lidí.

„Dbáme na to, abychom byli zajímavým a konkurenceschopným zaměstnavatelem. Tomu přizpůsobujeme naši mzdovou politiku i politiku benefitů. Mzdy jsme v uplynulém období zvyšovali, nikoliv však plošně, ale zejména dle individuální výkonnosti,“ oznámila vedoucí personálního oddělení Monika Grešová.

V mezikrajském srovnání přírůstku mzdy v prvním pololetí se podle absolutní hodnoty řadí Jihočeský kraj na sedmé místo.

„V současné době je nejvyšší zaměstnanost, vrcholí poptávka po pracovních silách, počty zaměstnaných osob jsou na historickém vrcholu. Zrcadlově k rekordně nízké nezaměstnanosti docházelo k navýšení počtu volných pracovních míst. Nárůst poptávky podniků po pracovní síle je neobyčejně silný, což nejvýrazněji ukazují evidence úřadů práce,“ doplnila Dolejšová.

Nezaměstnanost v kraji zůstala v srpnu stejná jako v červenci, tedy 1,9 procenta. Meziročně klesla o desetinu procentního bodu. Region na konci měsíce nabízel 20 365 volných pracovních míst, nejvíc od založení úřadu práce.

Autor:
  • Nejčtenější

Hádka, tratoliště krve a útěk na kole. Afghánec poté ubodal farmáře kvůli autu

Do uprchlického centra v rakouském Wullowitzu přišel v pondělí v půl třetí odpoledne třiatřicetiletý Afghánec Jamal Ali...

Načerno zvětšuje salaš na Šumavě. Chráním ovce před vlky, tvrdí podnikatel

Podnikatel přestavuje hospodářství u Borových Lad na Prachaticku v rozporu s územním plánem. Prý nemá jinou možnost,...

Deviant znásilnil unesenou školačku, trest 7,5 roku žalobkyni nestačí

Sedm a půl roku vězení uložil českobudějovický krajský soud dvacetiletému muži za znásilnění školačky. Mladík si loni v...

Obří medvěd se přesunul z Prahy do Českého Krumlova. I tam ho zakázali

Radní v Českém Krumlově v pondělí ve vyhlášce o pouličním umění nově zakázali vystoupení ve zvířecích kostýmech a...

Premium

Srbové v Česku chtějí mzdu 1000 eur

„Vozíme českým firmám ze Srbska lidi „na míru“, občas musí svou zručnost dokázat jen tím, že složí autíčko z merkuru,“...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Dějiny čtvrcení v Praze. Nejděsivější případy rozřezaných těl

Děsivé kriminální případy. O těchto čtyřech vraždách mluvila celá republika. Brutální a hrůzostrašné „kouskování“...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Obří medvěd se přesunul z Prahy do Českého Krumlova. I tam ho zakázali

Radní v Českém Krumlově v pondělí ve vyhlášce o pouličním umění nově zakázali vystoupení ve zvířecích kostýmech a...

Řidička nacouvala do policejního auta, nadýchala přes dvě promile

Zaparkované policejní vozidlo nabourala opilá řidička na Jindřichohradecku. Při zkoušce na alkohol nadýchala 2,3...

Vajgar v Jindřichově Hradci je plný bahna, na vyčištění chybí stamiliony

Rybník Vajgar v Jindřichově Hradci nutně potřebuje zbavit nánosů usazenin na dně. Jenže odbahnění za stovky milionů...

Zdrogovaný řidič se zákazem kličkoval v mlze po D3 v nabouraném autě

Zdrogovaného řidiče se zákazem řízení, který kličkoval dálnicí D3 v nabouraném autě, zastavili policisté na Táborsku....

Najdete na iDNES.cz