Diskuse k článku

Problém s kůrovcem na Šumavě bude řešit i Senát, na stole už má petici

Přes třináct tisíc lidí chce, aby se česká vláda a parlament okamžitě začali zabývat situací na Šumavě. Právě tolik lidí, úplně přesně 13 200, totiž podepsalo petici Zachraňme Šumavu. Šumavští starostové ji předali senátorům a poslancům. Chtějí, aby zákonodárci zasáhli a lesy na Šumavě nenechali napospas kůrovci.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Lisak Bystrouch

NÁRODNÍ PARK - MÍSTO, KDE HOSPODAŘÍ PŘÍRODA

NP Šumava je národním parkem, proto konečně přestaňme brečet, že tam kůrovec "sežral" lesy. Tyhle lesy jsou na to skvěle adaptovány a v přírodě se to tak děje už tisíce let a přesto tu ty smrčiny stále jsou.. oni se totiž přirozeně obnovují ;-) což někteří lidé při své nabubřelosti nedokáží pochopit a myslí si, že bez lidského zásahu bude se Šumavou konec..:-) to je ale přece VELIKÝ OMYL! jezdím na postižená místa, kde vlivem kůrovcové kalamity (a především orkánu Kyrill, který kůrovcovou kalamitu nastartoval - nutno říci, že díky předchozí těžbě, která les větru otevřela ..) odumřela většina smrků (ne všechny). Tato místa se již opět zelenají, přirozené zmlazení je neskutečně rychlé, za pár let zde bude nový zdravý mladý les - jeďte se tam někdy podívat, pokud nevěříte. Starostům typu p. Hůlky či Schuberta jde především o ekonomické zájmy, o peníze ze dřeva, ovšem národní park je o kulturní hodnotě, což  někteří lidé ještě nepochopili.

0/0
2.5.2011 22:36

Honzicek11

Zklidněte vášně a myslete

Téhle diskusi by prospělo, kdyby diskutující zklidnili vášně a začali logicky uvažovat. Hodně z vašich příspěvků je rozumných, ale bohužel pláčete sice hezky, ale na špatném hrobě. Máte určitě naprostou pravdu, že biolog by se neměl míchat do toho, jak spravovat hospodářský les, ale platí to i naopak: přístup "hlavně ať je les zelený a je z něj co nejvíc dřeva") nemá co dělat v jádrové zóně národního parku. V nich jde o zachování původních ekosystémů. To o čem tu všichni mluvíte, jsou lesy v nižších polohách (pod cca 1200 m atd.), které byly skutečně člověkem přeměněny, nejsou původní, je vhodné jim pomoci tím, že se zde vykácí kůrovcové stromy (ale včas a ne tak, jak se to tu většinou dělá) a dosází se ty druhy dřevin, které tu rostly kdysi, Jenže o ty tu nejde - tady s kácením souhlasí i všichni vědci. Jde tu o původní, člověkem nikdy podstatně nedotčené smrčiny v nejvyšších polohách (nad cca 1200 m). Neexistuje v Čechách mezinárodně uznávaný vědec, který by byl pro jejich kácení.

0/0
1.5.2011 15:44

marmota

Lýkožrout smrkový...

Malinko do lesařiny dělám od roku 1975. Jenom mne jímá hrůza, co se z kauzy Šumava a jejich hvozdů vyplyne. 200 let tam byl hospodářský les (smrkové monokultury již za Schwarzenbergů pro sklárny, sirkárny atd., kanály na splavování dřeva) pro idustriální potřeby severní strany šumavské monarchie. Na druhé straně (jižní) pobíhali bavoráci a rakušáci v koženkách a provozovali výběrný způsob hospodaření, tak leda na palivo a hránění svých staveb. A nyní naši akademici a zelení chtějí z HL udělat Urwald na neadekvátní ploše (megalomanie) NP. Bezzásahové zóny, pásma atd. Spodní patra se prý zelenají, ano, buření, travinami a nebohými náletovými semenáčky SM, které do 30 let také padnou za oběť broukovi. V KH to zkoušeli se SMX, BR, JR, i to jim nakonec "pochcípalo". Kde se má vzít "nálet" BK, DB, JV, JS, JR, když tam nic není, jenom "suchary" SM? Možná tak stratifikovaná semena trávícím traktem fóglů z Bavor. Ale ty stejně udusí buřeň. Tak nevím, není to začarovaný kruh?

0/0
28.4.2011 7:33

pavel.61.

Re: Lýkožrout smrkový...

je to vítězství zelené ideologie nad rozumem a zkušeností. Pokud se po 200let pěstovala monokultura mělo se pak po 200let pomalu měnit druhové a věkové složení lesa a až pak udělat bezzasahovost, tvrdím.

0/0
28.4.2011 10:43

pavel.61.

Re: Lýkožrout smrkový...

R^

0/0
28.4.2011 10:47

Tajné

Re: Lýkožrout smrkový...

Co to blábolíte? Vždyť to co popisujete je důkaz toho, že mají ekologové pravdu, ty "plevele" a náletové dřeviny jsou důkaz že se les obnovuje. Tam nemá vyrůst hospodářský les.

0/0
28.4.2011 11:32

pavel.61.

Re: Lýkožrout smrkový...

odkus se vezmou "nálety" a jaké bude jejich složení? Zase z nevhodné smrkové monokultury. Jak se zachytí nálet ve vysoké tráve co rozste mezy souškama? Špatně. Nedalo se to "zpralesnění" udělat jinak?? Pokud se nepoužije mozek tak tohle je "nejlepší" cesta

0/0
28.4.2011 14:24

Tajné

Re: Lýkožrout smrkový...

Nemáte pravdu, jeďte se tam podívat. Není důvod dělat to jinak, cokoliv jiného bude dražší a horší.

0/0
28.4.2011 16:45

pavel.61.

Re: Lýkožrout smrkový...

Právě že tam jezdím, je to můj rodný kraj a vidím co s ním "ekologové" udělali. Nelžu, údaje přebírám a kriticky je hodnotím. Lžou "ekologové" a to pořád. Mimochodem, bezzásahové zóny jdou na ruku hlavně těm "zlým" těžařům. Ti si mastí kapsy a platí za ten tunel  Hnutí tuha (viz jejich zprávy o hospodaření). Protože ze zákona majitelé hospodářských lesů kácet musí. A čím je kůrovce více tím více musí...Původně dokonce Hnutí tuha vypracovalo návrh, který skrytě privatizoval lesy Šumavy ale to neprošlo. Zákeřne tedy odstřelili Žlábkovo vedení (pomocí zahraničních "odborníků") a "dosadili" "ekologické" vedeni parku , které tu ekologickou katastrofu konečně spustilo.Za "ekologického" vedení se těžilo 60x více než za hospodaření. Nechcete si to dohledat, než zase řeknete že lžu?

0/0
28.4.2011 17:02

Tajné

Re: Lýkožrout smrkový...

Píšete nesmysly, už asi počtvrtý vám píšu, že vědci nejsou hnutí duha. Tím nechci říct že ten váš tunel není nesmysl.

0/0
28.4.2011 17:06

pavel.61.

Re: Lýkožrout smrkový...

nikdy jsem nepochopil co k tomu vědce z Jihočeské university vede. (nepředpokládám, že jim jde o peníze za dřevo, nebo že by byli padlí nahlavu) Na druhou stranu si do pole také nepustím biologa ale agronoma. Tedy do hospodářského lesa spíše lesního inženýra než ekologa, který má jiný zájem a vlastně to není jeho obor. Často čtu, že si na tom dělají výzkum ale tento pokus s kurovcem  již proběhl tolikrát i když né v tak obřím rozsahu... Nakonec když se Vlašín s polu s ekoteroristy přivazoval ke stromům, podařilo se jim zvednout populaci 2x. Zatímco tam kde napadený strom pokáceli a odkornili, se výskyt snížil 4x. (beztak by strom uhynul ale nevytěžil se) Tento postup považuji za správný. Lýkožrout polkl totiž i velmi vzácné původní porosty, které by jinak odolaly

0/0
28.4.2011 17:17

Tajné

Re: Lýkožrout smrkový...

Plácáte nesmysly a z rukávu taháte nějaká hausnumera. Čím to doložit pochopitelně nemáte.

0/0
29.4.2011 1:22

MatyEU

Re: Lýkožrout smrkový...

Pan marmota a pavel.61. mají bohužel svatou pravdu. Denně to tu vidím. Já tu, na Šumavě, bydlím.

A jestli někdo hodlá šetřit na přírodě,

zvláště na té nejkrásnější na světě - na Šumavě, tak ať mi přijde na

dosah - upadne hlavou na tvrdý předmět - tolikrát, dokud bude ještě

dýchat! Hlavně že tu ekologové zařídili těžbu za stovky miliónů Kč ročně (a bohužel bude ještě hůř). Na obnově pak budeme šetřit?!! Žádné šetrné zásahy, ale desítky harvestorů a jiné těžké techniky, to je realita roku 2010 a bohužel i nutné zlo v následujících letech. Jestli to stále ještě někdo nechápe, tak to, co bude lítat ze zón, kde se proti tomu nebude zasahovat, tak to bude lítat do zón, kde se proti tomu zasahovat musí dle lesního zákona. Přitom v I. zónách by se zásahy mohly dělat šetrně a dřevo ponechat na místě, tak v II. zónách se to bude dělat šetřivě těžkou technikou a dřevo se bude odvážet. Mě už ale nebaví potkávat na cestách víc těžební techniky a vozů s dlouhým dřívím, než např. autobusů...

0/0
28.4.2011 18:47

Tajné

Re: Lýkožrout smrkový...

To je trochu schizofrenní názor, vy voláte po zvýšení těžby, ale vadí vám že se těží? Zkuste si to nejdřív srovnat v hlavě.

0/0
29.4.2011 1:24

Tajné

Manipulativní petice

Jak může petici podepsat někdo, kdo to ani neviděl? Blbost lidí je neskutečná.

0/0
27.4.2011 18:56

pavel.61.

Re: Manipulativní petice

zajímavé je že o blábolech Hnutí tuha čtu denně a o tak zajímavé petici , která běží 3roky jsem neslyšel. Co to máme za novináře? Blbost lidí je neskutečná

0/0
28.4.2011 10:39

Tajné

Re: Manipulativní petice

A vám opravdu přijde normální podepisovat petici o něčem o čem vůbec nic nevíte?

0/0
28.4.2011 11:25

pavel.61.

Re: Manipulativní petice

ač technik názor mám. Podložen studiem. Mimochodem pročpak může veterinář Bláha "odborník" z "ekologické" organizace Hnutí tuha říkat v rádiu své bláboly? Nebo teatralog Just psát "odborné" články.

Ale dobře Vy odborníku. Jistě mi zodpovíte proč by se neměla monokultura pomalu po 200let měnit k obrazu pralkesa a pak, po dosažení stability, udělat bezzásahovost? Copak kůrovec udělá prales?

0/0
28.4.2011 14:29

Tajné

Re: Manipulativní petice

Netuším na co se ptáte. Navíc jste zametený, nedokážete poznat ani rozdíl mezi vědci a hnutím duha??

0/0
28.4.2011 16:46

Tajné

Re: Manipulativní petice

*zmatený

0/0
28.4.2011 17:04

pavel.61.

Re: Manipulativní petice

po 200let člověk pěstoval smrková pole k obživě. Až dnes, co jsme díky spalování fosilních paliv zbohatli, si můžeme dovolit ochranu přírody. Navrhuji zase 200let pomalu měnit složení druhové i věkové aby byl les odolný kalamitám. Teprve pak udělat bezzásahovost. Ptal jsme se proč je tento postup špatný. Nepovažuji kurovce za pralesotvorného. Z nepřirozeného lesa udělá nepřirozenou měsíční krajinu a pak bude velmi dlouho trvat než se změní v prales (náletem tam budou zase nepuvodní smrky a snad něco listnatého přilétne z Německa ale to je v jiné nadmořské výšce....Dávám tomu 1000let ale co živočichové do té doby...)

0/0
28.4.2011 17:09

Tajné

Re: Manipulativní petice

Výdyť jsem vám už odpovídal, takový postup je dražší a výsledky budou horší.

0/0
29.4.2011 1:23

Januária

Re: Manipulativní petice

Bydlím na Šumavě a nikdo v mém okolí o petici neví. Přesto v novinách zaznělo, že většina podpisů pochází od místních obyvatel. Chtěla bych proto, aby seznam těch, kteří petici podepsali, byl zveřejněn - aby se tak vyloučilo, že třeba někdo můj podpis připsal bez mého vědomí… TRANSPARENTNOST v tomto případě nemůže nikomu vadit.

0/0
28.4.2011 11:33

l.g

???

"...Proto žádají zákonodárce, aby zastavili bezohledné ničení lesů, přizvali k řešení odborníky..."

A odborníci svorně tvrdí, že přesně takto to má být a nejlépe je nechat přírodu dělat co umí a nezasahovat do toho.

Tak co vlastně petice chce? Aby odborníci řekli, že se má kácet i když si to nemyslí?

Ono je rozdí v tom, že někdo má velký problém se koukat na les suchých stromů, protože má pocit, že je něco špatně a v tom, umožnit krajině její přirozený vývoj bez umělého znásilňování k obrazu svému.

0/0
27.4.2011 15:53

pavel.61.

Re: ???

jenom někteří odborníci, jen hrstka + hrstka hodně hlasitých křiklounů, kteří navodili nesprávný dojem, že jenom jim jde o přírodu ale to je omyl

0/0
28.4.2011 10:44

Tajné

Re: ???

Lžete.

0/0
28.4.2011 11:34

pavel.61.

Re: ???

v čem lžu? Že v "ekologických "organizacích nejsou odborníci? Nebo že jim už dávno nejde o přítrodu?  Nebo že většina vědcu je za kácení ale nejsou slyšet protože jejich hlas "nikoho" nezajímá?  Co tohle? http://opatrny.bigbloger.lidovky.cz/c/184638/Fukusima-a-Horska-Kvilda-podruhe-priroda-nam-byt-ukradena-nemuze.html

0/0
28.4.2011 15:21

Tajné

Re: ???

Většina vědců je proti kácení, ale jejich hlas nikoho nezajímá. Ano, lžete ve všem co jste napsal.

0/0
28.4.2011 16:47

Franta Křižík

At se jedou podivat do Yellowstonu

Kdo nevi, jak uzasna je divoka priroda, at jede do Yellowstonu - a k takove divocine patri i suche stromy, coz neznamena, ze je priroda uplne mrtva. Mnohem mrtvejsi jsou rozorane holiny ... 

0/0
27.4.2011 14:43

posp111

Re: At se jedou podivat do Yellowstonu

Hm, pokud vim, tak krasa tohoto parku spociva v geotermalnich jevech a ne stromech.  Vzacne jsou i bakterie nachazejici se v horkych jezircich.  Myslim ze Bursik a spol. by nechali jezirkum trosku snizit teplotu, aby tech bacouchu bylo vic.

0/0
27.4.2011 15:18

vzdor zrušení účtu nejsem ovcí

Re: At se jedou podivat do Yellowstonu

Žlutej šutr? To je na výplatní pásky mnoha lidí docela daleko.

0/0
27.4.2011 15:32

pavel.61.

Re: At se jedou podivat do Yellowstonu

jenže Šumava je smrkové pole! A tedy nestabilní les a přiroda zareaguje nepřirozeně. Kalamitou a to co pak vzniken je přirozené? Zase ne. A co ostatní živočichové? He?

0/0
28.4.2011 10:47

Tajné

Re: At se jedou podivat do Yellowstonu

Nejdřív se trochu uklidni. Les ti vznikne i z louky, pokud jí nebudeš sekat.

0/0
28.4.2011 11:37

pavel.61.

Re: At se jedou podivat do Yellowstonu

a louka vznike i z lesa?

0/0
28.4.2011 15:58

Tajné

Re: At se jedou podivat do Yellowstonu

Cože? Proč by měla z lesa vznikat louka?

0/0
28.4.2011 17:07

pavel.61.

Re: At se jedou podivat do Yellowstonu

to je takový vtip...Ono totiž pro nadmořskou výšku Šumavy a současnému klimatu les vubec nemusí dostat šanci ani po 500letech. (mimochodem zase se ochlazuje)

0/0
28.4.2011 17:20

Tajné

Re: At se jedou podivat do Yellowstonu

Není to vtip. A jak to myslíte že se zase ochlazuje?

0/0
29.4.2011 1:16

Najdete na iDNES.cz