Obě maturitní třídy budějovického Česko-anglického gymnázia nechala jeho ředitelka Danuše Lhotková týden doma. Kvůli příušnicím komunikovala část zdravých studentů s kantory po internetu.
„Studenti mají školní materiály, aby se mohli učit doma. Rozhodla jsem také o přesunutí obou maturitních plesů, aby si je užili všichni. Ti zdraví mezitím pilně navštěvovali jiné plesy, ačkoli příušnice jsou i v jiných čtvrtích ve městě, “ popsala.
PříušnicePříušnice jsou infekční onemocnění, které se nejčastěji objevuje v dětském věku. Od roku 1987 se proti příušnicím v Česku děti povinně očkují dvěma dávkami. Šíří se podobně jako chřipka kapénkovou infekcí, inkubační doba je 15 až 24 dnů. Nemoc napadá příušní slinné žlázy, zde se také projevuje otoky a bolestivostí. Mezi možné komplikace příušnic patří zánět mozkových blan a zánět varlat. |
Během 23leté existence této privátní střední školy se tu s šířením žádné infekce nesetkala. „Věřím tomu, že selhalo očkování. Hygienu dodržujeme přísně, budova je v zahradě a máme velmi efektivní větrání,“ shrnula Lhotková.
Ze statistiky krajské hygienické stanice je patrné, že na Českobudějovicku se šíří příušnice mezi mladými lidmi nejvíc. Od začátku roku evidují hygienici na Budějovicku 80 případů, na Krumlovsku 32, Prachaticku 24 a Jindřichohradecku 11. Ve zbylých třech okresech, tedy na Strakonicku, Táborsku a Písecku, příušnice postihly jen několik jednotlivců.
„Počet nakažených zatím neslábne. Je to patrné z týdenních výkazů - na jihu Čech jsme v pátém týdnu letošního roku zaevidovali deset pacientů s příušnicemi, v sedmém 26, v devátém 33 a v desátém 44,“ vypočítala krajská epidemioložka Jitka Luňáčková.
Příušnice, které se šíří podobně jako chřipka především kapénkovou nákazou, kolují po celé zemi. Mezi nejvíc postižené kraje patří i sousední Vysočina a také Severočeský kraj. „Převezli to sem dojíždějící školáci, začalo to na středních školách, kde je také nejvíc případů,“ podotkla epidemioložka.
Nákaza se nevyhnula ani budějovickému Gymnáziu J. V. Jirsíka, v tomto týdnu odjeli kvůli příušnicím dva studenti předčasně domů z lyžařského kurzu v Nízkých Tatrách, ani Biskupskému gymnáziu, kde se s jejími následky dodnes vyrovnává i 17letá Štěpánka.
„Myslím, že jsem to chytila ve škole. Nejdřív jsem byla pořád unavená, pak jsem dostala horečky a natekla mi jedna strana obličeje. S příušnicemi jsem stonala dva týdny, ale mělo to špatný vliv na slinivku a játra,“ svěřila se. Ve škole byla včera po nemoci teprve druhý den a jaterní dietu musí držet ještě nejméně měsíc.
Hlavní příčinou, proč se šíří tato virová nákaza, která se projevuje zduřením příušních žláz, vysokou horečkou, otoky a celkovou nevolností, je podle lékařů pokles vytvořených protilátek po očkování v dětství.
„U vnímavých jedinců došlo k takzvanému vyvanutí, a pokud se setkají s aktuální infekcí, můžou onemocnět. Proto na školách, kde příušnice jsou, domlouváme karanténní opatření,“ řekla Luňáčková.
Tím nejdůležitějším je izolace nemocných doma, která by měla být aspoň dva týdny. Ředitelům hygienici doporučují také zrušit hromadné akce a protože jde hlavně o vzdušnou nákazu, radí časté větrání a snížení fyzické námahy studentů.
Příušnice už postihly i tým druholigových fotbalistů Dynama, kterému hygienici kvůli nákaze vystavili stopku na tři zápasy (více najdete zde).
Lékaři na infekčním oddělení budějovické nemocnice v neděli pečovali o tři mladistvé s komplikacemi příušnic.
„Jeden pacient má zánět jednoho varlete a dva zánět mozkových blan. Dorostla populace dětí, jejichž odolnost pozapomněla na to, že jsou očkovaní. Není to ale žádná epidemie, jen zvýšený výskyt nákazy, která byla kdysi běžným dětským onemocněním,“ sdělil primář infekce Václav Chmelík.