VIDEO: Nejmodernější tomograf vyšetří celého pacienta za deset sekund

  13:01aktualizováno  13:01
Rychlejší a šetrnější vyšetření pacientů v českobudějovické nemocnici umožní nový celotělový CT přístroj. Lékaři ho využijí hlavně k vyšetření pacientů po mozkové mrtvici, nemocných s onkologickými diagnózami a pacientů s mnohačetnými zraněními po dopravních nehodách či pádech z výšky.

„Letos je to přesně čtyřicet let, co se v Hradci Králové otvíralo první CT v republice. Ten stroj jsem viděl jako student a skenoval pouze ve dvou vrstvách. Ty byly třináctimilimetrové a skenování trvalo 14 až 18 minut. Tento stroj je schopný udělat tři rotace za sekundu, celého pacienta tak vyšetříme za deset sekund,“ srovnal primář radiologického oddělení českobudějovické nemocnice Petr Lhoták.

Špičkovým CT skenerem mohou lékaři provádět celotělová, neurologická a kardiologická vyšetření s kompletním angiografickým zobrazením cév. „Systém je také vybaven softwarem pro dynamická vyšetření a softwarem pro virtuální kolonoskopii,“ popsal Lhoták.

CT je opatřeno i nezávislým zaměřovacím zařízením a systémem pro synchronizaci dýchacích pohybů s ozařovačem pro plánování radioterapie onkologických pacientů.

„Celková cena CT včetně diagnostické stanice a příslušenství byla necelých 31 milionů korun. Pořídili jsme ho s pomocí evropské dotace ve výši 85 procent, zbytek zaplatil Jihočeský kraj,“ řekl ředitel úseku ostatních zdravotnických oborů nemocnice Jaroslav Novák.

Fotogalerie

Je to už druhé CT podobných kvalit, vybavení a technických možností, které největší nemocnice v kraji vlastní. První nové „cétéčko“ tu pořídili před třemi lety a obě budou plně vytížená.

„Neustále cítíme přetlak pacientů. Nárůst je strmý i přesto, že všechny nemocnice v kraji jsou už vybaveny touto technikou, která je pro pacienta nejméně zatěžující. Ještě před sedmi, osmi lety jsme prováděli ročně sedm, osm tisíc CT vyšetření, ale s rozvojem specializované centrové péče v naší nemocnici jsme loni provedli už 21 450 vyšetření,“ vyčíslil Novák.

Dodal, že urgentní vyšetření tu provádějí ihned, ale na plánovaná pacienti čekají i dva měsíce. Přitom vedení nemocnice doufá, že díky nepřetržitému provozu druhého rychlého CT se podaří dlouhé čekací doby zkrátit.

Přitom nový špičkový celotělový skener, jehož provoz budějovická nemocnice před pár dny slavnostně zahájila, není jedinou posilou jejího vytíženého radiodiagnostického pracoviště.

Letos tam pořídila ještě čtyři pojízdné digitální rentgenové přístroje, díky nimž je možné pacienta vyšetřit přímo na lůžku. To je důležité především u nemocných hospitalizovaných na JIP a na ARO.

Dalším novým přístrojem je mobilní rentgenový přístroj C-rameno, který slouží například v traumatologii při kontrole zákroků na sále. Celková hodnota všech těchto nových přístrojů je sto milionů korun.

Nejčtenější

Jágr pomohl hokejistům Kladna dvěma body k výhře nad Ústím

Kladenský Jaromír Jágr z Kladna rozehrává jednu z akcí v duelu s ústím nad...

První hokejová liga pokračovala zápasy 58. kola. Jaromír Jágr pomohl ve svém druhém duelu v sezoně dvěma asistencemi k...

VIDEO: Opilí maturanti se po plese poprali s revizory MHD, některé zranili

Dva revizoři se v Budějovicích dostali do potyčky se skupinkou podnapilých osob.

Maturitní ples v Českých Budějovicích skončil ve středu pro skupinu studentů potyčkou s revizory městské hromadné...

VIDEO: Rysí rodina spala u fotopasti, ochranář ji natočil na mobil

Fotograf natočil odpočívající rysí rodinku.

Netradiční úlovek se podařil fotografovi divoké zvěře Vladimíru Čechovi. Na severozápadě Šumavy půl hodiny natáčel na...

Jihlava vede první hokejovou ligu o 13 bodů, druhé Kladno si zastřílelo

Kladenští hokejisté oslavují vstřelenou branku.

Jihlavští hokejisté vyhráli v 55. kole první ligy ve Frýdku-Místku 3:2 v prodloužení a vedou tabulku o 13 bodů před...

Tři hráči nebo rozhodčí na podvod stačí, říká expert Federbetu

Francesco Baranca

Proč zrovna my a proč zrovna teď? Znojemští fotbaloví činovníci si myslí, že kauza podezření z manipulování zápasů...

Další z rubriky

Vojenská policie začala stíhat vojáky, kteří se rvali kvůli padlým kolegům

Před diskotékou Apollo v Sezimově Ústí se poprali vojáci s ochrankou.

Potyčka, která se v Sezimově Ústí strhla kvůli třem padlým vojákům, má dohru. Vojenská policie zahájila trestní stíhání...

VIDEO: Rysí rodina spala u fotopasti, ochranář ji natočil na mobil

Fotograf natočil odpočívající rysí rodinku.

Netradiční úlovek se podařil fotografovi divoké zvěře Vladimíru Čechovi. Na severozápadě Šumavy půl hodiny natáčel na...

Nejlepší trenéři vedou muže. O děti pečují nadšenci a rodiče, říká kouč

Miroslav Janovský začínal u ledního hokeje a v dorosteneckém věku nastupoval v...

Před 25 lety zakládal kroužek basketbalu na základní škole. Nyní hrají Sršni Písek prim v mládežnických extraligách....

Najdete na iDNES.cz