Budějovice strhnou nebezpečné přístřešky na sídlišti, u Družby je zachrání

  9:44aktualizováno  9:44
Přístřešky na českobudějovickém náměstí Šumava v ulici J. Opletala možná schovají obyvatele před deštěm, na kráse ale místu rozhodně nepřidávají. Na některých místech jsou zrezavělé nebo poničené vlhkostí. Teď se navíc ukázalo, že jsou v havarijním stavu.

Přístřešky stojí u soukromých objektů, kde jsou nejrůznější obchody, ale patří městu. To se rozhodlo prozkoumat jejich technický stav. Výsledek statického posudku vzhledem k tomu, jak na první pohled vypadají, nepřekvapil.

Fotogalerie

„V mnoha místech dochází k degradaci jak nátěrů ocelové konstrukce, tak i živičné krytiny na horním povrchu panelů. Paty sloupů jsou u asfaltu zkorodované, někde dochází k lístkovému rozpadu plechu. Zatékání do střechy způsobuje korozi na příčných průvlacích. Nosné konstrukce jsou ve velmi špatném, havarijním stavu,“ uvedl náměstek primátora Ivo Moravec (Občané pro Budějovice).

Radní proto dostali od odboru správy veřejných statků, který nese zodpovědnost za bezpečný provoz a udržitelnost, návrh na jejich odstranění. Tak se nakonec i stane. 

„Vzhledem k předloženým materiálům a konstatování havarijního stavu rada města rozhodla o odstranění obou dotčených přístřešků,“ potvrdil Moravec.

Železné konstrukce by měly zmizet v příštím roce. Jako vlastník je odstraní město, a to asi za zhruba milion korun. Kromě toho, že jsou přístřešky ve špatném technickém stavu, vadí jejich vzhled i řadě místních. To se ale netýká jen jich.

„Jsem rád, že se s tím bude něco dít, ale problém to podle mě tak úplně neřeší. Celé to tam není úplně nejhezčí a vypadá to, že od revoluce na to nikdo ani nesáhl. Takže za mě ano, ale nestačí řešit jen část toho problému, chtělo by to opravit fasády, okna a tak dále,“ popsal 23letý Tomáš Tachecí, který žije na sídlišti Máj. Objekt patří soukromé společnosti, která má údajně v plánu dům rekonstruovat.

Na Pražské mají funkční smysl

Náměstí Šumava ale není jediným místem v Budějovicích, kde lidé chodí pod podobnými přístřešky. Další takový je na Pražské třídě u Družby. I tam železné konstrukce volají po opravě. V minulosti se řešilo jejich zbourání, nyní je v plánu naopak záchrana.

„Od té doby, co jsem ve funkci, usiluji o to, aby se prodloužila jejich životnost. Má to urbanistický i funkční smysl. Lidé jsou schovaní, i když je pravda, že tam někde zatéká. Jde ale o jeden z mála příspěvků, kdy se někdo staral o pěší obyvatele města. Nyní jsme ve shodě a máme připravený projekt na opravu. Peníze jsou v rozpočtu zajištěné,“ sdělil hlavní architekt města České Budějovice Jan Němec, který podporoval i záchranu přístřešků na Šumavě. Kvůli plánům soukromého investora by ale investice do opravy neměla smysl.

„Je to určitá parafráze budějovických loubí, které můžeme vidět v centru města. Tohle je alternativa, kterou využívali architekti v 60. a 70. letech. Jde o architektonický a urbanistický prvek,“ dodal Němec.

Další podobné místo je na náměstí na sídlišti Vltava, kde stojí i kulturní dům. Také tady projde denně nespočet obyvatel města.

„Určitě se i na tuhle konstrukci podíváme a zkontrolujeme její technický stav. Je třeba nic nepodcenit a předcházet haváriím,“ sdělil Moravec.

Jedna taková se stala před lety na Pražském předměstí u restaurace Juvel. Tehdy tam stál přístřešek v havarijním stavu. Při nehodě se naštěstí nikdo nezranil, místo však musela hlídat městská policie. Konstrukce šla nakonec k zemi.

Autor:
  • Nejčtenější
Premium

Bratři proti „dé tři“. Stát nabídl 20 milionů, teď žádá vyvlastnění

Stát chce po letech sporů vyvlastnit motocentrum u Tábora, kvůli kterému stojí dostavba D3. Deset let se bratři Petr a...

Premium

Masakr v Rudolfově změnil underground. Dostal se i do majora Zemana

Před 45 lety se v hospodě Na Americe u Českých Budějovic odehrál policejní zákrok, který do té doby neměl v...

V Temelíně museli odpojit první blok. Kvůli chvění turbíny

Jaderná elektrárna Temelín odpojila neplánovaně první blok. Příčinou je chvění turbíny, pravděpodobně kvůli kolísání...

Premium

Kobra, nebuď blázen! Ondrášek o hranici mezi slušným životem a peklem

Vraťme se o deset let zpátky, do obyčejné garsonky na českobudějovickém sídlišti. Dvě postele, stůl, televize, sprchový...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Budějovice vyhrály v Litoměřicích, první lize vévodí už o 14 bodů

Hokejisté Českých Budějovic vyhráli ve 22. kole první ligy na ledě druhých Litoměřic 8:5 a svůj náskok v čele tabulky...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

Premium

Kořeněná jídla ani káva neškodí, vyvrací profesor Tesař letité mýty

Kola je pro ledviny hrob. Nejlepší je nesolit a nejíst ostrá exotická jídla. Alkohol dokáže „propít“ ledviny, které je...

Premium

Zabít nudu, nastřelit se. Na drogách jsou i školáci z dobrých rodin

Ritalin, deset tablet. Kdo se přidá?“ ptá se čtrnáctiletý školák na sociální síti ostatních kamarádů. Netrvá to ani pět...

  • Další z rubriky

Osmnáctiletý řidič felicie jel moc rychle. Střet s nákladním autem nepřežil

Osmnáctiletý řidič nepřežil ve středu večer nehodu u Sv. Jana nad Malší na Českobudějovicku. Jel zřejmě příliš rychle,...

Galerie se ze zámecké jízdárny v Hluboké možná přestěhuje do Budějovic

Velké proměny se může dočkat Senovážné náměstí v Českých Budějovicích. V nové budově by bylo podzemní parkoviště pro...

Ekologický most staví z kůrovcového dřeva. Bude hlásit námrazu i závady

V Bohunicích na Prachaticku staví most z kůrovcového dřeva inspirovaný Skandinávií. Jde o první podobnou stavbu v...

Lesy ČR chtějí kácet u Boubínského pralesa. Požádaly o výjimku

Lesy České republiky podaly žádost o výjimku k plošnému kácení na území národní přírodní rezervace Boubínský prales...

TAMARA KLUSOVÁ: Porodní domy jsou pro mě zlatou střední cestou
TAMARA KLUSOVÁ: Porodní domy jsou pro mě zlatou střední cestou

Tamara Klusová – zpěvačka, autorka knížky, manželka oblíbeného muzikanta, ale hlavně trojnásobná maminka. Jaké bylo její vlastní dětství, kde dobíjí baterky a jaké porody se svými dětmi prožila? To se dozvíte v našem rozhovoru.

Najdete na iDNES.cz