Případ píseckého šéfa dopravky se může obnovit. Svědek čelí obvinění

  17:13aktualizováno  17:13
Bývalý šéf píseckých dopravních policistů David H. odešel předloni od soudu s podmíněným trestem. Hlavní svědek v případu byl jeho podřízený Pavel Staník. Ten je nyní sám obviněn z vydírání, což může mít vliv i na kauzu bývalého šéfa dopraváků.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Martin Veselý, MAFRA

Zajímavý zvrat může mít případ bývalého šéfa dopravních policistů v Písku Davida H., který předloni dostal podmínku za to, že podřízeným přikázal, aby pustili při dopravní kontrole bez pokuty tři řidiče.

David H. se od začátku procesu bránil, že jde o mstu podřízených. Soudce jej však potrestal, protože podle něj nebyl důvod policistům nevěřit. "Policisté obžalovaného spolehlivě usvědčili. Výpovědi jsou podloženy dalšími důkazy a nemám důvod pochybovat o věrohodnosti jejich výpovědí," zdůvodnil v listopadu 2010 rozsudek písecký soudce Martin Král. Bývalý šéf dopravních policistů odešel s trestem osmnáct měsíců s podmíněným odkladem na dva a půl roku.

Staník údajně žádal lidi o peníze, jinak budou všichni svědčit proti nim

Jenže David H. nyní dostal do ruky trumf: jeho bývalý podřízený a zároveň hlavní svědek Pavel Staník byl totiž tento týden obviněn z vydírání. A David H. plánuje, že zažádá o znovuotevření případu kvůli nedůvěryhodnosti hlavního svědka.

Dopravní policista Staník je tak obviněn z mnohem závažnějšího trestného činu než David H. , který byl odsouzen za to, že zařídil nepotrestání třem řidičům, z nichž identita jednoho nebyla vůbec zjištěna.

MF DNES zjistila, že Staník údajně vydíral a vyhrožoval lidem, kteří napadli jeho bratra. "Poté, co koncem loňského roku došlo k potyčce tří osob, mezi kterými byl i policistův bratr, požadoval policista po účastnících incidentu finanční odškodnění za údajné bratrovo zranění," popsala mluvčí Generální inspekce bezpečnostních sborů Radka Sandorová.

Staník žádal po telefonu i v SMS zprávách, aby mu dva muži zaplatili 35 tisíc korun. "V případě nezaslání peněz na jeho účet vyhrožoval tím, že všichni budou svědčit proti nim a budou platit statisíce. Opakovaně zdůrazňoval, že pokud zaplatí, jsou z toho venku," dodala Sandorová.

Znevěrohodnění výpovědi bude složité, ale stojí za zamyšlení

Jakmile Staníka inspekce obvinila, vzal si dovolenou. "Od středy je postaven mimo službu," řekl krajský policejní mluvčí Jiří Matzner.

Vysoce postavení jihočeští policisté MF DNES anonymně přiznali, že obvinění Staníka je voda na mlýn Davida H. Vůbec poprvé teď přikyvují, že msta podřízených vůči mladému, tehdy třicetiletému, ambicióznímu šéfovi v případu sehrála roli.

"Ačkoliv případy nemají jasnou souvislost, tak David H. se určitě bude snažit znevěrohodnit Staníkovu výpověď. Právně to bude složité, ale je to rozhodně k zamyšlení," řekl jeden z vysoce postavených policistů MF DNES pod podmínkou anonymity.

David H. musí čekat na ukončení Staníkova případu

David H. nyní další kroky zvažuje. Pokud soud Staníka potrestá, velmi pravděpodobně požádá o znovuotevření svého případu.

"Na policistu Pavla Staníka, jeho důvěryhodnost a roli v mém případu mám od začátku svůj osobní názor. Musím ctít presumpci neviny, ale i tak je pro mě tato událost velmi zarážející a opět věrohodnost policisty Staníka snižuje. S odstupem času se vše ukáže. Věřím tomu, že boží mlýny melou pomalu, ale jistě," prohlásil v pátek David H.

Podle právníků ale bude velmi složité přesvědčit soud, že výpověď podřízeného Davida H. byla nevěrohodná. Tak jako tak musí počkat, jestli soud Staníka pravomocně potrestá. "O obnovu řízení může požádat, jestliže budou nové, pro soud neznámé, důkazy. Ani skutečnost, že svědek je nyní trestně stíhán, nemusí jasně znamenat, že jeho výpověď tehdy byla absolutně nedůvěryhodná. Bude skutečně záležet na soudu, jak to posoudí," řekl respektovaný pražský právník Josef Lžičař.

David H. musel hned odejít, Staník je zatím jen mimo službu

Případy Davida H. a Pavla Staníka mají ještě jednu spojitost: exšéf David H. byl okamžitě poté, co jej obvinila inspekce, od policie propuštěn. Krajský policejní ředitel Radomír Heřman to tehdy zdůvodňoval tím, že jeho činy poškodily policii v očích veřejnosti, policista porušil služební slib, ve kterém přísahá, že bude například dodržovat zákony a nikdy nezneužije svého postavení.

Pavel Staník je jen postaven mimo službu, výpověď zatím nedostane. "Zatím je postaven mimo službu. Počkám na rozsudek. U pana Davida H. určitě byly důvody pro propuštění, ale už si přesně nepamatuji, je to rok a půl," komentoval v pátek Heřman.

Pavel Staník měl ve čtvrtek i v pátek vypnutý mobilní telefon a na SMS nereagoval.

Volby do EP proběhnou v České republice 24. a 25. května. Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00. Do Evropského parlamentu kandiduje 39 uskupení.

Nejčtenější

Druhá liga: baráž o postup si zahrají Jihlava a Brno, o sestupu jasno není

Brněnští fotbalisté se radují z výhry nad Třincem a postupu do baráže o první...

Ve druhé fotbalové lize je kolo před koncem jasno o účastnících baráže. O postup mezi elitu budou hrát Jihlava a Brno....

Oblíbený zmrzlinový stánek v Hluboké shořel. Je to pomsta, říká majitel

Dřevěný zmrzlinový stánek v Hluboké nad Vltavou skončil v plamenech. Majiteli...

Oheň zničil v noci na dnešek zmrzlinový stánek v Hluboké nad Vltavou. I když se nikomu nic nestalo, škody přesáhly...

Legendární motocyklový závodník Staša zemřel, bylo mu 75 let

Bohumil Staša, dvacetinásobný šampion Československa a výborný konstruktér...

Bohumil Staša, legendární motocyklový závodník, v 75 letech zemřel. Dvacetkrát triumfoval na domácím šampionátu, na...

Řidič sjel na louku, po půl kilometru narazil do stromu a zemřel

Řidič ujel po louce téměř půl kilometru, pak narazil do stromu. Na místě zemřel.

Na Českobudějovicku vyjel dopoledne jednašedesátiletý řidič s autem mimo silnici. Notný kus cesty ještě ujel po louce,...

Myslel jsem, že se mi posmívá, tvrdí muž obžalovaný ze zabití ranou pěstí

Ilustrační snímek

Až 16 let vězení hrozí třicetiletému Jakubu Formanovi, který je obžalovaný, že loni prosinci zabil ranou pěstí o rok...

Další z rubriky

ŘSD může dokončit D3 u Ševětína, soud zamítl žalobu vyvlastněného majitele

Mezi Ševětínem a Borkem na Českobudějovicku ŘSD v úterý po deváté hodině...

Ředitelství silnic a dálnic může dokončit 50 metrů dálnice D3 v úseku Ševětín-Borek. Krajský soud v Českých...

Oblíbený zmrzlinový stánek v Hluboké shořel. Je to pomsta, říká majitel

Dřevěný zmrzlinový stánek v Hluboké nad Vltavou skončil v plamenech. Majiteli...

Oheň zničil v noci na dnešek zmrzlinový stánek v Hluboké nad Vltavou. I když se nikomu nic nestalo, škody přesáhly...

Čelní střet u Kamenného Újezdu nepřežil ani spolujezdec, zemřel v nemocnici

Řidič BMW přejel do protisměru a střetl se s Volkswagenem Tiguan. (15. května...

Nehoda, která se stala minulý týden na Českobudějovicku, si vyžádala druhý lidský život. V nemocnici zemřel...

Najdete na iDNES.cz