Neděle 26. března 2023, svátek má Emanuel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 26. března 2023 Emanuel

Předzahrádky na jihu Čech budou fungovat podle nových pravidel

  17:12
Řada větších jihočeských měst chystá manuál, kde budou popsané podmínky pro umístění předzahrádek. Na jednotlivých místech však k problému přistupují rozdílně. Třeba v Jindřichově Hradci mají v dokumentu i povinnost mít většinu vybavení z přírodního materiálu.

Předzahrádky na náměstí Přemysla Otakara II. v Českých Budějovicích | foto: Petr Lundák, MF DNES

Přestože se ochladilo, na mnoha místech zůstávají před restauracemi i kavárnami otevřené předzahrádky. Zatímco pro hosty je většinou nejdůležitější, aby si užili příjemné posezení na sluníčku, města na ně pohlíží jinak.

Předzahrádka má být sezonním prostorem, který má splynout s okolím, a ne se vůči němu vymezovat, vyplývá ze sekce Manuálu pro kultivovanou Prahu věnované právě restauračním zahrádkám. 

Nová pravidla začnou pro restauratéry a kavárníky platit od dubna 2022. Ze svých zahrádek budou muset odstranit podlahy, střechy, venkovní bary, nevzhledné reklamy a v případě úzkých ulic také markýzy. Větší jihočeská města se v přístupu k předzahrádkám odlišují.

Pokud jde o oficiální dokumenty upravující jejich provoz, nejdál jsou zatím v Písku. Tam se Pokyny pro umísťování reklamních a informačních zařízení, jak se dokument jmenuje, řídí už od minulého roku. Jasně z nich vyplývá, že zahrádky nesmí bránit pohybu chodců ani okolní dopravě.

Nesmí také narušovat hodnotu památkově chráněných objektů a stát na kobercích nebo dřevěných pódiích. Nepřípustné jsou rovněž židle a stoly z plastu. Dále se v dokumentu hovoří o ohleduplnosti vůči nevidomým, o zastřešení zahrádky nebo jejím bočním zakrývání. To souvisí s pohledovými bariérami, které jsou zásadní i v Jindřichově Hradci.

„Zahrádka nesmí v souladu s platným regulačním plánem městské památkové rezervace vytvářet pohledové bariéry a konkurenční dominanty v historickém prostředí,“ upřesňuje mluvčí hradecké radnice Eliška Čermáková.

Vypracování určitého vizuálního manuálu je podle ní v plánu. V Jindřichově Hradci, kde nejsou předzahrádky zpoplatněné, prozatím platí obecná pravidla. 

„Stolky, židle, křesla, lavice i slunečníky musí být z přírodních materiálů a nesmí rušit svou podobou. Zahrádky mohou být jak přímo na dlažbě v ohraničeném prostoru, tak umístěné na pódiu,“ dodává Čermáková.

V Táboře dokument nechystají

Na oficiálních pravidlech pro užívání veřejných prostranství v centru města pracují také v Českém Krumlově. „Tento dokument vzniká již delší dobu a pražský manuál je ukázkou, jakou cestou by bylo možné se vydat,“ říká mluvčí radnice Petra Nestávalová.

Žádosti o nové předzahrádky v současnosti posuzuje rada města hned z několika hledisek. Jedná se například o jejich umístění, velikost, vzhled, vybavení nebo provedení. Samozřejmostí je také konzultace s pracovníky památkové péče či jiných subjektů.

V Českých Budějovicích patří k nejvytíženějším předzahrádky na náměstí Přemysla Otakara II. Aktuálně je jich tam celkem 14 a stejně jako na ostatní se na ně vztahuje jediný požadavek – bezbariérový přístup.

„Jsem odpůrcem tvrdých restrikcí, každý má mít ‚vlastní svobodu‘. Ale je žádoucí, aby předzahrádka byla nejen vkusná, ale i funkční a lichotila tváři města. Vylepšovala ji, či vhodně doplňovala,“ uvádí náměstek primátora Ivo Moravec.

V souvislosti s tím doplňuje, že i v Budějovicích už vzniká dokument, který bude vzhled venkovních prostor restaurací a kaváren do jisté míry regulovat.

„Nyní se zpracovává manuál reklamy ve veřejném prostoru, který by se měl zabývat i vzhledem restauračních předzahrádek,“ potvrzuje. 

Jeho dodržování by podle něj mohlo být pro provozovatele také finančně motivující. A odkazuje na Jihlavu, kde odpovídajícím zahrádkám odpouštějí až 90 procent ze stanoveného poplatku.

„Podle mě je správné, aby všichni dodržovali stejná pravidla. Protože, když se rozhlédnu kolem a vidím reklamy na historických domech, nepůsobí to vůbec dobře. Tomu bychom se měli – především v centru města – určitě vyhnout,“ říká Petra Strnadová, majitelka Cafe Plaza na hlavním českobudějovickém náměstí.

Méně striktní jsou radní v Táboře. Zde se žádným dokumentem neinspirují a vlastní ani neplánují. „To ale neznamená, že si restauratér, zejména v historickém centru, může postavit, co chce,“ říká mluvčí radnice Luboš Dvořák.

„Ke každému přistupujeme individuálně. Pokud podnikatel požádá o předzahrádku, její vzhled se posuzuje ve spolupráci s národním památkovým ústavem, městským architektem i odborem dopravy,“ upřesňuje a dodává, že město za zahrádky nevybírá žádné poplatky.

  • Nejčtenější

Rodiče šli slavit a nemocné děti nechali doma, malá holčička zemřela

Předloňské oslavy silvestra měly pro jednu z českobudějovických rodin tragickou dohru. Mladí rodiče nechali u svého...

Kolega mu prostřelil nohy, bývalý policista našel nový smysl života jako cukrář

Splnil se mu sen a stal se policistou. Ale před téměř třiceti lety Marianu Valáškovi kolega při zásahu prostřelil obě...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Paraglidista nezvládl start a zřítil se na skálu, letěl pro něj vrtulník

Vážnou nehodou skončil pokus o start paraglidisty na Prachaticku. Muž se totiž nevznesl do výšky, místo toho zhruba z...

Zámek, kde žila Ema Destinnová, je na prodej. Majitelka už nemá sílu na provoz

Majitelka nabízí za více než sto milionů zámecký areál ve Stráži nad Nežárkou. Zůstala na něj sama a už nemá sílu na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nádraží i tribuna v Budějovicích jsou jako nové, z altánu je oblíbená kavárna

MF DNES se po pěti letech vrátila k nejvíce zanedbaným místům Českých Budějovic. Nejhůř tehdy dopadla historická budova...

Finsko není mistr světa ve vzdělání. Naopak. Mýtus, který trval 20 let, padá

Premium Ještě nedávno se do Finska jezdilo jako na safari, aby jiné země okoukaly tajemství tamního školství, nejlepšího na...

Revma vzniká v plicích. Nyní došlo ke zlomu v léčbě, říká profesor Vencovský

Premium Bolest, ztuhlost, otoky a deformace kloubů, především na rukou. Tak si většina lidí představuje revmatoidní artritidu,...

V Česku neměl šanci, v cizině metastázy zmizely. Léčbu hradí pojišťovna

Premium Na rakovinu prostaty umírá v Česku asi 1 500 mužů ročně. Když vyčerpají všechny metody léčby, nezbývá jim než čekat na...

Podnikatel zachránil bývalou tiskárnu, zdobené radiátory sehnal až v Anglii

Podnikateli Pavlu Balounovi se podařilo zachránit bývalou tiskárnu Aloise Šmída v Soběslavi na Táborsku. Nyní bude...

Stavy divočáků se daří snižovat, noví myslivci ale dlouhodobě chybí

Myslivci na jihu Čech se zaměřili na odstřel přemnožených prasat. Už čtvrtým rokem je to možné celoročně. Samotných...

V Krumlově obnovili zlatý eggenberský vůz, v 17. století jel k papeži

Od 1. dubna si návštěvníci českokrumlovského zámku mohou prohlédnout zrenovovaný zlatý eggenberský vůz. Ten se...

Dětský domov může být lepší než špatná rodina, říká pediatr Miloš Velemínský

Premium „Lidé si někdy nesou z dětství trauma a chyby svých rodičů opakují při výchově vlastních potomků. Jde o transgenerační...

Karamel bez připáleného hrnce? Vyzkoušely jsme Salko Karamel
Karamel bez připáleného hrnce? Vyzkoušely jsme Salko Karamel

V redakci všechny milujeme slaný i sladký karamel, ale jeho příprava se někdy podobá trestu. Karamel se snadno přichytí na dno hrnce a nepomůže ani...

Nervozita roste. Padající Deutsche Bank stáhla dolů korunu i pražskou burzu

Od záchrany problémové švýcarské banky Credit Suisse ještě neuplynul ani týden a investoři opouštějí další potenciální...

Hrozí ekonomický kolaps? Analytici varují před Minského momentem

Selhání bankovních institucí, otřesy na finančních trzích a pokračující nejistota zvyšuje podle mnohých odborníků...

Ukrajinská pobřežní obrana zničila plány na vylodění u Oděsy

Flotila ukrajinského námořnictva dostala na začátku ruské invaze na frak, ale její „suchozemská“ pobřežní obrana...

Herečka Jenovéfa Boková porodila, z Witowské je nevlastní babička

Jenovéfa Boková a její partner Adam Kolář v pátek odpoledne potvrdili, že herečka a hudebnice už porodila a šťastní...

Tom Cruise se dcerou Suri pyšnil. Už ho neviděla deset let, míří na vysokou

Tom Cruise se od roku 2006 do roku 2013 rád ukazoval na veřejnosti s dcerou Suri v náručí. Před deseti lety však ze...