Sobota 30. září 2023, svátek má Jeroným, Ráchel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 30. září 2023 Jeroným, Ráchel

Písek koupil půl domu, který překáží stavbě silnice. Je to krok k nové čtvrti

  9:03
Písečtí zastupitelé odsouhlasili koupi poloviny domu. Ten brání stavbě silnice, která protne chystanou čtvrť Pražská brána. Znalecký posudek ocenil nemovitost na 9,7 milionu korun, majitel požadoval 10,5 milionu a tuto částku dostane.
Dům bude muset ustoupit silnici spojující okružní křižovatky.

Dům bude muset ustoupit silnici spojující okružní křižovatky. | foto: MÚ Písek

Pavel Zvoníček žije s rodinou v Pražské ulici v Písku. Dům, kde jsou dva byty a v němž provozuje živnost, zrekonstruoval a zateplil. To vše s vědomím, že jednou ustoupí výstavbě silnice.

„Myšlenka propojit Žižkova kasárna s ulicemi Pražská a Dvořákova vznikla už v roce 1982. Pro případ výjezdu bojových vozidel to mělo být rychlé napojení na ulici Dvořákova a Nový most. Přišel listopad 1989 a k propojení nedošlo, ale záměr zůstal. Dnes je to 40 let, co žijeme s myšlenkou, že náš dům bude pro tyto účely vykoupen a zbourán. Je to hrozná představa,“ popisoval Zvoníček při únorovém zasedání píseckým zastupitelům.

Místem, kde jeho nemovitost stojí, má totiž vést komunikace do nové čtvrti s názvem Pražská brána, v niž se má v budoucnu lokalita bývalých Žižkových kasáren proměnit. A majitel se rozhodl svou polovinu domu městu prodat za 10,5 milionu korun.

„Jedná se o výkup ideální poloviny nemovitosti u kruhového objezdu, který je zanesený už zhruba třicet let v územním plánu na místě veřejně prospěšné stavby komunikace propojující ulice Dvořákova a Burketova v lokalitě Žižkových kasáren,“ uvedla bod jednání místostarostka Petra Trambová (Pro Písek) s tím, že znalecký posudek, který si město nechalo zpracovat na základě nabídky majitele, ocenil celou nemovitost na 19,4 milionu korun. Polovina by tak vyšla na 9,7 milionu. Současně ale upozornila, že odkup nemovitosti nespěchá.

„Dům je strategický z pohledu propojení Žižkových kasáren v budoucnu a není to v první fázi zcela nutné. Lokalitu lze zatím zastavět i bez této komunikace,“ naznačila Trambová.

Zároveň ale podotkla, že pro dopravní obsluhu území a zklidnění Čelakovského ulice a části Pražské, kde jsou ve špičkách zácpy před školami, by propojení představovalo velkou úlevu. „Jedná se o první krok, který bychom v této věci učinili. Čekal by nás výkup druhé poloviny domu, případně ještě dalšího,“ dodala.

Jak připomněl opoziční zastupitel Josef Soumar (Piráti), o odkupu nemovitosti zastupitelé nejednají poprvé. „Před několika lety jsme se pohybovali kolem částky 16 milionů a mně to připadalo moc. Ale je vidět, že cena nemovitostí půjde vždycky vzhůru a propojení lokality přes tyto domy bude pro zastupitelstvo pořád drahý krok,“ zmínil Soumar, který byl připravený podpořit prodej i za cenu nabídnutou majitelem.

Josef Keclík (ANO) by s koupí počkal. „Nemáme záruku, že i druhý spolumajitel nám prodá svou polovinu domu za podobných podmínek. Tím se koupí dostaneme do pasti. Už teď ale víme, že pět, deset let nebudou finance na to, abychom s areálem něco dělali,“ tvrdil.

Výkup doporučila i majetková komise, ideálně za cenu podle odhadu. „Staneme se podílovými spoluvlastníky domu a v tu chvíli můžeme dát k soudu návrh na vypořádání podílového vlastnictví,“ poodkryl možnosti zastupitel Marek Anděl (Písek sobě).

Zvoníček pak upozornil ještě na fakt, že jeho dům je plně pasivní s roční spotřebou energií kolem 10 tisíc korun, což znalecký posudek města nezahrnuje, a za navrhovaných 9,7 milionu nyní těžko pořídí náhradu.

„Prodej domu a stěhování je vždy těžký zásah do rodinného života, tak vás žádám o porozumění a podporu, ať jsem kladným příkladem pro ostatní navrhovatele, od nichž je třeba nemovitosti vykoupit,“ vyzval zastupitele Zvoníček a ti nakonec na jeho nabídku za 10,5 milionu přistoupili.

V prvním bloku mají být byty a školka

Nová písecká čtvrť na území o rozloze přibližně 14 hektarů současně získává konkrétnější podobu. Zastupitelé pověřili úředníky zahrnutím nové územní studie Pražská brána do územního plánu. Řešení severní části lokality, bloku B02, představil architekt Vladimír Krajíc.

„Dali jsme si za úkol, aby bylo zřetelné, za jakých podmínek a nákladů může lokalita existovat do budoucna a co by bylo jejím výstupem. Blok B02 je věnovaný převážně bydlení s přibližně 108 bytovými jednotkami velikosti 2+kk. Součástí je i mateřská škola se čtyřmi třídami,“ nastínil Krajíc.

Celkové náklady zahrnující blok B02 činí přibližně 420 milionů. V částce jsou zahrnuty mimo jiné i silnice a okružní křižovatka.

Původně představitelé města plánovali, že v lokalitě kasáren vyroste i nový plavecký bazén. Nakonec projekt přemístili pod lesnickou školu.

Žižkova kasárna jsou posledním nevyužitým místem blízko centra Písku. Nyní tam funguje jen technologické centrum a psychiatrická nemocnice. Kdy by mohla výstavba jednotlivých objektů nové čtvrti začít, zatím není jasné.

  • Nejčtenější

Dívkám hodí do pití drogu a pak je znásilní. V Krumlově nic neobvyklého

V Českém Krumlově přibývá lidí, kterým někdo vhodil drogu do pití bez jejich vědomí. Diskuzi mezi místními odstartoval...

Smartwings přestanou létat z malých letišť. Zařízly plány cestovek

Premium Posílit význam tuzemských regionálních letišť a umožnit řadě lidí cestovat na dovolenou bez cesty na pražské letiště. S...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kometa má první body, Pardubice sedmi góly vládly šlágru. Spartě pomohla výzva

V úplně opačných rolích vstupovaly do pátého kola hokejové extraligy Sparta s Kometou. Zatímco Pražané ještě v novém...

Pády favoritů, Boleslav a Kladno slaví první výhry. Kometa i přes góly dál tápe

Po třetím kole hokejové extraligy už není žádného stoprocentního týmu. Jak Hradec, tak i Karlovy Vary totiž v pátečním...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Chci být sám, řekl patnáctiletý chlapec, a vzal spacák a odešel. Policie ho našla

Policisté vypátrala patnáctiletého Adriana Chmelaře z Boršova na Českobudějovicku. Z domova odešel pod záminkou, že...

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Při výchově sourozenců nejde být úplně spravedlivý, vysvětluje psycholožka

Premium Do pracovny za ní chodí rodiče, kteří tápají ve výchově ratolestí, řeší komplikované vztahy sourozenců či výchovu...

Jsme firma na zážitky. Ředitel Sparty Křivda o Priskem i novém stadionu

Premium Dodnes ho zabolí nohy, když si vzpomene, jak hrála Sparta naposledy v Edenu. V loňském derby dostala takovou...

O koleje je velký zájem, Jihočeská univerzita odmítla dvě stovky žádostí

Zatímco žáci středních a základních škol už mají za sebou skoro celý první měsíc v lavicích, téměř deset tisíc studentů...

Policisté vyšetřují podezřelé úmrtí dvou lidí ve Frymburku, nařídili pitvu

Jihočeští kriminalisté prověřují od středečního večera podezřelé úmrtí dvou lidí, devětapadesátiletého muže a o pět let...

Z peněženky na střeše auta odlétávaly bankovky, poctivec je posbíral a odevzdal

O velkém štěstí může mluvit řidič, který po natankování odjel z čerpací stanice s peněženkou na střeše. Poletující...

Student s nožem vydíral spolužáky, soud ho poslal na čtyři roky do vězení

Krajský soud v Českých Budějovicích vynesl rozsudek v případu bývalého studenta českokrumlovské uměleckoprůmyslové...

Jiří Paroubek se potřetí oženil, expremiér si vzal bývalou poslankyni ČSSD

Po opožděné páteční oslavě svých 71. narozenin se bývalý premiér Jiří Paroubek o víkendu oženil, tentokrát už potřetí....

Kazma ukázal, jak snadno se dal zjistit kód vedoucí k výhře 22 milionů korun

Kazma (38) ukázal, jak relativně lehce se dal zjistit kód vedoucí k výhře jednoho milionu dolarů, v přepočtu 22 milionů...

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Žiju se ženou, přiznala farářka ze StarDance Martina Viktorie Kopecká

Farářka Církve československé husitské Martina Viktorie Kopecká (37), která zaujala televizní diváky v soutěži...

Toxická laguna v Rumunsku pohlcuje vše živé. Katastrofa není daleko

V té krajině není nic lidského, a nebýt věže kostela, která ční z bahnité hmoty, ani by tu nic přítomnost člověka...