Ze sauny je vidět Libín. V Prachaticích otevřeli opravený plavecký bazén

  9:16aktualizováno  9:16
První etapa oprav prachatické plovárny skončila. Od úterý se bazén opět plní plavci i dětmi ze škol. Po rekonstrukci za necelých 140 milionů korun, která trvala patnáct měsíců, nabízí areál i zcela nový saunový svět.

Návštěvníky, kteří si v těchto dnech přijdou nový areál vyzkoušet, může v první chvíli mást novotou vonící materiál, který zatím ještě stále přebíjí typický odér chlóru. Okamžitě je ale přesvědčí pohled od pokladen, odkud přes velké prosklené spojovací dveře vidí kompletně opravený pětadvacetimetrový plavecký bazén. O jeho dostatečném využití nemá vedení strach, od prvního dne začnou najíždět plavecké kurzy školáků.

„Otvíráme už v půl sedmé a v osm hodin k nám začnou jezdit školy. V tuto chvíli víme, že až do konce školního roku to u nás takhle bude vypadat asi každý všední den,“ říká ředitelka Sportovních zařízení Prachatice Radovana Kutláková.

Žáci budou podle ní využívat i nový dětský bazén, který měl původně stát až po jedné ze dvou navazujících fázích rekonstrukce.

„Nakonec jsme se pro změnu rozhodli kvůli tomu, že bychom při následných etapách museli zastavit provoz bazénu. Takhle budeme schopní nepřetržitě fungovat i při dalších úpravách,“ vysvětluje starosta Prachatic Martin Malý.

„Zatím ale nevíme, kdy se do navazujících dvou etap pustíme. To záleží na tom, zda se vypíšou vhodné dotační tituly,“ dodává Malý s tím, že právě dokončené práce stály necelých 140 milionů korun.

Fotogalerie

Nejlákavější atrakce se nacházejí v přízemí. Spodní patro totiž ukrývá saunový svět až pro několik desítek lidí. Vybrat si mohou mezi klasickou finskou variantou, solnou saunou a panoramatickou saunou, při níž se nabízí výhled na malý venkovní bazén a nedaleký šumavský vrch Libín.

„Jsem mile překvapená, jak se s tím Prachatičtí vypořádali, i když roční výpadek provozu byl znát i u nás v nedaleké Ktiši, odkud sem pravidelně dojíždějí děti z naší mateřské a základní školy. Museli jsme hledat náhradní varianty, což nebylo moc příjemné,“ přiznává starostka Ktiše Ilona Mikešová, která přijela na slavnostní otevření areálu.

Toho využila i stálá návštěvnice Alena Caltová, která do prachatické plovárny každý týden dojížděla z 25 kilometrů vzdálených Vodňan.

„Už jsem se nemohla dočkat, až bude v provozu. Přeci jen mám raději vodu, takže se místo do sauny těším hlavně na plavání. Když ale koukám na ty nádherné dřevem obložené místnosti, možná to ještě přehodnotím,“ říká se smíchem Caltová před jednou z komor.

Prázdninový zkušební provoz odhalil i některé nedostatky, které bude podle ředitelky Kutlákové třeba co nejrychleji odstranit.

„Ještě musíme doladit některé věci pro handicapované a také čipový systém. Budeme tu mít první týden asi pěkné zmatky, musíme se s tím naučit my jako personál, tak i návštěvníci,“ ukazuje Kutláková na jeden z několika moderních čipových terminálů u pokladen, které budou platící pouštět do areálu.

Vstupné podražilo

Změny se však týkají i vstupného, které je nyní výrazně vyšší. Za 75 minut zaplatí dospělý 80 korun, dřív stál hodinový vstup 40 korun, celodenní vstupenka pak vyjde na 290 korun.

„Musíme počítat s tím, že vstupní náklady na osobu se nám zvýšily na nějakých 141 korun, v tom je zahrnuto chlorování, teplo nebo energie, takže je krátkodobý vstup do bazénu vlastně stále dotovaný. Teď už je možné využít i výhodného rodinného vstupného, které jsme doposud neměli,“ podotýká Kutláková při prezentaci všech nových atrakcí, ke kterým patří i nová vířivka u bazénu.

Pro Prachatice je rekonstrukce areálu největší investiční akcí za poslední roky. Ne všichni místní jsou však o smysluplnosti nákladných oprav přesvědčeni.

„Chodím plavat docela často, a i když se mi nová podoba bazénu líbí, město se tím zadlužilo na dlouhé roky dopředu. Navíc mi nikdo nebyl schopný objasnit, jaká je návratnost celého projektu. Třeba takové vytápění a udržování sauny v provozní teplotě stojí spoustu peněz,“ pochybuje jeden z návštěvníků František Bican.

Toho se ale nikdo z vedení areálu nebojí. „Podle zájmu škol vidíme, že bazén bude prakticky pořád plný. Co jsem navíc slyšela z okolí, tak do saunového světa se chystá chodit spousta lidí. Žádnou jinou saunu totiž ve městě v tuto chvíli nemáme,“ dodává Kutláková.

Nejčtenější

Pořídili si dům s minimem zdí a maximem skla. K němu přidali jezírko

„Jezírko je krásný prvek,“ vysvětluje investor, proč nemají na zahradě tradiční...

Co nejméně zdí a co nejvíce skla, takové slyšel zadání architekt domu pro čtyřčlennou rodinu v jižních Čechách....

Dosud neprozkoumaný hrad Karla IV. vydá tajemství. Jsme na samém začátku

3D model Karlova hrádku

Archeologové, historici, památkáři, architekti a geofyzici odhalují první tajemství Karlova hrádku. Nechal si ho pro...

Po nárazu do stromu zemřel na Písecku mladý řidič

U obce Dobev na Písecku narazilo auto do stromu, řidič zemřel (15. září 2019)

Tragická nehoda se stala v neděli dopoledne u obce Dobev na Písecku. Mladý řidič tam vyjel do protisměru a narazil do...

Hořký návrat Sivoka. Hanba, směšné, řekl k vyloučení kouč Horejš

Českobudějovický kapitán Tomáš Sivok odehrává balon před Dame...

Návrat do nejvyšší české soutěže někdejšímu fotbalovému reprezentantovi Tomáši Sivokovi nevyšel. Porážka s Baníkem 1:2...

Č. Budějovice - Plzeň 0:3, snadná výhra, hosté se dotáhli na první místo

U míče Michael Rabušic z Českých Budějovic, hledí si ho Jakub Brabec z Plzně.

Fotbalisté Plzně vyhráli čtvrtý ligový zápas v řadě a v tabulce se před nedělním pražským derby bodově dotáhli na...

Další z rubriky

V Táboře snižují odlovem počet ryb v Jordánu, ploticemi krmí vlky v zoo

Vědci při práci využívají náčiní, které se používá zejména v mořském rybolovu.

Vědci z Biologického centra lovili ryby v táborském Jordánu. Je jich tam moc a kvůli tomu se zhoršuje kvalita vody v...

Kvůli hale hrozí Budějovicím další problémy, řeší ji antimonopolní úřad

Vizualizace Multifunkčního centra Dlouhá louka v Českých Budějovicích.

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže zajímá postup českobudějovické radnice při přípravě Multifunkčního centra Dlouhá...

Okradla mě slušná ženská, naštvalo jogínku. Dala hledat propocenou osušku

Osuška s faraonem, o kterou přišla žena před supermarketem v Českých...

Kuriózní pátrání vedli policisté v Českých Budějovicích. Hledali ženu, která ukradla před tamním supermarketem...

Obchodní akademii v Písku zdobí aula i klub, škola má i byt pro učitele

Ředitel písecké obchodní akademie Pavel Sekyrka zastává filozofii otevřené...

Vedení písecké obchodní akademie se podařilo po třech a půl letech dokončit rozsáhlou rekonstrukci školy za 90 milionů...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz