Na komplikace spojené s očekávanými srážkami se připravují i v Českých Budějovicích, kde hasiči chystají stovky pytlů s pískem pro případ nouze.
„Vypadá to, že kulminace na Vltavě nám moc problémů nenadělá a nebudeme kvůli ní muset ani stavět zábrany. Je třeba se však připravit na situaci na Malši, kde by v někde mohly být pytle s pískem potřeba,“ uvedla ve čtvrtek dopoledne českobudějovická primátorka Dagmar Škodová Parmová.
Podle zástupců města hrozí také problémy v blízkosti menších toků na území města, lidé by měli odtud přeparkovat svá auta. Pokud by se situace měla výrazněji zhoršit, město je připravené obyvatelům vydávat pytle s pískem.
Velkou vodu očekávají také v Táboře, kde by však neměla napáchat žádné větší škody. „Máme výhodu v tom, že město je Lužnicí ohrožené na poměrně malé ploše. Začali jsme ale preventivně upouštět nádrž Jordán, aby dokázala pojmout více vody. Odhad kulminace hladiny Lužnice je na nedělní odpoledne, podle vývoje situace bychom s předstihem případně vybudovali protipovodňové stěny,“ shrnul starosta Štěpán Pavlík.
Zároveň také oznámil, že kvůli nepříznivým predikcím musela radnice zrušit Táborská setkání. „Čekali jsme s rozhodnutím do poslední chvíle a nechtěli jsme se ukvapit. Festival se připravuje řadu měsíců a je finančně náročný. Teď už víme, že by nebyl pro návštěvníky přívětivý a možná ani bezpečný,“ doplnil Pavlík. Festival se přesune na září příštího roku.
Předpovědi meteorologů se zatím shodují, že největší srážkové úhrny by měly být ve východní části kraje, kde může napršet i více než 200 milimetrů srážek. Podle jihočeského hejtmana Martina Kuby se dají očekávat problémy zejména na Lužnici či Nežárce. Dále pak také v oblasti Novohradských hor, kde pramení řeka Malše, která napájí vodní nádrž Římov.
„Není však možné nádrž preventivně vypouštět obdobně jako třeba Lipno nebo Orlík. Do vodní nádrže Římov jsou očekávané přítoky přibližně 150 krychlových metrů za sekundu, což představuje dvacetiletou vodu. Proto by až pak bylo nezbytné operativně zvyšovat odtok z Římova,“ vysvětlil Kuba.
V Krumlově se bojí Polečnice
Vodu musejí regulovat také rybáři na některých velkých rybnících, a to zejména na soustavě, jíž protéká Lužnice. Rybářství Třeboň tak například začalo snižovat hladinu na největším českém rybníku Rožmberk. „Chceme být připravení na další vývoj. Upouštíme vodu také na dalších rybnících jako Bošilecký, Horusický nebo Dvořiště,“ dodal předseda představenstva Rybářství Třeboň Josef Malecha.
S upouštěním největších rybníků začali i v Jindřichově Hradci nebo v Dačicích, kde zástupci města plánují uzavření dvojice parkovišť. Zároveň také varují před zatopením některých domů přímo v Dačicích, ale také ve Velkém Pěčíně nebo v Toužíně u Volfířovského potoka.
Nevstupujte do lesů, budou padat stromy, varuje povodňová komise |
Protipovodňové zábrany už mají nainstalované například v Bechyni na Táborsku nebo na některých místech ve Strakonicích. „Rozhodli jsme se k tomu po zkušenostech z povodní v roce 2002, dále připravujeme pytle s pískem a nachystaná máme i velkokapacitní čerpadla. Kromě toho připravujeme k evakuaci také psí útulek, který je v záplavové oblasti,“ potvrdil strakonický místostarosta Rudolf Oberfalcer.
Výzva čtenářům. Přehnala se u vás velká voda? Pošlete nám fotky či videa |
Velkou vodu očekávají i v Českém Krumlově, kde jsou ohrožené hlavně stavby u říčky Polečnice. „Celý čtvrtek jsme plnili pytle s pískem a rozmisťovali je na kritická místa. Nejvíce řešíme právě oblast u Polečnice, kde začínáme s preventivními opatřeními, abychom ochránili majetek našich obyvatel,“ popsal starosta Alexandr Nogrády.
I když dle výstrah meteorologů například v Písku nehrozí tak velké potíže jako v jiných částech kraje, i tam se připravují na možné komplikace spojené s velkou vodou. „Nejčastěji míváme problémy poblíž plovárny, kde se ale maximálně podmáčí travnatý povrch. Aby se dostala voda do ulic, musela by přijít pětisetletá povodeň, ta dle předpovědí zatím nehrozí,“ ujistil starosta Michal Čapek.