V sobotu večer jednala povodňová komise ORP Prachatice a pracovala s nejnovějšími údaji od hydrologů. „Dle stávajících prognóz se nádrž Husinec rychle plní a v pozdních nočních hodinách je očekáváno dosažení úrovně bezpečnostního přepadu. Odtok by pak měl v následujících 24 hodinách kolísat mezi 60 a 30 metry krychlovými,“ upřesnil Jan Bauer, starosta Prachatic zastupující ORP, kam Husinec a okolní obce spadají.
Komunikace přes přehradu zatím zůstává průjezdná. Místo však kontroluje policie a bude dohlížet na neukázněné řidiče, chodce a „povodňové turisty“. Povodňová vlna v průběhu noci dorazí do dalších obcí na řece Blanici.
Zástupci Vodňan připravují obyvatele na náročnou noc. „Obešli jsme celou lokalitu, kde hrozí velká voda. Někteří chtějí v místě zatím zůstat. Večer se v komisi znovu sejdeme a rozhodneme o evakuaci všech osob z daného území,“ informoval starosta Vodňan Martin Macháč.
Počítají raději s horším scénářem. „Uvidíme, jak moc zlé to bude. Jestli bude z Husince odcházet 50 kubíků za sekundu, tak u nás to bude tak 130 až 140. To by odpovídalo povodním z roku 2013,“ srovnal.
Noční vývoj povodňové vlny z Husinecké nádrže budou z Vodňan sledovat starostové obcí z povodí řeky Blanice. Svolal je tam jihočeský hejtman Martin Kuba.
Ve Vodňanech slyšeli místní už odpoledne, aby do podvečera vyklidili záplavové území v okolí řeky Blanice. Týká se to hlavně čtvrti Suchomelka. Na pomoc jim dorazili také hasiči. „Předběžně po deváté nebo desáté hodině večer začneme lokalitu evakuovat. Uvidí se, co voda udělá,“ řekl při přípravách místní dobrovolný hasič Jaroslav Jakš, který ve čtvrti sám bydlí.
Evakuace by se měla týkat zhruba pěti domů, okolo třiceti chat a několika dalších objektů. Náročné bude přemístění klientů Louckého mlýna, kde mají zázemí nemocní s Alzheimerovou chorobou a ostatními typy demence. „Přesuneme je do nedalekých Chelčic, kde je podobné středisko,“ dodal Jakš.
Další z místních na nic nečekala a pomohla v domě své příbuzné. „Tetě jsem pomohla vyklidit cennosti do prvního patra a odvezli jsme ji do bezpečí,“ přiblížila, zatímco sledovala rozbouřenou řeku.
Stejně jako ostatní ve Vodňanech či na celém toku Blanice netrpělivě sleduje, jak se projeví přetékající Husinecká nádrž. „Jsme tu na velkou vodu docela zvyklí, ale máme strach, co udělá přetékající Husinec. Snad nádrž nechají jen přetékat a nebudou víc upouštět,“ zadoufala.
Nechci to znovu zažít, říká muž z Husince. V roce 2002 měl dům plný vody a bahna |
„Jely jsme tu včera. Tekla tu v podstatě řeka, skály byly vidět a voda o šest, sedm metrů níž,“ kroutí hlavou i Jaroslava Bednářová z Prachatic.
Stojí na hraně husinecké přehrady, která je téměř plná po okraj. Chybí ji dva metry do přelivu, aby přetekla a voda se nekontrolovatelně valila na obce na řece Blanici. Tedy Husinec, Bavorov, Vodňany nebo třeba i Putim.
„Přeteče to tak v jedenáct v noci, možná o půlnoci. Když nebude moc pršet, nemuselo by to být dramatické. Ale jestli přiteče hodně vody, zaplaví to vesnice jako před lety,“ předpovídá Zdeněk Toman, obyvatel Husince.
Právě lidé tady, v Husinci na Prachaticku, si dobře pamatují povodně 2002. Situace byla v mnohém podobná: přehrada byla plná a přetékala. „Měli jsme dva metry vody. Všechno zničené. Všechno. Zbyla mi občanka, oblečení, co jsem měl na sobě, a taška věcí, které jsem rychle posbíral, když jsem odcházel,“ popisuje další z obyvatel, který přišel sledovat k mostu, jestli voda stoupá. Lidé dali do vrat pytle s pískem a čekají. Víc jim v tuto chvíli nezbývá.
Husinecká nádrž se zřejmě naplní ve večerních hodinách, pak začne voda přetékat. „Máme možná ještě nějakých šest hodin. Až dojde k přetoku, zasáhne to Husinec, Těšovice, Strunkovice, Bavorov, Vodňany, Protivín, Heřmaň i Putim,“ informoval v sobotu odpoledne hejtman Martin Kuba.
Časové odhady i množství vody se neustále upřesňují. „Nechci odhadovat, kdy přesně to nastane a jaké množství vody to bude. Čísla se dynamicky mění. Právě jsem odešel z komise, hrázný vše propočítává,“ uvedl v sobotu po 16. hodině Jan Bauer, starosta Prachatic a zástupce obce s rozšířenou působností, kam okolní obce spadají.
„S odpouštěním se čekalo až na noc. Zbytečně“
Své domy už museli opustit také někteří lidé v nedalekém Bavorově, mezi nimi i manželé Hadravovi. „Letos jsme udělali novou fasádu,“ povzdechl si Pavel Hadrava, když sledoval svůj zatopený dům. „Zachránili jsme alespoň nějakou elektroniku, ale není ani kam to dávat. Není to poprvé, co se něco takového děje,“ dodal.
Manželé bydlí v Bavorově už přes 20 let, jsou z Krkonoš. „Je to hrozné. Uvnitř je tak třicet čísel vody. Stihli jsme si odnést jen něco do auta. Na to se nedá zvyknout, i když se to opakuje,“ uvedla Zdena Hadravová.
„Kolem třetí až čtvrté hodiny ráno čekáme další vlnu. Stále ještě je prostor pro evakuaci několika lidí, kteří ji zatím odmítají,“ popsala Miroslava Podlahová, místostarostka města Bavorov.
Evakuovat z domu se musela i Jana Bendová s rodinou ve Strunkovicích nad Blanicí. „Věci, co jsme mohli, jsme dali do výšek. Něco na půdu. Pytle jsme dali k dceřině bytu, před verandu, před vrata i ke dveřím, co vedou přímo z verandy do bytu. Víc už to prostě nejde. Dcera šla s dětmi k příteli, my jsme šli k manželovým rodičům,“ vypočítala Bendová.
Do dalších hodin vyhlíží s obavami. A kroutí hlavou nad dosavadními opatřeními. „Říkáme si, proč se to děje takto. Římovská přehrada se upouští už od rána, ta Husinecká teprve od večera, zbytečně se čeká na noc. Chodíme se od manželových rodičů koukat, jestli nám voda nenateče do baráku. Zatím nepřetéká,“ krčila rameny po 21. hodině Bendová.