Od konce letošního roku chce začít Povodí Vltavy řeku prohlubovat v délce necelých dvou kilometrů v katastru obcí Všemyslice a Albrechtice nad Vltavou.
„Předpokládané náklady jsou 64 milionů korun. Peníze budeme čerpat ze Státního fondu dopravní infrastruktury,“ řekl mluvčí Povodí Vltavy Hugo Roldán.
Tomu, že prohrábka dna umožní velkým lodím dostat se po Vltavě až na Orlík, ale někteří lidé nevěří.
„Že se vytěží dno, je určitě dobře, ale podle mě se tím splavnost nezlepší. Ta je závislá na množství vody v Orlíku, který musí vypouštět a ředit vodu pro Prahu, aby tam Vltava nepáchla. Naši předci zlepšovali splavnost systémem malých jezů. Vltavská kaskáda je dnes něco jiného,“ myslí si starosta Albrechtic nad Vltavou Miroslav Ušatý.
Podle něj práce v korytě obec neomezí, proto s projektem, který je teď předložený veřejnosti k připomínkování, bude souhlasit. Podobně jsou na tom i Všemyslice, které ale pocítí stavební práce nejvíc. Kromě toho, že mají ve své lokalitě na dvě stovky chat a rekreačních objektů, povede těžká doprava částečně i přes obec.
„O prohlubování koryta se tady mluví roky. Jenom nám na začátku říkali, že vytěžený materiál se bude odvážet po vodě,“ připomíná starosta Všemyslic a Neznašova Karel Tůma.
Podle popisu projektu zveřejněného na úřední desce kraje se musí vytěžit dno Vltavy pod vodním dílem Kořensko ve směru na Orlík tak, aby vznikla hloubka vody minimálně jeden a půl metru ve dvacetimetrové šířce.
Projekt KořenskoAutorem je firma VH TRES. Prohloubí koryto Vltavy v délce 1 862 metrů a šířce 20 metrů na hloubku vody minimálně 1,5 metru. Vytěžit se musí 36 tisíc krychlových metrů materiálu. Dno tvoří štěrky, místy skála. Většina materiálu se zaveze do několik kilometrů vzdáleného lomu Slavětice, zbytek se nasype podél břehů. K lomu se musí upravit silnice. Pracovat se bude mimo plavební sezonu. Hotovo má být v dubnu 2020. |
To předpokládá odvoz štěrku, bahna a kamení. Odhadem 36 tisíc kubíků materiálu. Ten bude zhotovitel částečně navážet na břehy, víc než polovinu množství uskladní v blízkém lomu Slavětice. Intenzita odvozu bude v průměru tři nákladní auta za hodinu.
K projektu se chtějí vyjadřovat také ochranáři, protože prohrábka řeky může zlikvidovat chráněné mlže.
Výletní lodí do Hamburku
Celý plán splavnění Vltavy z Budějovic do Prahy a propojení vodní cesty až k Labi a do Hamburku zatím visí také na upravení plavebních poměrů na čtyřicetikilometrové trase z krajského města ke Kořensku.
Jednou z překážek je příliš nízký železný most v Týně nad Vltavou, který chce Ředitelství vodních cest předělat na zdvihací nákladem 150 milionů korun. Zatím ale hotový projekt městu neukázalo.
Navzdory těmto překážkám i nízké hladině pulzuje na Vltavě vodní doprava ve stále větší intenzitě. Není to ale vlivem velkých výletních lodí, ale drobnějších člunů. Jsou soukromé i pronajímatelné.
„Jen loni vzrostl meziročně počet průjezdů vodními díly nad Týnem nad Vltavou o 200 procent a všichni také registrujeme, že na řece rychle přibývá malých plavidel. Především pro ně je splavnění atraktivní,“ uvedl při slavnostním zahájení plavební sezony starosta Týna Milan Šnorek.
A na tento trend se město připravuje. „Podle výhledových studií bude vzrůstat zájem lidí právě o tyto zážitky. Musíme se tomu přizpůsobit. Sedět nečinně na palubách velkých lodí už tolik neláká,“ míní Šnorek.
Jeho slova dokládají i statistiky využívání splavnosti Vltavy. Plavební sezonu na jihočeské Vltavě zkomplikovalo pro velké lodě v loňském červenci sucho. Podle nedávného vyjádření generálního ředitele Povodí Vltavy Petra Kubaly se předpokládá podobný vývoj i letos.
Povodí Vltavy řeku prohloubí v délce necelých dvou kilometrů v katastru obcí Všemyslice a Albrechtice nad Vltavou.
Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz