Dvě firmy si „šily“ na míru tendr za 18 milionů. Obě založil Baštýř

  9:11aktualizováno  9:11
Povodí Vltavy chce nakoupit 31 traktorů za 18 milionů. Výběrové řízení připravila společnost, kterou založil poslanec Václav Baštýř z ODS. Původní podmínky byly připravené pro další Baštýřem založenou firmu. Po stížnostech společnost diskriminační podmínky upravila.

Jihočeský poslanec za ODS Václav Baštýř | foto: MF DNES

Výběrové řízení připravuje Garanta CZ z Českých Budějovic. Tu založil v roce 2005 poslanec Václav Baštýř a až do roku 2008 byl jednatelem.

Původně to byla společnost s ručením omezeným, která se později transformovala na akciovou společnost. I když Baštýř ve firmě podle obchodního rejstříku už není jednatelem ani předsedou představenstva, je pravděpodobné, že ji nadále ovládá. Firma má akcie na majitele, a tedy tajnou akcionářskou strukturu.

Baštýř a "jeho" firmy

Firmy Garanta CZ z Českých Budějovic a Garnea z Neplachova na Budějovicku propojuje jediný člověk: poslanec Václav Baštýř. Ten obě firmy založil. Z Garney se později stala akciová společnost s­akciemi na majitele, tedy s neveřejnou majetkovou strukturou. Stejné akcie má i Garanta CZ. Ačkoliv v Garantě podle výpisu z obchodního rejstříku už Baštýř oficiálně nefiguruje, v Garnee je členem dozorčí rady. Dnes tvrdí, že ani s jednou z firem nemá nic společného a není akcionářem.

Tato společnost vypsala výběrové řízení na 31 strojů v předpokládané ceně 17 994 000 korun bez DPH. Podmínky podle firem, které se chtěly do tendru přihlásit, však byly připraveny tak, aby je mohla splnit jediná firma: dodavatel traktorů z koncernu SDF, tedy prodejce techniky Deutz Fahr Garnea, a. s., z Neplachova na Budějovicku.

Firma, kterou opět založil poslanec Václav Baštýř v roce 2004.

Až do roku 2009 byl předsedou představenstva a dnes je předsedou dozorčí rady. I tato firma má akcie na majitele, a tedy tajnou akcionářskou strukturu.

Podmínky výběrového řízení byly přitom podle prodejců a dodavatelů zemědělské techniky jednoznačně vyjmenovány tak, aby je nesplnila většina moderních strojů, ale jen jedna jediná značka. Dokumentace byla veřejně přístupná na věstníku veřejných zakázek, MF DNES ji má k dispozici.

Byly v ní přesně stanovené minimální objemy motorů, otáčky, objem palivové nádrže nebo výkon čerpadla hydrauliky.

"Jediný důvod pro požadavek těchto podmínek, který lze vysledovat v kombinaci těchto a dalších podmínek, je účelové omezení většiny světových i tuzemských producentů traktorů," píše v námitkách proti zadávací dokumentaci společnost Agrotec, která jako první upozornila na diskriminační podmínky.

Agrotec upozorňuje na personální a majetkovou propojenost

V dopise, který má MF DNES k dispozici, vyjmenovává i přesné typy strojů Deutz Fahr, které jednotlivé podmínky splňují.

"Všechny tyto traktory jsou z produkce jediného koncernu a jediný, kdo je schopen na základě požadovaných dojezdových časů servisu tuto dodávku splnit je společnost Garnea," dodává v dopise .

Firma Garanta CZ administrující celé výběrové řízení se nechce k námitkám Agrotecu vyjadřovat. Podmínky, které Agrotec kritizoval, ale změnila.

"Obdrželi jsme je, řešili a nemám povinnost se o tom dál bavit s tiskem. Nejsem k tomu ani kompetentní," řekla Alena Prášková z Garanty CZ, která má zakázku na starosti.

Každopádně po změnách podmínek se už do výběrového řízení může přihlásit více firem.

"Naše připomínky a námitky zohlednili na základě podkladů našeho právního oddělení a nyní se již výběrového řízení účastníme," potvrdil David Hrouzek, ředitel divize zemědělské techniky New Holland spadající pod Agrotec.

Otázkou zůstává, jestli o komplikacích ve výběrovém řízení vědělo samo Povodí Vltavy. Jeho jihočeská divize tvrdí, že se zakázkou nemá nic společného, ač technika má sloužit právě na jihu Čech.

"Zakázky týkající se techniky vypisují na generálním ředitelství. My máme na starosti jen opravy vodohospodářských staveb," komentoval Tomáš Posekaný, který má u Povodí Vltavy v Českých Budějovicích výběrová řízení na starosti.

Mluvčí Povodí Vltavy Michaela Pohůnková řekla, že státnímu podniku ještě nebyly podány žádné nabídky, protože výběrové řízení stále probíhá.

"Námitce, kterou jsme obdrželi, bylo vyhověno. Na základě avíza firmy Agrotec si státní podnik Povodí Vltavy vyžádal od firmy Garanta CZ čestné prohlášení, ve kterém je spojitost firem Garanta CZ a Garnea vyloučena," řekla Pohůnková.

Poslanec Václav Baštýř nezvedá mobilní telefon a na zaslanou SMS odpověděl, že není v žádném statutárním orgánu společností.

"Nevlastním žádné akcie těchto firem. Má slova mohou potvrdit i informace z veřejně dostupných zdrojů," napsal Baštýř. Ale kdo stojí za firmami, to se kvůli akciím na majitele zjistit nedá.

Nejčtenější

Samé otázky. Vědci pronikli do neznámých prostor u hrobky zpovědníka krále

Podle jasně čitelného letopočtu na papírku se vzkazem od dělníků, kteří...

Skupina historiků a dalších odborníků v přímém přenosu vyzvedává schránu s ostatky králova zpovědníka Jindřicha...

Chlapec jel na kole do školy a nedal přednost, srážku s autem nepřežil

Chlapec na kole vyjížděl z vedlejší silnice u Zbelítova na hlavní a střet se s...

Na silnici II/121 u Milevska na Písecku ráno zahynul chlapec, který jel na kole do školy. Při odbočování na hlavní...

Úsek D3 do Ševětína je otevřený, až do Rakouska pojedou řidiči v roce 2024

Pondělní dopoledne patřil nový úsek dálnice D3 slavnostnímu otevření, zhruba v...

Ředitelství silnic a dálnic slavnostně otevřelo část dálnice D3 mezi Bošilcem a Ševětínem na Českobudějovicku. Úsek je...

Převrácený tahač shořel i s převáženým strojem, řidič zemřel v kabině

Řidič kamionu, který nedaleko Vodňan sjel ze silnice, na místě zemřel.

S požárem kamionu ráno bojovali jihočeští hasiči na silnici I/20 u Libějovic na Strakonicku. Vůz vyjel mimo silnici,...

Už nikdy nikoho neudeřím, řekl muž, který dostal za zabití pěstí devět let

Soud (ilustrační foto)

Úhrnný trest devět let vězení uložil českobudějovický krajský soud třicetiletému muži za zabití návštěvníka diskotéky...

Další z rubriky

Špatný nátěr na rozhledně zůstává, jindřichohradecká radnice hledá viníka

Dva roky stará rozhledna u Děbolína má už špatný lak a dřevo tak není chráněné.

Rozhledna na Rýdově kopci u Jindřichova Hradce je otevřená čtyři roky, ale na průběh její stavby a celkový technický...

Úsek D3 do Ševětína je otevřený, až do Rakouska pojedou řidiči v roce 2024

Pondělní dopoledne patřil nový úsek dálnice D3 slavnostnímu otevření, zhruba v...

Ředitelství silnic a dálnic slavnostně otevřelo část dálnice D3 mezi Bošilcem a Ševětínem na Českobudějovicku. Úsek je...

Trolejbus naboural do sloupu v Českých Budějovicích, zranilo se osm lidí

Trolejbus narazil do sloupu u multikina v Českých Budějovicích (24. června 2019)

Trolejbus sjel ráno na českobudějovickém sídlišti Máj ze silnice a narazil do sloupu. Jeho řidička pravděpodobně strhla...

TEST PLEN: Deset miminek jim dalo pořádně zabrat
TEST PLEN: Deset miminek jim dalo pořádně zabrat

Maminky z eMimina otestovaly nové plenky Pampers z řady Premium care. Nejmenší miminka i větší batolata je podrobila důkladnému zkoumání. Prošly Pampersky zátěžovým testem?

Najdete na iDNES.cz