„Velká část ohněm spečených bodlin byla postupně odstraněna a vypadá to, že dokonce začínají růst bodlinky nové. Ježek je bojovník, dobře žere a má dobrou náladu,“ informovala před pár dny veterinářka Šárka Janásková, která o něj pečuje ve své vimperské ordinaci.
Zraněné zvíře objevili po vypalování klestí lidé z Lhenic, kteří ho na začátku března přivezli do záchranné stanice v Klášterci, jež spadá pod Správu Národního parku Šumava.
„Co si vybavuji, s podobným případem jsme se nesetkali. Bylo to pro nás poprvé. Nečekal jsem, že se to takhle podaří. Velký dík patří paní veterinářce a kolegyni Kristýně Falkové, která se o rány starala,“ řekl vedoucí záchranné stanice Jan Mokrý.
VIDEO: Ochránci se brodili bahnem pro uvázlou orlici, tři metry „šli“ 10 minut![]() |
Stává se poměrně často, že na stanici přijmou právě ježky. „Většinou se k nám dostanou mláďata, kterým přejelo auto matku. Lidé ježky často objeví zazimované ve dříví, když ho jdou připravit na zimu. Přijali jsme i jedince poraněné psem i ty, kteří se v přírodě nestačí dostatečně vykrmit,“ zmínil Mokrý.
U popáleného ježka se zoologové na stanici střídali každý den, aby mu zranění čistili a mazali. O postupu rozhodovala zvěrolékařka Janásková. „Trvalo to dlouho, několik měsíců. Takové hojení není o týdnech,“ přidal Mokrý.
15. listopadu 2024 |
V jiných případech nemusí dopadnout tak dobře. „Proto prosím dávejte pozor při pálení hromádek listí nebo klestí, nebo déle nachystaných hraniček dřeva na oheň. Ježci je rádi využijí jako úkryt a může to být pro ně velice nebezpečné,“ varovala veterinářka.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz