Politik podle dozorčí rady zneužil českobudějovickou nemocnici pro kampaň

  9:19aktualizováno  9:19
Projekt Geomed fungující při Nemocnici České Budějovice se podle dozorčí rady dvakrát proměnil v akci pořádanou KDU-ČSL. Na obou stranách figuruje bývalý lidovecký zastupitel a zaměstnanec nemocnice Petr Petr. Věc řeší představenstvo.

Dozorčí rada upozornila, že bylo v roce 2018 zneužité logo českobudějovické nemocnice při volební kampani lidovců. | foto: Marek Podhora, MAFRA

Začalo to obyčejným dotazem na budějovickém zastupitelstvu. Teď je to problém, kterým se zabývá představenstvo Nemocnice České Budějovice, a hlavní účastníci se k němu odmítají vyjádřit.

Dozorčí rada upozornila, že bylo v roce 2018 zneužité logo nemocnice při volební kampani lidovců a stejně tak mohlo být využitých i několik desítek tisíc. A to prostřednictvím projektu Geomed, který při nemocnici funguje a zkoumá například léčivou sílu přírody.

„Dospěli jsme k závěru, že při volební kampani KDU-ČSL skutečně došlo ke zneužití loga a bylo tam i logo Jihočeské centrály cestovního ruchu. Původně jsme nevěděli, že na volební kampaň byly použité prostředky Nemocnice ČB. Dozorčí rada to projednala a zjistila, že to bylo z iniciativy tehdejšího zastupitele, docenta Petra Petra (KDU-ČSL), a uložila představenstvu nemocnice, aby tu částku, kterou označila za náhradu škody, vymáhala a doporučila nemocnici, aby nepokračovala v daném projektu Geomed,“ řekl náměstek primátora a místopředseda dozorčí rady Tomáš Bouzek (TOP 09).

MF DNES kontaktovala Petra Petra, který působí jako vedoucí Pracoviště klinické farmakologie budějovické nemocnice. Politik po položení dotazu hovor ukončil a nereagoval na SMS, ani na e-mail.

Akce Geomedu, které měly být v podstatě předvolební kampaní, se uskutečnily v květnu a na konci září na letní scéně u Slavie. Byly pod hesly Lidové odpoledne či Jižní Čechy léčí. Z akce existovaly i fotografie, které však později zmizely ze sociálních sítí.

Nyní je na řadě představenstvo nemocnice, které má celou věc prošetřit. „Na základě podnětu dozorčí rady bude provedena kontrola projektu Geomed za rok 2018, a to standardními postupy dle vnitřních pravidel nemocnice. Výsledky kontroly budou poté projednány na dalším nejbližším jednání představenstva,“ sdělila mluvčí nemocnice Iva Nováková.

Dále oznámila, že logo se loni skutečně objevilo na tištěném letáku KDU-ČSL a na facebookovém profilu strany bez vědomí nemocnice. „Vedení se od tohoto okamžitě distancovalo a požádalo vedoucího projektu o zjednání nápravy,“ podotkla Nováková.

Bouzek: Šlo o příjmy nemocnice

Představenstvo tvrdí, že žádné peníze zneužité nebyly. Projekt je podle něj financován výhradně prostřednictvím cílené reklamy či vlastní hospodářské činnosti. „Z vlastních zdrojů Nemocnice České Budějovice nebyl na projekt nikdy poskytnut žádný finanční příspěvek,“ zdůraznila mluvčí.

Dozorčí rada s tím ale nesouhlasí. „Projekt byl v loňském roce financován externě, výhradně z příjmu za reklamy a jednoho menšího daru. Šlo jednoznačně o příjmy nemocnice. Zásadní problém je v tom, že část těchto peněz byla využita v rozporu s účelem sjednaným ve smlouvách, a co víc, k předvolební kampani politické strany. Projekt sice skončil v roce 2018 v kladných číslech, ale nemocnici chybělo přes 40 tisíc korun použitých na kampaň, které mohla využít jinde,“ konstatoval Bouzek.

Očekává okamžité ukončení projektu Geomed, což doporučuje dozorčí rada. To se prozatím neděje. „V tomto okamžiku probíhají zcela standardní přípravné práce související s pořádáním odborných akcí Geomedu, jak vyplývá z harmonogramu kongresů a seminářů Nemocnice České Budějovice, a.s pro rok 2019,“ reagovala Iva Nováková.

MF DNES požádala o reakci i KDU-ČSL a také Jihočeský kraj, který řídí nemocnici. „Financování volebních kampaní Nemocnicí České Budějovice či zneužívání loga je nepřijatelné, a pokud se prokáže, že tak učinil nějaký člen KDU-ČSL, budou z toho vyvozeny důsledky,“ oznámil krajský tajemník KDU-ČSL Šimon Heller.

Hejtmanka Ivana Stráská (ČSSD) nejprve odkázala na vyjádření představenstva společnosti a pak poslala stručné oznámení. „Nyní se chce ještě seznámit s informacemi od všech zúčastněných, pak zaujme stanovisko,“ informoval Petr Soukup z kanceláře hejtmanky.

Dozorčí rada nyní tlačí na to, aby se vše co nejrychleji vyřešilo a podobná věc se už neopakovala. Proto dala doporučení, ať se nemocnice na projektu dál nepodílí. A Geomed se už dostal i k Teplárně České Budějovice, která na něj loni rovněž uvolnila finanční prostředky.

Autor:

Nejčtenější

Chlapec jel na kole do školy a nedal přednost, srážku s autem nepřežil

Chlapec na kole vyjížděl z vedlejší silnice u Zbelítova na hlavní a střet se s...

Na silnici II/121 u Milevska na Písecku ráno zahynul chlapec, který jel na kole do školy. Při odbočování na hlavní...

Úsek D3 do Ševětína je otevřený, až do Rakouska pojedou řidiči v roce 2024

Pondělní dopoledne patřil nový úsek dálnice D3 slavnostnímu otevření, zhruba v...

Ředitelství silnic a dálnic slavnostně otevřelo část dálnice D3 mezi Bošilcem a Ševětínem na Českobudějovicku. Úsek je...

Převrácený tahač shořel i s převáženým strojem, řidič zemřel v kabině

Řidič kamionu, který nedaleko Vodňan sjel ze silnice, na místě zemřel.

S požárem kamionu ráno bojovali jihočeští hasiči na silnici I/20 u Libějovic na Strakonicku. Vůz vyjel mimo silnici,...

Už nikdy nikoho neudeřím, řekl muž, který dostal za zabití pěstí devět let

Soud (ilustrační foto)

Úhrnný trest devět let vězení uložil českobudějovický krajský soud třicetiletému muži za zabití návštěvníka diskotéky...

Trolejbus naboural do sloupu v Českých Budějovicích, zranilo se osm lidí

Trolejbus narazil do sloupu u multikina v Českých Budějovicích (24. června 2019)

Trolejbus sjel ráno na českobudějovickém sídlišti Máj ze silnice a narazil do sloupu. Jeho řidička pravděpodobně strhla...

Další z rubriky

Rozvodněný potok a přetékající rybník vyhnaly na jihu Čech lidi z domů

V Chlumanech na Prachaticku domy zalila voda z rozvodněného potoka a z rybníka,...

Patnáct lidí z Chluman na Prachaticku se muselo v sobotu večer evakuovat, když jejich domovy zalila voda z rozvodněného...

Výstaviště získá nový vstup a parkoviště, zvažuje se i Science Centrum

Jedna z možných budoucích podob přední části areálu Výstaviště v Českých...

Českobudějovické výstaviště má před sebou roky plné investic, které mají areál o rozloze 26 hektarů výrazně proměnit....

Po práci v továrně vyrábí džemy i sirupy. Za jeden získala značku kvality

Ljuba Nečunajeva si sama pěstuje fíky i borůvky, Pak z ovoce vaří džemy.

Ljuba Nečunajeva z Mazelova na Budějovicku doma vyrábí džemy, pečené čaje, sirupy či omáčky. Letos svůj džem nazvaný...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz