Ukradli luxusní auta i s miliony korun uvnitř, viní žalobce sedm cizinců

  8:33aktualizováno  8:33
Před Krajským soudem v Českých Budějovicích stojí sedm Poláků obžalovaných z krádeží luxusních aut značek BMW a Mercedes Benz. Škodu vyčíslili majitelé vozů na miliony korun. Nepomohlo ani elektronické zabezpečení. Auta zloději kradli podle obžaloby v Brně a na Českobudějovicku. Hrozí jim až 10 let vězení.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Policie České republiky – KŘP Libereckého kraje

Do soudní síně přivedla cizince stráž v poutech. Do vazby je poslal soud hned po poslední akci v Borku u Českých Budějovic 13. září 2018.

Podezřelou skupinu zadrželi policisté při převozu dvou ukradených aut nedaleko Benešova. Při zátahu se jednomu z nich podařilo uniknout, ale po několika měsících skončil rovněž za mřížemi. Policisté ho zatkli, když přijel do Česka na soudní projednávání jiné kauzy.

Podle státního zástupce Marcela Faktora pracovali obžalovaní jako organizovaná skupina, to znamená, že každý měl při krádežích aut danou úlohu. Kromě tipařů to byli specialisté na odemykání aut s bezklíčovým systémem a převážející řidiči. Auta měla skončit v Polsku.

„První tři auta ukradli v Brně. Dosud se nenašla,“ uvedl Faktor.

V některých vozech měli majitelé, většinou firmy, odložené vysoké finanční částky v hotovosti od půl až do čtyř milionů korun. Smolným se pro obžalované stala noc na 14. září, kdy odváželi dva vozy značky BMW od Budějovic. Lup doprovázeli ostatní členové gangu v dalších třech vozech.

Zloději používají vysílačky s anténou

„Že jedeme krást auta, jsem nevěděl. K cestě mě přemluvil obchodník s auty spoluobžalovaný Koška. Tvrdil, že si jede koupit vůz a potřebuje na cestu řidiče. Nabídl mi tisíc zlotých. Měl jsem před svatbou a peníze potřeboval,“ vypověděl Kondrad Kieldinski.

Podobně mluvil další najatý řidič Rafal Artur Jarosiewicz. Oba opakovali, že na pokyn Košky s ním jeli do jižních Čech, kde čekali delší dobu o samotě na neznámém místě, než si Koška vyřídí obchod. Navzájem se neznali.

Někteří obžalovaní vypovídat odmítli. Kromě krádeže čelí i obžalobě z neoprávněného držení platebních karet, které odvezli v autech. Michal Tomasz Stryalkowski se navíc zodpovídá z násilí proti úřední osobě, protože při zatýkání najížděl na policistu.

K obžalobě se připojili poškození majitelé aut a pojišťovny a požadují uhradit téměř 12 milionů korun. Soud pokračuje výslechy obžalovaných, svědků a znalců.

Nejnovější případy krádeží luxusních aut zajištěných elektronikou vyvolaly debatu kolem slabin tohoto systému. Zloději je otevřou pomocí čtečky – vysílačky s anténou, kterou se napojí na signál v klíči od auta zaparkovaného před domem majitele. Ten zpravidla visí doma na háčku. Čtečka jeho signál zesílí a současně druhý zloděj otevře odblokované auto. Nakonec zmáčkne startér. Celá akce trvá pár minut.

Nejčtenější

U jezu se topily dvě děti, pak i dva dospělí. Tři lidi včas vytáhl voják

Ilustrační snímek

Nedělní koupání u jezu na řece Blanici na Písecku se změnilo v boj o život. Do vody skočily dvě děti a začaly se topit....

Na Jindřichohradecku se pohybuje šelma, zřejmě puma americká

Roční samice pumy americké Princess při pravidelné vycházce na Malé Straně.

Mezi obcemi Velký Ratmírov a Deštná na Jindřichohradecku se podle policie pohybuje velká kočkovitá šelma, zřejmě puma...

Nepanikařte, radí lidem v největším keřovém labyrintu střední Evropy

Obludiště se rozkládá na ploše šest tisíc metrů čtverečních, na níž roste 12...

V Dolní Pěně u Jindřichova Hradce mají největší keřový labyrint ve střední Evropě. Na návštěvníky čekají tři kilometry...

Dodnes mě mrzí, že jsem nekývl na desku pro Gotta, říká klávesista Oceánu

Petr Kučera vzpomíná na studentská léta, působení v původním Oceánu i...

Díky lásce k hudbě a velké porci talentu si mladý kluk z venkovské samoty vyzkoušel stát na velkých pódiích. Klávesista...

Nákladní vůz nedal přednost motorce, její řidič při střetu zemřel

Nákladní auto vyjíždělo u Vodňan z vedlejší silnice a zřejmě nedalo přednost...

Dva motorkáři zemřeli v úterý na silnicích v jižních Čechách. Jeden přišel o život na Strakonicku, když se střetl s...

Další z rubriky

Brutalita žen mě šokuje, říká vyšetřovatelka s titulem Policista roku

Renáta Miková vyhrála také anketu Policista roku Krajského ředitelství policie...

Důsledná kriminalistka, která dokázala rozplést nejbrutálnější vraždy na jihu Čech, oddaná matka a babička, ale i...

V rakouském Gmündu vyroste lékařský dům, v ordinacích ošetří i Čechy

Českoveleničtí už jsou vítanými pacienty v Zemské nemocnici v Gmündu, kde...

U česko-rakouské hranice v Gmündu začala stavba nové polikliniky za 65 milionů korun. Ordinace mají sloužit obyvatelům...

Nepanikařte, radí lidem v největším keřovém labyrintu střední Evropy

Obludiště se rozkládá na ploše šest tisíc metrů čtverečních, na níž roste 12...

V Dolní Pěně u Jindřichova Hradce mají největší keřový labyrint ve střední Evropě. Na návštěvníky čekají tři kilometry...

Najdete na iDNES.cz