Rukypolíbení paní matince. Kniha mapuje pohlednice z doby monarchie

  15:57aktualizováno  15:57
Pět set kusů dobových pohledů spolu se zajímavými popisy míst, odkud lístky pocházejí, najdou čtenáři v nové knize Rakousko-Uhersko na starých pohlednicích. Připravil ji českobudějovický historik a numismatik Jiří Chvojka.

Dobová pohlednice z Hluboké nad Vltavou z roku 1897. | foto: Repro: MAFRA

„Zatímco loni vyšla spousta publikací ke 100. výročí vzniku republiky, já na to šel od konce a zaměřil jsem se na rozpad monarchie. Loni jsme si připomínali i 100 let od konce první světové války, jež rázně a drsně ukončila dobu, na kterou pak mnozí vzpomínali jako na staré dobré časy,“ líčí pětasedmdesátiletý Jiří Chvojka.

Všechny kousky ve výpravné knize pocházejí z jeho unikátní sbírky.

„Když jsem na začátku 80. let začal pracovat v Jihočeském muzeu jako numismatik, přestal jsem kvůli střetu zájmů načas sbírat mince a zaměřil se na kartičky z cest. Jedna moje bývalá spolužačka pocházela z významné staropražské rodiny, kde měli metr a půl pohlednic a já tu sbírku koupil. Dále jsem je sháněl na sběratelských burzách a v antikvariátech,“ popisuje Chvojka.

Na knize pracoval dva roky. Do úvodu zařadil pohlednice s dobovými motivy z Rakouska-Uherska. Zájemci tam najdou například chlapce zbožně zírajícího na portrét císaře Františka Josefa I., vánoční motivy, dobovou štvanici, reklamní pohled na secí stroje nebo velocipedisty.

„Následují země české, kam nás uvádí hora Říp a matička Praha. Kniha pokračuje podle krajů. Jižní Čechy zahajuji králem českých hradů Zvíkovem. Pokračuji přes Rakousko až k zemím, které byly tehdejší součástí monarchie. Čtenáři v knize najdou pohlednice ze severu Itálie, Slovinska, Chorvatska, Bosny a Hercegoviny, Rumunska, Maďarska i Slovenska,“ říká Chvojka.

Upozorňuje, že nejhůře se shánějí pohlednice z míst, kam turisté moc nejezdili. Z českých zemí jsou to třeba Prachatice, Karviná nebo Duchcov. „Do Haliče se jezdilo jen za trest, ani Podkarpatská Rus se neshání snadno. Za pohlednici Mukačeva se zepelinem by mi sběratelé utrhali ruce,“ usmívá se.

Ke každé pohlednici přidal několik vět, v nichž popisuje, jak místo vypadalo v době vzniku lístku, kolik v něm žilo obyvatel nebo jací slavní rodáci odtud pocházeli.

Z každého výletu posílali lístky

Například u pohledu z Hluboké nad Vltavou z roku 1897 se čtenáři dozvědí, že „Hluboká není jen zámek, i když je ovšem jejím největším lákadlem. Básníka O. Mokrého ostatně příliš nenadchl tou přepyšnou, ale chladnou elegancí. Město pod ním tehdy čítalo 1 444 českých a 36 německých obyvatel ve 135 domech. Romantiky sem lákala tzv. pokutní louka, na níž v roce 1290 padla krásná, bystrá a nebezpečná hlava Záviše z Falkenštejna“.

Podle Chvojky mají pohlednice zvláštní dar – osloví každého. Zachycují místa, k nimž máme nějaký vztah v podobě, která se od jejich vzniku hodně proměnila. Historie pohledů spadá do roku 1870. U nás se začaly objevovat po roce 1880, masový rozvoj začíná až kolem roku 1895.

„Se stoupající životní úrovní se střední vrstvy začaly věnovat turistice. Z každého nedělního výletu bylo téměř morální povinností zaslat pohlednici svým blízkým a přátelům. Texty jsou úsměvné a vypovídají o době. Pak zasáhla válka a místo výletů se jezdilo shánět něco k jídlu,“ míní Chvojka.

Dovoluji si zaslat uctivé pozdravení veleváženému panu otci, uctivé rukypolíbení paní matince a spanilomyslné slečně Mařence. Podobné věty plnily na přelomu 19. a 20. století nespočet pohlednic.

První výtvarně pozoruhodné pohlednice byly zhotovené litografickou technikou. Zvlášť ceněné jsou dnes ty z vídeňské litografické dílny Karla Schwidernocha. Spousta z nich je v Chvojkově knize. Po roce 1900 začaly převažovat fotografické pohlednice. Kniha, kterou vydalo nakladatelství Regulus Praha, je k sehnání ve většině knihkupectví.

Autor:

Volby do EP proběhnou v České republice 24. a 25. května. Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00. Do Evropského parlamentu kandiduje 39 uskupení.

Nejčtenější

Druhá liga: baráž o postup si zahrají Jihlava a Brno, o sestupu jasno není

Brněnští fotbalisté se radují z výhry nad Třincem a postupu do baráže o první...

Ve druhé fotbalové lize je kolo před koncem jasno o účastnících baráže. O postup mezi elitu budou hrát Jihlava a Brno....

Oblíbený zmrzlinový stánek v Hluboké shořel. Je to pomsta, říká majitel

Dřevěný zmrzlinový stánek v Hluboké nad Vltavou skončil v plamenech. Majiteli...

Oheň zničil v noci na dnešek zmrzlinový stánek v Hluboké nad Vltavou. I když se nikomu nic nestalo, škody přesáhly...

Legendární motocyklový závodník Staša zemřel, bylo mu 75 let

Bohumil Staša, dvacetinásobný šampion Československa a výborný konstruktér...

Bohumil Staša, legendární motocyklový závodník, v 75 letech zemřel. Dvacetkrát triumfoval na domácím šampionátu, na...

Myslel jsem, že se mi posmívá, tvrdí muž obžalovaný ze zabití ranou pěstí

Ilustrační snímek

Až 16 let vězení hrozí třicetiletému Jakubu Formanovi, který je obžalovaný, že loni prosinci zabil ranou pěstí o rok...

Čelní střet aut na Českobudějovicku nepřežil řidič, přejel do protisměru

Řidič BMW přejel do protisměru a střetl se s Volkswagenem Tiguan. (15. května...

Čelní střet dvou osobních aut na Českobudějovicku nepřežil ve středu v noci devětadvacetiletý řidič. Další tři lidé...

Další z rubriky

Horolezci natírají po 40 letech ciferníky na Černé věži v Budějovicích

Dvojice horolezců ve čtvrtek začala s natíráním čtyř hodinových ciferníků na...

Černá věž, dvaasedmdesát metrů vysoká českobudějovická dominanta, po čtyřiceti letech prokoukne. Tedy hlavně její čtyři...

ŘSD může dokončit D3 u Ševětína, soud zamítl žalobu vyvlastněného majitele

Mezi Ševětínem a Borkem na Českobudějovicku ŘSD v úterý po deváté hodině...

Ředitelství silnic a dálnic může dokončit 50 metrů dálnice D3 v úseku Ševětín-Borek. Krajský soud v Českých...

Spor o volby ve Strakonicích pokračuje, vítěz chce podat druhou stížnost

Ilustrační snímek

Strakonická Veřejnost podá druhou ústavní stížnost proti rozhodnutí krajského soudu, který znovu zneplatnil podzimní...

Pronájem zabezpečeného krytého…
Pronájem zabezpečeného krytého…

Skuherského, České Budějovice - České Budějovice 3
1 500 Kč/měsíc

Najdete na iDNES.cz