Podívejte se na téměř dokončenou plavební komoru v Českém Vrbném

  18:06aktualizováno  18:06
Už na jaře by mohly plout první lodě z Českých Budějovic až do Hluboké nad Vltavou a zpět. Umožní to nová plavební komora na řece Vltavě v Českém Vrbném. Dílo je téměř dokončeno, o čemž se dnes přesvědčilo na 500 účastníků Dne otevřených dveří.

Přestavěný jez v Českém Vrbném. Jeho modernizace proběhla v souvislosti se splavněním Vltavy. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Proplutí lodí z Budějovic směrem na sever dosud bránil železobetonový jez. Ten už zmizel a na jeho místě je nový, který lodě obeplují přes 45 metrů dlouhou, 6 metrů širokou a 12 metrů hlubokou plavební komoru.

František a Hana Blažkovi přijeli na včerejší Den otevřených dveří až z Týna nad Vltavou. "Spojili jsme to sice už s předvíkendovým nákupem v Budějovicích, ale nevím, jestli odtud manžela vůbec odtrhnu," smála se padesátiletá zdravotní sestra, kterou technické záležitosti příliš nebaví.

Přestavěný jez v Českém Vrbném. Jeho modernizace proběhla v souvislosti se splavněním Vltavy.

Právě nadšenci pro technické detaily si tady ale přišli na své. Každá asi dvacetičlenná skupina návštěvníků dostala svého odborného průvodce, který je provedl oběma stavbami.

Role průvodce se ujal i oblastní ředitel Metrostavu Miroslav Führer. "Českovrbenský jez je nejvyšší na řece Vltavě po celé její délce. Rozdíl mezi horní a spodní vodou je tak sedm a půl metru," objasňoval na lávce přes vodu a ukazoval pyšně i na plavební komoru.

Tloušťka jejích stěn je v průměru 2,5 metru. Až do ní vplují lodě, pomocí počítače se za 7 minut hladina vyrovná a kapitán se může s plavidlem vydat buď směr Hluboká, nebo Budějovice.

VLTAVSKÁ VODNÍ CESTA

Projekt prohloubení, rozšíření a vyčištění 33 kilometrů řeky Vltavy začal v roce 2008. Je rozdělen do tří úseků. První je mezi Českými Budějovicemi a Hlubokou a má téměř devět kilometrů. Bude zprovozněn jako první. Další jsou Hluboká nad Vltavou - vodní dílo Hněvkovice a Hněvkovice - Týn nad Vltavou, které budou dokončeny zhruba v květnu 2013.

První úsek cesty z Českých Budějovic do Hluboké bude stát kolem 740 milionů korun bez daně. Akce je spolufinancována Evropskou unií.

Slavnostní otevření přístaviště Lannova loděnice v Českých Budějovicích (25.8.2010)Slavnostní otevření přístaviště Lannova loděnice v Českých Budějovicích (25.8.2010)

V srpnu bylo slavnostně otevřeno přístaviště Lannova loděnice v Českých Budějovicích

V současnosti je už dokončeno obratiště lodí pod Jiráskovým jezem a přístaviště Lannova loděnice v krajském městě, po rekonstrukci je jez České Vrbné.

Po dokončení celého projektu v roce 2013 a dobudování lodních zdvihadel na Orlíku a Slapech by měla vzniknout souvislá vltavská vodní cesta napojená díky Labi na rozsáhlou síť evropských vodních cest. Řeka by pak měla být plně splavná nejen pro vodáky, ale i pro výletní lodě s délkou 38,5 metru a ponorem 1,3 metru.

Autoři: ,

Nejčtenější

Potápěči přežili týden v kabině pod vodou. Pili pivo a bojovali s vlhkostí

David Vondrášek (vlevo) a Václav Gabriel se po týdnu vynořili z vody. Týden...

Krátce po poledni se vynořili nad hladinu a stanovili tak nový český rekord v době strávené pod vodou. Potápěči David...

Hokejista Hanzal zvažuje předčasný konec kariéry. Byť má v NHL smlouvu

Martin Hanzal v Českých Budějovicích.

Nedá se říct, že by už neměl na NHL. Dokonce v ní má ještě smlouvu, která mu zaručuje v nadcházející sezoně příjem 4,75...

Lidé ohrožují skvosty Šumavy, i přes zákaz plavou v ledovcových jezerech

Černé jezero na Šumavě

Šumavská jezera značně trpí tím, že se v nich někteří návštěvníci přes zákaz koupou. Jezera jsou ledovcového původu a...

Vandalové zničili nápis Budějce. Město je zkouší odhalit přes Facebook

Nápis Budějce vytvořil robot formou 3D tisku. Lidé si ho rychle oblíbili....

Tradiční venkovní výstava Umění ve městě v Českých Budějovicích opět neodolala nájezdu vandalů. Tentokrát to odnesla...

Na opravené silnici pojedou auta rychleji a ohrozí losy, varují ekologové

Letecký pohled z roku 2013 na rakouský lyžařský areál Hochficht. Za vrcholy...

Ekologické Hnutí Duha dalo podnět k přezkumnému řízení ohledně zmodernizovaného úseku silnice na Šumavě u státní...

Další z rubriky

Ostudná místa v Budějovicích po roce. Tribunu opravili za 56 milionů

Opravená tribuna stadionu na Sokolském ostrově v Českých Budějovicích (červenec...

Před rokem vybrala redakce MF DNES pět objektů v Českých Budějovicích, které dělají krajskému městu špatnou vizitku....

Lidé klíšťata nenávidí a já hledám, říká vědec. Vyvíjí vakcínu na boreliózu

„Klíště se dá chytit bez problému už na konci března, to dříve tak časté...

Klíšťata jsou v posledních letech stále aktivnější. Situaci neberou na lehkou váhu ani vědci. Jeden z nich,...

Neznámý vandal v Písku sloupal mačetou tři stromy z kůry

Takhle vandal řádil. Poničené stromy už odbor životního prostředí ošetřil. Teď...

V Písku se v posledních dnech odehrálo hned několik případů, kdy vandalové poničili městskou zeleň. Při dvou posledních...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz