Obyvatele Českých Budějovic obtěžují červení brouci. Zalézají i do bytů

  10:58aktualizováno  10:58
Tisíce načervenalých brouků lezoucích po stromech obtěžují návštěvníky českobudějovického hřbitova sv. Otýlie. Hmyz, se kterým se lidé ve městě dosud nesetkali, se objevil i v jiných částech Budějovic.

Obyvatelé krajského města volají na radnici a žádají o radu, protože brouci začali koncem loňského roku zalézat i do bytů v okolí místní nemocnice.

Podle Petra Žižky z odboru životního prostředí magistrátu jde o ploštici blánatku lipovou, která se poslední roky množí i v dalších českých městech. Pochází ze středomoří, z pásu od Španělska přes jižní Francii a severní Itálii končícího Slovinskem.

U nás si tento hmyz oblíbil lípy malolisté. Na jejich kmenech tvoří v zimě kolonie až milionů jedinců, přes léto žijí ve větvích. Jsou velké pět až šest milimetrů, růžové s černou tečkou. Pro lidi jsou nepříjemné, protože v sebeobraně štípou a zapáchají.

„Obyvatelé domů v okolí nemocnice nám volali hlavně koncem loňského roku. Ploštice cítily přicházející zimu a snažily se dostat do tepla bytů. Jediná obrana je zavírat okna a hmyz vymést, postřiky proti němu zatím nejsou,“ radí Žižka.

S plošticemi migrujícími od jihu mají dlouholeté zkušenosti například v Brně, kde je lidé zaznamenali poprvé před 15 lety. V Českých Budějovicích se objevily podle pozorování na stromech na Jiráskově nábřeží před 10 lety.

„V roce 2017 se jejich populace snížily, ale loni naopak prudce vzrostly,“ říká přední odborník na invazivní hmyz Petr Kment z Národního muzea v Praze.

Blánatky lipové dokážou přezimovat na kůře kmenů a v jejích puklinách. Vrchní část kolonie je obětována pro vnitřní osazenstvo jako tepelná izolace. Uvnitř komunity je až o 10 stupňů větší teplo.

Podle Kmenta nemají tyto blánatky u nás kvůli zápachu přirozeného nepřítele. Nezbývá, než je jen monitorovat, jestli neškodí, a bránit se proti nim mechanicky. Třeba vysavačem. Štípnout mohou člověka v létě, když hledají potravu v podobě šťáv nebo při svém zmáčknutí. Samotným stromům neškodí. Na rozdíl od jiné ploštice kněžice mramorované pocházející z východní Asie, kterou entomologové poprvé objevili loni v ovocném sadě na Moravě.

Odborníci zároveň připomínají, že do střední Evropy se v posledních letech šíří v rámci globalizace a změny klimatu i další invazivní tropický hmyz, a tak nás ještě čeká nejedno překvapení.

  • Nejčtenější

Hádka, tratoliště krve a útěk na kole. Afghánec poté ubodal farmáře kvůli autu

Do uprchlického centra v rakouském Wullowitzu přišel v pondělí v půl třetí odpoledne třiatřicetiletý Afghánec Jamal Ali...

Načerno zvětšuje salaš na Šumavě. Chráním ovce před vlky, tvrdí podnikatel

Podnikatel přestavuje hospodářství u Borových Lad na Prachaticku v rozporu s územním plánem. Prý nemá jinou možnost,...

Deviant znásilnil unesenou školačku, trest 7,5 roku žalobkyni nestačí

Sedm a půl roku vězení uložil českobudějovický krajský soud dvacetiletému muži za znásilnění školačky. Mladík si loni v...

Obří medvěd se přesunul z Prahy do Českého Krumlova. I tam ho zakázali

Radní v Českém Krumlově v pondělí ve vyhlášce o pouličním umění nově zakázali vystoupení ve zvířecích kostýmech a...

Cyklistka nepřežila střet s tatrou, v Budějovicích se tvořily kolony

Tragická nehoda se stala na kruhovém objezdu v Českých Budějovicích. Na výpadovce na Český Krumlov srazil nákladní...

Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Pralesy jsou na Šumavě i mimo národní park. Divoké jsou i ty, kde se kácelo

Na pravém břehu Lipna, v okolí Železné Rudy, Hamrů i Děsenic u Boubína odborníci zjišťovali, kolik v chráněné krajinné...

Vajgar v Jindřichově Hradci je plný bahna, na vyčištění chybí stamiliony

Rybník Vajgar v Jindřichově Hradci nutně potřebuje zbavit nánosů usazenin na dně. Jenže odbahnění za stovky milionů...

Slavnosti Destinnové kraji ani městu nedám, prohlásil šéf festivalu Kazil

Hudební slavnosti Emy Destinnové trápí nedostatek peněz. Zakladatel a šéf mezinárodního festivalu klasické hudby v...

Spor o příjezdovou cestu ohrožuje budoucnost zoo v Táboře

Táborskou zoo ve Větrovech ročně navštíví desítky tisíc lidí. Části místních obyvatel s ní už ale došla trpělivost....

Adecco spol. s r.o.
PRACOVNÍK PŘÍPRAVY VE VÝROBĚ ČB

Adecco spol. s r.o.
Jihočeský kraj
nabízený plat: 18 000 - 22 500 Kč

Najdete na iDNES.cz