Obléknout šaty, navléct zlatý řetízek, protančit večer, užít si půlnoční překvapení a při vyhlašování tomboly doufat ve výhru zajímavé ceny. Tak vypadá plesová klasika.
„Lidé mají o plesy obecně velký zájem. Vstupenky se velmi dobře prodávají. Příkladem byl vyprodaný městský ples, byť jsme na něj navýšili vstupné. Takový zájem nebyl v minulosti zvykem,“ sleduje ředitel píseckého Centra kultury Josef Kašpar. V podobný úspěch pořadatelé doufají i u plesu sportovců, který se v kulturním domě uskuteční 22. března po tříleté pauze.
Výběr jihočeských plesůReprezentační ples Jihočeské univerzity v Budějovicích 9. 2. |
„Večerem bude provázet sportovní komentátor Vlastimil Vlášek, k tanci a poslechu hraje poprocková skupina Elizabeth. Součástí plesu bude slavnostní vyhlášení výsledků ankety Nejúspěšnější sportovec Písecka za rok 2023,“ láká. Cena vstupenky, která může svému majiteli při slosování přinést výhru jedné z cen, je 350 korun.
„Například lístky na jezdecký ples se také slušně prodávaly. Najdou se i výjimky. Pokles pozorujeme například u mysliveckého plesu, to je ale dané generačně staršími účastníky. Co se týče maturitních plesů, ty mají celkem stabilní návštěvnost s naplněnou kapacitou,“ jmenuje Josef Kašpar.
Stejný trend pozoruje i ředitel českobudějovického Metropolu, jehož společenský sál si maturanti z regionu při plánování svého večera volí často. „Překvapuje mě, jak moc jsou maturitní plesy navštěvované. Nastavili jsme limit na 1 200 hostů s tím, že tolik lidí bude spíše výjimkou. Tohoto počtu ale dosahuje většina plesů,“ říká Petr Holba.
Jen pro tuto sezonu je od října do března v rozpisu KD Metropol vyhrazených více než 50 termínů právě maturantům. Přestože školních slavnostních večerů je velký počet, ostatních společenských plesů obecně ubylo.
„Po covidu se už nevrátily k pořádání svých společenských plesů některé firmy jako Jednota či Budvar. Nekoná se ani podnikatelský ples. Nabídka akcí se sice zúžila, ale o to větší je zájem o stávající plesy. Nedávný mediální ples letos navštívilo nejvíce lidí v historii. Podobnou informaci o poptávce mám od členů Rotary klubu, kteří bál pořádali 3. února,“ vysvětluje Holba.
Lidé, kteří dříve pravidelně navštěvovali nyní už zrušené plesy, podle něj vyhledávají zábavu při večerech jiných pořadatelů. „Doba se změnila. Z firem odešli lidé, kteří na pořádání plesů spolupracovali. Někdo změnil svoje zaměření nebo může šetřit s očekáváním krize. Důvodů může být víc, ale není to zdražením pronájmu. To nebylo nijak razantní ve srovnání s náklady na ples,“ srovnává.
Nabídka plesů se změnila také ve Strakonicích. „Některé firmy sice po covidu své plesy přestaly dělat, ale nahradili je jiní podnikatelé. Početně tak plesů neubylo, už nám téměř nezbyly volné termíny,“ uvádí Romana Strbáčková z městského kulturního střediska, které organizuje tradiční městský bál. Ten letošní se konal 19. ledna.
„K letošní sezoně jsme museli ze zákona zvýšit ceny za lidi na dohody, což zvýšilo náklady nejen nám, ale i nájemcům, kterým to fakturujeme. Nájem za prostory je stále stejný, změnily se pouze ceny služeb s ohledem na inflaci,“ přidává zástupkyně ředitele. V únoru mohou Strakoničtí vyrazit na plesy vojáků či zdravotníků, kde 10. února vystoupí zpěvačka Leona Machálková v doprovodu Top Bandu.