„Letošní rok je pro výrobu a distribuci vody pro města a obce výjimečný. Aktuální výroba za říjen potvrzuje, že kolísavý trend pokračuje. I v tomto měsíci zaznamenáváme meziročně pokles prodeje,“ hodnotí František Rytíř, provozní náměstek ředitele Jihočeského vodárenského svazu (JVS).
Spotřeba vody intenzivně klesla hlavně na jaře, kdy se zastavila ekonomika. V nadcházejících měsících čísla sice rostla, ale JVS stejně počítá se ztrátou. Podle předpokladů by měla produkce klesnout meziročně o 340 tisíc metrů krychlových na 15,9 milionu krychlových.
Kromě koronaviru měly na dodávání vody vliv i silné deště. Díky nim obyvatelé kraje nemuseli tak intenzivně zalévat trávníky a zahrady.
Podle ředitele JVS Antonína Prince je důležité, aby se zajistila nepřetržitá dodávka a distribuce. To je složité, protože i svaz doplácí na karanténu či onemocnění svých zaměstnanců.
„Navázali jsme na zkušenosti z první vlny pandemie a aktivovali naše bezpečnostní plány. Rozhodující je ale vždy přístup lidí a naši zaměstnanci odvádějí výbornou práci,“ ubezpečuje Princ.
Svaz provozuje vodárenskou soustavu na ploše více než šesti tisíc kilometrů čtverečních a zásobuje zhruba 400 tisíc obyvatel Jihočeského kraje ve více než 150 městech a obcích. Některé z nich si ale provozují i vlastní zdroje vody.
Vlastníkem JVS jsou samotné obce. Podle výroční zprávy byly loňské výnosy 377 milionů korun a náklady 378,2 milionu.