Písecký rozpočet počítá s dokončením knihovny i čističkou za 46 milionů

  8:47aktualizováno  8:47
Po pěti letech má jihočeský Písek přebytkový rozpočet. Investice do škol budou ve výši 113 milionů, otazník ale zatím visí nad novým plaveckým bazénem. Novinkou je participativní rozpočet. Obyvatelé města by mohli rozhodovat o pěti milionech korun.

Budova téměř dokončené moderní písecké knihovny. Rozpočet počítá se zhruba 20 miliony korun na interiéry. | foto: Marek Podhora, MAFRA

Čistička odpadních vod ve Smart areálu za 46 milionů korun. Na necelou polovinu z výše uvedené částky vyjdou interiéry téměř dokončené nové městské knihovny. Rekonstrukce Čapkovy ulice spolkne 12 milionů a vybudování parkovacích ploch a veřejného prostranství u nemocnice si vyžádá z rozpočtu města přes další tři desítky milionů korun.

To je výčet nejnákladnějších investičních akcí, které v roce 2019 plánuje Písek. Zastupitelé schválili rozpočet pro příští rok na svém zasedání minulý čtvrtek.

Město tak bude pokračovat v rozdělaných investičních akcích a současně chystá nové. Rozpočet počítá s druhými nejvyššími výdaji za poslední čtyři roky.

Na bazén mají v kase 18 milionů

„V meziročním porovnání dojde k významnému navýšení u kapitoly školství, mládeže a tělovýchovy a to o více než 240 procent. Na investice do škol se počítá s bezmála 113 miliony korun. Za ty by měly být dokončeny učebny a stavební úpravy na Základní škole T. Šobra či zateplení a přístavba Základní školy Svobodná. Každá z těchto akcí si vyžádá více než 20 milionů korun,“ popsala starostka Písku Eva Vanžurová (Pro Písek).

Ve hře je opět také výstavba nového plaveckého bazénu. Jestli ale bude zahájena zatím není jasné. Pro začátek je pro tento případ vyčleněno v městské kase 18 milionů korun.

Piráti prosadili zvýšení rozpočtu pro odbor životního prostředí o šest milionů korun na úpravu parku u Václava a častější svoz odpadu z centra města.

Návrh rozpočtu je přebytkový, v uplynulých pěti letech byl schodkový. „Počítá s celkovými příjmy ve výši 977,2 milionu korun. Předpokládáme meziroční navýšení o 200 milionů korun. Na tomto růstu se podílejí zejména dva faktory – očekávané vyšší daňové příjmy a vyšší čerpání dotací.

Celkové předpokládané výdaje byly schváleny ve výši 941 milionů korun. Rozpočtový přebytek činí 36,1 milionu,“ shrnul vedoucí finančního odboru Ladislav Toman s tím, že očekávané dotace na investiční akce jsou v nadcházejícím roce zhruba 183 milionů korun.

Představitelé města současně schválili i střednědobý výhled rozpočtu na další čtyři roky. Ten zahrnuje výstavbu nové sportovní haly, parkovacího domu u pošty, pořízení kotle na biomasu, úpravy centra města, přestavbu bývalého internátu v Sovově ulici na pobytové zařízení pro důchodce, výstavbu sportovně rekreačního areálu Oldřichov a rekonstrukci lávky přes Městský ostrov.

Participativní rozpočet prosazují Piráti

Podle místostarostky Petry Trambové (Pro Písek) ale není jisté, že k těmto akcím opravdu dojde. „Neznamená to automaticky, že se město do všech těchto plánovaných investičních akcí pustí. Střednědobý výhled rozpočtu nám ukazuje, v jaké kondici by mohly městské finance být a co si za ně město může ve stanoveném období dovolit,“ naznačila Trambová.

Novinkou je participativní rozpočet. Zastupitel Jiří Hořánek z hnutí ANO navrhl vyčlenit v rozpočtu pět milionů korun na investiční akce, které vyberou sami obyvatelé. „Budeme mít dostatek času, aby vedení města v lednovém zpravodaji uspořádalo mezi občany anketu, a pak by se vybrala nějaká akce, která by se do konce roku 2019 mohla udělat,“ vysvětlil Hořánek.

Podle starostky Evy Vanžurové by se měl ale nejdříve participativní rozpočet pořádně připravit. „Nemám nic proti pěti milionům, ale kdo to bude hodnotit? Myslím si, že to není vůbec připravené a v Písku z toho můžou vzniknout pěkné hádky,“ reagovala Vanžurová.

Miloš Prokýšek ze Smart kanceláře upozornil na fakt, že je třeba mít jistotu, že o rozpočtu budou hlasovat pouze obyvatelé Písku. „To je nutné nějakým způsobem ověřit. Není tak možné udělat jen anketu a pustit do ní kohokoliv. V příštím roce budeme spouštět softwarový nástroj, který toto umožní. Takže minimálně z tohoto hlediska by problém být neměl,“ řekl Prokýšek.

Participativní rozpočet dlouhodobě prosazuje Pirátská strana. „Výkladní skříní a ukázkou, že to funguje, je Brno. Myslím, že by nebyl problém technologie třeba z Brna okopírovat,“ uvedl pirát Michal Horák.

Zastupitelstvo návrh schválilo. Město teď stojí před úkolem připravit systém, podle kterého bude participativní rozpočet od příštího roku fungovat.

Nejčtenější

Na Miss World chci ukázat to, co opravdu umím, říká Denisa Spergerová

5. Denisa Spergerová, 18 let, 182 cm

Novou Miss Czech Republic Denisu Spergerovou (18) čeká v listopadu účast na soutěži krásy Miss World. Ta se letos koná...

Boj o baráž: vsetínská šance ještě žije, Kladno zdolalo Jihlavu

Patrik Machač z Kladna (vpravo) a Miha Štebih z Jihlavy.

Hokejisté Vsetína v semifinále Chance ligy do dnešního duelu nevstřelili Českým Budějovicím ani gól, ale tentokrát se...

Jihlava srovnala sérii s Kladnem, Budějovice podruhé uspěly ve Vsetíně

Kladenský Jaromír Jágr (vlevo) přijíždí ke skrumáži hráčů během druhého...

Budějovičtí hokejisté důrazně našlápli k účasti v baráži o extraligu. V druhém semifinálovém zápase na ledě Vsetína...

Církev tajila důkazy o sexuálním zneužívání. Hlaste je policii, říká Duka

Procesí skončilo v pět hodin odpoledne u sochy sv. Václava, kde bylo palladium...

Českobudějovická diecéze nedokázala za deset let vyřešit případ, ve kterém jejího kněze obvinilo několik věřících žen...

Jágrovo Kladno vyhrálo a je v baráži. Postup slaví také Budějovice

Hokejisté Kladna se radují z postupu do baráže o extraligu.

Hokejisté Kladna a Českých Budějovic se poperou o postup do extraligy. Oba tradiční týmy uspěly na hřištích soupeřů:...

Další z rubriky

V zámku armáda křížila vlka s ovčákem. Dnes je zapomenutý a chátrá

Nový zámek v Libějovicích nedaleko Vodňan (březen 2019)

Je to ruina, přesto má v sobě stále silné kouzlo, až člověk přehlíží, jak moc je sešlá. Nový zámek v Libějovicích na...

K novým zónám Šumavy přijala správa národního parku 150 připomínek

Luzenské údolí a bývalá hájenka pod Březníkem.

Jednání s obcemi o novém rozvržení Šumavy končí. Správa národního parku upravuje návrh zón podle námitek. Organizace...

Muž dostal pět let za zneužívání dcery své družky. Ta praktiky tolerovala

Ilustrační snímek

Pět let vězení a sexuální léčení uložil českobudějovický krajský soud muži z Písecka za pohlavní zneužívání a...

Najdete na iDNES.cz