Trondheim i Písek. Sedm evropských měst spustí energetickou revoluci

  16:07aktualizováno  16:07
Evropská města chtějí změnit zvyklosti v oblasti uchovávání a distribuce elektrické energie vyrobené běžnými občany či firmami. Do projektu, který povede univerzita z Norska, se zapojí i jihočeský Písek. Dostane 13 milionů korun.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Jan Zvolánek, iDNES.cz

Vzdušnou čarou je od sebe dělí téměř 1 600 kilometrů, ale i tak budou během nadcházejících let často v kontaktu. Třetí největší město Norska Trondheim a jihočeský Písek jsou součástí skupiny celkem sedmi měst, která chce řešit decentralizaci obchodování s elektrickou energií. Minulý týden na jih Čech přišla od Evropské komise zpráva o potvrzení návrhu projektu +CityxChange.

Města v projektu

Trondheim (Norsko)
Limerick (Irsko)
Písek (Česko)
Alba Iulia (Rumunsko)
Sestao (Španělsko)
Smolyan (Bulharsko)
Voru (Estonsko)

Za cíl si klade vytvořit městské čtvrtě složené z domácností i firem, které vyrobí víc elektrické energie, než samy spotřebují. Týmy odborníků tak budou hledat způsoby, jak usnadnit proces výroby, vzájemného nezávislého obchodování, měření a plateb za elektřinu.

„Dnes elektrickou energii vyrobíte a pak ji spotřebujete a uložíte nebo prodáte velkým distribučním společnostem. Není možné ji dát přímo sousedovi. Smyslem tohoto projektu je vytvořit prostředí, kde je možné vyrobenou energii prodat komukoliv za předem uzavřených podmínek. Jde o decentralizaci obchodování s elektrickou energií,“ vysvětluje písecký místostarosta Josef Knot.

Kromě Trondheimu a Písku je ve skupině také irský Limerick a další města z Rumunska, Španělska, Bulharska a Estonska.

Účastníci projektu se dají rozdělit na dvě skupiny. V první jsou takzvané lighthouse cities, kam patří jen Trondheim a Limerick. V nich budou nasazena konkrétní řešení a poté je převezmou města z druhé skupiny. Ta jsou označena jako followers cities.

Kormidla se chopila trondheimská univerzita. Ta bude ve spolupráci s univerzitou v Limericku a soukromými firmami vyvíjet a testovat nová řešení. Většinou jsou to společnosti ze severu Evropy. Poté přijdou na řadu ostatní města. Ta pomohou se zapojením do běžného provozu v jiných prostředích, která se mohou z hlediska práva lišit. Zároveň si pak budou navzájem vyměňovat své zkušenosti.

Projekt vyjde v přepočtu na miliardu korun

Náklady projektu jsou 40 milionů eur, což odpovídá zhruba miliardě korun. Poloviční částku tvoří podpora z Evropského výzkumného a inovačního programu. Další prostředky přidají jednotliví partneři.

Písek dostane 13 milionů korun. Peníze půjdou na studie a pracovní tým, jenž bude mít novinku na starosti. Prostředky na aplikaci konkrétních změn chce radnice čerpat přes dotace z národních a evropských zdrojů.

Tým by měli tvořit členové současné organizační složky Smart Písek. „Jsou v ní přednášející z Univerzity Karlovy, doktorand z Fakulty dopravní ČVUT nebo absolvent univerzity v anglickém Cambridge, který studoval energetiku. Celkem to bude asi pět lidí,“ popisuje Knot.

Projekt +CityxChange přihlášený do rámcového projektu EU pro výzkum a inovace Horizon 2020 odstartuje s prvním lednem příštího roku a potrvá pět let. Evropská komise ho podpořila nejvyšším počtem bodů ze všech přihlášených uchazečů.

„Horizon 2020 je zdaleka největším dotačním programem EU financujícím na evropské úrovni vědu, výzkum a inovace v letech 2014 až 2020. Písek je teprve třetím českým městem, které se podobně rozsáhlého projektu účastní. V porovnání s Prahou a Brnem je ze všech suverénně nejmenší destinací,“ zmínil mluvčí organizační složky Smart Písek Petr Brůha.

Autor:

Nejčtenější

Pod skupinou dětí se propadla hotelová terasa, padaly z třímetrové výšky

ilustrační snímek

Na Strakonicku se v úterý navečer zranilo patnáct dětí z Prahy, které tam tráví prázdniny. Prolomila se pod nimi terasa...

Velbloudí mládě v zoo napadl pes. Jeho majitelé pak ze zahrady utekli

Velbloudí mládě v zoo napadl pes.

Pes návštěvníků napadl a poranil mladou velbloudici Sisi ze Zooparku Na Hrádečku na Jindřichohradecku. Sami majitelé...

Na co zírá mašinfíra: Unikátní jízda divočinou do srdce České Kanady

Jindřichohradecká úzkokolejka, zastávka Kaproun

Prázdninový díl seriálu Na co zírá mašinfíra nás zavede do romantického kraje, který se právem nazývá Česká Kanada. Po...

Pro žraloka jste obří ryba vypouštějící bubliny, bojí se vás, padlo v Rozstřelu

Potápěč, instruktor a lektor potápění z FTVS David Vondrášek v pořadu Rozstřel....

Společně v červenci vytvořili nový český rekord v délce strávené v kuse pod vodu. Sedm dní žili ve vlhkém kesonu nebo...

Veterináři našli v autě čtvrt tuny nechlazeného masa pro dětský tábor

Veterinární inspektoři z Jihočeského kraje zajistili u Tábora čtvrt tuny masa v...

Přes 250 kilogramů masa a masných výrobků nalezli veterinární inspektoři v nevyhovujících podmínkách v dodávce na...

Další z rubriky

Z chaty Mládí na Šumavě chce Jihočeský kraj udělat luxusní penzion

Vlastníkem chaty Mládí v šumavském Zadově je Jihočeský kraj.

Krajská chata Mládí na Šumavě potřebuje zmodernizovat. Opozici se ale nelíbí, že rada schválila záměr na její obnovu za...

Ve škole se budou anglicky učit Češi s Italy či Indy, založil ji Američan

Američan Dale Lehnhoff v Budějovicích založil základní školu, kde se bude učit...

Měl problémy sehnat prostory, pral se s formuláři a potřebnými dokumenty. Jak sám říká, pochopil, proč ve městě žádná...

Pod skupinou dětí se propadla hotelová terasa, padaly z třímetrové výšky

ilustrační snímek

Na Strakonicku se v úterý navečer zranilo patnáct dětí z Prahy, které tam tráví prázdniny. Prolomila se pod nimi terasa...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz