Petici proti bourání dvora Švamberk podepsalo za dva dny přes tisíc lidí

  13:09aktualizováno  13:09
Bleskovou podobu měla petice za zachování panského dvora Švamberk u Ševětína na Českobudějovicku, na jehož místě má vyrůst skladový a výrobní areál. Za dva dny ji podepsalo přes tisíc lidí z okolí. Petice už je na krajském úřadě a je součástí řízení o vlivu stavby na životní prostředí.

Panský dvůr u Ševětína sloužil za první republiky jako zahradnictví a školkařství, dnes je hodně zchátralý. | foto: David Peltán, MAFRA

„Měli jsme od zjištění záměru na podání petice do řízení podle lhůty pouhé dva dny. Po nich už dokument zmizel z úřední desky,“ uvádí člen petičního výboru Lubomír Pudil z nedalekého Dynína.

Aktivita místních obyvatel vzrostla poté, co se dozvěděli, že společnost C.D.K.K. Investment chce postavit na místě, kde stojí historické domy zemědělského dvora ze 17. století, výrobní a skladové haly pro dva tisíce zaměstnanců. Jako první informovala o záměru v září MF DNES.

Lidem se nelíbí, že projektu na 20 hektarech zemědělské půdy má ustoupit vzácný památkový objekt, který podle odborníků vypovídá o vývoji jihočeského zemědělství. Ačkoliv jsou budovy ve špatném stavu, jsou v nich cenné stavební prvky – tesané trámy, sgrafita, štuky či dlažby.

Na kraj putovala petice nazvaná Nesouhlas se záměrem výstavby Skladového a výrobního areálu Ševětín v lokalitě Švamberk. Podle ní tato stavba nepřinese obyvatelům pozitiva, spíše naopak. Poškodí nevratně místní krajinu takzvaných pšeničních blat, zvýší dopravu a neřeší zaměstnanost v regionu, která je nízká.

Podepsaní zároveň požadují zrušení demoličního výměru na panský dvůr, který v roce 2015 vydal českobudějovický stavební úřad.

Kromě obyvatel poslali na kraj nesouhlas se stavbou i demolicí památky také starostové okolních obcí kromě samotného Ševětína. Jeho starostka Romana Hajská (Ševětín pro všechny generace) se ke kauze vyjádřila zprvu stručně. Uvedla, že areál bude od města tak vzdálený, že jim nevadí.

Později, konkrétně 7. října, však zveřejnila na úřední desce radnice rozsáhlé vlastní prohlášení.

Fotogalerie

Informuje v něm, že jedinou pravomocí, jak záměr stavby průmyslového areálu v lokalitě Švamberk ovlivnit, je územní plán. Jeho změny trvaly od roku 2014 do roku 2018. Zastupitelé je schválili a veřejnost podle ní neměla připomínky, projekt je tedy v souladu s územním plánem.

Zdůrazňuje, že stavba přinese do městské pokladny část jednorázového poplatku za vynětí půdy ze zemědělského půdního fondu, což může představovat až třetinu ročního rozpočtu. Další příjmy budou z daně z nemovitosti, řádově v milionech korun.

„Tyto prostředky umožní například rekonstrukci vnitřních prostor základní školy, výstavbu domu pro seniory, požární zbrojnice, základních technických vybavení a dalších staveb,“ argumentuje v prohlášení starostka Hajská.

K plánovanému počtu zaměstnanců areálu uvedla, že v současnosti se sice nezaměstnanost pohybuje na historických minimech, což neznamená, že se tato situace nemůže v průběhu následujících let změnit. Potom haly nabídnou práci lidem ze širokého okolí.

Podle členky petičního výboru Pavly Figurové, která vystupuje rovněž za místní spolek Ševětín po sousedsku, bylo celé řízení na veřejnosti zmanipulované a matoucí.

„Investor v průběhu několika let měnil a dokonce přejmenovával projekt, takže jsme jeho poslední oznámení zaregistrovali na úřední desce skoro pozdě. Teď máme obavy, že panský dvůr rychle zlikviduje, přestože demoliční výměr, vydaný na dva roky, už pozbyl platnost,“ říká Figurová.

O panský a hospodářský dvůr Švamberk se zajímá Národní památkový ústav v Českých Budějovicích, přestože ho v roce 2015 odmítlo ministerstvo kultury zařadit na seznam kulturních památek. Jako hlavní důvod uvedlo kontaminovanou půdu v areálu chemikáliemi, ale podle sdělení investora je už dnes místo vyčištěné.

Dvůr Švamberk stojí mezi dálnicí D3 a původním hlavním tahem z Českých Budějovic na Tábor.

Dvůr Švamberk stojí mezi dálnicí D3 a původním hlavním tahem z Českých Budějovic na Tábor.

Mapy poskytuje freytag & berndt. Společnost také vytváří mobilní aplikaci PhoneMaps, která obsahuje turistické a cykloturistické mapy celé Evropy, aplikace je ke stažení zdarma na Apple Store a Google Play Store. © freytag & berndt, SHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap

  • Nejčtenější
Premium

Bratři proti „dé tři“. Stát nabídl 20 milionů, teď žádá vyvlastnění

Stát chce po letech sporů vyvlastnit motocentrum u Tábora, kvůli kterému stojí dostavba D3. Deset let se bratři Petr a...

Premium

Masakr v Rudolfově změnil underground. Dostal se i do majora Zemana

Před 45 lety se v hospodě Na Americe u Českých Budějovic odehrál policejní zákrok, který do té doby neměl v...

V Temelíně museli odpojit první blok. Kvůli chvění turbíny

Jaderná elektrárna Temelín odpojila neplánovaně první blok. Příčinou je chvění turbíny, pravděpodobně kvůli kolísání...

Premium

Kobra, nebuď blázen! Ondrášek o hranici mezi slušným životem a peklem

Vraťme se o deset let zpátky, do obyčejné garsonky na českobudějovickém sídlišti. Dvě postele, stůl, televize, sprchový...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Budějovice vyhrály v Litoměřicích, první lize vévodí už o 14 bodů

Hokejisté Českých Budějovic vyhráli ve 22. kole první ligy na ledě druhých Litoměřic 8:5 a svůj náskok v čele tabulky...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

Premium

Kořeněná jídla ani káva neškodí, vyvrací profesor Tesař letité mýty

Kola je pro ledviny hrob. Nejlepší je nesolit a nejíst ostrá exotická jídla. Alkohol dokáže „propít“ ledviny, které je...

Premium

Zabít nudu, nastřelit se. Na drogách jsou i školáci z dobrých rodin

Ritalin, deset tablet. Kdo se přidá?“ ptá se čtrnáctiletý školák na sociální síti ostatních kamarádů. Netrvá to ani pět...

  • Další z rubriky

Galerie se ze zámecké jízdárny v Hluboké možná přestěhuje do Budějovic

Velké proměny se může dočkat Senovážné náměstí v Českých Budějovicích. V nové budově by bylo podzemní parkoviště pro...

Premium

Archeolog, jenž zkoumal české Pompeje: Nejsme jen dobrodruzi s košťátkem

Objevoval tajemství města, které bylo předchůdcem husitského Tábora, zkoumal i staletou vodní nádrž Jordán. Nyní...

U centra Budějovic vyrostla divadelní Bouda, zazní v ní i opera Dalibor

Už půl století měla stát na Mariánském náměstí v Českých Budějovicích nová budova divadla. Jenže se ji i kvůli...

Osmnáctiletý řidič felicie jel moc rychle. Střet s nákladním autem nepřežil

Osmnáctiletý řidič nepřežil ve středu večer nehodu u Sv. Jana nad Malší na Českobudějovicku. Jel zřejmě příliš rychle,...

TAMARA KLUSOVÁ: Porodní domy jsou pro mě zlatou střední cestou
TAMARA KLUSOVÁ: Porodní domy jsou pro mě zlatou střední cestou

Tamara Klusová – zpěvačka, autorka knížky, manželka oblíbeného muzikanta, ale hlavně trojnásobná maminka. Jaké bylo její vlastní dětství, kde dobíjí baterky a jaké porody se svými dětmi prožila? To se dozvíte v našem rozhovoru.

Najdete na iDNES.cz