Jsme normální rodina, na geny nekoukáme, říká pěstounka se třemi dětmi

  16:58
Brzy to bude jedenáct let, co si manželé Sudovi z Dobré Vody u Českých Budějovic vzali do pěstounské péče dvojčata Denisu a Nikolu. O čtyři roky později přibyl do rodiny chlapec. „Všechny děti byly z ústavní výchovy, kde žily v podstatě od narození, říká Markéta Sudová.

Markéta a Stanislav Sudovi z Dobré Vody u Českých Budějovic vychovávají tři děti v pěstounské péči. Dvojčatům Denise a Nikole je čtrnáct let, Silvestrovi je deset. | foto: Petr Lundák, MF DNES

Prožívají stejně hektická rána jako každá rodina se třemi školáky. Klasický blázinec při balení zimní výbavy pro pět lidí na hory i běžné každodenní radosti a starosti domácnosti, jejíž součástí jsou ještě čtyři psi.

„Jsme opravdová rodina. A že jsme vznikli trochu méně tradičněji, to neřešíme. Prostě jsme chtěli mít normální aktivní akční rodinu, a to máme,“ říká 43letá Markéta Sudová z Dobré Vody u Českých Budějovic, která společně s o sedm let starším manželem Stanislavem vychovává tři děti v pěstounské péči.

Když se před lety rozhodli vytvořit domov pro dítě vyrůstající bez rodinného zázemí, chtěli jednu hodnou holčičku. „A pak nám zavolali, že pro nás mají dvě zrzavá sluníčka. Takže 2. února to bude jedenáct roků, co máme dvojčata Denču a Nikču. A 10. února to bude sedm let, co máme Silvíka,“ připomíná usměvavá tmavovlasá žena s brýlemi.

Ačkoli dvojčata Denisa a Nikola oslaví v květnu už patnácté narozeniny a Silvestr v březnu jedenácté, Markéta Sudová si stále pamatuje, jak do rodiny přišla zakřiknutá děvčátka v necelých čtyřech letech a poté o rok mladší chlapeček.

Pěstounská péče v kraji

V jižních Čechách je v současnosti přes 600 pěstounů, kteří mají v pěstounské péči svěřeno 611 dětí. Na náhradní rodiče čeká 290 dětí, vloni se podařilo najít rodinu pro 26 dětí. „Hlavní problém je sehnat tolerantní pěstouny pro sourozence, děti školního věku, jiného etnika a děti se zdravotním nebo mentálním postižením,“ uvedla Eva Novotná, vedoucí oddělení sociálně-právní ochrany dětí Jihočeského kraje. Lidé, kteří se chtějí stát pěstouny, získají informace buď na oddělení sociálně-právní ochrany dětí na městském úřadě v místě bydliště, nebo na krajském úřadě. Jeho oddělení sociálně-právní ochrany dětí pořádá každé první pondělí v měsíci den otevřených dveří, kde zájemcům poradí, jak postupovat.

„Všechny děti byly z ústavní výchovy, kde žily v podstatě od narození. Nesou si s sebou neskutečně těžký baťůžek problémů vlivem citové deprivace. Holky byly na sebe hodně navázané, měly celou dobu jen jedna druhou, nikoho jiného. A my se je od začátku snažíme podpořit v tom, že nejsou ‚Denyniky‘, ale jedna a druhá, každá jako osobnost sama za sebe,“ vypráví pěstounka.

Na první pohled je to vidět už na vzhledu dívek. Přestože podobou a stejně zářivou barvou vlasů nezapřou, že jsou sestry, od účesu a náušnic přes brýle a oblečení až po hodinky a boty mají každá něco jiného. Nechodí ani do stejné třídy, jedna je v áčku, druhá v béčku osmé třídy dobrovodské základní školy.

Samotné dívky si na vlastní styl zvykají, jednoduché to však pro ně není. „Mamka nechtěla, abychom se oblékaly stejně, jinak bychom to dělaly. Nikča si dodnes vybavuje, že jsme chtěly být odmala siamská dvojčata. Já bych jí pomáhala v učení, a měly bychom lepší vysvědčení. Třeba to, co neumí ona, můžu udělat já, a naopak,“ líčí Denisa, jejíž velkou zálibou jsou koně. Její sestra Nikola zase propadla tenisu a taky ráda pomáhá doma s vařením.

Rychle se shodnou v názoru, čím je dokážou rodiče naštvat: „Když si musíme psát úkoly nebo uklízet pokojíček.“ I to je standardní odpověď spousty školáků z běžných rodin, prostě povinnosti dětem nevoní.

Páťák Silvestr je náruživý sportovec, tenis a fotbal hraje s takovým zápalem, že by nemusel celé dny opustit tenisový kurt nebo fotbalové hřiště. „Je to obrovský sportovec, nechápeme, kde se to v něm vzalo. Společně pak celá rodina rádi lyžujeme. S manželem jsme na hory jezdili vždycky, proto jsme děti automaticky začali brát taky,“ vypráví Markéta Sudová.

Život své rodiny popisuje jako neskutečné dobrodružství, v němž není nouze o hodně náročné dny. Třeba když se dozví o čerstvé trojce z chování nebo podobné „jobovce“. Ale protože manželé pracovali dřív jako terapeuti v dětské Psychiatrické léčebně Opařany, nešli do pěstounství s růžovými brýlemi.

„V léčebně člověk poznává ty děti z úplně jiné strany a zjišťuje, jak těžké je pro ně, když vyrůstají v ústavní péči. Co všechno si s sebou nesou a co by si nemusely nést, kdyby vyrůstaly ve fungující rodině,“ připomíná pěstounka.

Tři děti v rodině jsou podle ní tak akorát, protože se vejdou do osobního auta. S manželem Stanislavem, který je vysokoškolským učitelem, jsou oba praktici a řekli si, že tři děti jsou naprosto v pohodě. O žádné z nich původní rodiče nejeví zájem, po letech se už Sudovi stali poručníky dětí, tedy jejich zákonnými zástupci.

„My jsme opravdu normální rodina. Naše děti jsou náročnější třeba v projevech chování, ale jinak jsou to úplně normální děti. Prostě my jsme jejich máma a táta, a jestli jsou tam geny, nebo ne, to jde úplně stranou,“ dodává Markéta Sudová.

  • Nejčtenější

V domě pro tři rodiny žije 40 Romů. Je to vřed v obci, zlobí se starosta

Obec Boršov u Českých Budějovic řeší nedůstojné byty pro Romy. V domě žije místo tří rodin až 40 lidí. Na hlučné obyvatele si stěžují místní, majitel nemovitosti ale takový stav nájemníků popírá....

18. července 2024  15:34

Hotovo. Fotbalové Budějovice přebírá Jirka, předseda dozorčí rady akademie

Rychlá akce končí zdárně. Vladimíra Koubka nahradil na pozici majitele SK Dynamo České Budějovice 66letý podnikatel Dalibor Jirka, který působí v tamní akademii jako předseda dozorčí rady. Úterní...

16. července 2024  21:33,  aktualizováno  17.7 12:42

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Tábor prodal zámek za korunu, teď radnice uvažuje o jeho koupi za 35 milionů

Soukromý majitel se chystá prodat barokní zámek v táborské části Měšice. Objekt s parkem nabízí přes realitní kancelář za 35 milionů korun. Předkupní právo má město Tábor, které mu ho ve druhé...

17. července 2024  9:45

Třeboň letos láká méně turistů. Ceny jsou až moc vysoké, upozornil starosta

Podnikatelé z lázeňského města pociťují úbytek turistů. Někteří mají za to, že vedení Třeboně podcenilo letošní kulturní program. Starosta Jan Váňa si to nemyslí, ale také upozorňuje na vysoké ceny.

18. července 2024  9:13

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

U Českých Budějovic srazilo auto tři lidi. Skončili v nemocnici ve vážném stavu

Poblíž Starých Hodějovic u Českých Budějovic došlo ke střetu osobního auta se třemi osobami. Zasahovaly všechny složky integrovaného záchranného systému.

21. července 2024  19:51,  aktualizováno  21:04

Fotbalové Dynamo povede Jirka se Skálou a Kristkem. Ten skončil v Jihlavě

Českobudějovický fotbalový klub už zná nové složení svého vedení. Kromě nového majitele Dalibora Jirky v něm budou dva jeho bývalí ředitelé Lubomír Skála a Emil Kristek. Ten už oficiálně ukončil své...

23. července 2024  14:01,  aktualizováno  14:55

Dělník uvázl ve výkopu, když zdil základy. Se zraněnou nohou ho vyprostili hasiči

Profesionální i dobrovolní hasiči a také jihočeští záchranáři vyráželi v pondělí na pomoc dělníkovi, který uvázl ve výkopu při stavbě základů ve Starém Sedle u Orlíka nad Vltavou na Písecku. I díky...

23. července 2024  10:29

Soud zamítl referendum o obchvatu Nové Bystřice, starostu Zimolu to překvapilo

Obyvatelé města na Jindřichohradecku v červnu odsouhlasili stavbu silnice, která odvede dopravu z centra. Stěžovatelka veřejné hlasování napadla u krajského soudu a uspěla. Přípravy projektu ale dál...

23. července 2024  8:35

Budějovický manažer Novotný o přípravě, dalším doplnění týmu i Harrisovi

Hokejisté Motoru v pondělí poprvé společně vyjeli na led. Zahájili tím poslední fázi letní přípravy. V českobudějovické Budvar aréně se potkal téměř kompletní kádr. Sportovní manažer Jiří Novotný by...

23. července 2024  7:44

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s odbavováním letů,...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...

John Deere už nechce být woke. Podlehl tlaku konzervativců a řadí zpátečku

Přední americký výrobce zemědělských strojů John Deere se rozhodl ustoupit od svých iniciativ v oblasti podpory...