Úterý 25. ledna 2022, svátek má Miloš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 25. ledna 2022 Miloš

Postavili jsme jeden obchvat, to je moc málo, říká Hroch, lídr Jihočechů

  17:01
Starosta Kovářova a náměstek hejtmanky Pavel Hroch vede do krajských voleb Jihočechy 2012. „Postavit na Senovážném náměstí galerii s podzemním parkováním by bylo krásné propojení s Jihočeským muzeem. Dává to smysl, protože je to v centru nedaleko řady památek a institucí,“ říká.

Pavel Hroch je lídrem hnutí Jihočeši 2012 pro krajské volby. | foto: Petr Lundák, MF DNES

Turisty bychom měli rozprostřít po celém Jihočeském kraji. Myslí si to dlouholetý starosta Kovářova Pavel Hroch (Jihočeši 2012).

„Nedávno jsme měli ve Slavonicích konferenci. Byli tam zástupci jižní Moravy, Vysočiny, jižních Čech a Dolního Rakouska. Tyhle regiony jsou propojené a domluvili jsme se, že se budeme navzájem víc propagovat a ukazovat ta méně známá místa,“ popisuje 57letý náměstek hejtmanky.

Co kraj udělal pro to, aby se podařilo zmírnit škody, které způsobil koronavirus v cestovním ruchu?
Domnívali jsme se, že budeme muset našim příspěvkovým organizacím pokrývat ztrátu, ale doposud jsou na tom poměrně dobře. Kraj jim dal volné ruce k práci, nic jsme jim nevzali. Díky tomu mohly vynaložit peníze na své aktivity. Je jasné, že už nedoženeme běžná čísla, ale na některých místech se dostáváme na původní návštěvnost. Stačilo jim dát volné ruce.

Asi bude i nadále úkolem přitáhnout na jih Čech především turisty z tuzemska. Jak se o to chcete snažit?
Měli bychom pro ně objevovat nová místa, kterých je stále celá řada. Máme tady Českou Kanadu, Dačicko, Slavonice, nejrůznější hrady a další zajímavá místa, která nabízí kromě přírody i historii. Můžeme také víc propagovat města jako Tábor, Písek či Prachatice. To je třeba ukazovat a připomínat. Turisty bychom měli rozprostřít po celém Jihočeském kraji.

Budete se snažit lákat i turisty z nejbližších zahraničních regionů v Německu a Rakousku?
Nedávno jsme měli ve Slavonicích setkání zástupců jižní Moravy, Vysočiny, jižních Čech a Dolního Rakouska. Tyhle regiony jsou propojené a domluvili jsme se, že se budeme navzájem víc propagovat a ukazovat ta méně známá místa.

Pavel Hroch (57 let)

Vystudoval SOU Sezimovo Ústí jako univerzální obráběč kovů a dokončil tam také střední průmyslovou školu. Pracoval jako dělník v Kovosvitu Sezimovo Ústí, byl technikem ve firmě ZVVZ Milevsko či obchodním ředitelem v Motoru Písek. Od roku 2002 je starostou obce Kovářov na Písecku. V roce 2011 spoluzakládal hnutí Jihočeši 2012. Nyní je náměstkem hejtmanky. Jihočeši 2012 jdou do voleb s hnutími Občané pro Budějovice a Tábor 2020.

Seriál: Rozhovorem s Pavlem Hrochem pokračuje seriál předvolebních rozhovorů s vybranými kandidáty na jihočeského hejtmana.

Když mluvíme o přeshraniční spolupráci, nedávno nevyšla investice do výstavby rozhledny u Lipna v zaniklé osadě Kapličky. Turisty z Rakouska by přilákala, nachází se nedaleko hranic.
Bývalá vojenská hláska se tam měla proměnit v rozhlednu. Vypadalo to jednoduše, ale bohužel to tak vždy nefunguje. Je tam špatná statika a nakonec to bylo o jiných penězích. Určitě ta myšlenka ale neskončila. Jen se na to zatím nenašly finanční prostředky. S obcí o tom ještě budeme jednat. Kdyby nám trochu pomohli, mohla by rozhledna vyrůst. Rozhodně to nepadlo.

Bude se kvůli covidu-19 omezovat rozpočet kulturních příspěvkových organizací, jako jsou Alšova jihočeská galerie, Divadlo Oskara Nedbala v Táboře a další?
Netěšilo nás, že jsme museli ty provozy zavřít. Pak se ale začaly pomalu nastartovávat a návštěvníky se podařilo přilákat. Lidé po koronakrizi nezanevřeli a toužili po kultuře. Vím, že v roce 2021 bude úbytek finančních prostředků a dojde na nějaké škrtání, ale chtěl bych dál investovat do akcí a různých malých udržovacích prací. To bychom měli zvládnout. Já tyto rozpočty krátit nechci. Lidé tam jsou pracovití, přicházejí s novými nápady a my potřebujeme, abychom tady měli stále stejnou návštěvnost.

Teď jsme v Českých Budějovicích nedaleko Senovážného náměstí. Už nějaký čas se mluví o přesunu Alšovy jihočeské galerie právě na toto místo. Jste pro?
Moc by se mi to líbilo. Je to koncept, na který město podle všeho slyší. Postavit na Senovážném náměstí galerii s podzemním parkováním by bylo krásné propojení s Jihočeským muzeem. Dává to smysl, protože je to v centru nedaleko řady památek a institucí. Bavíme se o krajském městě, kde se soustřeďuje doprava a žije kultura. V jízdárně v Hluboké galerii částečně omezuje prostor, ale jsme rádi za to, že tam může být. Nicméně věřím, že by i památkáři byli rádi, kdyby na přesun došlo.

Do Budějovic jezdíte z Kovářova, což je cesta přes polovinu kraje. Kde je trasa nejsložitější?
Jsem člověk, který si vybere jeden směr a snaží se ho držet. Jezdím přes Milevsko a Týn nad Vltavou celé čtyři roky. Před Koloději jsou zatáčky poměrně komplikované, ale nejsem Schumacher ani Lauda a jezdím opatrně.

Máme šikovné lidi, kteří potřebují příležitost. Je třeba podporovat učňovské školství. Ti lidé by měli vědět, že vystudují a dostanou práci.

Pavel Hroch

Ptám se, protože jste na hejtmanství šel s plánem bojovat za venkov. S životem mimo města souvisí i infrastruktura. Jak se vám tohle za poslední roky podařilo zlepšit?
Potvrzuji, co říkáte. Celou tu dobu na to myslím. Už při první koalici, která vznikla, jsem do koaliční smlouvy zanesl, že budeme podporovat opravy místních komunikací. Tenhle dotační titul se opravdu objevoval a venkovu pomohly desítky milionů korun. Na místní komunikace se musí soustředit obce, jsou v jejich vlastnictví. Procento, kde je ta situace špatná, se zmenšilo.

Kolik peněz tedy šlo z krajského rozpočtu na místní komunikace?
Začali jsme na 50 milionech, pak to bylo 30 a teď jsme na 35. Dát na to každý rok 30 až 35 milionů korun by bylo dostačující. Teď mluvíme o místních komunikacích, nejde o silnice druhé a třetí třídy.

K venkovu patří i zemědělství. Máte pocit, že je jih Čech stále tím zemědělským regionem?
Troufám si říct, že je. Podívejme se okolo sebe. Zemědělcům kraj sice finančně nijak nepřispívá, ale napomáhá například připomínkovat zákony. Mimo jiné úzce spolupracujeme s krajskou agrární komorou.

V oblasti zemědělství je problém s nedostatkem nových zaměstnanců. Pro mladé lidi to není nejatraktivnější obor. Jak to chcete podpořit?
To je pravda. Na tohle téma jsme se nedávno bavili v radě hnutí. Diskutovali jsme to s odborníky přes vzdělání. My jsme opustili trend učňovského školství. Umožnili jsme našim žákům 9. tříd, aby si udělali maturitu bez ohledu na to, jestli na to dotyčný má nebo ne. Já si dobře vzpomínám, jak to bylo za nás. Rozhodovalo se podle průměru. Nemohu se zbavit pocitu, že to byl správný trend. Z těch žáků s horším průměrem byli šikovní zedníci, elektrikáři, obkladači, opraváři strojů a podobně. Ti dnes chybí. Vím od firem, jak velký problém mají shánět nové síly.

Jak to tedy může ovlivnit kraj?
Propagací a pobídkou. Podporujeme technické vzdělávání, po kterém je poptávka. Nejsem odborník na školství, ale z logiky věci vidím, že je potřeba tohle změnit. Máme šikovné lidi, kteří potřebují příležitost. Je třeba podporovat učňovské školství. Ti lidé by měli vědět, že vystudují a dostanou práci.

Je něco, co vás mrzí, že se za vašeho působení ve vedení hejtmanství nepovedlo?
Řeknu jednu věc. Mrzí mě, že jsme udělali jen jeden obchvat, a to Němčic. Myslím si, že máme připraveno několik dalších takových projektů. To trochu vyšumělo. To mě osobně mrzí, protože obce jako Dasný či Vlachovo Březí a další tím trpí. Mělo by se s tím začít.

Autor:
  • Nejčtenější

Hledá se řidič, který zabil chodce a ujel. Rodina nabídla odměnu 100 tisíc

Policisté žádají o pomoc svědky, kteří by mohli přispět k objasnění tragické nehody z letošního 2. ledna. U obce...

Za zastřelení muže při zásahu policistu obžalovali, hrozí mu deset let

Policista, který v srpnu 2020 při zásahu v chatové oblasti na Jindřichohradecku zastřelil muže, je obžalovaný ze zabití...

Gretzky se mě ptal: Máte doma kartáček a záchod? Pouzar nejen o legendě

Premium Vyhnul se vojně. Proslavil se v domácí soutěži, reprezentaci i NHL, kde se ho zvídavý spoluhráč Gretzky ptal: Máte doma...

Matce a dcerce zasadila desítky ran noži, na trestu se žena může dohodnout

Před soudem v Českých Budějovicích stanula nyní sedmatřicetiletá žena s obžalobou za dvojnásobnou vraždu. Podle...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Gulaš má národní tým za uzavřenou kapitolu: Vzali mi vítr z plachet

Milan Gulaš považuje své působení v české hokejové reprezentaci za uzavřenou kapitolu. Šestatřicetiletý kapitán Českých...

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

  • Další z rubriky

Svobodných mužů je na jihu Čech poprvé víc než ženatých, ukázalo sčítání

Jedním z šesti krajů, jimž za posledních deset let přibyli obyvatelé, jsou i jižní Čechy. Podle předběžných výsledků...

Za škrcení a udušení těhotné ženy poslal soud muže na 26 let do vězení

Krajský soud v Českých Budějovicích poslal Pavla Brože za vraždu těhotné ženy na 26 let do vězení se zvýšenou ostrahou....

Za zastřelení muže při zásahu policistu obžalovali, hrozí mu deset let

Policista, který v srpnu 2020 při zásahu v chatové oblasti na Jindřichohradecku zastřelil muže, je obžalovaný ze zabití...

Účastníci masopustu se občas potkávají v nemocnici, říká udržovatel tradic

Premium Už přes tři týdny trvá masopustní období. To hlavní v podobě průvodů teprve přijde. „První masopust je doložený okolo...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Praktiky ve vile Playboy: orgie, orální sex se psem i ošklivé prostitutky

V novém dokumentu Secrets of Playboy (Tajemství Playboye) promluvily bývalé playmates o praktikách ve vile zakladatele...

Survivor: Nahota i pomlouvání Pazderkové za jejími zády, že je labilní

Po odstoupení zpěváka Vojtěcha Drahokoupila kvůli psychickým potížím ze show Survivor se diváci dočkali i prvních...

Mysleli, že mám miliony. A já žila na ubytovně, vzpomíná Nicol Lenertová

Premium Na biologického otce si Nicol Lenertová už nevzpomíná, jen říká, že byl pro ni i její mámu nebezpečný. Během dětství...

Sedmikrásky k obědu, nákup z popelnice. Výměna se nesla v režii eko páru

Podobný věk, naprosto odlišný životní styl. Tak nějak by se dala shrnout nejnovější Výměna manželek, ve které se sešly...

Do Česka poprvé připlula loď naložená uhlím z Austrálie. Má pomoci Ostravsku

Do Děčína v sobotu ráno poprvé připlula po Labi loď naložená černým uhlím z Austrálie, informovala Česká televize a...