U zdálky viditelné barokní stavby z poloviny 18. století se rozkládá hřbitov s kaplí, v jejíž kryptě jsou pohřbení blatenští páni.
Díky architektuře kostela se ozývali blatenské farnosti zájemci, že by tam rádi uspořádali zájezd.
„Bohužel jsem je musel odmítnout kvůli havarijnímu stavu kostela. Dovnitř nikdo nemohl. Ale říkal jsem, že příští rok už to možné bude,“ vysvětluje páter Rudolf Hušek z Římskokatolické farnosti Blatná. V opraveném svatostánku se už uskutečnila i svatba.
Loni v červenci začala generální rekonstrukce, která vyřešila špatný stav celého areálu. Řemeslníci opravili fasádu, kostel i věž mají nové krovy. Stavbu zdobí obnovená vitrážová okna. Došlo i k opravám zdí a chodníků na hřbitově.
Střešní krytina před rekonstrukcí opadávala. Padající kusy občas poškozovaly náhrobky. Některá vysoko usazená okna byla vysklená. „Loni při silném větru se v okně udělala díra. Dovnitř tak zalétávali ptáci,“ popisuje Hušek.
Kostelní varhany zrestauroval varhanář Dalibor Michek. Z věže dělníci sesadili poškozené sochy svaté Alžběty a svatého Josefa.
„Stály tam asi 250 let. Oba světci jsou patrony blatenských pánů. Na jejich místech jsme nechali usadit repliky. Zrestaurované originály ozdobí přízemí věže, kde vznikne jakási minigalerie, kde si příchozí mohou sochy prohlédnout zblízka,“ těší Huška.
Do pozlacené makovice věže uložili pamětní listinu o průběhu stavby i minci ze svěcení současného českobudějovického biskupa Vlastimila Kročila.
Kostel byl jedním z posledních děl Dientzenhofera
Kostel vystavěli v letech 1747 až 1753 podle plánů významného českého architekta Kiliána Ignáce Dientzenhofera, který stojí například i za poutním kostelem Panny Marie Bolestné v Dobré Vodě u Českých Budějovic.
V Paštikách jde o jednu z jeho posledních staveb. „Možná i úplně poslední. Proto se na něj chtějí lidé jezdit dívat. Je to unikátní stavba blatenské krajiny, která je z dálky vidět,“ dodává páter.
„Význam kostela spočívá právě v tom, kdo je autorem jeho plánů,“ souhlasí ředitelka Centra kultury a vzdělávání Blatná Broňa Winklerová.
Ve spolupráci s farností plánuje na skvost nedaleko města lákat. „Chtěli bychom pořádat akce například v červnu na svátek Jana Křtitele. Zapojíme se do Noci kostelů nebo případně do mezinárodního dne památek. Rádi bychom propojili Blatnou s Paštikami trasou po církevních památkách,“ plánuje Winklerová.
První akce se uskutečnila v sobotu. Na adventním koncertu zahrál varhaník Vladimír Roubal. Rudolf Hušek opraveným varhanám požehnal. Výtěžek ze stokorunového vstupného půjde na další opravy. Pravidelné mše se v Paštikách konají jednou za dva týdny, vždy v neděli od 15 hodin.
Rekonstrukce stála 20 milionů korun. Většinu pokryje dotace, dva miliony zaplatí farnost. Stále pokračuje i veřejná sbírka na kostel, kde se doposud našetřilo 150 tisíc korun.
Paštiky s kostelem svatého Jana Křtitele leží dva kilometry severně od Blatné.
Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz