Radnice na participativní rozpočty vyčleňují i deset milionů ročně. Někde již znají vítěze, jinde právě spustili finální hlasování. Jedním z měst, kde již obyvatelé o vítězích letošního ročníku rozhodli, je Jindřichův Hradec.
Participativní rozpočet vyzkoušeli teprve poprvé. Rozdělený byl do čtyř kategorií a občané starší 15 let mohli o jeho vítězích rozhodovat od 1. září pomocí mobilního rozhlasu Munipolis. Zapojilo se 724 respondentů.
„Učili jsme se za pochodu, ale celkově jsem s projektem spokojený. Občané přihlásili 25 nápadů a žádná kategorie nezůstala prázdná, ale do budoucna se musíme naučit je lépe nadefinovat. Už teď mohu říct, že příští rok budeme pokračovat,“ shrnul starosta města Michal Kozár.
Město vyčlenilo na participativní rozpočet necelé dva miliony korun. Mezi velkými projekty za až 700 tisíc zvítězila pumptracková dráha na sídlišti Vajgar, ve střední kategorii do 400 tisíc uspělo pořízení tříděných odpadkových košů. Nejvíce podpory mezi místními v kategorii malých projektů získala renovace fotbalového hřiště na sídlišti U Nádraží.
Více zkušeností se zapojením občanů do hospodaření s městskými penězi mají v Písku, kde participativní rozpočet funguje již třetím rokem. Za tu dobu už pomohl vybudovat komunitní zahradu, pobytové molo, lavičky podél Otavy nebo mobilní tribunu.
V letošním ročníku o přízeň místních bojuje čtrnáct projektů. Občané navrhují například vybudování ferraty, poesiomatu, naučné stezky, zakoupení mobilního pódia nebo automatických defibrilátorů.
Projekty mohou být užitečné pro rozvoj města i v případě, kdy nedokážou nasbírat dostatek hlasů, což dokazuje případ zahrady před klubem Krteček. Ten sice neprošel kritérii rozpočtu, město ho však považuje za natolik potřebný, že se jím začne zabývat samostatně.
„Vyhodnotili jsme, že zelený prostor před domem, který Krteček využívá, je třeba vylepšit v souladu se studií úpravy návsi na Hradišti. Proto se do prostranství pustíme ještě letos. Chceme ho zvelebit a zpřístupnit,“ naznačil místostarosta Josef Soumar.
Písek na rozpočet tento rok vyhradil tři miliony korun, celková cena všech navržených projektů je ale čtyři a půl milionu. O tom, jaké nakonec zvítězí, mohou obyvatelé města starší 18 let hlasovat na stránce paropisek.cz do 15. listopadu. Mezi nejdražší projekty letošního ročníku patří Semické kulturní léto 2024, jež je navržené za maximální možnou částku 500 tisíc korun. Se stejnými náklady počítá i projekt Bezpečnější Písek spočívající v nákupu a instalaci externích defibrilátorů.
V Budějovicích vybírají z 18 projektů
Ještě o rok delší zkušenost mají s participativním rozpočtem v Českých Budějovicích, kde na něj letos vedení města uvolní 10 milionů korun. Do tohoto ročníku přihlásili lidé 26 projektů. Z nich pak město vybralo 18, jež jsou proveditelné. Na hodnocení se vždy podílela místně příslušná územní skupina a zástupci jednotlivých odborů magistrátu. O tom, jaké projekty zvítězí, mohou občané hlasovat na stránkách probudejce.cz do konce měsíce.
„Každý rok se nám sejde řada opravdu zajímavých projektů a ve městě už díky tomu vzniklo několik přínosných věcí. Lidé navíc často přijdou s nápady, které by na radnici možná nikoho nenapadly. Projekt proto podporuji, je to pro nás skvělá inspirace,“ popsal náměstek primátorky Petr Maroš.
Participativní rozpočet mají i v Táboře (dva miliony) a Prachaticích (200 tisíc). Jediným jihočeským okresním městem, kde zatím participativní rozpočet nezavedli, jsou Strakonice. Starosta města Břetislav Hrdlička se ale domnívá, že v jejich případě se jedná pouze o formalitu, neboť radnice už nyní nechává své občany do rozložení financí výrazně zasahovat.
„Neříkáme tomu sice participativní rozpočet, jak je dnes populární v jiných městech, ale s kolegy často navštěvujeme jednotlivé městské části a přímo s obyvateli se bavíme o tom, co v daném místě potřebují. Ročně do těchto ‚projektů na požádání‘ investuje přibližně dva miliony korun,“ vysvětlil Hrdlička.