Pátek 25. června 2021, svátek má Ivan
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 25. června 2021 Ivan

Táborské trhy v centru města odhalily slabinu, chybí parkovací místa

  8:47
V centru Tábora je málo stání pro auta, ale druhý parkovací dům je zatím v nedohlednu. Problém s nedostatkem volných míst se naplno projevil v uplynulých dnech, kdy se v centru města konaly farmářské trhy. Strážníci jsou však v takovém případě k řidičům benevolentní.

Je středeční ráno a v centru Tábora jsou pravidelné farmářské trhy. K Žižkovu náměstí míří desítky lidí, někteří pěšky, jiní auty. Ti, kteří zvolili druhou možnost, mezi sebou bojují o to, kde nakonec své vozy zaparkují.

Rozčilení řidiči se na sebe nervózně tlačí, snaží se rychle obsadit jedno z mála volných míst. Zejména v době středečních trhů je to obvyklý obrázek.

Někteří mají štěstí a volné místo nakonec najdou, další pak stojí, kde se dá. „Kdyby se zrovna neuvolnilo tohle místo, musíme auto nechat někde, kde se normálně parkovat nesmí,“ vysvětluje důchodkyně Jana Douchová, která přijela se svým mužem. 

Nechat auto na vzdálenějším parkovišti by pro ni podle jejích slov nebylo ideální, manžel má totiž problém s chůzí. Proto se snaží přijet autem co nejblíže ke stánkům. Takových návštěvníků trhů je víc.

Další řidič parkuje přímo v průchodu na náměstí a lidé ho musí obcházet. Za normálních okolností by zřejmě dostal pokutu, v době středečních trhů jsou ale prý táborští policisté shovívavější a řidiče tu za takové přestupky obvykle nepostihují. 

„Jindy bych takhle nestál, ale dnes to vážně jinak nejde,“ konstatuje řidič Jan. „Zůstanu tu pět minut, jen jsem si chtěl koupit něco na trzích,“ hájí se.

Strážníci přivírají oči

V podobných případech je skutečně městská policie benevolentnější. „Pokud řidič přímo nezpůsobí nějakou škodu nebo nebrání v průjezdu ostatním, necháváme to v období trhů být,“ potvrzuje za strážníky Pavel Šimek a dodává, že také záleží na samotném městském policistovi, jak konkrétní situaci posoudí.

S takovým přístupem vůči přestupkům ale nesouhlasí například zastupitel Jakub Smrčka (Jinak!). „Je jasné, že v době trhů je centrum vytíženější než jindy, ale nemůžeme přece řidičům promíjet přestupky. Není to spravedlivé vůči těm, kteří pak za to samé dostanou další den pokutu,“ domnívá se Smrčka.

Radní se pokusili nápor aut vyřešit stavbou parkovacího domu pod budovou Střelnice na hrázi Jordánu. Část řidičů tam začala jezdit, svou kapacitou přesto nestačí. Navíc je podle místních uvnitř špatně proporčně navržený. 

„Nájezdy do jednotlivých pater jsou strašně úzké. Téměř se tam nevytočíte a hrozí, že si auto odřete,“ vypráví místní podnikatel Petr Zika a dodává, že parkování v domě se spíše vyhýbá. 

Město tak plánuje v budoucnu poblíž centra postavit i druhý parkovací dům. Stát by mohl na místě bývalé synagogy, kde je dnes parkoviště. V dohledné době se ho ale Táborští zřejmě nedočkají.

„Druhý parkovací dům je pro město důležitou stavbou, proto je nutné projekt dobře připravit. Řešili jsme třeba, kolik pater může mít, jak hluboko se budou moci stavaři pustit a podobné detaily. To všechno výstavbu prodlužuje,“ míní starosta Štěpán Pavlík (Tábor 2020).

Zatím je na stole alespoň provizorní varianta, která by měla centru odlehčit při náporu turistů. „Chtěli bychom zřídit jedno odstavné parkoviště, odkud by třeba mohla jezdit pravidelná kyvadlová doprava do centra,“ uvádí Pavlík.

Rada města se podle jeho slov chystá podrobnosti tohoto návrhu projednat na svém dalším zasedání v půlce května. „Před začátkem hlavní turistické sezony pak chceme pro návštěvníky vydat takový manuál, ve kterém se dozví, kam v Táboře mohou své vozy bezpečně zaparkovat a kde najdou například odstavné parkoviště,“ vysvětluje.

Parkující auta brání průjezdu záchranářů

Situace ale zatím zůstává špatná. „Například z náměstí Mikuláše z Husi se pravidelně stává plošné parkoviště. Auta tam stojí, kde řidiče napadne. A to je přece nepřijatelné,“ zlobí se zastupitel Smrčka.

Podle jeho slov mají komplikace s parkováním v centru ještě další roviny. „Kromě vytíženosti v době trhů je zde i dlouhodobější problém, který pociťují hlavně samotní obyvatelé, kteří tam žijí,“ domnívá se.

Ve Starém městě platí celoročně režim obytné zóny, v níž je parkování dovoleno jen na vyznačených stáních. Zároveň je ale i hodně míst, která označena vůbec nejsou, přesto na nich lidé svá auta nechávají. 

„Svádí to především návštěvníky a turisty, kteří neznají místní poměry a často zapomenou, že tu platí obytná zóna,“ vysvětluje Smrčka. S tím by měl pomoci právě manuál, který pro ně chtějí radní připravit.

Letošní sezona už se blíží, a pokud bude podobná té předchozí, bez zásahu radnice by čekaly na Táborské opět krušné chvíle. Auta v létě často zaplní centrum tak, až tím způsobují potíže například i vozidlům integrovaného záchranného systému, která mají někdy ulicemi problém vůbec projet.

Trpí i lidé, kteří do centra jezdí za prací. „Mám v centru dvě firmy a denně musím řešit, jak se k nim dostanu a kde nakonec budu muset auto nechat,“ stěžuje si podnikatel Petr Zika poté, co zaparkuje svůj vůz. Měl štěstí a na Žižkově náměstí nakonec místo našel, ale podle něj to byla spíše výjimka.

  • Nejčtenější

Mladým se nechce dělat, láteří manažerka hotelu nad hledáním brigádníků

Ani pár dnů před prázdninami by neměl být pro studenty problém najít letní brigádu. Posily hledají hotely či kempy....

Silné bouřky zastavily řadu tratí, bez proudu bylo 45 tisíc odběratelů

Silné noční bouřky přerušily dodávky elektřiny. Bez ní bylo ráno ještě asi 45 tisíc odběratelů, domácností i firem,...

Dítě vážné zraněné při nehodě na Prachaticku zemřelo v nemocnici

Dítě, které se vážné zranilo při nehodě minulou středu na Prachaticku, podlehlo v nemocnici svým zraněním. Kriminalisté...

Dědeček nemohl vstát, zdravotní sestra na něj křičela, stěžuje si rodina

Premium Příbuzní 76letého muže, který byl hospitalizovaný v českobudějovické nemocnici, upozornili na hrubé chování zdravotní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Bouře pokácela stožáry u Temelína, elektrárna odstavila druhý blok

Jaderná elektrárna Temelín v noci odstavila kvůli následkům bouře 2. blok. V okolí elektrárny spadly stožáry, jež patří...

Kdo staví dům, musí si připlatit. Kvůli prudkému nárůstu cen nestačí hypotéky

Premium Martin Hájek buduje v lokalitě Loukovec v Příhrazských skalách v Českém ráji dům, do kterého se nejspíš s rodinou nikdy...

Ralsko 30 let poté. „Český Černobyl“ je skanzenem sovětské okupace

Premium Zem je tu děravá jako ementál, naládovaná střelivem a nasáklá ropnými látkami. Co krok, to azbukou vyrytý nápis. Tu na...

Sledujeme začátek rituální sebevraždy lidstva, říká Čech s IQ 206

Premium Je jedním z nejchytřejších Čechů, ale jako robot nepůsobí. Při osobním setkání je Karel Kostka, vzděláním učitel,...

  • Další z rubriky

Technické školy kritizují Cermat kvůli podobě maturity z matematiky

Když si maturanti otevřeli zadání didaktického testu z matematiky, mnohým z nich zbyly jen oči pro pláč. Mimo jiné...

Už zase. Strakonická teplárna potřetí přestala dodávat teplo na sídliště

Strakonická teplárna přerušila dodávky tepla firmě Energo, která kromě jiného zásobuje přes 250 bytů na sídlišti...

ERÚ podá trestní oznámení na strakonickou teplárnu i starostu

Energetický regulační úřad podá kvůli přerušeným dodávkám tepla ve Strakonicích trestní oznámení na starostu Břetislava...

Obec žaluje táborský odbor dopravy kvůli objížďce. Zastavte kamiony, žádá

Úřad v Táboře stanovil objížďku, která ohrožuje obyvatele malé vesnice Běleč na Táborsku. Se situací, kterou zažívají...

Postarejte se o svou fyzičku i během léta. Soutěžte s pečivem Fit den o hodinky GARMIN
Postarejte se o svou fyzičku i během léta. Soutěžte s pečivem Fit den o hodinky GARMIN

Načerpejte energii díky chlebům Penam Fit den, které jsou určené pro každého, kdo chce být fit. Díky vysokému obsahu vlákniny vás zasytí na delší...

Nabídka lokálních potravin za hranicemi vyrazí dech, v Česku rozhoduje cena

Je všední letní den v bavorském příhraničí na německé straně Šumavy. Česká rodina si právě nakoupila v supermarketové...

S Ivou Pazderkovou jsme se za naši svatbu styděli, přiznal Pavlásek

Lukáš Pavlásek (42) je sice zasnoubený, ale do svatby se nehrne. Veselku zatím překazila konoravirová opatření. Komik v...

Kdo vám dovolil fotit? A my, že jsme tady doma. Takhle odcházeli Sověti

Před třiceti lety odešli z bývalé ČSFR poslední sovětští vojáci. Jejich odchod zachytila ale jen hrstka dokumentaristů....

Připravte se na epický kolaps, varoval burzovní amatéry slavný investor Burry

Michael Burry, který vydělal miliardy na tzv. internetové horečce nebo úderu poslední finanční krize, ostře zkritizoval...

Hlásí vám Google na mobilu chybu? Nejste sami, na vině je aktualizace

V posledních hodinách se objevilo mnoho případů, kdy uživatelům Androidu neustále systém ukazuje chybovou hlášku, že...