Škoda Octavia stojí před obchodním domem Dvořák na náměstí Přemysla Otakara II. a z dálky se k ní blíží městský policista. Než stačí dojít k autu, majitelka se vrací.
„Byla jsem tu jen na minutu, přeparkuju si,“ říká provinile řidička, která si odskočila do banky, a hned odjíždí pryč. Strážník jí prohřešek tentokrát promine.
Podobné situace jsou teď na hlavním budějovickém náměstí stále častější. Strážníci se zhruba od poloviny listopadu mnohem více zaměřují na parkování v historickém centru.
„Dostali jsme řadu stížností od obyvatel na řidiče, kteří parkují tam, kde nesmějí. V celém historickém centru platí zóna zákazu zastavení a lidé toho zneužívají. Když někdo zastaví před kavárnou na náměstí a půjde na kafe, tak porušuje předpisy. Dřív se to nedělo v takovém měřítku jako nyní,“ řekl mluvčí strážníků David Štýfal.
Ještě nedávno porušování předpisů řidičům procházelo bez větších potíží. Teď se náhlému zpřísnění dohledu většina z nich diví.
Strážníci jsou moc přísní, říkají majitelé obchodů
Nejčastějším přestupkem je porušení zákazu zastavení, případně stání na chodníku. Na vnějším obvodu náměstí je povoleno ve vymezených časech pouze zastavení dopravní obsluze. Dřív bývalo běžné, že tam stála auta celý den.
Parkování na náměstí Přemysla Otakara II.40 korun - stojí první hodina parkování 90 korun - stojí každá další započatá hodina Parkování je možné po vnitřním obvodu, kde jsou vyznačená místa. Na západní straně před radnicí má vyhrazená místa magistrát města České Budějovice. |
Od 10. do 15. listopadu strážníci v historickém centru udělili 262 blokových pokut a 239 domluv. Za dopravní přestupek může řidič zaplatit až dvoutisícovou pokutu.
Provozovatelé a majitelé podniků na náměstí byli ještě donedávna zvyklí, že s autem mohli podél chodníku parkovat delší dobu od 6 do 10 hodin nebo od 18 do 20 hodin, kdy je vymezená doba pro zásobování. Dosud jim to procházelo, ačkoliv stání v této lokalitě povolené není už od roku 2004.
Majitel obchodu se sportovními potřebami a zároveň vlastník bytu na náměstí Ivo Pokorný si ale myslí, že městská policie se chová nepřiměřeně přísně.
„Dal jsem za okýnko schválně ceduli s nápisem zásobování a po deseti minutách jsem dostal od strážníků výzvu, protože jsem neběhal kolem auta. Já jsem přitom vykládal zboží v obchodě. V zákoně není nikde napsané, že dopravní obsluhu musíme mít hotovou během deseti minut,“ říká.
Stejnou zkušenost popisuje i majitelka kavárny na náměstí Markéta Junková.
„Dřív jsme mohli od šesti do desíti hodin před kavárnou s autem stát, teď jsou tu strážníci během několika minut, pokud u vozidla nikdo není. Lidé, co si zajedou na kafe, tak tu najednou taky nesmí stát ani chvilku. Poškozuje to naše podnikání. Když už se centrum tak kontroluje, měl by to vyřešit nějaký dodatek k předpisům, aby bylo jasně definované, co se smí, a co už ne,“ říká Junková.
Podle primátora Jiřího Svobody se neustále množí stížnosti od obyvatel centra. Vadí jim například to, že nemohou vjet do dvorního traktu, protože jim před vjezdem někdo parkuje.
„Změnu v dohledu spatřuji pouze v tom, že jsme se zaměřili i na několik přilehlých ulic k náměstí, které jsou zatížené dopravou. Patří sem Krajinská, Biskupská a ulice Karla IV. Tudy pak není možné projet kvůli parkujícím autům,“ uvedl.
Intenzivnější kontroly mají podle primátora naučit řidiče, aby si vybírali pro parkování k tomu určená místa a parkovací domy.
„Lidé mají stát tam, kde je to povolené. V ideálním případě mohou přesednout na městskou hromadnou dopravu. Pokud nechtějí využívat vyhrazená parkovací místa přímo na náměstí, nabízí se poloprázdný parkovací dům nedaleko zimního stadionu,“ doplnil primátor.
Po týdnu si řidiči dávají pozor
Dohled nad náměstím a jeho přilehlým okolím nepolevil ani na začátku tohoto týdne. I když se situace v centru města v úterý zdála klidnější než před státním svátkem 17. listopadu, mluvčí městské policie tvrdí, že dohled je stále stejně intenzivní.
„Za posledních pět dní strážníci udělili 105 blokových pokut a 143 domluv. Jde tedy o znatelný pokles oproti minulým šesti dnům, kdy jsme udělili o více než sto pokut a domluv více,“ uvedl Štýfal.
V úterý po 10. hodině stála před řeznictvím na náměstí dodávka a parta urostlých mužů vykládala do obchodu potraviny. Přitom zásobování je možné dopoledne jen do deseti hodin.
„Jezdíme ze Strakonic a dnes jsme neměli šanci kvůli dopravnímu kolapsu přijet dříve. Věci rychle vyložíme a odjedeme pryč,“ omlouval se majitel místního řeznictví strážníkům, kteří jej upozornili, aby urychleně odjel. Kolem zrovna projela parkovací služba, která už na zbytku náměstí ale další „oběť“ nenašla.