Parkovací zóny v Budějovicích natáhnou podél Vltavy, přibudou automaty

  11:41aktualizováno  11:41
Parkovací zóny v Českých Budějovicích se od prosince rozšíří na celé Pražské předměstí. Nově tak budou i mezi Vltavou a Pražskou třídou. MF DNES přináší přehled toho, co se změní, jak a za kolik získat kartu a další informace. Vybraná firma dnes zahájí velkou výměnu značek, 200 jich odstraní, tisíc umístí.

Parkovací zóny začnou fungovat na celém Pražském předměstí od prosince 2019. | foto: Petr Lundák, MF DNES

Řidič kouká vlevo, spolujezdec vpravo. Projíždějí Pražské předměstí v Budějovicích mezi Vltavou a Pražskou třídou a hledají místo k zaparkování. Až po Nerudovu ulici je to téměř marné. Za dva měsíce se má situace změnit, 1. prosince tam začnou fungovat parkovací zóny. 

Pokud bude efekt stejný jako ve vedlejší části předměstí, volných míst bude dostatek pro tamní obyvatele i pro krátkodobé stání. Před dvěma lety zavádění prvních modrých zón provázely zmatky a město situaci podcenilo. Teď se to podle radnice nemá opakovat. 

MF DNES s předstihem představuje ty nejzásadnější změny a nabízí tipy, jak se na novinku připravit. 

1.Kde se bude nově platit

Parkovací zóny budou nově mezi ulicemi Husova, Pražská, Strakonická a řekou Vltavou, tedy už na celém Pražském předměstí. V této čtvrti se tak na silnicích na mnoha místech postupně objeví modré pruhy. Na nich je parkování určené především pro místní obyvatele. 

Krátkodobé stání je tam také možné, ale pro běžného řidiče, který není držitelem dlouhodobé karty, je o dost dražší. Na kratší dobu je lepší zastavit ve smíšených zónách, které budou mít klasicky bílé pruhy. Tam se platí jen pět či deset korun za hodinu.

„Do ulic necháme rozmístit automaty, budou to stejné typy jako ve zbytku města. Opět bude možné platit mincemi i kartou. K dispozici jsou také virtuální hodiny či mobilní aplikace Sejf,“ vyjmenoval náměstek primátora Viktor Lavička (ANO). 

Snazší by měla být orientace podle klasických svislých značek. Na nich budou i kódy, které je potřeba zadat při mobilní platbě. „Čeká nás osazení asi tisíce svislých značek, přičemž další dvě stovky budeme naopak odstraňovat. Co se týká pruhů, tak jsme se dohodli, že trvalé uděláme až na jaře. Nyní už na to nejsou ideální podmínky,“ sdělil Václav Kaska, jednatel firmy Kaska, která má tuto zakázku na starost. 

2.Jak získat parkovací kartu

Samotný systém vydávání karet a další administrační věci zajišťuje budějovický dopravní podnik. Už dříve zřídil internetové stránky parkovanicb.cz, kde je řada informací a rady, jak postupovat.

Majitelé aut a zároveň obyvatelé s trvalým bydlištěm, ale i majitelé nemovitostí si budou žádat o dlouhodobé parkovací oprávnění. Všichni musí vyplnit a odevzdat formulář. 

Fotogalerie

„Podávat žádosti bude možné od poloviny října. Oprávnění pak začnou lidé získávat od 1. listopadu a o měsíc později už se bude v místě platit i za krátkodobé stání. Letos vydávané roční karty budou mít platnost 13 měsíců, prosinec bude zdarma,“ upřesnil Lavička. 

Nejjednodušší způsob by měl být elektronickou formou právě prostřednictvím webu. Pak budou k dispozici tři registrační místa v IGY, Mercury Centru a na radnici na náměstí Přemysla Otakara II. 

„Při osobním kontaktu je nejvýhodnější navštívit pobočku v IGY, což je poblíž místa, kde se začnou zóny rozšiřovat a budou tam speciálně proškolení pracovníci,“ zdůraznil ředitel dopravního podniku Slavoj Dolejš. Očekávat lze zhruba pět tisíc nových žádostí. 

Asi nejdůležitější a také cenově nejvýhodnější je mít v místě trvalý pobyt. 

3.Kolik to bude stát

Obyvatelé Pražského předměstí s trvalým bydlištěm zaplatí za roční kartu 400 nebo 500 korun. Levnější je to v polovině, která je blíže Strakonické ulici. Majitelé nemovitostí pak mohou získat oprávnění za čtyři či pět tisíc. Karty jsou pouze v elektronické formě a kontrolu provádí dopravní podnik pomocí registračních značek. 

Existuje také celá řada možností, jak získat slevu. Určené jsou pro seniory, držitele karet ZTP nebo lékaře, kteří do těchto míst pravidelně jezdí. Ještě před spuštěním systému by měl do všech schránek na předměstí přistát dopis se základními informaci, jak mají lidé postupovat. „Kampaň povedeme i v médiích, na plakátech, bannerech a podobně,“ dodal Slavoj Dolejš. 

4.Co čekat do budoucnosti

V Budějovicích se zatím zóny i přes prvotní problémy osvědčily. „Rozhodně se mi od té doby parkuje mnohem lépe a místo je tu prakticky vždy,“ konstatovala Nikola Hlavínková, která bydlí ve Skuherského ulici. 

Část motoristů totiž systém vytlačil jinam, mohou využívat třeba záchytné parkoviště v Jírovcově ulici. Pokud bude systém fungovat i nadále, nelze vyloučit rozšíření i do dalších míst. Město už to dříve zvažovalo směrem od centra na jih k Lidické. 

Členka dopravní komise města Linda Hetešová (ODS) ovšem zdůrazňuje, že ještě větší problém je na sídlištích, a tam je potřeba situaci také řešit. „Žije tam 40 tisíc lidí, ale politikům se zatím do této debaty moc nechce,“ uvedla. S rozšiřováním zón souhlasí, ale musí být systémové a připravené, nikoli chaotické, jako tomu bylo před dvěma lety.

Autor:
  • Nejčtenější

V šumavském jezeře objevili nálevníka lahvenku, je to první nález v Česku

Potápěči původně v Prášilském jezeře hledali vzácnou rostlinu šídlatku. Místo toho našli spoustu jiných živočichů a...

Umím si představit, že bych opět létal v armádě s gripenem, říká Šonka

Pilotu Martinu Šonkovi skončila před pár týdny sezona v podniku Red Bull Air Race, který v loňském roce vyhrál. Příští...

Chomutov deklasoval Porubu, Budějovice udolaly Frýdek Místek

Sedm zápasů 12. kola měla na programu první hokejová liga. Lídr z Poruby zavítal na led Chomutova, odkud si odvezl...

Dálnici D4 konečně prodlouží také na trase směrem k Písku

Ze sedmi zájemců jsou nyní tři finalisté, kteří se ucházejí o stavbu dálnice D4 od jihočeských Mirotic do Středočeského...

První liga: Budějovice vyhrály v Havířově, Litoměřice uspěly v Porubě

Šlágr 13. kola první hokejové ligy se hrál na ledě Havířova. Lídr soutěže České Budějovice tam zvítězil 5:2 a vede o...

Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

V šumavském jezeře objevili nálevníka lahvenku, je to první nález v Česku

Potápěči původně v Prášilském jezeře hledali vzácnou rostlinu šídlatku. Místo toho našli spoustu jiných živočichů a...

Hejtmanství chce sázet stromy s hasiči. Je to chabá pomoc, zní z obcí

Hejtmanka Jihočeského kraje Ivana Stráská vyzvala obce, aby při boji proti kůrovci sázely stromy s dobrovolnými hasiči....

Rybáři začali s výlovem Rožmberka, očekávají 150 tun ryb

Třeboňští rybáři začali po roce s třídenním výlovem největšího českého rybníka Rožmberk s rozlohou 647 hektarů. Čekají...

Řidič s autem bez technické nezvládl zatáčku a skončil na jiném voze

Řidič za volantem auta s propadlou technickou kontrolou je zřejmě viníkem nehody na Jindřichohradecku. Nepřizpůsobil...

České porodnice nepodporují kojení tak, jak se chlubí, ukázal průzkum
České porodnice nepodporují kojení tak, jak se chlubí, ukázal průzkum

České porodnice nedokážou poskytnout rodičkám dostatečnou podporu pro úspěšné kojení. Vyplývá to z průzkumu, který poukazuje na to, že každá šestá rodička nebyla spokojená s přístupem personálu.

Najdete na iDNES.cz