Čtvrtek 2. dubna 2020, svátek má Erika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 2. dubna 2020 Erika

Modré pruhy zkomplikují výjezd z garáží, dřív tam parkovací místa nebyla

  8:57aktualizováno  8:57
Nové modré zóny na Pražském předměstí v Českých Budějovicích část obyvatel nepříjemně překvapily. Některým znemožní výjezd z garáží, jiným pruhy schází. Vady, na které poukáže praxe, nechá město odstranit.

Mezi obyvateli Pražského předměstí v Budějovicích, kde začnou už brzy platit parkovací zóny, panuje nervozita. Ve čtvrti mezi Pražskou třídou a řekou Vltavou se mění dopravní značení. Ukazuje se, že změna nemusí být všude ideální. Někde se podaří nejasnost vysvětlit, ale někteří lidé už narazili na problémy.

Dobře to ilustruje situace na rohu Puklicovy a Neplachovy ulice. Tam jsou nově modré pruhy pro stání rezidentů. To samo o sobě ještě nic neznamená. Jenže jsou na silnici nakreslené i v místě, kde jsou naproti garáže.

A jejich majitelům to v praxi znemožní výjezd i vjezd do nich. Dosud tam přitom je značka zákaz zastavení, která do 1. prosince zmizí. Objevit se má na druhé straně silnice, což ale problém jen umocní.

Vlastníci garáží už se na příslušných místech ptali, zda bude možné situaci nějak řešit. Nyní chystají i podání písemné stížnosti.

„Jsme nuceni ji podat a požádat o místní prošetření se všemi dotčenými stranami. Žádáme, abychom se šetření také mohli účastnit a vyjádřit se k dané problematice. Nikdo nepředpokládal, že by v tomto úseku mohla radnice řešit parkovací stání, když byl v místě doposud minimálně 30 let zákaz zastavení. Současná situace je absurdní. Značení není dokončené, ale lidé už v místě i přes zákaz parkují. Stížnost půjdeme podat osobně, abychom měli jistotu, že se tím bude někdo zabývat,“ upozornili majitelé garáží Kateřina Johnová a Jan Čermák.

Fotogalerie

Zdůraznili, že nejde jen o problém několika vlastníků. Úpravou značení se v ulici mění dopravní situace, což může ve výsledku ohrozit i chodce. V místě se pohybuje hodně seniorů z nedalekého domova, ale i dětí ze škol a družin.

Na odboru dopravy magistrátu o problému vědí. „Hovořili jsme o něm společně telefonicky a doporučil jsem písemné podání podnětu. Nelze samozřejmě hned vyrazit na místo a modré pruhy vymazat. Ale na základě upozornění věc určitě prověříme,“ reagoval Jaroslav Mráz, vedoucí odboru dopravy.

Před spuštěním druhé etapy zón teď denně řeší více telefonátů, které se týkají parkování na předměstí. Některé nové značení už je hotové, jiné staré ještě není odstraněné. Také z toho plynou některá nedorozumění. Vše má být do konce listopadu dotažené, včetně osazení parkovacích automatů a svislých značek. Pokud by to nedovolilo počasí, na některé značení bílých pruhů pro smíšené zóny se může dostat až na jaře.

Zůstalo jen u příslibu

Překvapení zůstali i někteří obyvatelé Průběžné ulice u Strakonické. Loni při veřejném projednání navrhli a pak i oficiálně požádali o prohození části modré zóny za smíšenou.

Tehdy to vypadalo, že se jim podaří návrh prosadit. I podle příslibu předchozího náměstka pro dopravu Františka Konečného přímo při slyšení.

Projektant situaci znovu posoudil, ale po dohodě s městem nakonec vše nechal v původním stavu. Ve výsledku to znamená, že v místě smíšené zóny budou moci parkovat i dojíždějící. Samozřejmě ale ve stanovenou dobu až po zaplacení. V modré zóně je to rovněž možné, ale má to více omezení a je dražší.

„Do budoucna je vedle našich paneláků naplánovaná další bytová výstavba. Dostali jsme stanovisko, že po dokončení dojde k revizi a prohození zón,“ doplnil tamní obyvatel Petr Zákostelecký.

Zóny vznikají mezi Pražskou a řekou Vltavou. MF DNES tuto část předměstí v uplynulých dnech projela. Oproti první etapě mezi Pražskou a Rudolfovskou je v místě méně retardérů. Právě „polštáře“ na silnici motoristé nejvíce kritizovali.

Mizí staré a přibývají nové značky. „Čeká nás osazení asi tisíce svislých značek, další dvě stovky budeme naopak odstraňovat,“ uvedl Václav Kaska, jednatel firmy Kaska, která má tuto zakázku na starost.

Dosud přijal dopravní podnik přes 500 žádostí o dlouhodobé parkovací oprávnění a toto číslo roste o desítky denně. Žadatelé si často nejsou v některých věcech jistí. Nejlepší je pak navštívit poradenské místo v IGY centru.

Mezi časté dotazy tam patří, jak je to s parkováním služebních vozů, nebo vyřešení nejasností ohledně vlastnictví více než jednoho vozu. „Lidé si také nejsou jistí, jak postupovat, pokud nemají v dané oblasti trvalé bydliště,“ doplnila Hana Matějková, marketingová specialistka dopravního podniku.

Pracovníci v IGY mimo jiné poskytují i pomocné mapky se zónami. A v souvislosti s kampaní dorazí obyvatelům informace o zónách do schránek. Další podrobnosti jsou na stránkách parkovanicb.cz.

Parkovací zóny začnou od 1. prosince platit ve čtvrti mezi Pražskou třídou a řekou Vltavou.

Parkovací zóny začnou od 1. prosince platit ve čtvrti mezi Pražskou třídou a řekou Vltavou.

Mapy poskytuje freytag & berndt. Společnost také vytváří mobilní aplikaci PhoneMaps, která obsahuje turistické a cykloturistické mapy celé Evropy, aplikace je ke stažení zdarma na Apple Store a Google Play Store. © freytag & berndt, SHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap

Autor:

Karanténa v Česku

Karanténa v České republice byla prodloužena do 11. dubna do šesté hodiny ranní. Od čtvrtka 12. března platí také třicetidenní nouzový stav. Během těchto opatření platí zákaz volného pohybu na území celé republiky s výjimkou cest do zaměstnání, na nákup, k lékaři a dalších specifikovaných činností.

Roman Prymula, Jarmila Rážová, Ladislav Dušek, Petr Husa, Rastislav Maďar

  • Nejčtenější

Pacientky zatajily kontakt s nakaženými, v karanténě je 37 zdravotníků

Prachatická nemocnice má v karanténě kvůli podezření na nákazu koronavirem pět lékařů a 32 sester z jednotky intenzivní...

Silnější Motor. Do Budějovic míří Čiliak, bude brankářskou jedničkou

Klíčová otázka při sestavování českobudějovického kádru pro extraligu zdá se být vyřešená. Zákulisní informace...

Člen ostrahy strakonické Billy je nakažený. Čtyři zaměstnanci v karanténě

V jedné z prodejen obchodního řetězce Billa ve Strakonicích pracoval nakažený koronavirem. Šlo o zaměstnance najaté...

Muž hrozil policistovi smrtí poté, co upozornil partu na zákaz shromáždění

Čtyřiačtyřicetiletý muž po telefonu nadával policistovi a vyhrožoval mu zabitím. Stalo se tak poté, co policista ve...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Lékař z krumlovské nemocnice má pozitivní test, do karantény jdou kolegové

V českokrumlovské nemocnici o víkendu ordinoval lékař, který měl později pozitivní test na koronavirus. Do karantény...

Premium

KOMENTÁŘ: Po dvou měsících přijde rozvrat. Nečekejme na pomoc, konejme!

Karanténní prázdniny může ekonomika státu vydržet měsíc. Po dvouměsíčním výpadku už hrozí naprostý rozvrat výroby,...

Premium

Španělská nepoučitelnost. Proč zde koronavirus řádí jako v Itálii nebo Číně

Dlouhé týdny Španělé sledovali, co se děje v Číně, Íránu a Itálii. Ale nepoučili se. Laxní politici opakují stejné...

Premium

Storno přijde draho, Češi nechají cestovkám desetitisíce za ­propadlé zájezdy

Přijít o desítky tisíc za neuskutečněné zájezdy je problém, se kterým se potýká řada českých klientů cestovních...

  • Další z rubriky

Po krizi budou firmy lidi potřebovat, říká šéf Jihočeské hospodářské komory

Na Jihočeskou hospodářskou komoru se obracejí firmy a řeší opatření v době pandemie koronaviru. Volají a ptají se na...

V Českém Krumlově roznáší balíčky s ochrannými pomůckami všem obyvatelům

Každý občan Českého Krumlova obdrží ochranné pomůcky v souvislosti s bojem proti šíření koronaviru. Město s pomocí...

Muž hrozil policistovi smrtí poté, co upozornil partu na zákaz shromáždění

Čtyřiačtyřicetiletý muž po telefonu nadával policistovi a vyhrožoval mu zabitím. Stalo se tak poté, co policista ve...

Krajský úřad zamítl žádost o vyvlastnění pozemků motocentra pro D3

Jihočeský krajský úřad zamítl žádost Ředitelství silnic a dálnic o vyvlastnění pozemků motocentra pro stavbu dálnice D3...

Poradíme: Aby mateřství bylo plné radostí
Poradíme: Aby mateřství bylo plné radostí

Zjistila jste, že jste těhotná nebo už máte doma roztomilé batole? Mít děti je obrovská radost, ale zároveň to znamená přemýšlet, jak vše zorganizovat a zaplatit. Na zdraví, zvlášť těch nejmenších, nelze šetřit. Poradíme vám, kde získat nějaké výhody a ušetřit.

Najdete na iDNES.cz