Nový park za 30 milionů nabídne trávník na piknik i nášlapné flétny

  11:09aktualizováno  11:09
Stromovka, Sokolský ostrov a teď také Čtyři Dvory. Obyvatelé krajského města dostanou brzy nový park mezi sídlišti Máj a Vltava, který mění obraz bývalého tankodromu. Poblíž vyrostou bytové domy.

V parku nebude chybět sociální zázemí včetně menší restaurace. Město provozovatele začne hledat, zřejmě bude fungovat i jako správce parku. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Malý ráj mezi českobudějovickými sídlišti. Tak lze s nadsázkou označit nový park ve Čtyřech Dvorech, který se rýsuje na místě bývalého tankodromu.

Krásné trávníky, jež svádí k uspořádání pikniku, zvuková parabola, do níž zašeptáte a o třicet metrů dál vás v té druhé perfektně slyší, nebo dlaždice, které se po sešlápnutí rozezní. I to jsou některé z prvků, které budou s jistotou lákat stovky návštěvníků. MF DNES prošla celý park, který bude hotový ke konci letních prázdnin.

Park Čtyři Dvory

Už nyní ale někteří začínají objevovat jeho přednosti. Po asfaltové cestě projíždějí cyklisté, kteří si zkracují cestu mezi sídlišti Vltava a Máj, a někteří tamní obyvatelé kolem zvědavě procházejí.

Celé proměněné území bývalého tankodromu bude mít bezmála tři hektary a táhne se v širokém pásu od spodní části hokejové arény směrem k Husově třídě.

V prvním bloku ve směru od Máje se budou kolem skateparku scházet hlavně mladí. "Bude tady několik ramp a dalších prvků, které využijí i bikeři. Získají přes tisíc metrů čtverečních betonových ploch. Připravovali jsme ho ve spolupráci se specializovanou firmou a místními, kteří jezdí na skateboardu," upozornil architekt Petr Velička, jenž podobu celého parku navrhl se svou manželkou Markétou a Davidem Prudíkem.

Architektonickou soutěž vyhráli už v roce 2012. Teď dohlížejí i na samotnou stavbu za více než 30 milionů korun. Už předtím město investovalo do potřebné infrastruktury dalších 16 milionů. Celé nově oživované území má přibližně 28 tisíc metrů čtverečních.

Čtyřdvorský areál bude držet také jeden primát. "Vycházeli jsme z toho, že upravujeme bývalé prostředí tankodromu. Přistoupili jsme proto k takzvané řízené sukcesi. Využijeme přirozenou vegetaci, aby osídlila tyto plochy, a zároveň zde bude Jihočeská univerzita zkoumat jejich vývoj. V tomto ohledu jsme prvním parkem v republice," vysvětlil Velička.

Park Čtyři Dvory je rozdělen do čtyř bloků. Na jednom z nich je už položený kobercový trávník dovezený z České Skalice. "Měl by být vhodný například pro pořádání pikniků a posezení přímo v trávě," upozornil primátor Juraj Thoma.

Bude tedy nutné zajistit také jeho čistotu, proto má mít areál svého správce. Podle radních se jím zřejmě stane provozovatel tamní restaurace. "Ten vzejde z plánovaného výběrového řízení," doplnil náměstek primátora Miroslav Joch.

Co bude dál se Čtyřmi Dvory

Částečně neznámá je budoucnost zbytku bývalého tankodromu a čtyřdvorských kasáren, tedy dalších desítek tisíc metrů čtverečních volných ploch. MF DNES zjistila, že se minimálně na šesti tisících metrech postaví bytové domy. Zastupitelé na květnovém jednání schválili prodej pozemků. Budou na straně u Husovy třídy, kde už jeden dům stojí.

Volná zatím zůstane plocha původně určená pro stavbu Rejnoka, tedy Koncertního a kongresového centra Antonína Dvořáka. "Území, kde měl stát, je stále blokováno pro zmíněné centrum," potvrdil Thoma. Pro jiné využití bude nutné změnit územní plán, což vyžaduje nejméně rok a půl času.

"Dohodli jsme se na zpracování, řekněme regulačního plánu, který zajistí, že zde nevyrostou například obří paneláky. Měl by být hotový v létě," upřesnil náměstek Joch.

O pozemky je podle něj mezi investory velký zájem, asi nejvíce o část pod Hokejovým centrem Pouzar, která by mohla být také brzy na prodej. Přáním některých radních je, aby se z území stala nová čtvrť s veškerým občanským vybavením.

Autor:

Volby do EP proběhnou v České republice 24. a 25. května. Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00. Do Evropského parlamentu kandiduje 39 uskupení.

Nejčtenější

Druhá liga: baráž o postup si zahrají Jihlava a Brno, o sestupu jasno není

Brněnští fotbalisté se radují z výhry nad Třincem a postupu do baráže o první...

Ve druhé fotbalové lize je kolo před koncem jasno o účastnících baráže. O postup mezi elitu budou hrát Jihlava a Brno....

Oblíbený zmrzlinový stánek v Hluboké shořel. Je to pomsta, říká majitel

Dřevěný zmrzlinový stánek v Hluboké nad Vltavou skončil v plamenech. Majiteli...

Oheň zničil v noci na dnešek zmrzlinový stánek v Hluboké nad Vltavou. I když se nikomu nic nestalo, škody přesáhly...

Legendární motocyklový závodník Staša zemřel, bylo mu 75 let

Bohumil Staša, dvacetinásobný šampion Československa a výborný konstruktér...

Bohumil Staša, legendární motocyklový závodník, v 75 letech zemřel. Dvacetkrát triumfoval na domácím šampionátu, na...

Vísku Budeč stíhají pohromy, po rybníku a lese přišla i o kulturní dům

Kulturní dům v Budči začal hořet v sobotu 11. května před osmou hodinou ráno....

Vesnice Budeč se vzpamatovává z třetí těžké rány v krátké době. Požár tam vážně poničil kulturní dům. Hašení navíc...

Čelní střet u Kamenného Újezdu nepřežil ani spolujezdec, zemřel v nemocnici

Řidič BMW přejel do protisměru a střetl se s Volkswagenem Tiguan. (15. května...

Nehoda, která se stala minulý týden na Českobudějovicku, si vyžádala druhý lidský život. V nemocnici zemřel...

Další z rubriky

Autobusu, který u Budějovic už dvakrát hořel, netěsnilo olejové chlazení

Požár zastavil autobus u Litvínovic před Českými Budějovicemi.

Dopravní podnik města České Budějovice už ví, co stálo za březnovým požárem autobusu u Litvínovic. Hořel tehdy už...

Traumatolog je jako truhlář lidských kostí, říká primář Kloub

Primář traumacentra v Nemocnici České Budějovice Martin Kloub

Novým primářem traumacentra v Nemocnici České Budějovice je Martin Kloub. Pracuje tam už 24 let. „Medicína mě pořád...

Nejvyšší žalobce neuspěl s dovoláním v případu exprimátora Thomy

Exprimátor Českých Budějovic Juraj Thoma bude lídrem HOPB.

Bývalý primátor Českých Budějovic Juraj Thoma je nevinen v případu smlouvy na počítačové vybavení. Nejvyšší státní...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz