Dluhy, odpojený plyn i proud. Blíží se konec slavných papíren Větřní?

  9:37aktualizováno  9:37
Společnost JIP Papírny Větřní má obrovské dluhy a hrozí jim konkurz. Firma je v insolvenci, kterou na ni kvůli téměř milionovému dluhu podala jedna z firem, ale už se hlásí další věřitelé a dluhy naskakují. Jen na sociálním pojištění zaměstnanců dluží firma 77 milionů korun.

Manažer papíren Větřní se podle policie snažil zkompromitovat s komplici daňového úředníka. | foto: Václav Janouš, MF DNES

Výroba tento týden podle odborářů končí, továrna je odpojená od dodávek plynu a v úterý bude i od elektřiny.

Návrh na insolvenci podala na jednoho z největších výrobců papíru v Česku firma Via Authentica, která s papírnami dlouhodobě spolupracovala a zajišťovala loděmi přepravu zboží. Zaplaceno nedostala za 12 faktur, kdy zboží poslala do měst po celém světě.

Papírny dlužily původně déle než měsíc a v jednom případě déle než tři měsíce přes 983 tisíc korun. Po urgencích firmy uhradily 30 tisíc korun. "Zdůrazňujeme, že jsme dlužníkovi v žádném případně neudělili souhlas s postupným splácením dluhu. Celková dlužná částka k dnešnímu dni je přes 953 tisíc korun," píše v návrhu na insolvenci litoměřický právník Vencislav Sabotinov, který návrh za firmu Via Authentica podal k českobudějovickému krajskému soudu.

Slavná historie papíren

Historii výroby papíru ve Větřní začal psát Ignác Spiro, podnikatel v papírenství, který poté, co přišel do Českého Krumlova, koupil roku 1861 druhou papírnu od Theodora Pachnera. Kvůli rozrůstající se výrobě Spiro v roce 1870 koupil Pečkovský mlýn poblíž Větřní. V roce 1879 zde byly tři papírenské stroje a továrna byla průkopníkem nových technologií v celém Rakousku-Uhersku. V roce 1911 zde byl postaven největší stroj na světě na výrobu papíru pro rotační tisk. V roce 1946 byl založen národní podnik Jihočeské papírny. V roce 1990 byl podnik zprivatizován a stal se z něj akciová společnost, majitelé se měnili, podnik však až do roku 2011 investoval do modernizací strojů.

Zdroj: www.jip.cz

Na úrocích z těchto faktur papírny dluží dalších 12 tisíc korun a navrhovatel insolvence upozorňuje, že papírny neplatí ani dalším firmám, a to i za faktury z předloňského a loňského roku, čímž je naplněna jedna z podmínek pro vyhlášení konkurzu na firmu, protože papírny dluží více subjektům.

Krajský soud návrhu na insolvenci papíren vyhověl. Vyšší soudní úřednice Jana Šmídová minulý čtvrtek vyzvala další firmy, kterým papírny dluží, aby se se svými pohledávkami přihlásily. První se ozvala Česká správa sociálního zabezpečení, které papírny dluží včetně úroků 76,8 milionu korun.

"Právní důvod vzniku pohledávky je neplacení stanoveného pojistného na důchodové pojištění a příspěvku na státní politiku zaměstnanosti," zdůvodnila Jana Cempírková, která je na správě sociálního zabezpečení pověřená jednáním v insolvenčním řízení.

V podniku v pátek vyjednávali zaměstnanci s úředníky úřadu práce o výplatě mezd, které jim společnost dluží. Návrh na insolvenci lidi ještě více dopálil.

"Mzdy za leden jsou zřejmě vyplacené, stejně tak za část února. Insolvence není nic příjemného, ale pro lidi je to alespoň jasné. Mohou nyní na úřadu práce požádat o vyplacení zadržovaných mezd, které pak v insolvenci bude úřad požadovat po fabrice," řekl po jednání člen podnikových odborů Josef Pirný.

Ředitel: Je to vyústění spousty událostí

Přímo v papírnách ve Větřní dnes pracuje zhruba 350 lidí, v době své slávy jich zaměstnávaly až 2 750. V druhém závodě v Lukavici na Moravě je zaměstnáno přes 200 lidí.

Vedení společnosti, které ještě před měsícem slibovalo vyřešení dlužných mezd do poloviny dubna a pak do začátku května, nyní o situaci mlčí. Ředitel Dušan Grmolec, který až do té doby přiznával dluh na mzdách zaměstnanců ve výši pět milionů korun, nezvedal v pátek telefon, pak poslal pouze SMS. "Nemám, co bych komentoval. Je to vyústění spousty událostí, které nás v poslední době výrazně poškodily," sdělil.

Situace v podniku je podle odborářů velmi špatná. Odhadují, že podnik lidem dluží na mzdách 15 milionů korun, a vyčkávají, kolik věřitelů se přihlásí s dalšími dluhy.

"Bude teď na insolvenčním správci, jestli nechá podnik fungovat dál, nebo ho pošle k ledu. Plyn už je odpojený a v úterý odpojí i elektřinu. Lidé budou zřejmě doma za 80 procent platu, situace je velmi špatná," říká šéf odborářů Jaroslav Holub.

Veřejné osvětlení bylo napojené na papírny

Konec papíren, který by konkurz na společnost a její majetek přinesl, by znamenal velké potíže pro Větřní, kde žije zhruba čtyři tisíce obyvatel. Nezaměstnanost zde dosahuje 15 procent, na zimu je dokonce až pětina lidí bez práce. Žije zde i velké množství sociálně slabých, mezi kterými se odhaduje nezaměstnanost mezi 70 až 80 procenty. Pro srovnání, v nedalekém Českém Krumlově je v průměru bez práce šest až sedm procent lidí.

"Většina z 350 zaměstnanců jsou místní lidé, kteří žijí v obecních bytech a musí nám platit nájem. Když nebudou mít peníze, dotkne se to chodu celé obce. Už nyní řešíme, jak napájet veřejné osvětlení a bankomat, které byly připojené na papírny a budou od úterý bez proudu," krčí rameny starosta Větřní Antonín Krák.

Pro JIP Papírny Větřní je to další pohroma. V dubnu zatkla policie jednoho z vysokých manažerů, který je podezřelý, že se podílel na zdrogování úředníka Speciálního finančního úřadu v Budějovicích. Ten přišel na daňové nesrovnalosti ve firmě a odmítal vyplatit společnosti zhruba 40 milionů korun neoprávněně nárokovaného odpočtu daně z přidané hodnoty. Muži jsou ve vazbě, hrozí jim až deset let vězení (více čtěte zde).

Papírny ovládá podle výpisu z obchodního rejstříku Josef Hanzalík, majitel jedné z největších kamionových doprav v zemi. V roce 2007 je koupil v dražbě za 233 milionů korun.

Nejčtenější

VIDEO: Opilí maturanti se po plese poprali s revizory MHD, některé zranili

Dva revizoři se v Budějovicích dostali do potyčky se skupinkou podnapilých osob.

Maturitní ples v Českých Budějovicích skončil ve středu pro skupinu studentů potyčkou s revizory městské hromadné...

VIDEO: Vodní zámek Červená Lhota je na suchu. Rybník odbahňují bagry

Na rybníku kolem zámku Červená Lhota na Jindřichohradecku pokračují práce na...

Tak jako nyní zámek Červená Lhota na Jindřichohradecku jen tak neuvidíte. Památka, kterou obvykle obklopuje voda, je v...

Jihlava vede první hokejovou ligu o 13 bodů, druhé Kladno si zastřílelo

Kladenští hokejisté oslavují vstřelenou branku.

Jihlavští hokejisté vyhráli v 55. kole první ligy ve Frýdku-Místku 3:2 v prodloužení a vedou tabulku o 13 bodů před...

Tři hráči nebo rozhodčí na podvod stačí, říká expert Federbetu

Francesco Baranca

Proč zrovna my a proč zrovna teď? Znojemští fotbaloví činovníci si myslí, že kauza podezření z manipulování zápasů...

Policie chce obžalovat pět lidí kvůli solární elektrárně Ševětín

Solární elektrárna v jihočeském Ševětíně.

Policie navrhla obžalovat pět lidí, které podezírá ze stomilionového podvodu při stavbě fotovoltaické elektrárny...

Další z rubriky

Vltava nám ublížila, ale už jsem jí odpustil, říká malíř bydlící u břehu

Ladislav Hodný v mládí koketoval s myšlenkou, že by šel místo studií na...

Prakticky celý život se zabývá uměním, a přesto, že před pár dny oslavil vyučený knihař Ladislav Hodný 76 let, nehodlá...

Září mezi handicapovanými sportovci. Hraje florbal, basket, volejbal a plave

Jedenadvacetiletý Adam Šimonek z Českých Budějovic je sportovní multitalent. Je...

Jednadvacetiletý vozíčkář Adam Šimonek z Českých Budějovic získává klubové trofeje doma i v zahraničí. S florbalisty...

Pro osmiletého lyžaře se zlomenou nohou letěl na Lipno vrtulník

Pro chlapce se zlomenou nohou musel na Lipno přiletět vrtulník

Při lyžování v lipenském skiareálu se vážně zranil osmiletý chlapec. Zlomil si nohu a do nemocnice ho transportoval...

Najdete na iDNES.cz